Lustracja majątkowa zastąpi zwietrzałą już nieco lustrację za pomocą teczek bezpieki. Ustawa o jawności życia publicznego to sposób PiS na utrzymanie władzy: zwiększa kontrolę nad obywatelami i niszczy zaufanie społeczne.
Ostatnia rocznica niepodległości to tylko skromne preludium do zaplanowanych na gigantyczne obchodów jej 100-lecia.
Polityka karna w Polsce faluje, raz obowiązuje zasada: wsadzać, ile wlezie, to znowu: stosować kary wolnościowe, a nie izolacyjne, bo taniej i mniej społecznych szkód.
Największa partia opozycyjna przedstawiła swój program na wybory samorządowe. Warto mu się bliżej przyjrzeć, co czynię.
Gabinet Beaty Szydło traci impet, a na wierzch zaczęły wychodzić wewnętrzne spory. Wciąż jednak utrzymuje bardzo wysokie poparcie.
Wygląda na to, że w wojsku dzieje się bardzo źle. Minister Macierewicz zapewnia, że będzie jeszcze lepiej.
Sejmowa komisja etyki miała podnosić poziom debaty parlamentarnej, ale dziś nic nie znaczy. Posłowie chcą zaostrzenia kar za naganne słowa i zachowania. Ale czy PiS na to pozwoli?
Rozmowa z prof. Tomaszem Nałęczem o polskich prezydentach: od Wojciecha Jaruzelskiego do Andrzeja Dudy.
Polak, a częściej Polka z aspirującej klasy średniej, już powszechnie oswoił się z zatrudnianiem pomocy domowej.
Charyzma. Jest czymś dobrym czy złym? Przypisuje się ją porywającym artystom i przerażającym ludobójcom. Prezesom wielkich firm i prezesom partii. Czy jest jakiś wspólny psychologiczny mianownik, który łączyłby np. Billa Gatesa i Jarosława Kaczyńskiego?
Poszło w świat, że huragan, który niedawno przefrunął nad Polską, zmiótł drzewo nadgryzane przez katolików w celach zdrowotnych.
Od nowego roku nie będzie darmowych reklamówek w sklepach, co cieszy wszystkich, którzy dbają o środowisko. Ale opłata recyklingowa, zamiast do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, trafi do budżetu.
Niezatrzymanie się pociągu przed semaforem „stój” jest jak proszenie się o katastrofę. A jednak na naszych torach zdarza się to statystycznie co kilka dni. I coraz częściej.
Ile czasu potrzeba na płynne przejście od ostrej krytyki „nadwiślańskiej montowni” do hasła „Polska jedną wielką strefą ekonomiczną”? PiS przebyło tę drogę w dwa lata.
Papierowy pieniądz wychodzi z mody. Jego fanów czekają coraz dłuższe kolejki, a z niektórych usług bez karty w ogóle nie da się skorzystać.
Youtuberzy, celebrytki, masochiści, obrazoburcy i kierowcy tirów kontra bezwzględna władza z realnym poparciem społecznym. Rosja jest dziś najciekawszym poligonem sprzeciwu politycznego na świecie.
Niemcy od kilku lat przeżywają falę głośnych nawróceń członków skrajnej prawicy. To zasługa państwa i organizacji pozarządowych, które pomagają im się „leczyć”.
Bezmyślna symetria w polskiej polityce zagranicznej właśnie doprowadziła nasze relacje z Ukraińcami do najgorszego stanu w historii obu państw.
Miri Regev wypowiedziała lewicy wojnę kulturową o Izrael. Ta przebojowa minister kultury, dziś prawa ręka premiera Netanjahu, jutro może go zastąpić.
O przyszłości Szwajcarii 170 lat temu zdecydowała wojna domowa. Jak przystało na Helwetów – jedna z najbardziej humanitarnych w dziejach.
„Nie taki diabeł straszny, o ile bierze łapówki”. „Kto pod kim dołki kopie, sam za to awans otrzyma”. „Cierpliwością i pracą dorobisz się na starość kalectwa”. Takimi przysłowiami zapisywał się w pamięci widzów kabaret Momus, od którego zaczęła się tradycja kabaretu w Warszawie.
Prof. Karol Modzelewski, historyk, działacz opozycji w PRL, były senator, o najważniejszych chwilach w swoim życiu i receptach na Polskę.
