Miał być dziwny strajk, na wzór islandzkiego. Jest pierwszy od lat masowy kobiecy bunt. Pytanie, czy będzie również efekt.
Mówi się – i jest to prawda obiegowa – że projekt zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, przygotowany przez stowarzyszenie Ordo Iuris, jest nie na rękę prezesowi Kaczyńskiemu.
Świat obiegła wiadomość o narodzinach chłopca trojga rodziców, który dzięki szczególnej metodzie in vitro – angażującej komórki jajowe dwóch kobiet (matki i dawczyni) oraz plemniki ojca – uniknął ciężkiej choroby genetycznej.
Na każdym kroku widać, że tu, w Polsce, żyjemy w dwóch coraz bardziej różnych światach. Na poparcie tej zasmucającej tezy wystarczy kilka przykładów z ostatnich dni.
Porażka w węgierskim referendum to dobra wiadomość dla Europy i zła dla naszych narodowców.
W Kolumbii szok. W ogólnonarodowym plebiscycie minimalna większość – różnica w granicach pół procent – powiedziała NIE dla pokoju podpisanego w zeszłym tygodniu przez rząd i lewicową partyzantkę FARC.
Platforma ogłasza koniec żałoby po przegranych rok temu wyborach i chce odzyskać inicjatywę na opozycji. Grzegorz Schetyna przyjął jednak ryzykowną strategię.
Ujawnienie przez „Gazetę Wyborczą” warszawskiej afery reprywatyzacyjnej uderzyło politycznie w obóz demokratyczny. Nieujawnienie zaprzeczyłoby jednak jego wiarygodności. To część większego problemu.
Kancelaria Henryka Grocholskiego specjalizuje się w sprawach odzyskiwania znacjonalizowanego mienia i szczyci się, że reprezentuje wyłącznie właścicieli lub ich rzeczywistych spadkobierców.
Podczas gdy głośno jest o sprawach zwrotów nieruchomości zabranych dekretem Bieruta, to o zwrotach na rzecz Kościołów nie słychać wiele.
Rozmowa z Ewą Radanowicz, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Radowie Małym, o tym, od czego zależy, czy szkoła jest dobra czy zła.
Dzieli je wiek, pochodzenie i życiowa droga. Łączy to, że padły ofiarą przemocy domowej. Teraz wychodzą z cienia i wydają kalendarz, żeby ratować tych, którzy je ratowali.
Dziadkowie coraz częściej sądownie domagają się kontaktów z wnukami. Każde dziecko ma prawo do tych więzi. W teorii. Gorzej z praktyką.
Oto wielkie zwycięstwo kibiców Lechii Gdańsk: wyczyścili okolice stadionu z romskiej rodziny.
Mutyzm to podstępna choroba, bo przez długi czas w ogóle nie wiadomo, że to choroba.
Rządowy plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju ma przesadzić Polaków z samochodów spalinowych do elektrycznych. Tylko jak to zrobić?
Minister finansów musiał odejść, gdyż nie potrafił znaleźć pieniędzy na realizację obietnic wyborczych partii rządzącej. A miało to być takie proste.
Elektroniczne gry stały się częścią kultury masowej. Biznes nie mógł tego przegapić ani zlekceważyć. Zaczął z nami skomplikowaną grę.
Ostatni miesiąc kampanii prezydenckiej w USA będzie niespokojny, bo po pierwszej debacie Donald Trump jest pod ścianą.
Szymon Peres był ostatnim z pokolenia przywódców, które utraciło jeden świat i zbudowało nowy.
Gandhi twierdził, że prostota i łagodność tkania pozwalają tworzyć lepsze, równiejsze społeczeństwo. Obecny premier Indii dorzuca, że można jeszcze na tym świetnie zarobić.
Rozmowa z Tomem Malinowskim, podsekretarzem stanu USA ds. demokracji, praw człowieka i pracy, o tym, dlaczego demokratyczne antyciała w polskim krwiobiegu ostatecznie zwyciężą.
Jak na ugrupowanie konserwatywne amerykańscy republikanie mają wyjątkową skłonność do ostrych zwrotów programowych.
