Zmuszony do odejścia z PiS Bartłomiej Misiewicz to symbol buty i nepotyzmu obecnej władzy. Ta zawrotna kariera nie byłaby możliwa, gdyby nie protekcja Antoniego Macierewicza. I choć wobec samego ministra nie wyciągnięto konsekwencji, jego pozycja została mocno podważona. Czy upokorzenie szefa MON to początek długiej „wojny na górze”?
Z KOD zostały malownicze ruiny, ale wciąż tli się w nich życie. Szeregowi działacze nadal chcą protestować przeciw rządom PiS, nawet jeśli formuła Komitetu się przeżyła.
Coś już pękło, coś się skończyło: naruszona została główna oś partii, Kaczyński–Macierewicz.
Minister środowiska przekonuje, żeby nie dramatyzować.
Sędziowie nie są – jak głosi zjadliwa propaganda PiS – jakąś skorumpowaną kastą.
Mechanizmy, które funkcjonowały w życiu publicznym w PRL, a w szczególności w PZPR, powróciły.
Jakikolwiek wyrok dla Donalda Tuska, choćby za „przekroczenia uprawnień i obowiązków służbowych”, byłby sukcesem PiS i zależnej od partii prokuratury.
Smoleńsk w coraz mniejszym stopniu uzasadnia rewolucyjne ambicje PiS. Został oswojony państwowym rytuałem i stracił temperaturę.
To obywatele zdecydują, czy przetrwają organizacje pozarządowe promujące otwartość, równość i solidarność, kontrolujące władzę. Czy też czeka nas Katolickie Państwo Narodu Polskiego.
Inspekcje wizytatorów w szkołach podczas trwania strajków, awantury z samorządowcami, zastraszanie nauczycieli, historyczno-religijny przechył w tematach konkursów dla uczniów. Oto najświeższy wkład kuratoriów w edukację.
Rozmowa z Dionisiosem Sturisem, dziennikarzem, potomkiem greckich uchodźców, autorem książki „Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”, o tym, dlaczego staliśmy się ksenofobami.
Sprawa sędziego Wojciecha Łączewskiego wciąż spędza sen z oczu ministrowi sprawiedliwości et consortes, bo zemsta staje się słodka, dopiero kiedy się dopełni.
Kasia ma 15 lat. Wygląda na dziecko. Piotr, który porwał ją spod szkoły, wcześniej zaczepiał jedenastolatki. Prokurator uznał wtedy, że propozycje przejażdżki do lasu nie wyczerpały znamion przestępstwa.
Rządowy program odbudowy upadającym polskim stoczniom nie pomoże, a tym, które sobie radzą, może zaszkodzić.
Obamacare – jako „narodową tragedię” – Trump obiecał ukatrupić i zastąpić czymś „fantastycznym” – lepszym, tańszym i dla każdego. To, co zaproponował, jednak nie przeszło. Na szczęście i dla Amerykanów, i dla samego Trumpa.
Prof. Jan Zielonka, politolog z Uniwersytetu w Oksfordzie, o tym, jak populizm zmienia dzisiejszą demokrację. I o tym, jak ją trzeba dostosować do nowych czasów.
Jeszcze Syria płonie, jeszcze kurz buntów z 2011 r. nie opadł, a już coraz wyraźniej widać oznaki kolejnej arabskiej rewolty.
Le Pen ojciec piętnował gejów jako anomalię biologiczną i społeczną. Dziś zadeklarowany gej Florian Philippot jest szarą eminencją przy Marine Le Pen. I wmawia wyborcom: jesteśmy normalną, przyzwoitą partią.
Rozmowa z Nealem Aschersonem, dziennikarzem i historykiem, o tym, czy Szkocja wyjdzie ze Zjednoczonego Królestwa.
W latach 1945−47, za cichym przyzwoleniem władz, z Polski wyjechało ok. 140 tys. Żydów. To przeszło połowa ocalałych z Zagłady, którzy po wojnie znaleźli się w kraju.
50 lat temu władzę w Grecji objęła tzw. junta czarnych pułkowników – jeden z najbrutalniejszych reżimów w dziejach powojennej Europy.
