Koniec roku szkolnego. Początek katastrofy, zwanej przez jednych reformą, a innych – deformą. Dlaczego nauczyciele nie stanęli do walki o swoje szkoły? I co to mówi o całej edukacji?
Partia rządząca nawet nie ukrywa, że wokół hasła obrony Polski i Polaków przed uchodźcami zamierza budować swoją kampanię polityczną przez najbliższe dwa lata.
Teraz rządzi PiS, kolejki do leczenia są jeszcze dłuższe, a projekt przewidujący wprowadzenie opłat za leczenie przygotowało Ministerstwo Zdrowia.
Populistom nie wolno ulegać, ale trzeba się wsłuchać w dręczące społeczeństwo niepokoje. Bo nawet jeśli są irracjonalne, to istnieją i mają wpływ na politykę.
Polski rząd odrzuca argumenty Komisji, tłumacząc, że m.in. nie ma sposobu, aby zweryfikować osoby oczekujące na relokację.
Kiedyś ładni, gładcy, czyści, złotouści, energetyczni, młodzi. Teraz starzy, pomarszczeni, posapujący, zmęczeni. Ale znów potrzebni. Czy świat zbawią staruszkowie?
Zamienił Tuska na Kaczyńskiego. I teraz chyba wie, na czym polega różnica.
Na znaczącą rekonstrukcję rządu przed wakacjami się nie zanosi. Kolejną okazję stworzy dwulecie gabinetu Beaty Szydło jesienią, które może przynieść zmianę premiera.
Rozmowa z prof. Januszem Czapińskim, psychologiem społecznym, o tym, od czego zależy ludzkie szczęście.
W Rabce nie ma jeszcze ulicy księdza Józefa Hojoła. Choć dla jednych jest niekwestionowanym herosem świata żołnierzy wyklętych, dla innych antysemitą i pogromowym podżegaczem.
Są dobrze zorganizowane, niezależne, kochające Ojczyznę i nikt nie będzie im mówił, co mają robić. Tylko niech żaden lewak nie nazywa ich feministkami!
Tatiana Davidoff, obywatelka Polski i Francji, wpadła w sidła Gabrieli A. Od tej pory jej życie to loteria, bo państwo nie potrafi jej pomóc.
Rozmowa z prof. Jerzym Osiatyńskim, członkiem Rady Polityki Pieniężnej, o powodach do radości (i niepokoju), jakich dostarcza nam gospodarka.
Od 1 lipca w Polsce obowiązuje nowe prawo wodne. Przyniesie podwyżki cen wody, czyli praktycznie wszystkiego. To niezbędne, bo w Polsce brakuje wody. Szkoda tylko, że rząd jednocześnie robi wiele, by Polskę osuszyć.
Każdy miłośnik SUV-ów (i nie tylko) będzie czuł się w tym aucie wyjątkowo.
Za gotówkę, na kredyt, a może poprzez leasing – jaką drogę wybrać, żeby samochód nie obciążał zbyt mocno finansów przedsiębiorcy?
Za gotówkę, na kredyt, a może poprzez leasing – jak± drogę wybrać, żeby samochód nie obci±żał zbyt mocno finansów przedsiębiorcy?
Wygrana partii Emmanuela Macrona oznacza, że teraz młody prezydent nie będzie miał już wymówki – musi spełnić obietnicę rewolucji.
Kiedyś to trendy i wydarzenia w Polsce wyprzedzały węgierskie. Za Orbána to się odwróciło. Może więc polska opozycja mogłaby się czegoś nauczyć od węgierskiej.
Ekstremistyczny duchowny Yogi Adityanath, przy pełnym poparciu władz indyjskich, buduje naród hinduski, w którym nie ma miejsca dla muzułmanów.
Przybycie 26 czerwca 1917 r. do Francji pierwszych żołnierzy amerykańskich było momentem zwrotnym w dziejach tak Europy, jak i Ameryki. Czy prezydentura Trumpa będzie kolejnym?
Zmarły 31 maja Tadeusz Jedynak był w czasach pierwszej Solidarności niekwestionowanym liderem, miał posłuch, potrafił być ostry w sporach i dyskusjach. Ale lubiano go.