Z pamięci historycznej Polaków zniknęło prawie pół wieku z życia świętującego 200-lecie istnienia Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1869–1915 zwanego Cesarskim. Tymczasem mieszkańcy Rostowa nad Donem darzą tę uczelnię szczególną estymą. Dlaczego?
O prof. Witoldzie Kuli, klasyku polskiej historii gospodarczej, pisze jego syn, również wybitny historyk. To tekst nie tylko dla historyków.
Ewolucyjna historia słoni, jak pokazują najnowsze badania, jest zadziwiająco podobna do naszej.
Amerykański religioznawca w przekonujący sposób rozprawia się ze współczesnymi mitami żywieniowymi.
Dobrze dobrane okna w mieszkaniu lub domu zapewniają ciszę, oszczędność ogrzewania, mogą też zabezpieczać przed włamaniem. Dokonując wyboru, warto się kierować wieloma kryteriami, nie tylko ceną.
Dachy coraz częściej traktowane są jako piąta elewacja budynku. Mają zdobić. Odpowiednio dobrana dachówka powinna tworzyć spójną całość z domem.
Film jest w istocie hitchcockowskim, przewrotnie skonstruowanym thrillerem.
Kleczewska wraca do twórczości Jelinek, by wspólnie z nią dać świadectwo bezradności wobec końca świata, którego jesteśmy świadkami.
Demonstrowanie, pikietowanie czy wszelakie zorganizowane przemarsze przez miasto były w ostatnich latach naszą narodową specjalnością. Ta wystawa jest więc bardzo na czasie.
Nowa książka Marcina Świetlickiego jest zimna, ponura i świetna.
Wielki gracz i wielki konformista. Zmarł w styczniu 1989 r., zdążył jeszcze w PRL.
Trudno napisać powieść wojenną, która byłaby melodramatem i jednocześnie serio stawiała pytania moralne. Kettu – młodej fińskiej autorce – w pełni się to udało.
Dzieła niezbyt awangardowe, raczej przystępne, a na pewno dobrze napisane.
Zwoływany w ważnych momentach współczesności Kongres Kultury ma przynieść m.in. odpowiedź na pytanie, jakiej kultury dziś potrzebujemy.
Przy współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina powstanie aplikacja, przez którą będzie można śledzić konkurs; całość przesłuchań transmitować będzie też TVP Kultura.
Tegoroczny program zaskakuje silną obecnością polskiego kina.
„Król” Szczepana Twardocha to opowieść o Warszawie końca lat 30. XX w. Brawurowo napisana, uwodząca i zwodząca czytelnika.
Wojciech Smarzowski zrobił ważny film o zbrodni wołyńskiej, o tym, jak rodzi się zło. Czy jednak „Wołyń” da się wpisać w obowiązującą obecnie politykę historyczną?
W łódzkim Muzeum Sztuki można się przekonać, jak różne podejście do kultury alternatywnej miały dawne demoludy.
Rozmowa z Małgorzatą Płysą i Matem Schulzem, organizatorami festiwalu Unsound, o robieniu międzynarodowej imprezy muzycznej w Polsce.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Produkty wegańskich rzeźników podbijają kulinarne rynki świata. Właśnie powstał pierwszy polski sklep z jarskim mięsem. A w laboratoriach już pracują nad mięsem in vitro.
Brad Pitt i Angelina Jolie – tych bohaterów zapowiadanego rozwodu stulecia dobrze znamy. Pora poznać postać drugiego planu – Laurę Wasser, najlepszą w Kalifornii adwokat od problemów rodzinnych.
W zeszłym tygodniu Unia Europejska ogłosiła, że zajmie się trudną sytuacją polskich kobiet.
Nie raz dzień okazywał się za krótki dla prezydenta, który zmuszony był nocą podpisywać ustawy.
Józef Piłsudski mawiał ponoć: „Inteligent w wojsku to podwójne nieszczęście: dla wojska i dla inteligenta”.
Koszty dobrej zmiany rosną i nie wiadomo, skąd brać na to pieniądze.
To nie obowiązkowe studenckie praktyki, na których parzy się kawę i kseruje dokumenty. Tu jest kurz, pot i zakwasy w rękach. Do Polski przebijają się workcampy, dobrowolne zaciągi do pracy, wykonywanej społecznie, ale w zgodzie z poznawanym na uczelni fachem.