Mikal Hem, norweski dziennikarz, autor książki „Jak zostać dyktatorem. Podręcznik dla nowicjuszy”, o tym, że każdy głupi umiałby nim zostać, ale niewielu potrafi pozbyć się wszelkich hamulców.
Rok nauki, którą daje PiS, przyniósł też wiele pożytków. Dzisiaj już znacznie więcej wiadomo o zagrożeniach dla państwa i demokratycznego systemu, jakie stwarza bezceremonialna władza.
W dyskusji o prawie do aborcji i antykoncepcji, o dzieciach niepełnosprawnych czy ciążach patologicznych nie uczestniczą. Jakby ciąża była tylko sprawą kobiet. Wasz brzuch – wasza sprawa?
Po roku od zwycięstwa wyborczego PiS (uczczonego przez ministra obrony salwą z mistrali) w kraju jest – jak mówi lud – śmiesznie, ale nie wesoło.
Aspirujący do władzy w PZPN biznesmen Józef Wojciechowski usiłował obalić Zbigniewa Bońka, korzystając z patentu sprawdzonego ostatnio w polityce.
Szczątki ofiar katastrofy smoleńskiej będą ekshumowane, nawet wbrew woli rodzin. Twarde prawo, ale prawo – mówią władze. I tylko ktoś, kto nie ma najmniejszego pojęcia o polityce obozu rządzącego, mógłby to wziąć za dobrą monetę.
Ocieplenie polskich stosunków z Białorusią ma się zacząć od współpracy gospodarczej.
W Kancelarii Premiera brakuje chętnych do czytania „Gazety Wyborczej”.
Turyści będą mogli zwiedzać słynną papieską rezydencję.
Rozmowa z prof. Eleonorą Zielińską, prawniczką, o nowych wątkach wojny aborcyjnej, o tym, jak kobiety mogą się bronić przed nadużyciami państwa.
Logo Solidarności to symbol, który kiedyś Polaków łączył, a teraz dzieli.
Nazywają ich już polskim desantem. Nasi fachowcy, z Leszkiem Balcerowiczem na czele, mają się zmierzyć z kryzysową ukraińską gospodarką. Rządzą już tamtejszą koleją; teraz Sławomir Nowak ma się zająć drogami. Za 1,8 tys. zł pensji.
Wycinka drzew w miastach nabiera tempa, a zapowiadana zmiana w Ustawie o ochronie przyrody może je jeszcze podkręcić.
Łódzki arcybiskup Marek Jędraszewski szokuje ostrością języka. Jest dziś w episkopacie bodaj najbardziej radykalnym orędownikiem Polski narodowo-katolicko-pisowskiej. Dlaczego on?
Zapowiadają go ze sceny: człowiek, który przeprowadził nas do wolności.
18 kibiców Legii zostało skazanych na obejrzenie filmu fabularnego o tematyce antysemickiej. Jak przebiegł ten eksperyment wychowawczy i jakie ewentualnie niesie wnioski?
Na liście wielkich projektów gospodarczych obiecywanych przez rząd PiS jest kilka, które Jarosław Kaczyński już kiedyś próbował realizować, ale mu nie wyszło. Czy i tym razem będzie podobnie?
Pojawiają się pierwsze wypożyczalnie miejskich samochodów. Tylko czy Polak – z silnie rozwiniętym poczuciem własności – będzie chciał się do takiego publicznego autka przesiąść?
Sądząc po kampanii prezydenckiej, świat nie za bardzo obchodzi dziś Amerykę. Ale wkrótce jej o sobie przypomni.
Dwie rzeczy wydają się zgoła niemożliwe: po pierwsze, jakoś to przeżyć. Po drugie, wydostać stamtąd psa. Po co narażać życie, by ratować stare zwierzę?
Oto siedem mitów, które paraliżują polską politykę wobec Rosji.
80 lat temu zmarł Ignacy Daszyński. Galicjanin, jeden z politycznych gigantów przedwojennej Polski. Dlaczego we współczesnej pamięci o II RP nie ma miejsca na jego niepodległościowy socjalizm?
Jak widzieli wydarzenia 1956 r. ich uczestnicy i jak je oceniają po 60 latach.
Czego może nas nauczyć Leszek Kołakowski w czasach postprawdy.
Dr Adam Andrzejewski, zdobywca Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii nauki humanistyczne, wyjaśnia, czym jest estetyka codzienności i co filozof może wyczytać z blogów kulinarnych oraz seriali telewizyjnych.
Nie moglibyśmy istnieć bez bakterii. Ale powinniśmy się też przed nimi chronić. Jak to robić, żeby nie przesadzić?
