Brakuje państwu przywódców? Wciąż słyszę i czytam, że tak. A gdyby się jakiś pojawił, to poszlibyście za nim? Słuchalibyście go? Kryzys przywództwa to także kryzys wyborców.
Być może w sierpniu nowa władza pojedzie wreszcie na urlop i da od siebie odpocząć. Bo końcówka sezonu była, także dla PiS, bardzo nerwowa.
W tym miejscu przez ostatnie lata pojawiały się felietony Janiny Paradowskiej – „Tydzień w polityce”. Po jej śmierci postanowiliśmy zachować charakter tej strony w naszym tygodniku, a jako autorów zaprosiliśmy osoby, które Janka dobrze znała, ceniła ich opinie, lubiła z nimi rozmawiać; będą się tu cyklicznie pojawiać. Tę rubrykę, w nowej odsłonie, dedykujemy pamięci naszej Koleżanki.
Zasady naliczania i redukcji punktów karnych zmienią się od 1 stycznia 2017 r. Przybywa też wymagań wobec świeżo upieczonych kierowców.
Od 1948 r. liczba mieszkańców wzrosła dziesięciokrotnie.
Największa partia opozycyjna już myśli o jesieni i czyści pole przed nowym sezonem politycznym. Aktualne hasło: kto nie z nami, nie zatrzymujemy! Na razie Platforma pożegnała się z trzema posłami. Ale to może nie być koniec.
Jarosław Szarek mawiał, że nie wystarczy naczytać się książek; trzeba jeszcze mieć polską duszę. Kim jest nowy prezes IPN?
Teolożka Halina Bortnowska o wizycie papieża Franciszka, lękach hierarchów i zaniku katolicyzmu otwartego.
Prof. Andrzej Paczkowski, historyk, o polityce historycznej, polityce pamięci i IPN pod rządami PiS.
Pierwsze damy konstytucyjnie nie istnieją. Nie mają zapisanych praw ani obowiązków. Nie otrzymują żadnego wynagrodzenia. W Polsce właśnie próbowaliśmy to zmienić, ale nie wyszło.
Branża gastro ciągle zmienia strukturę, gęstnieje. Tysiące knajp wchłoną każdą liczbę kucharzy, kelnerów i pomagierów. W tym tyglu łatwo zacząć, ale trudniej skończyć.
W Polsce brakuje systematycznej opieki nad kobietami przeżywającymi depresję poporodową. A może ona dotyczyć nawet 100 tys. Polek rocznie.
Przypadek Adama S. dowodzi, że prowadząc biznes paliwowy, łatwo zostać promotorem międzynarodowej grupy przestępczej. Czyli ojcem chrzestnym mafii.
O tym, jak matka siódemki dzieci, całe życie starając się wyjść na prostą, miała pójść do więzienia za żyletki i nie swoje winy.
Politycy kochają wielkie projekty gospodarcze. Potrzebne czy nie, ekonomicznie racjonalne albo wykonalne czy nie, to nieważne. Ważne, żeby dorównywały ich poczuciu wielkości. W tej dziedzinie ostatnio obrodziło.
Rozmowa z prof. Thomasem Straubhaarem o tym, jak zorganizować Europę przyszłości, w której będzie nas wszystkich coraz mniej.
Obawa, że w USA pewnego dnia zatriumfuje faszyzm, nie jest nowa. Ale Donald Trump sprawił, że jeszcze nigdy nie była tak realna.
Zachód wymyślił sobie Erdoğana i Turcję wedle swoich oczekiwań i potrzeb – i teraz naiwnie oburza się, że rzeczywistość nie przystaje do tego wymyślonego świata.
Zabójstwo dziennikarza Georgija Gongadzego doprowadziło do pomarańczowej rewolucji na Ukrainie w 2004 r. Do czego może doprowadzić zamach na Pawła Szeremieta?
Nippon Kaigi chce przywrócić chwałę zbrodniarzom wojennym, przejąć kontrolę nad rządem i obalić liberalną konstytucję. To dużo jak na organizację, która nie jest nawet partią polityczną.
Pierwszy komunikat o zrzucaniu kapitalistycznego szkodnika na socjalistyczne pola ziemniaków podał Urząd Informacji NRD i był on skierowany do zwykłych obywateli. Ale w spiskową teorię wierzyli także wysocy działacze krajów bloku sowieckiego.
Rozmowa z Humberto Delgadą Rosą, dyrektorem do spraw środowiska w Komisji Europejskiej, o pomysłach rządu „dobrej zmiany” na przyrodę i o tym, jak się przed nimi bronić.
W góry czy nad wodę nie wybieraj się bez stosownej aplikacji ratunkowej. Pomyśl również o Twitterze lub Facebooku. Bywa, że dzięki nim szybciej powiadomisz służby ratunkowe, niż dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Rynek prywatnych usług genetycznych podkopuje zaufanie do medycyny. Coraz aktywniejsi na nim są specjaliści od promocji.
