PiS ciągle nie wie, jak się ustosunkować do protestu rezydentów. Czy młodych lekarzy zlekceważyć, jak do tej pory? Przecież głoduje zaledwie 40 osób. Czy może potraktować z buta – jak sędziów – i wytoczyć przeciwko całej „kaście” medialne armaty?
Właściwie wszędzie na świecie media mają dziś większy kłopot z politykami niż oni z mediami.
Skoro nie można udowodnić zamachu, to trzeba znaleźć winnego tego, że nie można go udowodnić.
Wyraźny sprzeciw środowiska przeciwko burzeniu autonomii PISF świadczy, że władza będzie musiała wziąć głos filmowców pod uwagę.
Francuski smakosz i gastronom Anthelme Brillat-Savarin napisał sławną „Fizjologię smaku”. Obserwując ostatnie wydarzenia polityczne, dochodzę do wniosku, że warto na nie spojrzeć okiem fizjologa.
Powidoki PRL wróciły w wojnie na teczki, toczonej przez otoczenie prezydenta Dudy z ministrem Macierewiczem. Szkoda, że fundamentalny kiedyś spór o stosunek do przeszłości doczekał się tak marnego aneksu.
Choć od prawie dwóch lat jest premierem, to prawie w każdy weekend przyjeżdża do rodzinnej wsi Przecieszyn pod Brzeszczami. Bo jak twierdzą sąsiedzi, tylko tu jest naprawdę sobą.
Zły system może trwać. Ja wierzę w dwie rzeczy.
Po festiwalu w Opolu odżyła na nowo dyskusja na temat wyników oglądalności TVP. Krytycy państwowej telewizji wskazują na dynamiczną utratę widzów, prezes Kurski broni się, podważając wiarygodność badań. Kto w tym sporze ma rację?
Ostatnio na portalach katolickich pojawiło się sformułowanie „życie dziecka, które może się począć”.
Co gimnazjaliści sądzą o polskiej polityce, co o niej wiedzą? Jak widzą swoją przyszłość? Rozmawialiśmy z kilkudziesięcioma nastolatkami ze szkół na warszawskim Bemowie, w Poznaniu i Leszczydole koło Wyszkowa.
Mamy coraz więcej kłopotów psychicznych i o połowę mniej psychiatrów niż europejska średnia. Dobrze, że są wśród nich nietuzinkowi zapaleńcy.
Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań. Mimo to nie stają się one dla polskich rodzin bardziej dostępne.
Domy budowane techniką druku 3D, a w nich drukowane stoły, krzesła i szafy, pełne konfekcji prosto z drukarki. Tak ma wyglądać świat, w którym Polska dzięki planowi Morawieckiego będzie potęgą.
Wybierając auto dla firmy, warto sprawdzić, czy korzystniejszy od tradycyjnego leasingu nie będzie leasing z rynkową wartością końcową.
W najbliższy weekend pragmatyczni Czesi wybiorą najbardziej nieprzewidywalny parlament w swojej historii. Krajem mogą współrządzić prorosyjski oligarcha Andrej Babisz wraz z islamofobami i komunistami.
Na południu Włoch przybysze z Afryki nie robią na nikim wrażenia. No, chyba że na przybyszach z Europy Wschodniej.
Zwycięzcą obecnego konfliktu Barcelony z Madrytem jest hiszpański premier Mariano Rajoy. Mistrz gaf wyrósł nagle na głównego gwaranta jedności Hiszpanii.
Rozmowa z Wojciechem Balczunem, polskim menedżerem, do sierpnia prezesem Kolei Ukraińskich, o tym, że ich reformowanie mogło kosztować go życie.
Stalin i Hitler to ludobójcze skrajności totalitaryzmu. Ale lista międzywojennych autorytarnych wodzów, regentów czy naczelników jest bardzo długa. Czy powinno się na niej umieszczać Józefa Piłsudskiego – co nie podobałoby się polskiej prawicy? Sorry, ale jak najbardziej.
Polski Październik 1956 r. i następująca po nim polityczna odwilż wydają się szczegółowo opisane przez historyków i diarystów. Jednak wciąż, ponad 60 lat później, odzywają się świadkowie podający własne wersje tamtych wydarzeń – niekoniecznie zgodne z przyjętą.