Globalizacja, niskie marże i brak spadkobierców to główne przyczyny konsolidacji rozdrobnionej branży TSL.
Protekcjonizm opanował Europę Zachodnią, uderzając m.in. w zagranicznych przewoźników samochodowych, a także w swobodny przepływ usług, jeden z filarów Unii Europejskiej.
Dziś każda linia i każde lotnisko kusi biznesmenów. Bo podróżujący służbowo to klient, dla którego ważna jest nie tylko cena, ale i komfort.
Gibson wspaniale wyczuł nastroje dzisiejszej Ameryki, zmęczonej wojnami, już od dawna niepamiętającej o wyczynach Rambo i jemu podobnych komiksowych herosów.
Tym, co przykuwa uwagę i zdumiewa w filmie najbardziej, jest jego zawiła, szkatułkowo prowadzona narracja, oparta na ciągłych zmianach punktów widzenia.
Jest w tym improwizowanym filmie, pochopnie utożsamianym z manifestem pokoleniowym 20-letnich warszawskich hipsterów, coś zuchwale bezwstydnego, co zachwyca i odpycha równocześnie.
Jest tu sporo oczywistości, nieco dociekliwych badań i statystyk, ale wszystko razem sprawia piorunujące wrażenie.
Muzyczna strona spektaklu została starannie przygotowana przez Grzegorza Nowaka, wśród śpiewaków jest niemal cała nasza czołówka.
Opowieść o ekspedycji w celu ratowania dziecka trzyma w napięciu od początku do końca.
Czytelnik zmierzyć się musi z filozoficznymi dywagacjami o pochodzeniu zła.
Czyta się to lekko, ogląda z przyjemnością i pozostaje z budującym poczuciem, że jest się dużo mądrzejszym niż przed lekturą.
Dwie nowe płyty z muzyką Pawła Szymańskiego, jednego z najwybitniejszych naszych twórców.
Ton serialu faluje od satyry na watykańską biurokrację po całkiem serio stawiane pytania natury duchowej i politycznej.
Królewska rodzina pokazana jest w bardzo emocjonalny sposób, jako ludzie z krwi i kości.
Rozmowa z reżyserem Maciejem Pieprzycą o jego filmie „Jestem mordercą”, inspirowanym głośnym procesem Zdzisława Marchwickiego.
Potrzebne nam scenariusze! – apelowało polskie kino. Teraz na apele za późno – trzeba budować rynek scenarzystów, bo stacje telewizyjne ogłosiły ofensywę polskich seriali w wersji premium, takich jak „Wataha”, „Belfer” czy „Pakt”.
David Bowie jest bohaterem koncertów, wystaw, usłyszeliśmy jego niewydaną wcześniej płytę i czytamy teorie na temat tego, kim był. W „Gwiezdnych wojnach” powiedzieliby o takiej śmierci: połączył się z mocą.
24 października zmarł w wieku 84 lat Eugeniusz Rudnik. Chłop z Nadkola, który stał się pionierem awangardy muzycznej, a po pół wieku – inspiracją dla młodych artystów.
Ostrożnie wstępuję na ziemię poetów i tylko jako czytelnik.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Ja na cmentarzu wyjątkowo intensywnie czuję, że żyję – mówi Szymon Modrzejewski.
Właściciele Legii Warszawa już nie grają w jednej drużynie. Zapowiada się ostra walka o przejęcie kontroli nad klubem, w którym ostatnie słowo i tak należy do chuliganów.
Uwaga! Uwaga! Jedyny w kraju i w okolicach felieton, który wyjaśnia, jak to jest możliwe, że najpotężniejszym człowiekiem na świecie może zostać taka kreatura jak Donald Trump, a także czy jest możliwy polski Trump?
Sto lat temu, 26 października 1916 r., urodził się w Jarnac koło Angoulęme François Mitterrand.
Niezależność naszego Trybunału Konstytucyjnego za chwilę przejdzie do historii.
Przeczytałem, że niedługo ma ruszyć nowy portal „zrzeszający najlepszych dziennikarzy, którzy będą pisać optymistyczne wiadomości bez cienia pesymizmu”.
O tym, jak bardzo poprzedniej władzy nie zależało na bezpieczeństwie Polaków, najlepiej świadczy fakt, że zlikwidowała ona 418 posterunków policji.
Od dziesięciu lat na dnie Bałtyku poszukuje się zatopionej broni chemicznej. Są tropy, są znaleziska i jest ogólne przekonanie, że lepiej tego nie ruszać.