Donald Trump nie ma kwalifikacji na prezydenta USA – tak uważa dwie trzecie Amerykanów. To dlaczego na niego głosowali? Bo gniew i pragnienie zmiany są silniejsze niż strach przed ignorantem w Białym Domu.
Doradcy Donalda Trumpa uspokajają, że lepiej nie brać dosłownie wszystkiego, co zapowiadał przed wyborami. Ale dzwonki alarmowe słychać na całym świecie.
Rozmowa z Jacksonem Diehlem, czołowym komentatorem „Washington Post”, o powyborczym szoku w Stanach Zjednoczonych.
Będziemy musieli się przystosować do prezydentury Donalda Trumpa, choć wciąż nie wiadomo do czego.
Żyjemy w czasach, w których każdego można połączyć z każdym. Specjalizuje się w tym obecna władza. PiS i usłużne mu media zweryfikowały słynną hipotezę „sześciu stopni oddalenia”. I zawęziły ją do góra trzech!
Mówi się, że jak spadać, to z wysokiego konia. Mecenas Dubieniecki od ponad roku spada na naszych oczach. To go musi boleć. Ale swój problem z nim mają też Jarosław i Marta Kaczyńscy.
Kim są sędziowie, którzy bojkotują prace Trybunału Konstytucyjnego? Dlaczego to robią? Kto z nich ma szansę zdobyć stanowisko kolejnego prezesa TK?
Piotr Frączak, szef Rady Programowej Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, o finansowaniu społeczeństwa obywatelskiego, zarzutach wobec organizacji pozarządowych i polityce insynuacji niszczącej prospołeczną aktywność.
Czy dziś nasze zdrowie psychiczne jest wystawiane na szczególne próby? Jakie lęki i emocje we współczesnej Polsce są szczególnie groźne?
Rozmowa z Barbarą Garlacz, prawniczką, o tym, jak sądy zmieniają podejście do kredytów we frankach, a frankowicze podejście do banków.
Jest nagły zwrot w sprawie głośnego zabójstwa, które zostało już osądzone i wydano wyrok. I sygnał w sprawie wiarygodności badań DNA. No, może nie tyle badań, co ludzi, którzy je wykonują.
Czy polska transformacja, demokracja, świeckie państwo, otwarta gospodarka dobiegły kresu? Doszliśmy do punktu zwrotnego? Oto kilka pytań z wiedzy o naszym społeczeństwie.
Kościoły protestanckie budzą coraz większe zainteresowanie. Ludzie, którzy nie chcą rezygnować z duchowej wspólnoty, a coraz gorzej czują się w Kościele katolickim, szukają alternatywy.
Rozwiązał się worek z zagranicznymi inwestycjami motoryzacyjnymi. Volkswagen otworzył fabrykę aut, Mercedes będzie produkował silniki, swoje zakłady rozbudują Fiat, Toyota, GM. Co ich tak ciągnie do Polski?
Remont linii kolejowej z Łodzi do Warszawy dobiega wreszcie końca, ale podróż wciąż bywa drogą przez mękę. Na szczęście pasażerowie się zorganizowali i zaczęli walczyć o swoje prawa.
Kwestie ochrony środowiska i społecznej odpowiedzialności biznesu coraz częściej odnoszą się do idei gospodarki o obiegu zamkniętym. To rozwiązanie na globalne niedobory zasobów, niezliczoną ilość odpadów i sposoby ich zagospodarowania oraz zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.
Coca-Cola HBC stawia sobie ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przyjęte do 2020 r. plany mają generować oszczędności w wykorzystaniu energii, wody, tworzyć przyjazne środowisku opakowania oraz wspierać społeczności lokalne na całym świecie.
Miasto jest podzielone. Jedno, pod kontrolą Asada, względnie najedzone i bezpieczne, patrzy na drugie – oblężone, głodujące i umierające.
Wybory parlamentarne na Litwie wygrała właśnie partia Ramunasa Karbauskisa, fascynata neopogaństwa i sympatyka Rosji.
Hagia Sophia znów znalazła się w samym centrum konfliktu politycznego. Ma pecha, bo od stuleci jest najlepszym miejscem w Turcji do toczenia wojen kulturowych.
Uniwersytet Warszawski powstał przed 200 laty z woli cara i króla Polski Aleksandra I. Do chwili karnego zamknięcia w 1831 r. wykształcił kilka tysięcy ludzi, „których inteligencją żył kraj w najsmutniejszych swych czasach”.