Twórcy zrobili wszystko, by uwiarygodnić sensacyjną historię, nasączając ją kolorytem bieżących afer politycznych.
Proste dialogi, pozornie oczywiste sytuacje budują niesamowite napięcie.
Wszystko tu jest poważne, dojrzałe, pogłębione, a jednocześnie wydaje się wyjęte i złożone z cytatów, reminiscencji, zapożyczeń.
Perfekcyjnie zrealizowany i uroczy powrót do przeszłości, który potrafi też nieźle przestraszyć.
Możemy powspominać Dudę-Gracza. I to w imponujący sposób, na dużej retrospektywnej wystawie zawierającej 250 dzieł, od najwcześniejszych, po te powstałe tuż przed śmiercią.
Trudno na płycie znaleźć melodyjny refren, ale wcale nie łatwiej się tu natknąć na naprawdę oryginalny pomysł brzmieniowy, napięcie czy emocje.
Mamy tu mądrą satyrę i niewesołą refleksję nad trudnymi dziejami, w których koszmar przeplatał się z groteską.
Książka jest połączeniem reportażu o życiu Japonii po trzykrotnej katastrofie: tsunami, trzęsieniu ziemi i wybuchu elektrowni atomowej, i próbą opisu kultury związanej ze śmiercią.
Miłość i braterskie oddanie prowadzą w paradoksalny sposób do tragedii całej rodziny, autor pozostawia otwarte pytanie o determinację naszego losu – czy sami ściągamy na siebie fatum, czy też los musi się spełnić mimo walki, którą z nim podejmujemy?
Bardzo obiecujący debiut, pisała prasa, witając nowe nazwisko w imponującej stawce szwedzkich autorów kryminałów.
Tegoroczną edycję kierowanego przez Grażynę Torbicką festiwalu otworzy nagrodzony Złotą Palmą w Cannes brytyjski dramat społeczny „Ja, Daniel Blake” Kena Loacha.
Szczebrzeszyński festiwal zadaje kłam stwierdzeniu, że wysoka kultura to domena dużych miast.
Jak co roku festiwal będzie wędrował po pięknych zabytkowych miejscach, będą muzyczne pikniki, koncerty „Bach dla dzieci” i scena off.
Najgłośniejsze amerykańskie seriale ostatnich miesięcy wracają do prawdziwych zbrodni i procesów. Nie wszyscy są zachwyceni.
Rozmowa z Andrijem Bondarem, ukraińskim pisarzem i tłumaczem polskiej literatury, o psujących się relacjach polsko-ukraińskich.
Mistrz grozy H.P. Lovecraft prawie 80 lat po swojej śmierci inspiruje kolejne pokolenia twórców. Właśnie wydany zbiór opowiadań pisarza w nowym przekładzie jest dobrą okazją, by zastanowić się dlaczego.
Rozmowa z Tomaszem Wasilewskim, reżyserem wchodzących w lipcu do kin „Zjednoczonych stanów miłości”, nagrodzonych na festiwalu w Berlinie za najlepszy scenariusz.
Pierwszy raz zwróciłem na to uwagę cztery lata temu, kiedy przyjrzałem się bliżej umięśnionej łydce kibica Legii. Co robi na niej Mały Powstaniec?
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W latach 90. pokemony kompletowało się, szukając ich w torebkach z chipsami. W epoce wirtualnej rzeczywistości łapie się je, skanując otoczenie kamerą w telefonie. Świat oszalał na punkcie gry Pokémon Go.
Rozmowa z Igorem Klają, twórcą marki 4F, o tym, jak się ubiera sportowców i jak się na tym zarabia.
Niestety, co i rusz dochodzi do agresywnych prób wmawiania Polakom, że to oni zamordowali Żydów w Jedwabnem i Kielcach.
Za kłamstwo oświęcimskie – do więzienia. Za kłamstwo jedwabieńskie – do rządu. Za kłamstwo kieleckie – do IPN.
Czyżby nasz aktualny rząd nie miał nigdy zrozumieć polityki, w której – jak może nigdzie indziej – mieszając się, przemijają słowa i doktryny, trwać natomiast winny rozum i umiar? Czasami tak się wydaje.
Zaczęły się Światowe Dni Młodzieży i wizyta papieża Franciszka w Krakowie. O zagrożeniach mówi się dużo, bo są powody.
W Krakowie pewien obrońca życia nienarodzonego z krzyżem w dłoni pogonił osoby zbierające podpisy pod projektem ustawy liberalizującej prawo aborcyjne.
Wodociągi i kanalizacja to nie same rury. Tu, pod ziemią, można by jeździć małym fiatem, są też komory wielkości sali kinowej.