Gdzie są królestwa Jezusa i Maryi.
Co roku życzymy Państwu i sobie Wesołych Świąt – więc i tym razem, jak najbardziej – choć jakoś mi trudno wyobrazić sobie tegoroczną wesołość.
W 35. rocznicę stanu wojennego minister obrony Antoni Macierewicz zapowiedział pośmiertne odebranie tytułów generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi.
Kryzys wiary ma w Polsce osobliwy przebieg i efekty. Miejsce chrześcijańskiego uniwersalizmu zajmuje nacjonalizm wyznaniowy, katolicyzm polityczny, swoisty narodowo-katolicki przemysł cierpienia.
Przed ćwierć wiekiem wyobrażaliśmy sobie polskie społeczeństwo przyszłości jako rozumne, wykształcone, otwarte, tolerancyjne, głęboko demokratyczne. Mrzonki?
Zegarki ofiar katastrofy smoleńskiej zatrzymały się na godz. 8.41. Przez sześć lat od tamtej chwili politycy zrobili wszystko, żeby zegarki rodzin tragicznie zmarłych również zatrzymały się na tej godzinie.
Politycy rozgrywają na swoją korzyść istniejące konflikty, często je wręcz wywołując. Wybory w Polsce, a także w innych krajach, wskazały na nową, najbardziej teraz wydajną wojnę. To starcie miast i prowincji.
PiS zawłaszczył państwo. To prawda. Obsadził je miernotami. To też prawda. Myślącymi głównie o własnych korzyściach. I to również prawda. Ale to tylko fragment obrazka.
Prof. Krzysztof Pomian, filozof i historyk, dyrektor naukowy Muzeum Europy w Brukseli, o kryzysie wspólnoty europejskiej i szansach jej przetrwania w czasach Putina, Kaczyńskiego i Trumpa.
Wymyśliła miejsce, w którym dziecko, czekając na dom, trafia w sieć ramion i dłoni, żeby się nie zepsuło.
Zawód wyuczony: konstruktor okrętów. Zawód wykonywany: dekonstruktor sytuacji beznadziejnych. Wymyśla i buduje rowery dla tych, którzy inaczej nie mieliby szans, by jeździć.
W lokalnej przychodni wywiesił ogłoszenie: „Emerytom, rencistom, niepełnosprawnym, matkom samotnie wychowującym dzieci pomogę w naprawach z zakresu hydrauliki, stolarki i elektryki. Nieodpłatnie”.
Z Anną Alboth, organizatorką Obywatelskiego Marszu z Berlina do Aleppo, o życiu pod jednym dachem z uchodźcami oraz o tym, po co się to robi.
Panowie Marcinowie opowiadają autentyczną historię, w dodatku dla większego uatrakcyjnienia z tekstem rymowanym.
Gdyby mazowieckiej szlachcie zagrodowej bieda nie zajrzała w oczy, pewnie Polska nie byłaby dzisiaj światowym producentem jabłek. Na dobre i na złe.
Dobrze, że wicepremier Mateusz Morawiecki testuje pomysły Chińczyka Justina Yifu Lina. Źle, jeśli zaprowadzą nas one prosto do Chin.
Polacy przez wieki kochali się w żelazie, ale ostatnio ciągnie ich do wyrobów ze złota, srebra i kamieni szlachetnych. Krajowe firmy jubilerskie tegoroczne święta spędzą więc w szampańskich nastrojach. Tylko polscy twórcy biżuterii jacyś smutni.
Węgry i Serbia palą się do przemeblowania Europy Środkowej i Bałkanów. Z pomocą Rosji i kilku prorosyjskich liderów z regionu może im się to udać.
Państwo dobrobytu, które dotąd broniło zachodnie demokracje przed samozagładą, dziś – w dobie mediów społecznościowych i populizmu – może je doprowadzić do upadku.
Rozmowa ze Stanisławem Szuszkiewiczem o tym, dlaczego rozwiązywał Związek Radziecki i czy mu się to ostatecznie udało.
Mama powiedziała, że dorośli całe życie szukają, choć nawet nie wiedzą, co zgubili. I że zbyt często się wstydzą. Potem wzięła mnie na barana. Przed nami w ciemności stały trzy tysiące ludzi. To był Choir! Choir! Choir!
Rozmowa z Romanem Majcherem, człowiekiem od zadań specjalnych największych organizacji humanitarnych na świecie, o tym, że łatwiej wyleczyć ludzi z niedożywienia niż z nienawiści.
