W wyniku bezmyślnej ustawy ofiarą padają tysiące drzew. Część obywateli tnie bez opamiętania, inni protestują, pikietują, skrzykują się w sieci. Widać kolejną falę obywatelskiego pobudzenia.
Jak Polska długa i szeroka cały naród czci swoich bohaterów. Skończył się karnawał, a zaczął festiwal Wyklętych i Niezłomnych.
Czuliśmy przez ten weekend nie tylko ogromną sympatię do naszej gazety i zespołu, ale także dojmującą, niezaspokojoną potrzebę spotkań, rozmowy, dzielenia się myślami i emocjami.
W transmitowanej przez internet „Lekcji RP”, poza samym Wenclem, wziął udział także Tadeusz Polkowski, szerzej znany jako Tadek – 34-letni raper związany z krakowską grupą Firma.
PiS gruntownie zmienia ustrój państwa, niedoskonałą demokrację przekształca w doskonałą demokraturę z klerykalnym piętnem i gdy Polacy odczują jej karzącą rękę, będzie już za późno na zmiany.
Skutkiem spektaklu „Klątwa” jest prokuratorskie śledztwo, telefony i maile z pogróżkami, zwolnienie wydawczyni z TVP Kultura i zawieszenie dziennikarki. Gdzie jeszcze na świecie teatr ma taką siłę?
Żandarmeria Wojskowa ma chronić wojsko. A kto ochroni wojsko przed żandarmerią?
Pisanie o kryzysie partii rządzącej, która ma poparcie sięgające 40 proc., a naprzeciwko słabą opozycję, może się wydawać czcze, ale co zrobić, kiedy o problemach obozu władzy mówią jego prominentni przedstawiciele?
Liberalizm jako wolnościowa i ekonomiczna idea traci w Polsce i na świecie atrakcyjność. Czy można odwrócić ten trend?
Sezon łowiecki dobiega końca. Tym razem dzięki presji opinii publicznej udało się powstrzymać komercyjne polowania na żubry. Ale to nie znaczy, że problem znika.
Stosunek Polaków do cudzoziemców nigdy jeszcze nie był tak wyraźny jak teraz. Przeważa niechęć, głównie do „Arabów”. Ale pojawiają się też pomysły, jak pomagać imigrantom. Niestety, zarówno na przemoc, jak i pomoc rząd reaguje obojętnością.
Zamknij oczy i pomyśl słowo alzheimer. Twoje neurony podsunęły ci obraz starego człowieka? Są w błędzie.
Usuwanie proekologicznego filtra cząstek stałych z diesli to plaga. Zwłaszcza w czasie smogowej plagi. Jednak kierowcy robią to bezrefleksyjnie i zupełnie bezkarnie.
Koncern General Motors sprzedaje spółkę Opel Group wraz ze wszystkimi fabrykami, w tym także polskimi. Zakupem zainteresowana jest francuska Grupa PSA Peugeot-Citroën. Amerykanie deklarują, że muszą się skoncentrować na rynku USA. A jak to przeżyje Europa?
Amerykańscy giganci internetowi nie przejmują się lokalnymi przepisami ani podatkami. To ostatnia chwila, by ich utemperować, zanim zmonopolizują sieć. Polska właśnie podejmuje nieśmiałą próbę.
Europejska socjaldemokracja jest dziś elitarna zamiast ludowa, liberalna zamiast populistyczna i kosmopolityczna zamiast państwowa. Dlatego wszędzie przegrywa.
Nowy prezydent USA planuje doprowadzić do szybkiego dealu między Izraelczykami i Palestyńczykami. Najwyraźniej nie ma pojęcia, w co się pakuje.
Co by zrobił Krzysztof Skubiszewski, gdyby dziś był szefem MSZ?
Trafiają do nich Polki, które chcą dokonać aborcji w Niemczech, ale nie wiedzą jak. One wiedzą.
70 lat temu zakończyła się niezwykła operacja pomocy dla Polski, w której ważną rolę odegrali młodzi ludzie rekrutujący się z ortodoksyjnych społeczności religijnych USA. Nazwano ich morskimi kowbojami.
Sportowców, którzy w czasach PRL postanowili szukać lepszego losu na Zachodzie, było wielu. Jeden z pierwszych to tenisista Władysław Skonecki.