Gdy czwarta żona w końcu urodziła Jagielle synów, wybuchł skandal. Królowej zarzucono cudzołóstwo, a los dynastii zawisł na włosku. Niejedyny raz zresztą.
Pierwsza wspólna obserwacja fal grawitacyjnych i elektromagnetycznych otwiera nowy rozdział w historii astronomii. Nie mogło tu zabraknąć polskich uczonych.
Przeszczepianie wątroby było kiedyś leczeniem eksperymentalnym. Dziś jest niemal rutynowym.
Nadchodzi czas, kiedy wszystko będzie połączone ze wszystkim w sieć obdarzoną nowym rodzajem inteligencji. Nowy system można też nazwać cyfrowym socjalizmem.
Przeskakiwanie między ponurą epoką stalinowską a nieprezentującą się lepiej niedaleką przyszłością z muzyką Maanamu w tle to czysta przyjemność.
Władysław Mazurkiewicz, seryjny morderca z lat 50., wpadł w ręce krakowskiej milicji w nietypowy sposób.
Film mówi o zatrutej miłości, zniszczeniu i emancypacji.
Całość zaczyna się wizytą pisarza i jego brata w domu, w którym umarł, zapił się, ojciec.
Autor potrafi tworzyć emocjonalne opowieści, ale tutaj, niestety, przechodzi na stronę czułostkowości.
Autorka lubuje się w porzucaniu historii tuż-tuż przed punktem kulminacyjnym, co niekiedy daje świetny efekt, niekiedy pozostawia jednak niedosyt.
Warto się wsłuchać i wczytać w ten album.
Śledzenie mieszających się autorskich stylów, z których powstaje autorski koktajl, fascynująco wyrafinowany, przynosi przyjemność całkiem prostą do odebrania.
Zaangażowanie Centrum Myśli Jana Pawła II w takiej rangi imprezę muzyczną z wątkami pojednania i dialogu to z pewnością ważny fakt. Ale jeszcze ważniejszy wydaje się sam program festiwalu nazwanego Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju.
W programie krakowskiego festiwalu literackiego znajdziemy spotkania z pisarzami, debaty, koncerty, pokazy filmów, spektakle teatralne, lekcje czytania i wręczenie Nagrody Conrada.
Rozmowa z Kenem Follettem o tym, dlaczego historia niczego nas nie uczy i jak został bestsellerowym pisarzem, chcąc zarobić 200 funtów.
Książka Anny Bikont – którą za tydzień można będzie kupić z POLITYKĄ – to najpoważniejsza dotąd biografia Ireny Sendlerowej.
Rozmowa z Wendy West, scenarzystką i producentką, o współczesnej telewizji, pracy nad kręconym w Łodzi serialem „Ultraviolet”, amerykańskich strzelaninach i polskiej depresji.
Pod koniec października Katowice staną się na pięć dni stolicą muzyki świata. WOMEX, najważniejsza impreza w tej branży, przyciągnie 60 wykonawców ze wszystkich kontynentów i ponad 2 tys. uczestników z ponad 90 krajów.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W sporach psiarzy, kociarzy i zwolenników rybek akwariowych dochodzi do głosu jeszcze jedna grupa: przeciwników udomawiania zwierząt.
Harvey Weinstein mawiał, że jest tylko jeden sposób na filmowy przebój: trzeba napisać mocny scenariusz. Teraz sam jest bohaterem najgłośniejszej historii w Hollywood.
Znacie to: przyjmujecie gości, na stole pojawia się znakomite danie mięsne. I oto gość sięga wyłącznie po warzywne przybranie, bo jak się okazuje, zmienił dietę na wegetariańską.
Nie ma na świecie sprawiedliwości.
Dzisiaj nazwisko Guevary nie budzi już takich emocji, ale koszulki z jego wizerunkiem wciąż spotyka się często na ulicach.
Zaskoczenie polskiego rządu protestem młodej inteligencji medycznej jest chyba autentyczne. Bo przecież wszystko tak dobrze szło.
Polak poza tym, że natchniony, ma być prawy i wolny – w każdym razie do czasu, gdy nie zostaną mu przedstawione konkretne zarzuty.
Na Cyprze nikt już nie ma wątpliwości: jeśli wyspa kiedyś się zjednoczy, nie będzie to zasługa polityków, ale aktywistów działających wśród drutów kolczastych i barykad.