Zbigniew Ziobro, jego matka i brat zrobili prawie wszystko, by udowodnić, że ich ojciec i mąż zmarł 10 lat temu przez błędy lekarzy. Nie udowodnili. Teraz syn, jako minister sprawiedliwości i prokurator generalny, zyskał nowe narzędzia.
W Warszawie NATO musi zdecydować nie tylko jak i przed kim, ale także czego i jakich wartości chce bronić.
W Brexit Day do Karola dzwoniła z Polski matka: synu, wracaj, jakoś damy sobie radę.
To nie jest żadna reforma. To marnowanie pieniędzy na szkoły, trwonienie sił dyrektorów, nauczycieli i dzieci.
Janina Paradowska zostawia ogromną wyrwę w naszej redakcji.
Dla Janiny Paradowskiej polityka oznaczała nie tylko brutalną walkę o władzę, spektakl emocji i ambicji. Zawsze szukała w niej głębszego sensu, propaństwowej misji. Była w tym coraz bardziej osamotniona.
To ostatnie, specjalne wydanie cotygodniowej rubryki Janki Paradowskiej. Na pożegnanie wybraliśmy fragmenty jej własnych publicznych wypowiedzi. O pracy, życiu i śmierci.
Jarosław Kaczyński przedłużył swoje przywództwo w PiS i sam się nazwał szefem obozu zmian. W PiS narasta przekonanie, że zbliża się rekonstrukcja rządu i być może wymiana premiera.
Coraz większą popularnością cieszą się obozy bez internetu. W Ameryce płaci się nawet kilkaset dolarów za kilka dni. W Polsce oferta też się rozrasta.
Sytuacja osób homoseksualnych i transseksualnych w Polsce nie należała do łatwych. Teraz stała się jeszcze trudniejsza, a szans na zmianę nie widać.
Ciężarne zapadają na nowotwory, a pacjentki onkologiczne zachodzą w ciążę. Jednych i drugich przybywa.
Dla jednych Mateusz Morawiecki i jego plan to ładna, ale pusta w środku wydmuszka. Dla innych największy polityczny samorodek, jaki pojawił się na prawicy od lat. I jedni, i drudzy się mylą.
Rozmowa z dr. Jakubem Borowskim, adiunktem w SGH, byłym członkiem Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku, o dalszych losach Unii i o tym, do czego potrzebne jest euro.
Jazydzi już nie widzą dla siebie przyszłości w Iraku. W końcu ci, którzy ich porywają, gwałcą, sprzedają i mordują, to przecież ich właśni sąsiedzi.
Nawet z chudą polską emeryturą dałoby się utrzymać w którymś z egzotycznych rajów dla staruszków. A co dopiero z zachodnią.
Donalda Trumpa wynosi w górę ta sama fala populizmu, nostalgii i „naszości”, jaka w Wielkiej Brytanii napędzała Brexit.
Stoczona przed 350 laty bitwa pod Mątwami była kulminacją wojny domowej między stronnictwem króla Jana Kazimierza i rokoszanami pod buławą Jerzego Sebastiana Lubomirskiego.
Starcie nad Little Bighorn było największym i zarazem ostatnim zwycięstwem północnoamerykańskich Indian w walce z armią USA.
Rozmowa z dr. hab. Tomaszem Waliszewskim o tym, dlaczego starożytna Palmyra jest przedmiotem międzynarodowego sporu, jak należy ratować jej zabytki i jak mogą w tym pomóc Polacy.
Fizyk brytyjski przekonuje: czas płynie nie w jednym, lecz w dwóch kierunkach jednocześnie. Julian Barbour to kolejny bohater „Pionierów”, dokumentalnego cyklu filmowego POLITYKI.
Gen Polaka, Niemca, Żyda nie istnieje, a mówienie o czystości rasowej jest nonsensem. I nie ze względu na poprawność polityczną, ale na badania genetyczne.
Ocenę pozostawmy dzieciom. Te, które znalazły się na przedpremierowym pokazie, nie miały wątpliwości, że to bardzo fajny film.
Czuje się, że to ukłon pod adresem chińskiej widowni, mającej zapewnić godziwy zwrot poniesionych kosztów. Żadna magia. Czysty biznes.
Nawet efekty specjalne są tu sporym rozczarowaniem.
