Gdyby szefowa polskiego rządu nagle zniknęła, pewnie mało kto by to zauważył. Nie wnosi niczego własnego, jest figurą zbędną. Ale to właśnie kieszonkowy format Beaty Szydło jest jej największym atutem.
Liczne sygnały wskazują, że spór taktyczny w obozie władzy jest prawdziwy i coraz bardziej ostry.
Prezydent, który kontakt z wojskiem ograniczał do selfie na poligonie, wśród żołnierzy zyskał silnego sprzymierzeńca.
Są jeszcze sądy w Rzeczpospolitej!
Impreza znana z tego, że zwiększa konsumpcję alkoholu i animuje życie towarzyskie członków zarządów spółek Skarbu Państwa, czyli Forum Ekonomiczne w Krynicy, zrodziła w tym roku bulwers polityczny.
Orbán chciałby, żeby Unia zapłaciła Węgrom za płot przeciw uchodźcom.
Rozmowa z I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf o wojnie PiS z sędziami w stulecie Sądu Najwyższego, jego roli i niedostatkach
Hierarchowie zaczynają mieć pierwsze wątpliwości, czy polityczna kuratela PiS jest dla polskiego Kościoła tak korzystna, jak dotąd sądzili. Ale wyjście poza pisowskie opłotki będzie bardzo trudne.
Dyktatura miewała w historii legitymację społeczną i była powoływana na wypadek zagrożenia przez wroga. Stawała się tyranią dopiero wtedy, gdy władza dyktatorska była jedynie uzurpowana, a wróg urojony.
O czym rządzący z PiS nie chcą mówić obywatelom? Przede wszystkim o pieniądzach, które zarabiają i które wydają.
Z psychiatrą, dr. Stanisławem M. Teleśnickim, o tym, jak myślą i działają młodzi zabójcy.
To jak ziszczony koszmar narodowców: przyszłego lata nasz kraj stanie się gejowskim centrum kontynentu. W Polsce odbędą się wybory Mister Gay Europe.
Rząd Beaty Szydło bez wahania realizuje politykę prezesa i partii. I tylko w jednej sprawie nie kryje rozterek: budować elektrownię atomową czy nie?
Rozmowa z ekonomistą prof. Thomasem Straubhaarem o tym, dlaczego dochód podstawowy to pomysł na wskroś liberalny, który wywoła rewolucję podatkową, a nawet zastąpi emerytury.
W miastach pełnych turystów coraz więcej mieszkań zamienia się w quasi-hostele. Właściciele liczą zyski, sąsiedzi przeżywają mękę. Pomysłu, co z tym zrobić, brak.
Ludziom trzeba pomóc – mówi ateńczyk, który oddał swoje mieszkanie rodzinie Esry i Ahmeda.
Rozpoczynające się manewry Zapad-2017 mają mieć skromniejszy charakter, niż spekulowano. Rosjanom nie są dziś potrzebne wielkie ćwiczenia, bo atak na Zachód ostro trenują od dawna.
Rozmowa z francuskim politologiem Dominique Moïsim o tym, skąd szybki spadek notowań prezydenta Francji i dlaczego Macron ma rację, atakując polski rząd
Odtajnione dokumenty Armii Czerwonej wskazują, że choć Moskwa nie zamierzała pomagać Armii Krajowej podczas powstania warszawskiego, to gdyby nie bardzo silny opór Niemców, Sowieci weszliby jednak do miasta.
Do historii przeszły jako miasto graniczne, przez które jakoby rząd II RP ewakuował się we wrześniu 1939 r. do Rumunii. A przecież w przedwojennej Polsce spalone słońcem Zaleszczyki w pełni zasługiwały na miano rodzimej Riwiery.
W dziejach badań kosmosu nie było wyprawy, która dokonałaby tak wielu niezwykłych odkryć. Misja sondy Cassini-Huygens do układu Saturna dobiega końca.
W 17. edycji Nagród Naukowych POLITYKI wzięło udział kilkuset młodych naukowców. Przedstawiamy listę 15 finalistów, którzy mają szansę zdobyć jedno z pięciu głównych stypendiów.
