Pieniądze na szkołę, której dyrektorem jest mąż Beaty Szydło, wyłożyły władze Oświęcimia i Unia Europejska. Dziś szkoła jest maszynką do zarabiania milionów złotych z unijnej kasy, kontrolowaną przez kilka prywatnych osób.
W Polsce pracuje ponad milion Ukrainek i Ukraińców. Legalnie i nielegalnie. Kto ich zatrudnia? Ile płaci? Jak między nami żyją? I dlaczego tego miliona ludzi nie widać?
PiS stara się wychować sobie opozycję własnych marzeń. I odnosi na tym polu sukcesy.
Na apel prezydenta, aby do szczytu NATO i zakończenia ŚDM ostudzić polityczną gorączkę, odpowiedział prezes Kaczyński, zarzucając opozycji, że broni terrorystów.
Po wielu tygodniach przygotowań 15 czerwca rusza portal OKO.press.
Rozmowa z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem o tym, co nam dało 25 lat dobrego sąsiedztwa.
Ludowcom wyborcy uciekają do PiS. Ale w PSL jest nadzieja, że jak zacznie się rozczarowanie nową władzą, elektorat wróci. Pytanie, czy partia ten czas przetrzyma.
17 maja 2016 r. Jacek L. usłyszał wyrok dożywocia. Zarzut: zamordowanie żony.
Dr Anita Kucharska-Dziedzic, która stworzyła lubuskie stowarzyszenie na rzecz kobiet-ofiar przemocy BABA, o tym, że dzisiejsze państwo wspiera przemoc w rodzinie.
Z dr. Pawłem Ukielskim, wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej, o poradzieckich pomnikach i o tym, co z nimi zrobić – a czego robić nie należy.
Firma szczycąca się nagrodą Supermedicus zwodzi ludzi i straszy przed kontaktem z lekarzami. A lekarze nie wiedzą, że sami przyznali jej tę nagrodę.
Kobiety wychodzą na ulice, by w Marszu Godności protestować przeciwko całkowitemu zakazowi przerywania ciąży. Autorzy projektu tej ustawy kończą właśnie zbierać podpisy poparcia, by trafił do Sejmu. Kolejnej wojny o aborcję nie da się uniknąć.
Jak Wojciech Chodkowski postawił się mafii Uchala, a potem postawił na historię Wyszkowa.
Z prof. Markiem Belką o meandrach reform gospodarczych III RP i obsesji taniego państwa, o tym, gdzie politycy przedobrzyli i na co muszą uważać w najbliższej przyszłości.
Płatności mobilne miały zawojować polski rynek finansowy, ale tempo zmian na razie nie imponuje. Ważne, że część banków już dzisiaj wykłada spore pieniądze i zachęca klientów, żeby testowali nowe technologie. A to użytkownicy wyłonią zwycięzców.
Narodził się wielki gospodarczy projekt gazowego Międzymorza. Polska będzie zaopatrywać kraje naszego regionu w specjalny rodzaj gazu z certyfikatem Gazprom-free. Fantazja? Ale jaka efektowna!
Protesty, bo ustawa o eutanazji jest zbyt zachowawcza. Aborcja na zawołanie i uchodźcy witani z otwartymi rękoma. Gdyby Kanada nie istniała, lewica musiałaby ją sobie wymyślić.
Szef banku centralnego Węgier wydał miliard dolarów m.in. na wspieranie znajomych z Fideszu i siebie samego. Ale to wciąż tylko ułamek wielkich pieniędzy krążących wokół partii Orbána.
Jarosław Kaczyński ukręcił z suwerenności słowo bicz na opozycję i Unię Europejską, a teoretyka tego pojęcia, Carla Schmitta, uczynił swoim politycznym mentorem. Choć najwyraźniej go nie rozumie.
W smucie taniej ropy petrodyktator daje Azerbejdżanowi zawody Formuły 1. Ale na torze dobrze widać, że każda prosta kiedyś się skończy.
Czechy świętują 700-lecie urodzin Karola IV i wspominają czasy, kiedy wszystkie drogi prowadziły do Pragi.
Był największym polskim piłkarzem? Czy tylko zdrajcą, o którym nie powinno się wspominać? 100 lat temu urodził się Ernst/Ernest Wilimowski.
