Demokracja w państwie PiS to przemoc większości wobec mniejszości. I wobec prawa.
Nowy prezydent USA testuje najpotężniejszy na świecie system zabezpieczeń przed politycznymi szaleńcami.
PiS wydaje się przekonany, że „w Europie każdy walczy tylko o swoje interesy”.
Nie jest tajemnicą, że pozycja pupila prezesa nie przysparza Morawieckiemu sympatii wśród wielu liderów PiS.
Rosja – która zawsze była zainteresowana, by wbić klin między Polskę i jej zachodnich sojuszników – dostanie do ręki nowe forum propagandowe.
Z okazji 60. urodzin POLITYKI o tym, czym jest polityka. I o populistach, którzy ją niszczą.
Nie żartujcie z San Escobar. Z wielu wypowiedzi Prezesa wyłania się wizja państwa mocno latynoskiego. I to w trwałym wariancie rządzącej 70 lat meksykańskiej Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej.
Jacek Kurski robi telewizję tylko dla lepszego sortu Polaków. A jak się komuś nie podoba, zawsze może sięgnąć po pilota. Obowiązkowy będzie tylko abonament.
Upojony triumfami nad opozycją i coraz bardziej pewny siebie PiS śmiało sięga po samorządy.
Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony, o dobrych i niebezpiecznych pomysłach na funkcjonowanie sił Obrony Terytorialnej.
Chirurg wystukuje na telefonie numer komórki pacjenta. Mówi: pakuj się, mamy dla ciebie rękę. I tak w polskim szpitalu doszło do rewolucyjnej operacji.
Jak odpowiesz żonie na takie życiowe pytanie: ukraść czy zamarznąć?
O tym, jak w Bogatyni PiS zamiata śmieci.
Wchodząc do świata wielkiej polityki, kobiety miały go ulepszyć, wręcz zrewolucjonizować swoją rzekomo przyrodzoną lojalnością i niechęcią do agresji. Na razie, przynajmniej w Polsce, nic takiego się nie wydarzyło. Dlaczego?
Sygnały z Białego Domu przestały zdumiewać i coraz częściej przerażają. Donald Trump wkracza na ścieżkę handlowego protekcjonizmu, odstępując od wieloletnich pryncypiów amerykańskiej polityki. Światowy system wolnego handlu może ogarnąć pożar.
Rząd obiecywał, w cudzym imieniu, że banki nałożonego na nie nowego podatku nie przerzucą na klientów. Oczywiście to zrobiły. Najwięcej stracili oszczędzający. Oprocentowanie wielu lokat zbliża się do zera.
Chińska klasa średnia dopiero ruszyła na globalne zakupy, a już wielu mieszkańców Londynu, Sydney czy Vancouver nie stać na życie we własnym mieście.
Korea Południowa jest w najgłębszym kryzysie politycznym od przywrócenia demokracji. I to w momencie, gdy sypie się jej geopolityczne otoczenie.
Masowe protesty w Rumunii to reakcja na butę władzy i bezsilność parlamentarnej opozycji. Ale też świeży powiew obywatelskości w czasach autorytarnego wzmożenia.
Seks i kobiecy negliż nie mieściły się w ramach moralności socjalistycznej. Odwilż 1956/57 r. przyniosła także przedrewolucję obyczajową, zerwanie ze stalinowskim purytanizmem.
Sto lat temu Arabowie, z pomocą Brytyjczyków, podpalili Bliski Wschód, by pokonać Turcję. Od tego czasu region płonie niemal nieprzerwanie, bo nauki z tamtej wojny wynieśli, zdaje się, tylko radykałowie.
Po latach zmagań z niedoborem narządów do transplantacji być może znajdziemy inne ich źródło.
Dobrze żyć w społeczeństwie ludzi wykształconych. Którzy rozumieją prawa fizyki, czytają książki i potrafią oddzielić informacje od bzdurnych plotek. To nie musi być jednak społeczeństwo ludzi utytułowanych.
To, że otaczający nas kosmos rozszerza się coraz szybciej, wiedzieliśmy od wielu lat. Z najnowszych obserwacji wynika jednak, że tempo ekspansji jest większe niż przypuszczano.
Na wschodzie, czyli w Waszyngtonie, zmiana warty i trzęsienie ziemi (intronizacja Króla Twittera), a na zachodzie, czyli w Las Vegas, bez zmian, czyli Viva Elektronika! Jak co roku branża policzyła się podczas targów Consumer Electronics Show (CES), a my donosimy, na które z zapowiadanych w Nevadzie premier warto zwrócić uwagę.
Film ma klasę, dobre tempo, czasami zanadto przyspieszające w rytm teledyskowo zmontowanych retrospekcji.
Samotnicy skontrastowani zostają z rodzinami imigrantów, którzy dopiero uczą się skandynawskich obyczajów.
Fani filmów Davida Lyncha powinni być zachwyceni.
Polifoniczny, wielowątkowy portret Berlina czasów rodzącego się nazizmu był już filmowany w 1931 r.
Miejsce we wdzięcznej pamięci narodu zdobył sobie rzeźbą Małego Powstańca, będącą jedną z atrakcji stołecznej Starówki.
Chociaż kierowana do dzieci w wieku szkolnym, porusza tematy fundamentalne.
W tej opowieści Larkina znajdziemy bogactwo uczuć, od rozczarowania i nudy po zaskakującą czułość.
Do dziś na rynku sztuki funkcjonuje nisza umożliwiająca kolekcjonerom z Rosji, ze Stanów Zjednoczonych nabycie porcelany będącej efektem niewolniczej pracy.
Moc i wirtuozeria idą tu w parze i są w stanie przekonać nawet nieprzepadających za ciężkim graniem sceptyków.
Muzycy dobrze grają i śpiewają, a ich piosenki mają, o dziwo!, melodie.
Utwory trwają po około 60 minut i w żadnym wypadku nie jest to stracony czas.
Rozmowa z Agnieszką Holland, reżyserką filmu „Pokot”, o kłusownictwie, gender, zemście i polityce.
Z kulturą cyfrową wciąż najłatwiej skojarzyć gry komputerowe. A co z tą dziedziną poza grami?
Rozmowa z Danielem Rycharskim, laureatem Paszportu POLITYKI w kategorii Sztuki wizualne.
Zajęło mi trochę czasu, żeby pojąć, że dla wielu biblioteka (pisana małą literą) stanowiła jedyny dom albo namiastkę domu.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Do kin wchodzi właśnie „Ciemniejsza strona Greya”, druga część słynnej sagi, która – choćby i nie do końca szokowała tym, co na ekranie – zaskoczyła świat skutkami ubocznymi.
„Ukośnicy” pracują na wielu polach naraz: tworzą grafikę, gotują, śpiewają i prowadzą blog. Dzisiejsi 20- i 30-latkowie nie chcą się dać zaszufladkować, więc zaszufladkowano ich terminem: slashies.
Zachowanie niektórych hierarchów zwyczajnie nie mieści się już w dotychczasowej formule miłości bliźniego...
Politycy formatu kieszonkowego uprawiają kieszonkową politykę.
Potępienie czynu nie jest tym samym co potępienie osoby.
Władze Sopotu postanowiły przyjąć dzieci sieroty z ogarniętego wojną syryjskiego Aleppo i zwróciły się o zgodę rządu w tej sprawie.
W Afganistanie wiele się zmieniło od obalenia talibów. Jednak Afganki nadal muszą mieć silny charakter i żelazne nerwy.