Batalia o Biały Dom ujawniła w społeczeństwie strachy i lęki, widma rasizmu i bigoterii, nienawiści i uprzedzeń. I pokazała, jak mocno mogą poróżnić.
Obserwując, choćby pobieżnie, kampanię wyborczą w Stanach Zjednoczonych, trudno było nie odnieść wrażenia, że Donald Trump (i trumpizm) jest amerykańskim odpowiednikiem PiS.
Za życiem – takie hasło posłowie wpisali w tytuł najnowszej ekspresowej ustawy przeprowadzonej przez rząd Beaty Szydło.
Tym razem skupię się na – jak mawiano za czasów PRL – „przekaziorach”, czyli publicznym/narodowym radiu i telewizji. Na terenie tych instytucji „dobra zmiana” przekroczyła kolejną czerwoną linię.
14 listopada ruszą ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak się odbędą i dlaczego?
Hasło repolonizacji współgra z nacjonalistycznymi nastrojami części społeczeństwa. Ale przede wszystkim jest politycznym instrumentem PiS, który ma poszerzać władzę tej partii i jej wpływy.
Prof. Bohdan Jancelewicz przez 50 lat badający wypadki lotnicze porządkuje naszą wiedzę i niewiedzę o katastrofie smoleńskiej.
Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.
Falanga i Zmiana idą do wojska. Jedna – nacjonalistyczna, druga – prorosyjska i antynatowska.
Rozmowa z bp. Jerzym Samcem, zwierzchnikiem Kościoła luterańskiego w Polsce, o przygotowaniach do jubileuszu 500-lecia reformacji, kwestii kobiecej i uchodźcach.
Kiedy astronauta Dżef zobaczył tutejszą gminę z kosmosu, aż oniemiał z wrażenia.
Dr hab. Mikołaj Herbst, ekspert zarządzania oświatą, o tym, jak sobie poradzić z nadciągającą reformą edukacji.
Znaki falangi podczas Święta Niepodległości zdumiałyby nie tylko Józefa Piłsudskiego, ale i Romana Dmowskiego. Bo w listopadzie 1918 r. panował zupełnie inny duch. Duch RP jako projektu, jak byśmy dziś powiedzieli, socjalistycznego i wielokulturowego.
Banki spółdzielcze nie są i nigdy nie były cool. Co nie znaczy, że trzeba traktować je jak skazane na wymarcie dinozaury. Przeciwnie. To w nich nadzieja na nadwiślański kapitalizm z ludzką twarzą.
Największy gracz na polskim rynku piwnym Kompania Piwowarska została wystawiona na sprzedaż. Koncern SAB Miller musi się jej pozbyć, żeby połączyć się z belgijskim gigantem AB InBev. Tak dobiega końca historia najwspanialszego interesu życia Jana Kulczyka.
To zadziwiające, że w dzisiejszej, eksplodującej polityce jedyną osobą, która może pokonać Marine Le Pen we francuskich wyborach prezydenckich, jest Alain Juppé – umiarkowany i chłodny technokrata.
Kanadyjczycy obawiają się umowy CETA z nieco innych powodów niż Europejczycy. Ale strach bywa podobnie irracjonalny.
Do Europy trafiają zrabowane przez dżihadystów antyki, a w drugą stronę płyną kałachy. Wymianę organizuje włoska mafia wraz z rosyjskimi i chińskimi gangsterami. A w roli spiritus movens występują rosyjskie służby.
Proklamacja dwóch cesarzy z 5 listopada 1916 r. zapowiadająca utworzenie Królestwa Polskiego wywołała reakcję łańcuchową, która wpłynęła na następne stulecie dziejów Europy.
Gdy zobaczysz, Czytelniku, pochód ONR w Święto Niepodległości – zastanów się, skąd wywodzi się ten ruch.
Niedawny, niegroźny na szczęście, wypadek hybrydowego sterowca Airlander 10 przypomniał światu o wielkich aerostatach. Ale czy one w ogóle są jeszcze potrzebne?
Rozmowa z dr. n. med. Marcinem Krawczykiem, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, o tym, jak drobne zmiany stylu życia mogą odwrócić to, co mamy zapisane w genach.
Film tchnie żałobną melancholią, zachęcając do filozoficznej zadumy na temat śmierci, względności czasu oraz kluczowej roli języka jako podstawowego narzędzia w postrzeganiu i rozumieniu (wszech)świata.
Na pochwały zasługuje wyrafinowana forma filmu: aktorstwo, zdjęcia oraz ścieżka dźwiękowa.
