330 tys. osób odlicza dni do 1 października, kiedy wreszcie będą mogły udać się na emeryturę. Znienawidzona „reforma 67” została unieważniona. Ale na jak długo? Do zmiany rządu? Na pokolenia? Do katastrofy?
Po ujawnieniu przez prezydenta Andrzeja Dudę niektórych rozwiązań, jakie znajdują się w jego projektach ustaw o SN i KRS, wiemy tyle, że klincz pomiędzy nim a PiS trwa nadal.
Do kogo należy dziecko? Do państwa czy do rodziców? I gdzie przebiega granica?
Koła zębate zgrzytają, przekładnie zatarte, do widzów dociera szczęk żelastwa i gnącej się blachy. Wszystko wskazuje na to, że obóz PiS przy reformie sądów połamał sobie zęby.
Ta władza we wszystkim, co robi, ma jakąś trudną do zrozumienia nadwyżkę arogancji i agresji.
Zobaczymy, czy tym razem prezydent wybije się na niepodległość.
Tycząca szkolnictwa wyższego reforma Gowina, jeśli trafi do Sejmu, może być ewenementem – pierwszą ustawą rządową bronioną przez opozycję przed posłami obozu PiS.
Do politycznej walki PiS używa też teoretycznie apolitycznego fiskusa.
Dopiero z Krzysztofem Łapińskim na pokładzie prezydentura nabrała wagi i odwagi.
Nie ma dziś chyba bardziej postponującego określenia niż elita. Znalazło się w rodzinie synonimów wraz z kastą, kliką, sitwą. Polacy, którzy dzięki swoim talentom, wykształceniu i ciężkiej pracy znaleźli się w minionych dziesięcioleciach w rozmaicie pojmowanych elitach, mają prawo się bronić. A nawet obowiązek.
Czy rząd wreszcie wesprze samorządy z terenów dotkniętych sierpniową nawałnicą w walce o unijne pieniądze dla poszkodowanych?
Patrona ma 60 proc. szkół podstawowych, co trzecie liceum i co czwarta szkoła zawodowa. Miała ich połowa gimnazjów. Teraz jedni patroni wypierają innych.
Jak w Żyrardowie, mieście uświęconym trudem polskich prządek, zbojkotowano seksualne fantazje.
Dla młodych Polaków weganizm okazuje się coraz bardziej atrakcyjny. W światowym rankingu miast najbardziej im przyjaznych na trzecie miejsce nieoczekiwanie wskoczyła Warszawa.
Kończy się motoryzacja, jaką znamy. Nadjeżdża nowa, w której niemal wszystko się zmienia. Zabraknąć może nawet legendarnych marek – Volkswagena, Forda czy Toyoty.
Z profesorem Uniwersytetu Harvarda, filozofem Michaelem Sandelem o trumpizmie, populizmie i kapitalizmie.
Chińczycy, promując zagraniczną ekspansję swoich producentów, tworzą nowe połączenia lądowe. Mogą skorzystać na nich działające w Polsce firmy logistyczne oraz lokalni eksporterzy.
Małe i średnie firmy sięgają po wynajem długoterminowy, dotychczas zarezerwowany dla większych podmiotów.
Madryt postanowił przeczekać Katalonię w sprawie niedzielnego referendum niepodległościowego. I doprowadził do największego kryzysu w historii demokratycznej Hiszpanii.
Florencka mowa premier Theresy May miała ruszyć naprzód grzęznące negocjacje brexitowe. A stawki w tej grze stały się niebezpiecznie wysokie.
Już ponad 30 państw w różnym stopniu zalegalizowało marihuanę. Dlatego międzynarodowe korporacje właśnie przejmują rolę producenta od przestępczych latynoskich karteli.
Zimnowojenną wrogość wobec Zachodu i komunistyczną dyscyplinę Moskwa zarządziła na tajnej konferencji w Szklarskiej Porębie 22–27 września 1947 r.
We wrześniu 1937 r. Hitler na norymberskim „Parteitagu pracy” upajał się socjalnymi osiągnięciami swych czteroletnich rządów. III Rzesza przeżywała apogeum pokojowych „dobrych lat”.
Polska nauka odstaje od światowej, polskie uniwersytety ledwo widać w międzynarodowych rankingach, pod względem innowacyjności nasza gospodarka znajduje się na końcu europejskich porównań. Czy sytuację zmieni kolejna reforma?
Raka można pokonać, stosując nowe strategie. Czasem potrzeba do tego odwagi, ale przede wszystkim – wizji.