Święte Cesarstwo Rzymskie przestało istnieć 210 lat temu i jest być może jedynym w historii imperium, gdzie władzy było tylko tyle, co konieczne, a wolności tyle, ile to możliwe.
25 lat temu stało się coś, co jeszcze niedługo przedtem było niewyobrażalne – Związek Radziecki przestał istnieć.
W 1926 r. zakończyła się najbardziej krwawa wojna pomiędzy gangsterami Chicago. Bezapelacyjnym zwycięzcą został w niej Alfons Capone.
Nieumarli, odwieczni towarzysze ludzkich koszmarów, są przerażający, uwodzicielscy i tajemniczy. Choć wydawałoby się, że dziś egzystują jedynie w sferze symbolicznej i popkulturze, ich materialne ślady tropi nauka.
Prawica mówi o klęsce oświecenia. Zamiast „samobójczego” kultu rozumu i postępu, proponuje powrót do religii i tradycji. Ale to nie krytyka rozumu jest dziś potrzebna, lecz kapitalizmu.
Rozmowa z Jarosławem Urbańskim, socjologiem, o politycznej historii mięsa i o tym, czy świat jest skazany na wegetariańską dietę.
Nie czekajmy na starość, by zacząć się odmładzać.
Klasyka, reportaż, proza współczesna i proza po raz pierwszy przetłumaczona na język polski.
Poruszające wspomnienia, świetne reportaże, trochę poezji. I nadal sporo dobrych powieści.
Książkowy „Dziadek do orzechów”, świąteczny przebój wielu pokoleń, ma 200 lat. Ale znamy go jako baśń zamienioną w balet i opowiadaną wciąż na nowo przez różnych artystów.
W Wigilię 90. urodziny obchodzi prof. Maria Janion. Wielka badaczka literatury przestrzegała, że ci, którzy nazbyt kultywują własną ofiarę, są obojętni na cierpienia innych. I to się spełnia na naszych oczach.
Rozmowa z Muńkiem Staszczykiem, autorem tekstów, liderem i wokalistą zespołu T.Love, o roli rock’n’rolla, politycznym ponuractwie i zniknięciu granic żenady.
Dziś kicz może się kojarzyć bardziej z politykiem na stanowisku niż jeleniem na rykowisku.
Swingująca Etiopia rozpala dziś wyobraźnię muzycznego świata i polskiego reżysera, który kręci o niej film. Ale jazzowa przyjaźń polsko-etiopska to długa i fascynująca opowieść.
Z jakichś powodów uważa się, że felieton na Boże Narodzenie jest szczególnym honorem.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Jeśli umiesz coś sobie wyobrazić, potrafisz to też zrobić – mawiał Walt Disney, wielki animator i wizjoner, który pół wieku temu rozpoczął budowę miasta przyszłości. Nie zdążył go stworzyć, ale inni wciąż próbują.
Prawdziwy patriota powinien być czujny od świtu do nocy. Wszędzie czają się bowiem obce wpływy i niepolskie wynalazki.
Rozmowa z Jackiem Kuźmą, właścicielem paryskiego antykwariatu z prasą La Galcante, o gazetach za kilka tysięcy euro i popularności „Playboya” sprzed 50 lat.
Jak Lukas Podolski przykłada rękę do tego, żeby dzieci wyszły na ludzi.
O prawdziwym życiu w Polsce powojennej wiele można się dowiedzieć z ówczesnej prasy kobiecej. Także o tym, jak przygotowywano się do świąt Bożego Narodzenia.
Sztandar PZPR został wyprowadzony, a co z partyjną satyrą?
Święta stały się luksusową psychoterapią zestresowanych i rozkapryszonych mieszczan, którzy poza sobą świata nie widzą.
Pada śnieg, dzwonią dzwonki sań, a pierogi same się nie ulepią.
Wspólnym wysiłkiem dwóch rzeźników, Asada i Putina, wschodnie Aleppo zostało zbombardowane, zagazowane i spalone.
PiS-owi zarzuca się, że tzw. dobrą zmianę opiera na osobach, które są nie wiadomo kim, np. na sędzi Przyłębskiej czy niejakim Robercie Greyu.
Wybiera najmniej atrakcyjne, niechodliwe. Chude, brzydkie, stare. Jednak na jej zdjęciach widać coś, co sprawia, że nawet one znajdują dom.