Dla PiS Zachód jest najważniejszym punktem odniesienia – jak dla wszystkich rządów po 1989 r. Tyle że dziś odgrywa on rolę obcego. Wroga, który ma pomóc stworzyć nowego Polaka. Z małą pomocą Donalda Trumpa.
Przyjechał – wyjechał. My zostaliśmy. Pytanie: z czym?
Jest w zasadzie pewne, że jesienią dojdzie do rekonstrukcji rządu, ale czy zmiany sięgną fotela premiera, tego nie wiadomo. Ostatni kongres PiS można wszakże odczytać jako test, czy z obozu władzy da się wyłączyć Beatę Szydło.
Obraz państwa prawa w Polsce coraz bliższy jest tzw. państwom upadłym. Tam o tym, co jest prawem, decyduje tylko wola tego, kto aktualnie dzierży władzę.
Wielu przeciwników obecnej władzy deklaruje, że nie zamierza głosować na istniejącą opozycję, bo jest beznadziejna. Celują w tym tak zwani symetryści, ale ta moda się rozszerza. Żądają: dajcie nam nowego Macrona, porwijcie nas czymś, a jeśli nie, to niech dalej rządzi PiS.
Kiedy pytamy dziennikarzy TVP o spektakularną karierę Ewy Bugały, ciężko wzdychają, a ci, którzy odeszli z telewizji, mówią: to jakiś kosmos, to się nie dzieje naprawdę.
Psychoterapia przez Skype’a albo Messengera? Mimo wątpliwości, czy to profesjonalne, w internecie aż gęsto od ofert.
Rozmowa z Mieczysławem Puzewiczem, księdzem, dziennikarzem, działaczem pierwszej Solidarności, o faktach i mitach w sprawie uchodźców oraz o tym, jak wobec nich powinien zachować się Kościół i Polak-katolik.
Daniel Obajtek, wójt Pcimia, który robi zawrotną karierę w państwie PiS, nie będzie sądzony.
Rozmowa z dr. Przemysławem Paradowskim, nauczycielem wiedzy o społeczeństwie, o tym, jak brak wiedzy młodych o funkcjonowaniu państwa i ideologiach politycznych ułatwia robotę populistom.
Piotr Naimski, główny strateg energetyczny PiS, ma nowy plan: zaszachujemy Rosjan tanim amerykańskim gazem LNG. Prezydent Trump gaz wprawdzie obiecał, ale niskich cen nie zagwarantował. Kolejna strategia ministra poniesie porażkę?
Jednego biletu na wszystkie pociągi w Polsce jeszcze długo nie będzie. Najwięcej tracą na tym ci, którzy jeżdżą z przesiadkami. Nie tylko na wakacje.
Ile zostało chrześcijaństwa w chrześcijańskich demokratach, skoro w Niemczech właśnie pozwolili na małżeństwa jednopłciowe? Czy Europa potrzebuje jeszcze w ogóle chadecji?
Dlaczego azjatyckie mafie stawiają miliony dolarów na wyniki II ligi rumuńskiej czy III portugalskiej? Bo wiedzą, jakie te wyniki będą.
Sebastian Kurz przypomina nowego prezydenta Francji. Ale tylko w formie, nie w treści.
Jak wyglądała codzienność w stolicy okupacyjnego Generalnego Gubernatorstwa.
Latem 1932 r. bieszczadzkich chłopów dopadł długi cień feudalizmu w postaci hrabiego Jana Potockiego, właściciela wszystkiego aż po widnokrąg. Odpowiedzieli buntem.
Dziesięć lat temu na rynku pojawił się pierwszy iPhone. Konkurencja kręciła nosem: drogi, o ograniczonych możliwościach, jakiś dziwny. Nie przyjmie się. Okazał się supergadżetem wszech czasów.
Dobrze wiedzieć, że jest za oceanem sekretna organizacja, która czuwa nad światem. Opowiada o niej Freeman Dyson, jeden z najbardziej zasłużonych jej członków.
Janusz Czapiński uważa, że głównym czynnikiem decydującym o poczuciu szczęścia są geny. Teza ta, zaskakująca w ustach psychologa społecznego, jest nie tylko nieprawdziwa, ale również społecznie szkodliwa.
David Hockney skończył właśnie 80 lat, a jego obrazy rajskiego świata reklamują wielką retrospektywę malarza w miastach doświadczonych terrorystycznymi zamachami: Londynie, Paryżu i Nowym Jorku.
„Gra o tron” to wciąż jeden z najbardziej wyczekiwanych seriali w roku. Tak jak inne filmowe i literackie opowieści fantasy – od Tolkiena do Martina – jest atrakcyjna także dzięki próbom tworzenia od podstaw nowych języków.
Rozmowa z Jackiem Ostaszewskim, muzykiem, kompozytorem, pedagogiem, liderem zespołu Osjan.
Czas zaczął szybciej płynąć. Jak zawsze między drugą a piątą.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Adrian Zieliński walczy o dobre imię. Dowodem niewinności złapanego na dopingu mistrza olimpijskiego ma być zanieczyszczona odżywka niewiadomego pochodzenia.
W „Ptaki śpiewają w Kigali” na ludobójstwo w Rwandzie nakładają się pamięć o Holocauście oraz osobista trauma reżyserki Joanny Kos-Krauze, opłakującej śmierć męża Krzysztofa Krauzego. To film o wiecznym trwaniu w traumie.
W znienawidzonym przez prawicę dzienniku „New York Times” w dniu wizyty Trumpa ukazał się obszerny pean na cześć polskiej gospodarki.
Żywa Amerykanka, nawet i gruba, jest nieskończenie prawdziwsza i doskonalsza od kamiennego Dawida, który mówi: patrzcie, jestem tak piękny.
Aż strach pisać, co możemy. My, to znaczy oni – rządzący Polską fałszerze słów.
Zgadzam się z prezesem, że inteligencja PiS nie jest szczególnie wysoka i wymaga rewitalizacji.
Szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych jest zdania, że robienie tajemnicy z tego, jaki stopień ma obecny szef ABW, „jest niesłuszne”.
Krakowska wystawa „Fotoreporterzy” starszym przypomni, a młodszym uzmysłowi, jak się żyło w socjalistycznej Polsce.