Partia Kaczyńskiego poczuła się wszechmocna, pozbyła się ostatnich hamulców i weszła w okres cezaryzmu. Zapowiedź podwójnego weta prezydenckiego to sygnał, że imperium PiS zaczyna się chwiać.
Ostatnie wydarzenia były nie tylko sprawdzianem dla obywateli, ale przede wszystkim stress testem opozycji. Co może przy władzy większościowej? Czy jest w stanie się zjednoczyć? I czy ma siłę pokonać PiS?
Obywatele raz obudzeni nie dadzą się zagnać do domów.
PiS demontuje bezpieczniki chroniące nasze państwo prawa. Ma plany wobec mediów prywatnych i organizacji pozarządowych, niezakończone zostały zmiany w sądownictwie. Na razie PiS potknął się o protesty, w tym ludzi młodych, oraz o weto prezydenta Dudy.
Pochłonięta już brexitem Bruksela zrobi wszystko, aby polski problem rozwiązano w Warszawie.
Jean-Michel Blanquer ogłosił, że władze lokalne, w konsultacji ze szkołami i rodzicami, od września będą miały prawo wyboru: utrzymanie dzisiejszego rytmu szkolnego albo powrót do starego, czterodniowego.
Wędrówki po miastach małych i dużych, namioty przed Sejmem, tłumy skandujące hasła o wolności. Obywatele obudzili się i przystąpili do ruchu oporu.
Obywatele się budzą. Także młodzi, którzy dotąd dość bierni, teraz setkami tysięcy wyszli na ulice w całej Polsce przeciw przejęciu sądów przez partię rządzącą. Władza PiS chce zatem przejąć także społeczeństwo obywatelskie.
Rozmowa z profesorem UW Wojciechem Sadurskim, filozofem prawa i politologiem, o kondycji demokracji i sposobach jej obrony przed populistami.
„Sześćdziesiątka to nowa trzydziestka, a trzydziestka to dawna osiemnastka” – przewija się przez internetowe blogi, poradnikowe gazety i programy telewizyjne. Prawda to czy mydlenie oczu?
O tym, jak władza bierze społeczeństwo za twarz.
Rozmowa z prof. Jackiem Leociakiem o ukrytych w cieniu powstania warszawskiego 65 dniach śmierci w likwidowanym getcie oraz o podziałach w wojennej Warszawie i ich wciąż aktualnym znaczeniu.
Wakacje w mieście to już nie wstyd, ale trend.
Żeby dać sobie radę z biedą, potrzeba sporo determinacji albo sprytu. Gdy mieszka się w Wałczu, potrzeba jeszcze Stefanii Ludwiczak.
Polisa samochodowego OC powinna kierowcę kosztować jak najmniej, ale poszkodowanym gwarantować jak najwięcej. Jak takiego cudu dokonać?
Jakiego państwa dobrobytu chcą Polki i Polacy? Kiedy zapytano ich o to w ankiecie, wyszło, że nie do końca takiego, jakie im PiS buduje. A tego z planów opozycji to już wcale. Budowaliśmy już drugą Japonię i Irlandię. Czas na sąsiada z północy?
Społeczeństwa żyjące pod butem tyranów nieraz musiały pielęgnować pamięć, żeby przeżyć. Czy aby żyć w czasach demokracji, muszą tę pamięć stracić?
Nawet jeśli Ivanka Trump zdominuje kolejny szczyt G20, a Jared Kushner rozwiąże konflikt izraelsko-palestyński, nepotyzm pozostanie zarazą na ciele demokracji.
Zajmijcie się reinkarnacjami Mao i Denga, a nie moją – apeluje XIV Dalajlama do chińskich komunistów.
Ewakuacja z Dunkierki była dla Brytyjczyków punktem zwrotnym drugiej wojny. Przegrali, ale się obudzili.
Wojna toczona między Burami a Imperium Brytyjskim (1899–1902) wywołała ogromne zainteresowanie europejskiej opinii publicznej. Pozbawieni własnej państwowości Polacy nie stanowili tutaj wyjątku.