Zbyt późno, zbyt mało – tak najkrócej można podsumować najnowsze raporty dotyczące walki z globalnym ociepleniem. W Bonn trwa COP23, szczyt klimatyczny ONZ. Coraz bardziej jednak wątpliwe jest zatrzymanie zmian klimatycznych na bezpiecznym poziomie.
Rozmowa z dr. Łukaszem Krzyżowskim, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii nauki społeczne, o tym, jak emigracja uczy tolerancji.
Botoks zniewolił świat. Po tę używkę gwiazd sięga się dziś nie tylko dla urody.
Jeśli na świecie coś się wydarzy, będzie o tym głośno w internecie – uważa twórca hasztagu, świętującego ostatnio 10. rocznicę istnienia.
Młode pokolenie przejmuje rząd dusz w niemieckiej szkole trenerów. Wśród nich zjawisko – Julian Nagelsmann, rocznik 1987.
Film o walce stoczonej ze sobą i światem.
Film o kryzysie komunikacji między ludźmi w Korei Południowej.
Ogląda się to klimatyczne „preludium do Trzeciej Rzeszy” świetnie.
Spektakl mroczny, przesiąknięty bezsilną złością na „prywatyzację” polskiej polityki, w której od 30 lat ci sami ludzie toczą ze sobą wojenki.
Trzecia, ostatnia część cyklu Opera Gedanensis – dzieł zamówionych przez Operę Bałtycką, a właściwie Gdańsk.
Tradycyjne malarstwo, w dodatku nawet z wyraźnym posmakiem staroświeckości.
Autorka unika tanich wzruszeń – i wzrusza.
Więcej tak świetnie napisanych (i przełożonych) manifestów.
Dukaj, skupiając się na przekazie doznań fizycznych, odarł tekst Conrada z jakichkolwiek uczuć, również z poczucia grozy, bo nawet ona ginie w zalewie wykrzykników.
Cenna pozycja zarówno dla kolekcjonerów, jak i dla tych, którzy chcą poznać historię The Who.
To już szósta płyta Chambersa, ale wydaje się, że artysta ma jeszcze sporo do udowodnienia.
Czegoś podobnego dawno u nas nie było.
Festiwal Tomasza Stańki sprowadzał do Bielska przez 14 lat wybitnych artystów jazzu, z Chickiem Coreą, Garym Burtonem, Cecilem Taylorem czy Johnem McLaughlinem na czele.
Uwiedzeni przez Marię Janion długo żyliśmy w przekonaniu, że polski romantyzm umarł w okolicach 1989 r. Jednak to tradycja romantyczna najlepiej tłumaczy, co się z nami stało po transformacyjnym przełomie.
Kobieca publiczność napędza sukces kino polo Patryka Vegi, a zarazem kobiety są jego pierwszymi ofiarami. W wizji reżysera tabloidowo przedstawione matki Polki uratują Zachód przed końcem cywilizacji.
Rozmowa z pisarzem Jackiem Dukajem o „Sercu ciemności” – jego spolszczeniu „Jądra ciemności” Josepha Conrada – o przemianach czytelników i transferze przeżyć.
Dwudziestolecie międzywojenne wraca w różnych sferach życia, ale rzadko jest to powrót tak udany, jak w muzyce Jazz Bandu Młynarski-Masecki.
Słów kilka o pisarzu, który mógłby postawić nas ponad podziałami ideologicznymi, gdybyśmy tylko mieli serca i głowy otwarte na inność.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Pomysł, żeby króliki namawiały ludzi do rozmnażania, wydaje się wątpliwy. Określenie, że ktoś „mnoży się jak królik”, nie jest wszak wyrazem podziwu, raczej dezaprobaty.
Doprawdy nie brakuje feministkom naszej części Europy (i nie tylko) pola do działania.
Marsz zakończył się zwycięstwem jego uczestników nad 12 kobietami, które zagrodziły im drogę, siadając na ulicy z transparentem „Stop faszyzmowi”.
Jak nas informuje rząd, Polska jeszcze nigdy nie była tak dostatnia i bezpieczna, a władza jeszcze nigdy tak dobrze nie służyła ludziom, zwłaszcza prostym.
Kiedy choć przez chwilę zastanowimy się, co ogłaszamy, krzycząc: „My chcemy Boga”, to może się okazać, że głos uwięźnie nam w gardle.
11 listopada, w polskie święto narodowe, władzę w centrum stolicy RP przejęły tłumy nacków.