Rozmowa z dr. Andrzejem Śliwerskim o tym, jak nierzetelne testy psychologiczne mogą krzywdzić ludzi.
Olbrzymie ziemno-kamienne konstrukcje stojące w lesie między wsią Góry i Ościsłowo w gminie Wilczyn mogą mieć nawet ponad 5 tys. lat, ale wystarczą 3 miesiące pozyskiwania węgla brunatnego, by znikły na zawsze.
O czym myślą ptaki, gdy na nas patrzą?
W świecie opanowanym przez wielkie korporacje wtyczki są oazami niezależnej (open source’owej) myśli ich twórców. Oto kilka przykładów wtyczek godnych zaufania.
Przenikliwy, prowokujący dramat.
Atutem filmu są surowe zdjęcia Pawła Chorzępy podkreślające dzikość i bezkres przestrzeni.
Serial ogląda się bez wielkich emocji.
Widz musi być trochę jak paleontolog, który z kilku skamieniałości musi odtworzyć wygląd dinozaura.
Jest to książka w dużej mierze o czytaniu, bo przekład jest najintymniejszym rodzajem czytania.
Do czytelnika należy decyzja, czy na pewno chce do chatki autora zaglądać.
Rudnicki zawsze wyłowi z życiorysu jakąś perełkę i, po uprzednim oszlifowaniu, zaprezentuje ją czytelnikowi jako scenkę rodzajową.
Dzięki różnorodności rytmów i nastrojów piosenki z tego albumu z pewnością zaspokoiłyby zapotrzebowanie niejednej potańcówki.
Oczekiwać od Dylana wokalnego mistrzostwa to tak jak spodziewać się gwiazdki Michelina w fast foodzie.
Czwarta edycja festiwalu prezentującego polski rynek muzyczny w formie krótkich koncertów w klubach całego Poznania.
Przed nami VI edycja Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Prezentacja pięciu finalistów, wybranych głosami ekspertów z całego kraju, to okazja do kilku refleksji na temat tego, co przyniósł miniony rok.
Nasz folk, metal i pop zagrają w tym roku na całym świecie. Ale kogo z polskiej sceny muzyki rozrywkowej słuchają dziś za granicą najchętniej?
Najnowszy tytuł ze świata „Gwiezdnych wojen”, który można kupić z POLITYKĄ, miał być tylko pierwszym w tej serii spin-offem, dodatkiem. Niespodziewanie „Łotr 1” okazał się jednak jej najlepszym filmem.
Gianni Rodari bez moralizatorstwa opowiada dzieciom o poważnych sprawach, choćby o społeczeństwie obywatelskim czy rewolucji mającej początek w języku.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Ubierają się jak Czarodziejka z Księżyca, tańczą, śpiewają, sprzedają płyty i bilety na uścisk dłoni. Ale ten dziwny, zamieszkany przez idealne idolki świat japońskiej rozrywki pokazuje nam w jaskrawy sposób, kim sami jesteśmy.
Sędzia snookerowy musi być we właściwym czasie na właściwym miejscu.
Sezon rowerowy ruszył. Entuzjastów dwóch kółek kuszą europejskie szlaki i inne atrakcje. Jak e-rowery czy rowery hybrydowe.
Gdziekolwiek człowiek spojrzy – sztuka zdemoralizowana, i to za publiczne pieniądze.
W cacanym świecie polityk mówi nam, że jesteśmy warci wszystkiego, co najlepsze.
Nowy wymiar poszanowania praw człowieka i jego godności zaproponował minister SWiA Błaszczak.
Nie uważam, by wicepremier Gliński powinien się na K. Matołku mścić, wstrzymując finansowanie jego urodzin.
PFN ma pokazać światu Polskę pisowską – „przyjazną, ambitną, w której są ogromne możliwości”.
Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej przygotowało wystawę, jakiej jeszcze nie było. I jakiej być może niedługo już nie będzie. Warto pośpieszyć się z jej obejrzeniem, zanim padnie ofiarą ministra Glińskiego.