Sześcioodcinkowa kontynuacja serii przyrodniczej BBC, która dekadę temu była pierwszym serialem o naturze zrealizowanym w jakości HD.
Założyciel Teatru Biuro Podróży i wieloletni dyrektor poznańskiego Teatru Polskiego zdecydował się na kolejny eksperyment z reżyserowaniem opery.
Dla tych, którzy znają polską prowincję, album Podolca i Kołodziejczyka nie będzie zaskoczeniem. Potwierdzi to, co o niej już wiedzą.
Ta książka jest przede wszystkim satyrą na polskość, trochę w duchu Mrożka.
W równoczesności perspektyw, opisanej prosto i emocjonalnie tkwi siła książki.
Esej podróżniczy Vargi staje się w pewnym momencie barometrem węgierskiej atmosfery polityczno-historycznej.
Śledząc karierę tego artysty, nie można się oprzeć wrażeniu, że upływ czasu nie robi na nim żadnego wrażenia.
Panowie z Opeth przeszli na pozycje kontynuatorów rocka progresywnego rodem z lat 70.
Michael Chapman, twórca zdjęć do „Wściekłego byka” Martina Scorsese, otrzyma nagrodę za całokształt twórczości na tegorocznym Camerimage.
Na tegorocznym festiwalu Tomasza Stańki grają gwiazdy związane z wytwórnią ECM.
Dwie wystawy z erotyką w roli głównej można zwiedzać obecnie w Wiedniu. Jedna korzysta ze sprawdzonych muzealnych wzorów, druga ciekawie je przełamuje.
Wydana właśnie kolekcja płyt Pink Floyd przynosi najstarszy materiał, jaki zespół nagrał. Wspomnienie najlepszych, a z pewnością i ciekawych czasów.
Multimedialny cykl „Legendy Polskie” na nowo ożywia Twardowskiego, smoka wawelskiego i Babę Jagę. Rośnie rodzime uniwersum na miarę światów Marvela i DC?
Nominowany do Oscara dokument „Scena ciszy” Joshuy Oppenheimera, który od 16 listopada można kupić z POLITYKĄ, to wstrząsające świadectwo nierozliczonego ludobójstwa.
Jeszcze niedawno ogłaszano śmierć opery, a ta wciąż żyje i ma się świetnie. Tylko znaczenie terminu się zmienia – bo ile dziś tej tradycyjnej opery w operze?
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Podczas gdy moskiewskie wyższe sfery robią zakupy u zachodnich projektantów, modna młodzież na Zachodzie upodobała sobie styl rodem z rosyjskich blokowisk. I tam znalazła nowego idola.
Za granicą w kampaniach politycznych niemałą rolę odgrywa gust muzyczny. My mamy już muzyków w parlamencie, ale jak wygląda ścieżka dźwiękowa polskiej polityki?
Wznawiamy naszą rubrykę kulinarną.
Jak informuje Anna Dąbrowska w POLITYCE, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (czyli minister Kempa) skorygowała prenumeratę gazet i czasopism.
Nędza naszej egzystencji jest tym, co ją usprawiedliwia.
W naszej rubryce Kawiarnia Literacka nieoczekiwanie zawiązał się znakomity duet autorski: pisarek Sylwi Chutnik i Grażyny Plebanek. Postanowiliśmy obu paniom zaproponować regularny dwójautorski felieton w POLITYCE. Od dawna chcieliśmy, aby do naszego męskiego grona felietonistów dołączyła felietonistka – może nawet feministka. Mamy poczucie, że wreszcie znaleźliśmy – i to od razu dwie. Na początek rodzaj deklaracji programowej. Miłej lektury!
Zbudził mnie „Mazurek Dąbrowskiego” grany w telewizorze. Stan wojenny, pomyślałem półprzytomny.
Zanim rozpoczniemy karierę polityczną lub obejmiemy ważne stanowisko, powinniśmy się zorientować, czy nie jesteśmy przypadkiem zamieszani w reprywatyzację jakiejś kamienicy z udziałem osławionego mec. Nowaczyka.
Na fali ujawniania rozmaitych prawd portal „Fronda” ujawnił, o co naprawdę chodzi w filmie „Happy Feet. Tupot małych stóp” opowiadającym o pingwinie Mambo, który w odróżnieniu od innych pingwinów nie umie śpiewać, ma za to talent do stepowania.
Bohumil Hrabal, który nazwał Amerykę Stanami Zadowolonymi, bardzo by się zdziwił, odwiedzając ten kraj w przededniu wyborów 45. prezydenta USA. Zadowolonych, zwłaszcza z kandydatów, trudno było tu znaleźć.