Skala złości, jaka ujawniła się, gdy miliony kobiet napisały na Facebooku #metoo, #jateż, i wielki efekt medialny mogą w konsekwencji trwale zmienić seksualną obyczajowość i konwencje zachowań.
Beata Szydło zapewnia, że nie jest zmęczona, a wypalona to może czuć się Angela Merkel. Ale ci, którzy zagrażają pozycji premier, też nie wyglądają na zmęczonych. Rekonstrukcja to tylko fragment rozgrywek wewnątrz rządzącej ekipy.
Od wyborów 2015 r. słychać już głównie propagandowe dudnienie PiS.
Warto zwrócić uwagę, że projekt ogłasza minister, który w świetle prawa nie wiadomo, kim jest.
Dla porządku informacja o rozstrzygnięciach Atrapy Trybunału Konstytucyjnego (ATK).
PiS chwali swoje dokonania, ale koszt społeczny w postaci skłócenia ludzi, całych branż i grup społecznych już jest bardzo wysoki, a będzie jeszcze wyższy. Raz stracone zaufanie trudno odbudować.
Po dwóch latach rządów ekipy Kaczyńskiego często słychać pytanie: co zrobić z sukcesami PiS? Ta kwestia zaczyna coraz bardziej dzielić dotychczasowych przeciwników władzy.
Brak zaufania do polityków i niechęć do politycznego zaangażowania. Przywiązanie raczej do dóbr materialnych niż praw człowieka. Pochwała demokracji, ale niekoniecznie liberalnej; taki obraz społeczeństw byłego obozu socjalistycznego pokazuje badanie przeprowadzone w Czechach, Polsce, na Słowacji i Węgrzech.
Co wynika z sondaży? Notowania PiS znacząco obniżyły się dotąd tylko dwa razy. Oba przypadki mogą być cenną wskazówką dla opozycji.
Z rozmów prowadzonych między marcem a październikiem 2016 r. z Andrzejem Wajdą i jego żoną Krystyną Zachwatowicz przez Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetkę.
Od dekad w Polsce nie protestowano tyle, co przez ostatnie dwa lata. W niejednym małym miasteczku nigdy wcześniej nie stano z transparentami na ulicy. Skąd ta energia prowincji?
Rozmowa z psycholożką Justyną Rutkowską o niezgodzie na śmierć i emocjach, które jej towarzyszą.
Żadna inna kategoria przestępstw nie rośnie tak szybko: zwykle przypadkiem człowiek dowiaduje się, że sprzedał wiele hektarów ziemi lub zaciągnął ogromną pożyczkę, idącą w miliony złotych.
Kiedy sejmowa komisja śledcza ustala, jak mogło dojść do afery Amber Gold, rodzą się kolejne finansowe piramidy pozbawiające Polaków pieniędzy. Czarna lista Komisji Nadzoru Finansowego nigdy nie była tak długa.
Kto potrzebuje pieniędzy na leczenie lub na realizację nawet najbardziej ambitnych i szalonych pomysłów, szuka ich przede wszystkim w internecie. Większość zbiórek jest uczciwa, choć zdarzają się też oszuści.
Kryzys w Katalonii jest stress testem nie tylko hiszpańskiej demokracji, lecz także wspólnoty europejskiej.
Prezydent USA oczekuje od swoich współpracowników, że będą kłamać w jego obronie. Publiczne kłamstwo stało się dziś dowodem na lojalność wobec Białego Domu.
Świat musi się pogodzić z faktem, że Korea Północna ma bombę i nie ma sposobu, aby ją jej odebrać. To niewygórowana cena za pokój.
Szwedzi obchodzą właśnie okrągłą rocznicę swojej rewolucji społecznej. Dokładnie pół wieku temu przeszli na „ty”.
Gospodarka ma się świetnie, tylko ludzie nie za bardzo. Wielu obywateli zamożnej Kanady zwyczajnie nie stać na ten drogi kraj.
100-lecie rewolucji bolszewickiej na nowo wznieciło dyskusję o tym, co naprawdę wydarzyło się w Rosji, a także o aktualności komunistycznej idei dziś. Czy historia mogła potoczyć się inaczej?
Rozmowa z australijską historyczką Sheilą Fitzpatrick, autorką książki „Rewolucja rosyjska”.
40 lat temu zaczęły ukazywać się lubelskie „Spotkania” – niezależne pismo próbujące budować dialog polsko-ukraiński.
Daniel C. Dennett, filozof kognitywista, zmarł w wieku 82 lat. Czytelnikom „Polityki” jest doskonale znany, udzielił nam wielu wywiadów. Przypominamy jeden z nich.
