Mitologia smoleńska stała się pod rządami PiS oficjalną ideologią, narzędziem wzmacniania władzy i politycznej zemsty. Wiele wskazuje na to, że zbliża się kulminacja.
Rozmowa z prof. Tomaszem Maruszewskim, psychologiem, o tym, jak politycy, manipulując historią, mogą zmienić nawet osobiste wspomnienia człowieka.
Darmowe leki dla seniorów to spełnienie obietnicy wyborczej PiS. System jest zbudowany według prostej reguły: dobra władza daje, źli lekarze mają odmawiać.
Po czterech latach od wybuchu afery Amber Gold rusza sejmowa komisja śledcza. Warto przypomnieć, o co w tej sprawie chodzi. I dlaczego o Donalda Tuska.
Spodziewaliśmy się, że jesienią rewolucja przyśpieszy i tak się dzieje – choć na razie głównie w myśli i w mowie.
Pod obywatelskim projektem Solidarności, zakazującym handlu w niedziele, podpisało się już ponad pół miliona osób.
To dobrze, że żyjemy warszawską aferą reprywatyzacyjną.
Wakacje polityczne się skończyły i komentator, jeśli nie chce podzielić smutnego losu fredrowskiego osiołka, któremu w żłoby dano, musi coś wybrać. „Strzygę uchem, kręcę głową” i wybieram.
Nie tylko Polska mierzy się z kryzysem demograficznym. Czy zasiłki rodzicielskie są dobrym rozwiązaniem problemu?
Janusz Bronowicz, generał dywizji w stanie spoczynku, o tym, jak rządzi armią Antoni Macierewicz i do czego jest potrzebna Obrona Terytorialna.
Jego dziadek bronił przed wojną w procesie brzeskim; ojciec – skazanych za działalność polityczną w stanie wojennym, a Kazimierz Michał Ujazdowski, do niedawna członek PiS, staje w obronie państwa prawa.
Czy parlament uchwali zakaz występów zwierząt w cyrkach? Wydaje się to jedną z niewielu spraw, gdzie porozumienie ponad politycznymi podziałami byłoby możliwe.
Pieniądze, zazdrość i władza mącą od czterech lat spokój Sandomierza. Wygląda na to, że ziarno prawdy znaleźć może tylko ojciec Mateusz.
Rośnie rynek mobilnych fryzjerów i kosmetyczek z dojazdem do domu. Sprzyjają im dotacje z Unii Europejskiej i wypłaty 500 plus.
Znajomi z życia i internetu mieli dzieciaki, a Agnieszka umiała się dziećmi opiekować.
Polska gospodarka miała w tym roku przyspieszyć, a tymczasem zwalnia. Coś się w jej ekonomicznym silniku zaciera.
Rząd zapowiedział kolejną rewolucję w opłatach drogowych. Rozważa elektroniczne winiety, system satelitarnego poboru opłat, jest też otwarty na inne pomysły.
Kiedy samoloty porwane przez Al-Kaidę staranowały World Trade Center i Pentagon, wszyscy mieli świadomość, że zdarzyło się coś, co zmieni bieg historii. Ale dopiero kariera Donalda Trumpa pokazała, jak bardzo.
Jason Burke o tym, jak cyfrowa rewolucja zmieniła terroryzm.
Zdjęcie małego Omrana doprowadziło świat do łez. Ale gorzki paradoks jest taki, że najlepiej byłoby zostawić Syrię samej sobie.
Kampania demaskatorskiego portalu WikiLeaks przeciwko władzy jest ponoć globalna. Ale na tym globusie brakuje Rosji.
Izba Reprezentantów w Kolumbii ratyfikowała porozumienie pokojowe między rządem a FARC. Wcześniej porozumienie przegłosował kolumbijski Senat.
Kiedy współczesny badacz sięga – 25 lat po zniesieniu cenzury – do dokumentów wytworzonych przez urząd kontroli słowa, uświadamia sobie, z jednej strony grozę zjawiska, z drugiej – jego groteskowość.
Ernst Nolte, zmarły niedawno w wieku 93 lat filozof, politolog i historyk, znany był szeroko w świecie ze swych badań nad faszyzmem i z udziału w słynnym niemieckim sporze historyków.