Rozmowa z psychologiem Jakubem Falacińskim o wyzwaniach, jakie kosmos stawia ludzkiej psychice.
Łuszczyca atakuje nie tylko skórę. Źle leczona może doprowadzić do groźnych powikłań. Tymczasem część lekarzy wie o tej chorobie niewiele.
Film jest przerysowany, wręcz groteskowy, naszpikowany parodiami rozmaitych konwencji oraz aluzjami do klasyki, łatwymi do rozszyfrowania nawet dla początkujących kinomanów.
Twórcy stawiają dobre pytania – jak zepchnąć świat z równi pochyłej, po jakiej się zsuwa – ale ich odpowiedzi są pretensjonalne.
Nie zawsze są to ściśle rozważania o ciele, ciało pojawia się tu czasem tylko przy okazji.
Ta „wesoła fantazja na temat Dvořáka” – jak brzmi podtytuł – zdaje się ukonorowaniem pasji muzycznej Škvoreckiego.
„Złe” to opowieść o piekle, jakim może być rodzina, ale chyba przede wszystkim o tym, jak lokalna społeczność to piekło innym może zgotować.
Zimpel podąża za gęstą rytmiką muzyki hinduskiej, ale próbuje też ją przeciągać na swoją stronę w zachodnich improwizacjach.
Niemieckie studio King Art Games oparło luźno „The Dwarves” na literackich „Krasnoludach” pióra Markusa Heitza.
Miasto i zróżnicowane hakerskie zabawy to główne atuty gry, niestety opowieść, dialogi i protagoniści zwyczajnie żenują.
Filmowa premiera to dowód na stałą obecność Marii Skłodowskiej-Curie w kulturze popularnej. Była w niej symbolem kobiecego wyzwolenia, życiowej determinacji, a wreszcie potęgi i magii nauki.
Rozmowa z Marzeną Diakun, dyrygentką, laureatką Paszportu POLITYKI w kategorii Muzyka poważna.
Filip Łobodziński przełożył 132 utwory Boba Dylana. To pierwszy tak obszerny wybór tekstów zeszłorocznego noblisty, w dodatku przetłumaczonych tak, żeby dobrze się je śpiewało.
W pośmiertnie wydanej książce Zygmunt Bauman zostawił nam jeszcze jedno słowo przydatne do opisania naszego świata wzajemnej nieufności, niewiary w przyszłość i idealizowania przeszłości: retrotopia.
Przydałoby się milion drzew mojemu miastu, choćby akwarelowych.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Gdy w Katowicach toczą się największe w Polsce rozgrywki e-sportu, rusza poświęcony im kanał telewizyjny, a dziedziną interesują się kluby piłkarskie i NBA, warto wiedzieć, o co w tym chodzi.
Kobiecej reprezentacji w skokach narciarskich nie ma na mistrzostwach świata w Lahti. Jeszcze nie doczekała się kredytu zaufania.
W miniony weekend na 60. urodziny tygodnika POLITYKA zaprosiliśmy do redakcji naszych czytelników i przyjaciół. Kolejna okrągła rocznica znów przypadła na trudne czasy. Nie dziwi więc, że najczęściej powtarzanym pytaniem było: co dalej z Polską?
Z okazji jubileuszu do naszej redakcji przysłano setki gratulacji i życzeń. Ogromnie za nie dziękujemy. Nie jesteśmy w stanie wydrukować wszystkich, dlatego przytaczamy fragmenty niektórych.
Niestety, co pewien czas wtrąca się w nasze sprawy jakiś kauzyperda z Wenecji.
Jakie rządy zrezygnują z haka albo nawet drobnego haczyka na swojego suwerena?
Ileż cennych dóbr wywozi się co roku za granicę, wystarczy popatrzeć na statystyki eksportu!
Oto (niepełna) lista dzieł dramatycznych, których ze względu na ich prowokacyjny charakter nie należy wystawiać w polskich teatrach:
Polscy żołnierze i ich rodziny zaczęli się tu osiedlać zaraz po wojnie. Teraz to miejsce nazywa się Ilford Park Polish Home i jest domem opieki dla polskich weteranów w Anglii.