300 lat temu powstała Wielka Loża Londynu. Skąd się wzięło to przypominające zakon zrzeszenie, jego symbolika, cele, kolejne stopnie wtajemniczenia?
Rozmowa z entomologiem prof. Davem Goulsonem o tym, że nie doceniamy sympatycznych trzmieli, wykorzystujemy je i nie dbamy o nie, a powinniśmy.
Nie brzmi to najapetyczniej, ale sprawdza się doskonale.
Zawsze, gdy polecamy państwu sprzęt turystyczny, dręczą nas wyrzuty sumienia. Każda dłuższa podróż pogarsza i tak kiepską kondycję naszej planety (27 proc. emisji gazów cieplarnianych przypada na transport). Z rzeczy ekologicznych najbardziej ekologiczne jest siedzenie w domu. Niełatwo zatem pisać o nowych aparatach czy słuchawkach.
Wszystko w tym filmie służy głębszej refleksji, w zaskakujący sposób odsłaniając metafizyczne zaplecze tej sztuki.
Amerykański dokument dotyka tematu technologii jako sposobu radzenia sobie z niektórymi objawami ciężkiej choroby.
Mroczne dzieło, opatrzone ilustracyjną, ekspresjonistyczną muzyką.
Michał Znaniecki ostatnio trochę się uspokoił – w swoich realizacjach już nie epatuje nadmiarem zaskakujących pomysłów.
Ta książka przypomina zielnik – w środku znajdziemy nawet XIX-wieczne ryciny roślin, bo w wierszach Urszuli Zajączkowskiej botanika spotyka się z poezją.
Pierwsze książkowe wydanie przekładów wierszy Pinsky’ego na język polski.
Autor cały czas operuje ironią, ale w tych wierszach staje się ona czymś więcej – ostatecznym obnażeniem okrucieństwa życia.
Staranna, bogata i zróżnicowana aranżacja oraz świetne wykonanie.
Znajomość angielskiego nie jest niezbędna, by docenić jakość i siłę tej jakże dojrzałej muzyki.
Lata z siódemką na końcu to spotkania dwóch ważnych dla muzyki rockowej jubileuszy.
W kinach walczy „Wonder Woman”, a telewizję od kilku sezonów podbijają kobiece seriale. Tylko co z tego wynika dla kobiet?
Rozmowa z Robertem Koniecznym, architektem kierującym biurem KWK Promes, które otrzymało Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI za 2016 r.
Choć jego książek nie powinni czytać szczególnie wrażliwi na los zwierząt, to Bernd Heinrich, gość Big Book Festival, jak mało kto nadaje się na przewodnika po naturze natury.
„Wspaniała Gilly” porusza, niepokoi, a wreszcie zmienia nasz stosunek do tytułowej bohaterki.
Jeszcze parę miesięcy temu nie miałem pojęcia o istnieniu Antjie Krog.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W sieci zataczamy właśnie koło: najpierw bezwstydnie dzieliliśmy się wszystkim ze wszystkimi, teraz trochę nam niezręcznie. Coraz częściej się wstydzimy, ale i publicznie zawstydzamy innych.
Ludzie dbają o to, by były precyzyjne i łatwo dostępne. A jednak nadal są miejsca na świecie, które należałoby w końcu nanieść na mapy. Ciągle są na nich białe plamy.
Na początek może dla niektórych przykra wiadomość: to nie my ucywilizowaliśmy widelec.
Uczulenie na faszyzm nie jest tylko dolegliwością „rozhisteryzowanej opozycji” w Polsce. Podobne obawy występują np. w USA.
A skąd się bierze nienawiść do PiS? A stąd, uważa prezes, że jego partia się nie poddaje, nie wyhamowuje, nie zbacza z wytyczonej drogi.
Z jakiegoś powodu wschód Europy uchodzi teraz za lepszy niż zachód.
Nasza straż graniczna nie działa jeszcze idealnie, dlatego nie wszystkich Czeczenów starających się o wjazd do Polski udaje się nie wpuścić.
Dyrekcja Społecznego Liceum Bednarska zachowanie swoich uczniów tłumaczy tym, że szkoła jest otwarta na myślenie swobodne.
W położonym najdalej na północ domu dziecka cała Grenlandia odbija się jak w lustrze.