Żyjemy w epoce człowieka. To czas, w którym ludzie zyskali moc kształtowania środowiska, a ślady tej aktywności już na zawsze pozostaną w warstwach geologicznych. Skutki tego zjawiska budzą wśród naukowców kontrowersje.
Wojna na Bliskim Wschodzie toczy się w północnej Mezopotamii i Syrii, dokładnie tam, gdzie przez 3 tys. lat rozwijało się klinowe piśmiennictwo. Co wcale nie znaczy, że badania nad tekstami ustały. Wprost przeciwnie.
Stary, doświadczony szkoleniowiec uczy młodego, utalentowanego Latynosa techniki, a przede wszystkim obrania i realizowania właściwej strategii.
Metaforyczna opowieść o poszukiwaniu tożsamości, nie tylko seksualnej, przez dziewczyny dorastające w świecie męskiej dominacji.
Lekkie, ironiczne, na granicy parodii aktorstwo, puszczanie oka do widza i współczesny, dowcipny język miały zdaje się być kontrapunktem dla ciężkiej, brutalnej historii, ale twórcy „przefajnowali”.
Żyła złota, którą już od tylu lat eksploatuje studio Blizzard, wydaje się nie mieć końca.
Choć w literaturze dobry warsztat pozwala na wszystko, to nie zawsze warto.
To literatura piękna sensu stricto! Jest intryga, miłość i zdrada.
Literackie śledztwo Cílka czyta się po trosze jak kryminał, po trosze zaś jak kapitalną literaturę psychologiczną.
Wśród 26 utworów znajdziemy znane już oryginały, ale też nowe wersje kilku utworów.
Płyta poświęcona jest polskim utworom na skrzypce i orkiestrę z XX w., w większości spod znaku neoklasycyzmu.
Impreza ma wspierać dialog nie tylko pomiędzy krajami, ale także między sztukami.
Swój udział w filmie „Smoleńsk” ma Michał Lorenc, wybitny polski kompozytor muzyki filmowej. Chciał, żeby ten film mówił prawdę. Jego znajomi obawiają się, że może się rozczarować.
W stołecznej Zachęcie otwarto wystawę „Bogactwo”. Okazuje się, że zamożność Polaków to dość skomplikowana sprawa – także dla artystów, którzy się jej przyglądają.
Każde dziecko odpowie, że Polska leży w sercu Europy. Ale współczesna polska literatura udziela na to pytanie odpowiedzi mniej sympatycznej, co pokazuje w książce „Poruszona mapa” Przemysław Czapliński.
Som tacy, którzy piszom… – usłyszałam w telewizji. Zdębiałam. Mówił polityk, którego nie sposób w naszym kraju nie znać, żoliborzanin, warszawiak, co podkreślał wielokrotnie. A tu karygodny brak nosówki w wygłosie w jego wykonaniu. Który warszawskości przeczy.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Spór o zakrywający niemal całe ciało strój kąpielowy to jedno. Ale gdy trwa kłótnia o burkini, rynek ubrań dla muzułmanek wciąż rośnie i jest kluczowym kierunkiem dla zachodnich projektantów mody.
Rozmowa z prof. Leonardem Kleinrockiem o tym, czego jeszcze od internetu oczekują jego twórcy.
Statystyki są bezlitosne. Im ktoś starszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że korzysta ze Snapchata.
Władza, z prezydentem na czele, uparcie dąży do tego, by nas skłócić i podzielić.
Mieliśmy kiedyś zmianę i mamy znowu zmianę. A jak zmiana, to już dobrze. „Niech się stopi, niech się spali, była ładnie grajcy grali...”.
Podjęto kolejną ambitną próbę ustalenia, kiedy w Polsce skończył się komunizm.
To nieprawda, że nad kulturą zbierają się czarne chmury.
Śmiałą i niebanalną tezę postawiła premier Beata Szydło w wywiadzie dla RMF FM. Zapytana podchwytliwie przez Roberta Mazurka, czy lubi hazard, odpowiedziała z mocą: „Uczciwi ludzie nie zajmują się hazardem”.
Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku przetrwanie zawdzięcza temu, że był na uboczu. Dumnych z niego lidzbarczan to pozostawanie w cieniu jednak trochę uwiera. Całkiem słusznie.