Prof. Zbigniew Mikołejko o tym, jak święci są polscy święci i czego nas uczą o polskim katolicyzmie.
Co się dzieje w najbardziej znanej partyjnej siedzibie w Polsce, przy Nowogrodzkiej?
Co jakiś czas pojawiają się, nie wiadomo skąd, polityczne poglądy i przesądy, które określają myślenie całych zbiorowości. Wybraliśmy pięć z nich i postanowiliśmy się im krytycznie przyjrzeć.
Widać, jak Macierewicz z łatwością gra na emocjach Jarosława, jak go osacza.
Już niedługo Święta Wielkiej Nocy, naturalną więc rzeczy koleją myśli kierują się ku sprawom nadprzyrodzonym, które niekiedy albo mieszają się ze sprawami doczesnymi, albo też zdarza się, że bywają z nimi zmieszane (co nie jest tym samym).
Użycie siły powinno być częścią jakiegoś przemyślanego planu politycznego, inaczej nic się w Syrii nie zmieni.
Józefa Hennelowa o sztuce rezygnacji, sensie długiego życia i o tym, czy można się przygotować na śmierć.
Prof. Andrzej Leder o tym, dlaczego warto opowiedzieć na nowo historię społeczną Polaków.
Reza Aslan, największy dziś religijny showman Ameryki, stworzył program, który przed jednymi odkrywa uniwersalną prawdę o Bogu, a dla innych jest tylko szokującym religijnym porno.
Poseł z partii rządzącej chce dobrze dla wszystkich.
Ośmielony atmosferą polityczną Julian Kulesza domaga się rekompensaty za Kasztankę, która poszła na wojnę w 1939 r.
Matka, która urodziła niepełnosprawne dziecko, została z nim sama. Mimo szumnych zapowiedzi, że nasze państwo nigdy do tego nie dopuści.
Oszczędności stały się nowym konikiem Mateusza Morawieckiego. Czy ma to być słuszna korekta rozdawnictwa uprawianego przez PiS? A może odwrotnie? Powrót niebezpiecznych neoliberalnych obsesji?
Biznes to poważna sprawa, choć nie zawsze całkiem serio.
Żeby poznać opinie 30 mln dorosłych Polaków w jakiejś sprawie, wystarczy zapłacić tysiąc złotych. Coraz niższej cenie sondaży nierzadko towarzyszy niższa jakość. Najbardziej psują rynek politycy.
Nigdy wcześniej prokuratura nie prowadziła postępowania przeciw oficjalnemu kandydatowi na najwyższe stanowisko w państwie.
Odbycie kary więzienia zawiera obietnicę społecznego zmartwychwstania. Ale dziś w większości krajów świata to tylko bezsensowne cierpienie.
Nawet jeśli Meral Akşener nie zablokuje autorytarnych zmian w tureckiej konstytucji, to Recep Tayyip Erdoğan ma w końcu z kim przegrać.
Do napisania biografii namówiły Rudolfa Hoessa, komendanta Auschwitz-Birkenau, dwie osoby – prowadzący przeciw niemu śledztwo sędzia Jan Sehn i psychiatra Stanisław Batawia. Co skłoniło zbrodniarza, by ulec ich prośbom?
Jedna kochała władzę, druga pieniądze, a trzecia Chiny. Rządziły krajem dzięki swoim małżeństwom.
Wiele plemion Afryki i Ameryki Południowej ma specjalne słowo na głód mięsa, odróżniający go od zwykłej pustości brzucha. I możliwe, że taki głód ma czasem przyczyny fizjologiczne.
Cudowny byłby świat bez chorób. Ale czy pozwoli na to ewolucja?
Rusza 17. konkurs o Nagrody Naukowe POLITYKI. Dziesięcioro wybitnych młodych naukowców otrzyma po 5 tys. zł, a pięcioro laureatów po 20 tys. zł. Cieszymy się z tej nowej edycji. Ale też martwimy, co będzie dalej.
Obiecujący początek coraz śmielej rozpychającego się na europejskim rynku Polaka.
