Obciach i wstyd? A może przejaw wakacyjnej emancypacji Polaków? Wokół polskich stref, czyli wakacyjnych resortów z polskim językiem, kuchnią oraz telewizją, będzie w tym roku gorąco.
W policji trwa burza mózgów. Kto może, kombinuje, jak znaleźć dojście do polityków PiS, żeby załatwić sobie stanowisko. Do tego, co dzieje się na ulicach, komendanci wszelkich szczebli nie mają głowy ani serca.
Ostatnie, bardzo korzystne dla PiS, sondaże wywołały w rządzącej partii nastrój euforii i triumfalizmu.
Nieważny podział władz, wykładnie historyczne i autentyczne albo co tam kto kiedyś twierdził „z całą odpowiedzialnością”. Dziś triumfy święci słynny szatniarz z „Misia” Barei, na którym wzorują się czołowi politycy PiS.
O europejskiej armii całkiem niedawno marzył prezes Jarosław Kaczyński.
Nie pierwszy już raz w naszej historii płynie z Francji „przykład, jak zwyciężać mamy”. My – czyli kto? I kim?
Biegły, który wydał w procesie „doktora G.” opinię sprzeczną z oczekiwaniem prokuratury, został postawiony w stan oskarżenia. Grozi mu do 10 lat więzienia. Biegli dostają ostrzeżenie. Tak PiS przejmuje wymiar sprawiedliwości.
PiS ma nowego bulteriera. Wakat po Jacku Kurskim objął Dominik Tarczyński. Teraz to on bezwzględnie atakuje politycznych przeciwników. Uchodzi za impertynenta, ale to nie do końca prawda. To chłodna kalkulacja.
Do końca wakacji cała Polska ma obowiązek się zdekomunizować. W Dębicy na przykład ulicę Młodości zmieniono na ulicę Młodości, a Braterstwa Broni na Braterstwa Broni, ale teraz jest już właściwa młodość i odpowiednie braterstwo.
Rozmowa z prof. Krystianem Jażdżewskim, genetykiem i endokrynologiem, o planach, by zbadać geny wszystkich Polaków pod kątem ryzyka nowotworu, i o tym, po co nam ta wiedza.
W Polsce spory pracownicze to zazwyczaj walka King Konga z przedszkolakiem. Taka, jaka właśnie toczy się w PWPW. Co ciekawe: ekipa „dobrej zmiany” starła się także ze wspomagającą PiS Solidarnością.
Sejm ogłosił 2017 rokiem troski o trzeźwość narodu. Trwa myślenie, jak to przekuć w czyny. Tymczasem idzie lato i suweren chciałby się napić.
Rozmowa z prof. Krzysztofem Jasieckim, socjologiem gospodarki, o tym, dlaczego w III RP oligarchia nie powstała, a teraz ma duże szanse się narodzić.
Szczyt Trójmorza w Warszawie to spełnienie marzeń polskiej prawicy. Ale liderzy regionu przyjadą do Warszawy nie dla prezydenta RP, tylko USA.
Kanada świętuje swoje 150. urodziny. Ale ogólnonarodowej zgody nie ma: jedni będą wznosić toasty, inni opłakiwać stratę.
Samoloty rządowe bywają średnio potrzebne, ale latają, bo udanie leczą kompleksy narodów i ich najpokorniejszych sług.
Szwedzi, kiedyś naród nałogowych palaczy, dziś w Europie są najbliżej porzucenia palenia w ogóle. I zrobili to, nie rezygnując z nikotyny.
W rokoszu Zebrzydowskiego można doszukać się początków mitu Polaka, który wolność ukochał bardziej niż samo państwo, jego przetrwanie i rozwój.
Do dziś zaginięcie Amelii Earhart i Freda Noonana 80 lat temu jest uznawane za największą tajemnicę w historii lotnictwa.
Elitarny uniwersytet utworzony siłami Polskiej Akademii Nauk jako recepta na poprawę polskiej nauki? Pomysł interesujący i potrzebny, ale nie rozwiąże głównych problemów naszej nauki.
Czym zajmuje się współczesna angiologia? I dlaczego w Polsce brakuje specjalistów tej dziedziny, którzy potrafią ratować chorych przed amputacjami kończyn?
Co łączy starożytny Egipt z tajemniczą cywilizacją doliny Indusu? Kłopoty z klimatem.
Inteligentny, zmysłowy i jednocześnie ponury film to historia tocząca się w mrocznym miejscu i w mrocznych czasach – w majątku magnackim w wyludnionym terytorium północno-wschodniej Anglii, w czasie rewolucji przemysłowej.
Subtelny, nawet trochę zbyt szeroko szkicowany portret pokolenia silnych kobiet, latynoskich pionierek emancypacji i walki o demokrację z ludzką twarzą.
Rozmiar katastrofy uchwyconej na ekranie jest niewyobrażalny.
Kolejny z rosnącej w ostatnich miesiącach grupy kobiecych seriali – napisanych i wyreżyserowanych przez kobiety i przedstawiających świat z punktu widzenia kobiet.
Autor pokazuje hiszpański fenomen lat 90., czyli miasta widma, bez dojazdu i infrastruktury, i w rezultacie bez ludzi.
Wymowa tej powieści jest niezwykle gorzka.
Opowieść o utracie złudzeń, ale nie o utracie ideałów.
Pokonkursowa wystawa to bardzo interesujące świadectwo kondycji współczesnej młodej polskiej sztuki.
Dla 16-latki cztery lata to szmat czasu, więc na drugiej płycie Lorde domyślnie szuka się dojrzałości.
Tytuł wystawy „#dziedzictwo”, otwartej w Muzeum Narodowym w Krakowie, kojarzy się z typowym zwiastunem filmowym – zapowiada więcej, niż ostatecznie otrzymujemy.
Gdy państwo, zamiast bronić wolności sztuki, zaczyna na tę wolność wpływać, oczy artystów i ludzi kultury z nadzieją kierują się w stronę samorządu.
Postać i twórczość Jerzego Kosińskiego powraca po obu stronach oceanu. W Polsce ożył na nowo stary spór o autentyczność „Malowanego ptaka” i obraz Polaków. I znowu Kosiński stał się dla wielu osób wrogiem numer jeden.
Częściej płacimy za kulturę w sieci, co próbują wykorzystać serwisy kojarzone z nielegalnymi treściami, opakowując piractwo jako nowy model biznesu.
Że warto czytać Grossmana – wiedzą wszyscy. Dopowiadam, że tę książkę o nim też.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Największy na świecie serwis do śledzenia ruchu samolotów miał być ciekawostką, a stał się podstawowym narzędziem pracy branży lotniczej. I nie tylko.
Kibice Legii mają nową misję: przegnać szarość z Centrum Zdrowia Dziecka.
Jak wiadomo, noszenie turbanów w miejscach publicznych się u nas nie przyjęło i grozi poważnymi konsekwencjami.
Nie jest łatwo rozpleść ten warkocz polityczno-religijny, jaki co miesiąc splata się między Kościołem a tronem.
Oto nowa religia rodząca się na naszych oczach. Bez zaświatów, mesjaszy i wstawania z grobów.
Im prędzej to wszystko, czego doświadczamy, przeminie, tym lepiej.
Wciąż nie sposób pogodzić się z tą stratą.
Joanna Cieśla została nagrodzona w 11. edycji ogólnopolskiego konkursu Kryształowe Pióra.
Wiejskie murowańce nie stały się symbolem śląskiej architektury jak Nikiszowiec. A dziś coraz ich mniej. Ostatni moment, aby utrwalić ich niedzisiejszy czar.