Narodowcy się radykalizują i organizują. A Jarosław Kaczyński prowadzi z nimi bardzo ryzykowną grę.
Polacy, obdarowani 500 zł na dziecko, ruszyli na zakupy. Mają tym rozruszać polską gospodarkę. Przyjrzyjmy się zatem, jak po kilku tygodniach działa 500 plus. Czy zgodnie z oczekiwaniami i prognozami rządu?
Podział na „my” i „oni”, „naród” i „rebeliantów” jest tak silny, że zaczyna wykraczać poza czysto polityczny konflikt między PiS i „nie-PiS”. Stał się częścią zbiorowej psychiki. Czy Polacy potrafią jeszcze ze sobą rozmawiać?
Naczelnik państwa wykazuje cechy Wielkiego Językoznawcy, a na pewno wielkiego słowotwórcy.
Prezydent pojechał na wycieczkę do Włoch. Jedynym uroczystym wydarzeniem 4 czerwca 2016 r. w prezydenckiej siedzibie była prezentacja odzyskanej „Gęsiarki”.
Ministrowi Waszczykowskiemu tak zależało na skrytykowaniu poprzedniej ekipy MSZ, że zignorował fakty.
Dr Dominika Kozłowska, redaktor naczelna katolickiego miesięcznika „Znak”, o Kościele Franciszka i Kościele w Polsce.
Nie widać żadnych poważnych powodów, by postulować zastąpienie konstytucji z 1997 r. nową ustawą zasadniczą. Są jednak argumenty, by rozważyć zmiany, które lepiej zagwarantują przestrzeganie jej „ducha”.
Rozmowa z Jarosławem Kuźniarem o jego odejściu z TVN i o tym, dlaczego PiS boi się dziennikarzy, a media boją się PiS.
Rozmowa z Markiem Gajosem, wieloletnim dyrektorem Zakładu Karnego w Wołowie, o tym, jak przez lata zmieniali się więźniowie i więzienia oraz gdzie zniknęła praca dla osadzonych.
Żeby była jasność: kto się uśmiechnie, czytając ten tekst, ten jest targowica, faszysta, gorszy sort, homolewak, rebeliant, uchodźca i komiwojażer zła.
Annę Kołakowską nazywają gdańską Pawłowicz, tylko lepszą – bo bardziej radykalną.
Trwa ostateczna dekomunizacja przeoczonych gdzieniegdzie symboli. Ofiarą patriotycznej cenzury znów padła łomżyńska ulica Radziecka.
Wzorowy zawodnik kadry niepełnosprawnych, mistrz Polski Marek Chybiński nie trenuje, bo musi pracować. A musi pracować, bo nie ma na treningi.
Wsie i miasteczka powiatu bialskiego okazały się wielką pralnią pieniędzy międzynarodowego gangu, okradającego przez internet konta na całym świecie.
Rozmowa z ekonomistą Danim Rodrikiem o tym, co powinien robić rząd, by nie zszargać Polsce opinii.
To już nie chodzi o to, że cyfrowe giganty mogą bardzo wymiernie wpływać na politykę. Niebawem nie będzie można sobie wyobrazić polityki poza nimi.
Między Rzymem i Mediolanem jest różnica czasu. W tym pierwszym obowiązuje przeszły dokonany, w drugim – przyszły.
Upadek, implozja, chaos – to słowa, którymi opisuje się dziś Wenezuelę. To być może początek końca epoki, którą Hugo Chávez nazwał rewolucją boliwariańską.
Rozmowa z austriackim reporterem i pisarzem Martinem Pollackiem o gorączce nacjonalizmów i grodzeniu Europy.
Speckomisja badająca życiorysy polskich królów i bohaterów narodowych musiałaby, niestety, ujawnić wiele ciemnych kart.
Andriej Wyszyński, słynny stalinowski prokurator, a potem szef MSZ i ambasador w USA, zszedł z tego świata w okolicznościach, które do dziś pozostają niewyjaśnione.