Można przypuszczać, że wkrótce powróci dyskusja na temat, czy to dobrze, czy źle, że wydaliśmy pół miliarda złotych na zakup kolekcji Czartoryskich.
Rutyna gry potrafi z czasem znużyć jak pańszczyzna.
Grę ratuje rozmach, piękno i egzotyka odwiedzanych planet, a także dreszcz ciekawości, co przyniesie kolejna przygoda.
Amatorzy dzieł oryginalnych i odważnych powinni dać tej grze szansę.
Gdyby zapytać, co jest najistotniejszym znakiem wielkości Johna Coltrane’a, odpowiedzi byłyby różne.
Zwykłe życie (i śmierć) jest tu najważniejsze, i dobrze.
Nie sprawdza się ani jako historia fantastyczna, ani jako metaforyczna opowieść o współczesności.
Może po prostu odpowiednie osoby spotkały się ze sobą w odpowiednim czasie i miejscu?
Muzyka eksploduje, ale nie bezładnie i prostacko, tylko… delikatnie.
Po raz pierwszy w Polsce sekcja blaszana jednej z najlepszych naszych orkiestr zajmujących się na co dzień muzyką poważną nagrała płytę z zupełnie innym repertuarem.
Otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie wystawa poświęcona formom narodowej tożsamości po 1989 r. zdaje się trafiać w samo sedno polskich sporów. Choć bez „Tęczy” z placu Zbawiciela jest trochę jak Wigilia bez choinki.
Rozmowa z Adamem Ostrowskim O.S.T.R.-em, raperem i producentem hiphopowym, autorem najchętniej kupowanej polskiej płyty 2016 r. „Życie po śmierci”.
Boks literacki ma długą i pełną złamanych nosów tradycję. A w dzisiejszym polskim krajobrazie wydaje się znów główną pasją pisarzy.
Gdy politycy zabierają się za cenzurowanie kultury, efekty bywają tragikomiczne. Przykładem jest słynna piosenka rockowa sprzed 60 lat, którą rozpracowywało FBI.
Maria Krzyszkowska była jedną z największych gwiazd polskiego baletu. 40 lat temu pożegnała się ze sceną. Od tego czasu nie mamy primabalerin, trudno też znaleźć postać, która wywołuje podobne emocje i kontrowersje.
Wiem, że jest ze mną związana jakaś zagadka, być może ukryta w tych niedozdaniach, które powtarzam.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Polityczna zmiana w publicznym radiu wymiotła z Trójki kilkanaście osób. Co się z nimi stało? I czy emocjonalnie wciąż bywają na Myśliwieckiej?
Big data powstało jako forma mierzenia nastrojów społecznych. Skończyło jako narzędzie do wygrywania wyborów. Ale ludzie właśnie tracą zaufanie do najtwardszych statystycznych danych.
Co jest nie tak w „Pokocie”, najnowszym filmie Agnieszki Holland.
Dał nam przykład Putin, jak się odnosić do siebie mamy? – autor tekstu o filmie „Wołyń” odpowiada na głosy krytyki z Ukrainy.
6 kwietnia w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim w wieku 81 lat zmarł prof. Jerzy Vetulani. Jego życie było tak bogate, że można by nim obdzielić kilkanaście osób.
Marks twierdził, że kapitalizm – na skutek sprzeczności wewnętrznych – nieuchronnie zmierza ku upadkowi.
Patrzy na nas, zapewne ze współczuciem, ponad 350 miliardów dużych galaktyk i 3,5 biliona karłowatych.
Buta atakuje wszelkie szczeble życia społecznego, bo jest na to odgórne przyzwolenie.
Sprawa żagańska wywołała dyskusję, czy obecnie w naszym kraju wuefiści mogą mieć opozycyjne poglądy polityczne?
Do szkół coraz śmielej wchodzą przedświąteczne rekolekcje, a nawet spowiedź święta.
Zabawki to coś dla dzieci? Nie tylko – przekonuje Marek Sosenko, który zgromadził ich ponad 40 tys.