W pierwszej międzynarodowej produkcji Player.pl nadmiar wątków upchniętych w 6 odcinkach mści się schematycznością bohaterów i łatwością rozwiązań.
Połączenie gry wywiadów, charyzmatycznych bohaterów, luksusowych hoteli i gorących romansów to wciąż przepis na dobrą rozrywkę.
Porównania z kultowym „The Wire” uzasadnione.
Przygoda – jak to w wojsku – goni przygodę i jest tak, jak można się było spodziewać: przaśnie, żenująco, inteligentnie, śmiesznie i przerażająco.
Dodatkową wartością zarejestrowanych koncertów jest towarzysząca irlandzkiemu artyście Caledonia Soul Orchestra. Wydawnictwo godne mistrza.
Rockandrollowa kolejka górska pierwszej klasy.
Wielu krytyków i ekspertów uważa, że twórcy polskiej awangardy lat 70. to najbardziej niedocenieni artyści ostatniego półwiecza.
Autorka wybrała ciekawy moment dziejowy: nie tylko narodziny polskiej państwowości, ale też falę chrześcijańskich konwersji pogańskich władców tej części Europy.
Reporter może napisać diagnozę, wyjaśnić mechanizm, poruszyć serca. Nad naprawą niech się pogłowią aktywiści, politycy, ale i zwyczajni obywatele.
Kolejny świetny skandynawski kryminał, którego zakończenie nie da nam spokoju.
Znów udało się zgromadzić na WSJD prawdziwe gwiazdy, a zarazem bardzo zróżnicować program.
Rozmowa z Krzysztofem Grabowskim, perkusistą i autorem tekstów zespołu Dezerter, o tym, co się stało z wolnościowym mitem Jarocina i dlaczego młodzież daje sobie wolność odbierać.
Unijnej integracji trzeba bronić również w muzyce. W piątą rocznicę powstania I, Culture Orchestra da koncert wspólnie z Orkiestrą Młodzieżową UE, by pomóc jej w kłopotach.
Rozmowa z Michałem Jaskulskim, współreżyserem „Przy Planty 7/9”, nowego filmu dokumentalnego o pogromie kieleckim.
Tłumaczom w Polsce przyznaje się nagrody, poświęca festiwale, ale zarazem płaci im upokarzające stawki, pomija nazwiska, szuka najtańszych, a nie najlepszych. Rozdźwięk między prestiżem a praktykami rynkowymi jest w tym zawodzie ogromny.
Coś, co zrodziło się pod wpływem kaprysu i stanowiło próbę zbudowania wizerunku najtańszym możliwym kosztem, teraz rządzi moim życiem – a przynajmniej decyduje o tym, jak wyjdę z domu.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Moda na odtwarzanie dziejów osiągnęła w Polsce rozmiary bitwy pod Grunwaldem. Przed doroczną rekonstrukcją starcia piszemy, kto szykuje uczestnikom odzież, zbroje i namioty. I jak z tego żyje.
Nie bać się wymyślić siebie na nowo – to uniwersalna lekcja z Euro dla narodowej piłki, do odrobienia przed kolejnymi turniejami.
Podział na chamów i Żydów w PZPR, ogłoszony przez socjologa Witolda Jedlickiego w pamiętnym artykule na łamach paryskiej „Kultury” (1962 r.), utrzymuje się do dziś.
Dziś lekcja dla Prezesa. Bo Pan Prezes Najjaśniejszej Rzeczpospolitej co rusz oświadcza się ze swym absmakiem w stosunku do poprawności politycznej.
Tych, którzy jeszcze nie wiedzą, o co naprawdę chodzi, w zeszłym tygodniu uświadomił biskup Libera. „To nie o trybunały chodzi, ale o to, że Polska jest niewygodna”, poinformował podczas obchodów 40. rocznicy wydarzeń radomskiego Czerwca.
Marsze urządzają sobie wegetarianie, komuniści, cykliści i złodzieje, a ostatnio łeb podnoszą zwolennicy czarownictwa.
40 lat temu na łamach miesięcznika „Architektura” ukazał się reportaż opisujący „codzienność najbliższej przyszłości”. Dziś ta przyszłość jest już przeszłością. Nadal można jednak przyjrzeć się okruchom tamtej obietnicy.