Sztuczna inteligencja nami zawładnie, wieszczą media. Co na to specjaliści?
Rozmowa z dr. hab. Maksymilianem Opolskim, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, o sercu w trójwymiarze i rozszerzonej rzeczywistości.
Jak to się stało, że pokraczna postać z komiksu stała się symbolem neonazistów? I dlaczego pomaga to wytłumaczyć zawłaszczanie polskich symboli narodowych, a nawet notowania PiS? Odpowiedzi na te pytania podpowiada memetyka.
Trochę Fausta, trochę Freuda, trochę Mozarta. Tak wygląda życie Björna Borga i Johna McEnroe’a przedstawione na dużym ekranie.
Twórcy nie brakuje odwagi w podejmowaniu węzłowych, drażliwych problemów ani konsekwencji i nonkonformizmu w ich rozwiązywaniu.
Pozostaje wrażenie niewykorzystanych możliwości.
Niby wszystko się w spektaklu Olsten zgadza, diagnoza jest jednak tyleż słuszna co banalna i wyświechtana.
Mniej jest tym razem nostalgii, a więcej akcji i emocji.
Wszystkie te projekty nie odmienią chińskich miast molochów, ale są iskierką nadziei na przyszłość i przykładem bardzo kreatywnej myśli.
Opowieść o poszukiwaniu miłości i czułości.
Rosja jest jak pijana Nastasja Filipowna z nożem – jeśli nie będzie miała na kogo się rzucić, potnie się sama.
Ciekawy był zamysł tego dwupłytowego albumu: pokazać muzykę Fryderyka Chopina w kontekście utworów, które powstały pod jej wpływem.
Neohipisowski pomysł Ani Rusowicz zrealizowany został znakomicie, pewnie dlatego, że dobrze pasuje do jej muzycznej wrażliwości i naturalnej ekspresji.
Zestaw dobrych, dopracowanych i świetnie wykonanych piosenek.
Na płycie dominują leniwie rozwijające się, kołyszące ballady.
Blisko 60-letnia historia Jazz Jamboree po kilku ostrych wirażach znajdzie mocną kontynuację w postaci tegorocznej imprezy, której programem organizator – Mariusz Adamiak – wyraźnie chciał odpowiedzieć na obecny urodzaj jazzowych festiwali.
Już wkrótce będziemy świętować ćwierćwiecze Paszportów POLITYKI. Jedna z ważniejszych nagród kulturalnych w kraju narodziła się z luźno rzuconego w korytarzach redakcji pomysłu.
Muzycy z Gdańska upodobali sobie tematykę ostateczną, robiąc jeszcze z tego polski towar eksportowy.
Co robić, jak żyć? – zastanawiają się Paweł Demirski i Monika Strzępka, przygotowując spektakl „K.” o Jarosławie Kaczyńskim i reszcie naszej klasy politycznej. Rozgrywa się podczas wyborów parlamentarnych w 2019 r.
Nasze błędy i zaniedbania związane z ekologią najlepiej podsumowuje historia horroru, gdzie człowiek niszczy środowisko, a natura za to niszczy człowieka.
Jesienią chodzą z nami inni zmarli, ci mniej oczywiści, dalsi od tych, którzy chodzą z nami latem czy wiosną.
Zdzichu Pietrasik był człowiekiem kina i zarazem wiedział, że kino to nie wszystko. Przy takim założeniu krytykiem musiał być co najmniej dobrym. Kumplem był jednak lepszym.
Uprzejmie sygnalizuję, że dawno już nie byłem w Europie Zachodniej będącej pod butem liberalnej lewicy.
Kto zna środowisko polityków, a przy tym jeszcze kilka innych środowisk zawodowych, ten przekona się łatwo, że politycy nie są wcale gorsi od lekarzy czy prawników.
Co miało łączyć, stało się elementem podziału i szerzenia nienawiści.
Tak sobie szydzę i dworuję dla pokrzepienia serc. Ale przyznaję, czasami się zastanawiam, czy to ja jestem głupi czy oni.
Zwiększona dostępność do sądów wiąże się ze zwiększeniem dostępności do innych rzeczy, np. do zakładów karnych.
Co zrobić ze zjawiskiem, jakim jest coraz dłuższe życie emerytów?
W Bangladeszu powodzie i potężne wiatry to nie nadzwyczajne klęski żywiołowe, tylko codzienność. Trudno ludziom wytłumaczyć, że te wszystkie nieszczęścia spowodowała zmiana klimatu. I rabunkowy wyrąb drzew.