Czterdziestoparoletni czytelnicy POLITYKI dzielą się na takich, którzy odmrażali sobie stopy w kolejkach do bud z tak zwanymi automatami i na pozostałych.
Zabawny, mądry film, oby został dostrzeżony przez akademików przyznających Oscary.
Filmy przygodowe, w których grupa dzieci nie czuje potrzeby wyjawienia dorosłym swojej tajemnicy, mają już długą historię.
Autorce świetnie udaje się łączyć temperamenty artystki i badaczki, tworząc projekty będące syntezą obu tych światów.
Ten portret dorastania jest nie tyle nostalgiczny, ile krytyczny, bo patrzymy oczami bohaterki, która sama krytycznie spogląda na siebie i rzeczywistość dookoła.
Świetne, drobiazgowe studium o życiu kobiet w czasach ostatnich Jagiellonów, któremu w dodatku nie brakuje walorów literackich.
Dziesiąta powieść noblisty jest klasyczną historią inicjacyjną.
Kenny Wayne Shepherd wybił się na muzyczną niepodległość i służy mu to bardzo dobrze.
Starsi panowie wspaniale bawią się muzyką, która była i jest ich życiem.
Całkowity odlot w inne krainy, z którego z trudem wracamy do rzeczywistości.
Mamy stulecie awangardy, więc trudno, by festiwal, który – jak mówi jego nowy dyrektor Jerzy Kornowicz – stanowi obserwatorium idei, nie zajął się bliżej tematem.
Maryla Rodowicz będzie największą gwiazdą przesuniętego o trzy miesiące Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Ale będzie też dla tej imprezy rodzajem piorunochronu.
Nagrodzona Złotą Palmą w Cannes komedia filozoficzna „The Square” to objawienie sezonu. Ruben Östlund mówi nam, kim jesteśmy, w sposób atrakcyjny, a na tle dzisiejszego kina – awangardowy.
Rozmowa z Ulrichem Seidlem, reżyserem filmu „Safari”, o zabijaniu zwierząt i ludzi.
Na świecie parki rzeźby są popularne i często spotykane. Powoli przekonują się do nich także mieszkańcy polskich miast. Teraz ten proces przekonywania się powinien przyspieszyć.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Zmarł James Randi, znany na świecie iluzjonista, ale przede wszystkim słynny demaskator ludzi twierdzących, że posiadają ponadnaturalne moce.
Rozmowa z Andrzejem Wasilewskim, promotorem bokserskim, właścicielem grupy Sferis KnockOut Promotions, o źródłach problemów zawodowego boksu.
Skąd się wzięła francuska kuchnia? Francuzom zdarzyło się to samo co nam: w XVI w. włoska księżniczka dokonała rewolucji na ich stołach.
Książkę tę można potraktować jako zaproszenie do świata myśli, niespiesznej i dalekiej od szkolnej wiedzy.
Na zgłoszenia czekamy do 29 września.
Nie ma właściwie gazety „lub czasopisma” prorządowego, które by nie zachwalało naszej zbrojeniówki.
Zmieniły się epoki, style, upodobania estetyczne. Proporcje wszelako pozostały te same.
Czy to wrodzona szczerość kazała Andrzejowi Dudzie wyznać, że nie jest prezydentem wszystkich Polaków?
Co tym razem, o co im znowu chodzi? O kobiety. A raczej o to, jak politycznie można wykorzystać ich niedolę.
Z programu wicepremiera Morawieckiego oraz rozlicznych przepowiedni cytowanych przez portal „Fronda” wynika, że w nadchodzących latach atrakcyjność Polski będzie nadal rosła.
Wiadomo, że ktoś, kto kradnie krzyż, może ukraść wszystko.
Czy reporterzy powinni ufać bez reszty scenom, których są świadkami? Kiedy zdjęcia zasłaniają drogę do prawdy? Krzysztof Miller przećwiczył te pytania na własnej skórze.