Rozmowa z dr. Maciejem Trojanem, etologiem, autorem książki „Na tropie zwierzęcego umysłu”, o ludzkim mózgu, ewolucji i o tym, czy zwierzęta myślą.
Przywrócenie do życia wymarłych dinozaurów to dla większości badaczy kompletna fantazja. Dla większości nie oznacza jednak: dla wszystkich.
Uczciwi nie mają się czego obawiać, przekonują zwolennicy rozszerzenia zakresu inwigilacji przez służby. To prawda? Oto 10 mitów o inwigilacji.
Film jest namiętnym oskarżeniem wojny. Przede wszystkim mówi jednak o niemożności rozliczenia czynów, za którymi stoją sprzeczne racje serca i sprawiedliwości.
Filmowi szkodzi niewyważenie konwencji oraz zbyt skrótowe potraktowanie wielu wątków, przez co wystudzona emocjonalnie opowieść sprawia wrażenie tylko ambitnego szkicu.
Odcinek 30. „Pożaru w Burdelu” należy do najlepszych w dorobku trupy Walczaka i Łubieńskiego.
Rzecz dzieje się w Nigdylandii, krainie dzieciństwa, którą staje się podczas zabawy każda dziecięca sypialnia.
Do nastroju wyciszenia doskonale dopasowuje się wysmakowana i dyskretna aranżacja Borisa Kudlički.
Trudno powiedzieć, czy to najlepsza książka Mariusza Szczygła, z pewnością najbardziej osobista i intymna.
Autorka zbioru świat widzi po reportersku, a więc boleśnie ostro.
Sprytny zabieg w świetnej książce.
Oferta dla fanów akceptujących bez wahania każde wcielenie mistrza albo dla tych, którzy mają ochotę odpocząć od zgiełku codzienności.
Soczysty rock and roll, wykonywany przez ludzi, którzy dobrze wiedzą, na czym rock and roll polega.
Całość jawi się intrygująco.
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zostało zwycięzcą piątej edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI. To już drugi zwycięzca ze stolicy Śląska w niedługiej przecież historii wyróżnienia.
Rozmowa z Olgą Tokarczuk o życiu pisarza w czasach nowej polityki kulturalnej i o tym, jak władza próbuje kształtować przeszłość.
Kristina Sabaliauskaitė, autorka bestsellerowej trylogii „Silva rerum” o Rzeczpospolitej Obojga Narodów w czasach znanych nam z Sienkiewicza, będzie gościem Big Book Festival.
Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie obchodzi 50-lecie. Co przy tej okazji fetujemy: artystycznego nieboszczyka czy prężącego muskuły reprezentanta świata sztuki?
Kilka lat temu uczestniczyłam w przyjęciu porozwodowym koleżanki.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Rozmowa z Martą Frej, rysowniczką, ilustratorką i autorką popularnych memów internetowych.
Pod wodzą Adama Nawałki zawodowi piłkarze wreszcie stworzyli zawodową reprezentację. Ale takiej próby ognia jak mistrzowski turniej jeszcze nie przeszli.
Kreml odetchnął.
To imię wypowiada się z udaną naturalnością, maskującą skłębione miazmaty gorącej krwi.
Dziś rano, po dłuższych przemyśleniach, postanowiłem poważnie zadbać o swoje zdrowie.
Minister Ziobro będzie dążył do wydania Romana Polańskiego Stanom Zjednoczonym.
Przeczytałem, że w Polsce ma powstać nowa fabryka. I nie chodzi tu bynajmniej o fabrykę silników Mercedesa, tylko o „fabrykę elit dla nowej endeckiej Polski”.
Anakonda 2016 ciągle się rozrastała. Przybywało amerykańskich żołnierzy zaangażowanych w ćwiczenia. Musiało ich być więcej niż polskich, bo są to również ćwiczenia z propagandy.