10 lat po premierze pierwszego iPhone’a, urządzenia, które nie do poznania zmieniło nasze życie codzienne, nie można nie zaprezentować telefonu lepszego. Pytanie, czy nie jest też gorszy?
Koprodukcja grecko-polska, o której w środowisku festiwalowym było dość głośno jeszcze przed premierą.
Spektakl utrzymany jest jednak w konsekwentnym, jednorodnym klimacie sennych majaków opowiedzianych poprzez ciąg retrospekcji i wspomnień.
Półtorej godziny świetnej, ciężkiej pracy aktorów, której efektem jest lekki, ale ważny spektakl.
Skromna, ale zajmująca wycieczka w przeszłość, która, okazuje się, wcale nie jest odległa.
Już po raz ósmy ruszył wyścig o laur najważniejszej środowiskowej nagrody dla młodych polskich twórców, przyznawanej przez Deutsche Bank i Zachętę.
Obraz prowincjonalnej Polski, niezmiennej od lat 90., ze swoimi pretensjami i tęsknotą za blichtrem.
Znając Pilcha, nie należy się spodziewać rasowego science fiction, lecz raczej przenikliwego stadium samotności, wzbogaconego, rzecz jasna, o osobiste wątki rodzinno-wiślańskie.
Podróż Komara po pisarstwie Conrada jest nieustannym poszukiwaniem i rozwiązywaniem piekielnej relacji między wartościami a człowiekiem.
10 utworów składa się na przejmującą, utrzymaną na wysokim artystycznym poziomie, wypowiedź wielkiego rockmana.
Miłośników bluesa płyta nie rzuci na kolana, ale fanom rocka może otworzyć oczy na elementy bluesowego kanonu.
Taniec – to temat tegorocznych Szalonych Dni Muzyki.
Patryk Vega mówi, że pod płaszczykiem fabuły pokazuje samo życie, które poznaje od podszewki. Wierzą mu miliony polskich widzów.
Frida Kahlo i Diego Rivera stanowili chyba najbardziej osobliwą parę w historii sztuki. A pokaz ich prac w poznańskim Centrum Kultury Zamek zapowiada się na najbardziej spektakularne wydarzenie wystawiennicze roku w kraju.
Rozmowa z Anną Cieplak, laureatką Nagrody im. Gombrowicza, o jej drugiej powieści „Lata powyżej zera”, rozmontowywaniu gimnazjów, budowaniu sąsiedzkich relacji i znaczeniu prowincji.
„Twój Vincent” to pierwsza na świecie ręcznie malowana pełnometrażowa animacja. Nawet jeśli nie zdobędzie Oscara, ma zapewnione miejsce w historii kina.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Żwirek i Muchomorek pokazują w wersji podstawowej i przystępnej to, czego możemy zazdrościć czeskiej szkole opowiadania historii.
Rozmowa z Piotrem Pustelnikiem, zdobywcą Korony Himalajów, o tym, jak w górach pozostać człowiekiem i o wzniesieniach czekających na nizinach.
Złote Lwy dla „Cichej nocy”, debiutu fabularnego Piotra Domalewskiego, potwierdzają nowe otwarcie polskiego kina. Pojawiła się fala młodych twórców, którą trudno będzie zatrzymać, rośnie też pozycja kobiet.
20 maja 1961 r. POLITYKA rozpoczęła druk sześciu odcinków „Wyznań” Eichmanna, po raz pierwszy publikując nieredagowany tekst.
Wszystko, co podlega zmianom, a więc właściwie cała rzeczywistość, ma taką naturę, że przechodzi od jednego stanu do innego.
Pewien Francuz z Grenoble zjadł samolot. Dwa lata mu to zajęło. Przyznał, że największy kłopot miał z tablicą rozdzielczą i zegarami.
Z podziwem powitałyśmy efektowne porównanie autorstwa Wojciecha Eichelbergera: Polska to pacjentka chora na borderline, która wymaga terapii.
Boskie pochodzenie niektórych Polaków bardzo wyróżnia ich na tle pozostałych Europejczyków.
Sprawę muranowską zapoczątkowało doniesienie posła Pięty z PiS o grupie niezidentyfikowanych muzułmanów, która bez pozwolenia modliła się na jednym z podwórek.
Najpierw walczyli na barykadach kijowskiego Majdanu, teraz robią to w okopach Donbasu. Ukraińskie media nazywają ich radykałami, propaganda rosyjska – neofaszystami. A ochotnicy z Prawego Sektora mówią o sobie – partyzanci.