Mówi się o nich Grecy Nowego Świata, jednak Majowie są znacznie bardziej tajemniczy. Znamy ich sztukę, architekturę, język, bogów, kalendarz, nadal jednak nie wiemy, ani skąd się wzięli, ani dlaczego upadli.
Pojęcie kapitału społecznego zrobiło wielką karierę, stając się jednym z kluczowych wątków debaty o modernizacji. Czas w końcu wyjaśnić, o czym mowa.
W filmie szwankuje przede wszystkim fabuła prowadzona w duchu staroświeckiej, disneyowskiej bajki dla maluchów bez ambicji wciągnięcia w dziecinną intrygę dorosłych widzów.
Taką lekcję życiowo-filmowej nostalgii trudno wymazać z pamięci.
W warstwie wizualnej spektakl jest połączeniem teatru Tadeusza Kantora z filmowym „Mad Maxem”.
Tego przegapić nie wypada.
W grze nie tylko oglądamy na ekranie przygody poszukiwacza skarbów Nathana Drake’a – my te przygody przeżywamy jako Drake, a opowieść nic na tym nie traci.
Gra od początku narzuca tempo krwawą rzeźnią.
Satysfakcja z pokonania mieczem lub magią przeciwnika, który jeszcze kilkanaście śmierci temu zdawał się nieśmiertelnym bogiem, jest olbrzymia.
Nowy tom poetycki Urszuli Kozioł jest zaskakujący w tonacji.
Powieść o miłości do kina i o przyjaźni.
Autorska wizja człowieka należy do tych najmroczniejszych, a przedstawia ją z wielkim, by nie powiedzieć piekielnym, talentem.
Muzyka Serockiego znalazła w młodym pianiście wybitnego interpretatora.
Festiwal zakończy multimedialne widowisko na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56.
Kolejna edycja jednej z największych w Polsce imprez prezentujących muzykę świata, może – mimo obecności wielu zagranicznych gwiazd, m.in. z Rumunii, Egiptu czy Hiszpanii – przebiegać pod dyktando wykonawców krajowych.
Dziennikarze odchodzący z TVP i TVN nie muszą już szukać miejsca w stacjach telewizyjnych. Media internetowe wychodzą im naprzeciw.
Jeśli na lato Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wystawę poświęconą Matce Boskiej, to znaczy, że Światowe Dni Młodzieży blisko.
Michael Gira o szczerości muzyki i nowej płycie jego zespołu Swans.
Rozmowa z Lotte van den Berg, holenderską reżyserką teatralną i kuratorką Malta Festival Poznań, o tym, jak w skłóconym społeczeństwie ze sobą rozmawiać.
Tak, mamy dwie polskie kultury, ale istnieje reszta świata. I ona mówi „sprawdzam”.
Dawno, dawno temu zaniepokojeni rodzice dziwili się, co też ich nastoletnie dzieci widzą w swoich idolach. To wrażenie wróciło, gdy pojawił się Popek, król Albanii.
Trzynaste Letnie Ogrody Polityki w Elblągu (8–11 czerwca) pozostaną w pamięci z powodu wysokiej temperatury debat panelowych, na które tłumnie przyszła publiczność.
Po wieloletnich badaniach własnych pracowników Google znalazło zaskakującą odpowiedź na pytanie, jak stworzyć zespół idealny.
Prezydent Andrzej Duda, jak wiadomo, dobrze jeździ na nartach. Ale nikt tak nie kręci jak mistrz slalomu, minister Krzysztof Szczerski.
W Polsce zapanowała ostatnimi laty moda na tak zwane rekonstrukcje historyczne.
Burza z piorunami, które waliły w Wigry, przeszła nad moją wioską.
Trudno zrozumieć narzekania znanego komentatora sportowego red. Zimocha, że został zawieszony przez zarząd Polskiego Radia.
Kilkanaście dni temu w telewizji Polsat doszło do brutalnego stłumienia dyskusji na pasjonujący wielu Polaków temat: czy znany, niedawno zmarły biznesmen K. nadal żyje?
Polacy wygrali swój pierwszy mecz na Euro. Ale na razie święto futbolu przegrywa z agresją i nieudolnością. Gospodarze uczciwie pracują na miano najgorzej zorganizowanego turnieju piłkarskiego w XXI w.