Od paru miesięcy pogoda bawi się z nami: błyskawicznie przechodzi od chłodu do upału, od ulew do susz, zsyła wichury, nawałnice i fronty burzowe, aby niespodziewanie złagodnieć. Czy kiedyś nauczymy się przewidywać jej nastroje, czy już zawsze będzie nas zaskakiwała?
Jaja i mięso drobiowe są ważnym elementem ludzkiej diety, towarzyszą nam od tysięcy lat, ale nie przeszkadza nam to mówić o kurzym móżdżku czy głupiej gęsi.
Autor filmu podkręca tempo akcji, zagęszcza atmosferę, ani razu nie pokazując faszystowskich symboli czy twarzy wrogów.
Walka dobra i zła jak w klasycznych westernach sprzed wielu dekad.
Główna bohaterka jest sportretowana jako hiperseksowna i hiperbrutalna maszynka do szatkowania radzieckiego mięsa.
Niby jest tu wszystko, czego potrzeba, by mógł powstać wciągający dramat sensacyjny, ale jednocześnie wszystkiego jest zdecydowanie za dużo, żeby dramat naprawdę wciągał.
Lektura obowiązkowa.
Obrazy codzienności zawarte w powieści zostają w pamięci.
Ten rodzaj publikacji rządzi się swoimi prawami i trudno wymagać, by dawał nam pogłębiony obraz polskiego społeczeństwa.
Bez trudu odnajdziemy na płótnach wpływy ekspresjonizmu, realizm, surrealizm, elementy abstrakcji, rozliczne eksperymenty z poszukiwaniem relacji między tłem a figurą.
Nie przebiją tylko samych siebie z poprzednich płyt.
Oklaskiwany w Cannes dramat biograficzny z elementami satyry „Ja, Godard” Michela Hazanaviciusa (Oscar za „Artystę”) otworzy 11. edycję Dwóch Brzegów.
Z kultury czy edukacji łatwo uczynić przemysł. Droga odwrotna jest dużo trudniejsza. W czeskiej Ostrawie dokonano tego brawurowo, co doceniają coraz częściej także turyści z Polski.
Rozmowa z psychologiem dr. hab. Bartłomiejem Dobroczyńskim o LSD, chemicznie wywoływanym przeżyciu mistycznym, bez którego nie doszłoby do hipisowskiego Lata Miłości 1967 r. z jego kulturowymi efektami i skutkami.
Rozmowa z pisarzem Ianem Rankinem o polskich korzeniach detektywa Johna Rebusa, piciu w Krakowie i wychodzeniu z Unii Europejskiej.
Co nowego znajdziemy na rozwijającej się dziś w Polsce nowej scenie tańca? I czy nowość może zastąpić jakość?
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Poppy robi furorę. Ale kim ona jest? Piosenkarką? Aktorką? A może fenomenem pokazującym, jak łatwo w internecie prawda ginie w szumie?
Surferzy pojawili się na Bałtyku na początku lat 90. Dziś środowisko liczy koło 200 osób. Drugą Kalifornią nie będziemy, ale Polska ma 470 km wybrzeża, niezłe fale i świetne warunki do zimowego surfingu.
Skok PiS na rządy prawa w Polsce i decyzja prezydenta przyniosą poważne konsekwencje na scenie politycznej.
Od kiedy człowiek wziął do ręki pióro pojawiają się w twórczości brutalizmy, inwektywy czy pomówienia.
Dziedzictwo 1989 r. zostało pogrzebane lub roztrwonione. Symbole polskiej wolności straciły blask nawet dla nas, demokratów.
W związku z procedowaniem rozwałki trzeciej władzy, rząd wprowadził – dla wszystkich mu niechętnych – nowe kryteria etyczne i estetyczne.
Specjaliści nie mają pewności, czy Beata Szydło zdołała w orędziu powiedzieć to, o co jej chodziło, a jak nawet zdołała, to czy naprawdę w to wszystko wierzy.
Jestem pewien, że do normalnych wyborów prezes Kaczyński potrafi przekonać innych, niestety, nie wiem, czy w decydującym momencie sam potrafi się do nich przekonać.
Odkrywki węgla brunatnego dominowały nad Łużycami (na wschodzie Niemiec) przez blisko dwa wieki. Jednak przyszłością regionu mają się stać jeziora i turystyka, choć w postindustrialnej scenerii.