Na początku wojny Hitler miał uznać, że najpierw trzeba zlikwidować Lewitana, a dopiero potem Stalina. Jednak, choć Lewitan był symbolem Związku Radzieckiego, ludzie nie wiedzieli nawet, jak wygląda.
Archeologia dowodzi, że w dziejach ludzkości dalekie wędrówki i zmiany są raczej normą niż wyjątkiem, a kontakty międzykulturowe często prowadzą do innowacji i postępu.
Rozmowa z dr inż. Urszulą Stachewicz, laureatką Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii nauki techniczne, o tym, co dobrego może przynieść nanotechnologia.
Przypomnieli o sobie ostatnio giganci – Microsoft i Apple. Spleceni od kilkudziesięciu lat w bratersko-morderczym uścisku kiedyś staną się bohaterami biblii technokultury. Dziś przedstawiają kolejne narzędzia służące do podboju rynku – Surface Studio i nowe MacBooki Pro.
Nakręcony w niebanalny sposób film zawiera w sobie tajemnicę, niczego wprost nie narzuca, a przy tym niesie ogromny ładunek emocjonalności.
Niektórzy oburzeni wychodzili z kina, inni na końcu długo bili brawo.
Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin po raz kolejny podejmują temat zapomnianych kobiecych bohaterek, pokazują świat i historię z ich perspektywy.
Solidne, dobrze zagrane, słuszne i nudne.
14 obszernych rozmów z głośnymi pisarzami XX i XXI w.
Autor jak czuły barometr wydobywa nie tylko to, co słychać, ale również to, czego nie widać.
Dowiadujemy się o sporach ideowych wśród ludzi opozycji, o ich dylematach, o wpływie, jaki „Zapis” wywierał na oblicze literatury oficjalnej, o sposobach penetracji Służby Bezpieczeństwa i dzięki czemu nie udało jej się dotrzeć do newralgicznych punktów techniki wydawczej. Bardzo ciekawe!
Przypomnienie kilku niezwykłych fenomenów funkcjonujących na styku kultury ludowej i oficjalnej polityki kulturalnej.
Nagrywa rzadziej i wydaje się bardziej wyrafinowana w ofercie muzycznej niż starsza siostra Beyoncé.
Autor buduje swoją pozycję kogoś łączącego środowiskowy aplauz i otwartość ważną dla tych, którzy nie słuchają hip-hopu.
Ostatnio często porównujemy nasze doświadczenia z węgierskimi. Zwiedzając wystawę malarstwa Węgrów w Muzeum Narodowym w Krakowie, możemy to zrobić na planie artystycznym.
Na ostatniej płycie Leonard Cohen śpiewał, że jest gotowy na śmierć. Więc przyszła.
Metallica od lat rządzi w świecie ciężkiego rocka. Dlaczego w takim razie wciąż dzieli?
Rozmowa z reżyserem Piotrem Dumałą o śmierci, Kafce, polityce i nowym filmie „Ederly”.
Kiedy napisałam Kongo przez „K”, kolega Kongijczyk gwizdnął z podziwu.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Polscy narodowcy wypowiedzieli wojnę Facebookowi. I w jednym mogą mieć trochę racji: serwis Zuckerberga nie jest taki bezstronny, za jaki chce uchodzić.
Choć w mediach dominują kryzysy i zamachy, świat nieprzerwanie zmierza ku lepszemu – przekonują autorzy dwóch nowych książek: amerykański wizjoner technologiczny i szwedzki historyk.
Mówcie, co chcecie, ale nasz Trump lepszy jest od ich Trumpa.
Polska młodzież nie bardzo odróżnia powstanie listopadowe od styczniowego, czyż można więc od niej wymagać, żeby wiedziała cokolwiek o obronie Madrytu?
Polskie uczelnie zajmują niskie miejsca w światowych rankingach, ale w niektórych dziedzinach stoją na niezłym poziomie.
Nie przypuszczałem, że taki jestem uczuciowy, ale żal mi się Anglików zrobiło.
Recenzje z niektórych nowych polskich filmów mogą niejednego wprawić w przygnębienie.
Wąskie tory mają swoich miłośników. Jedni cenią je za wagę przeliczaną na kilogramy złomu, inni za klimat. Ten klimat na Górnym Śląsku ma być marką regionu.