Operacja przejęcia dwóch najlepszych na świecie stadnin konia czystej krwi arabskiej została przygotowana zgodnie z zasadami rewolucyjnego kodeksu moralnego. Starych dyrektorów wyrzucić na stojąco i bez podania przyczyn. Najlepiej w piątek po południu. Nowych zainstalować w piątek wieczorem. W poniedziałek udawać, że nic się nie stało.
Po fazie szokowej władza PiS szykuje kolejną – tak zwaną normalizację. Społeczeństwo ma się do nowych porządków przyzwyczaić, a z czasem może je nawet polubić. Dla opozycji to wyzwanie, bo z normalizacją walczy się trudniej niż ze spektakularnymi ekscesami rządzących.
Prof. Andrzej Friszke o Lechu Wałęsie, jego słabości i wściekłości, kolegach i prześladowcach, o esbeckich dokumentach i prawdzie życia.
Sobotnia manifestacja KOD w Warszawie była imponująca i poruszająca.
Na studniówkę rządu pani premier Beata Szydło przyniosła swoją słynną ongiś niebieską teczkę.
Upadł już czwarty SKOK noszący, grubo na wyrost, nazwę Polska.
O opinię na temat pisowskiej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym do Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy, zwrócił się szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.
Magdalenka to słowo wytrych w opowieści, która kwestionuje transformację 1989 r., rozpoczętą kompromisem Okrągłego Stołu.
Przez całe swoje życie Kaczyński składał donosy na rzeczywistość. Na korupcję władzy, na niesprawiedliwość świata, na zepsucie obyczajów. Oburzał się, że biedni są biedni, bogaci są bogaci, elity niemądre, a demokracja pozorna. Dziwne, że nigdy nie usłyszał: „Owszem, ale co z tego? Przecież tak jest wszędzie”.
Jak szybko zostać dziś sławnym dziennikarzem: namierzasz cel podejrzewany o niechęć do „dobrej zmiany”, publicznie oskarżasz go i osądzasz przed milionową widownią TVP, zanim zrobi to sąd lub też wbrew sądowi. Następnie namierzasz inny żywy cel.
Teczkową linię produkcyjną IPN wprawiono w ruch nie tylko z powodu TW Bolka ukrytego w szafie Kiszczaka. Prokurator szukał przy okazji śladów gen. Jaruzelskiego.
I Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych podzielił Hajnówkę. Jedni szli i krzyczeli: Bury nasz bohater! Drudzy im odpowiadali: Sabat ludobójców! Dokładnie tak samo jak 70 lat temu.
PiS proponuje silną władzę i praktycznie absolutne przywództwo jednego polityka. Czy jest to odpowiedź na potrzeby Polaków? Czy wzrosły wśród nich niebezpieczne dla demokracji opinie, preferencje i postawy?
Alkoholik potrzebuje lustra, żeby dostrzec swoją chorobę. Tym lustrem może być pracodawca, który powie mu: leczysz się albo wylatujesz. W Polsce najczęściej pracownik od razu wylatuje.
W rzeczywistości może być ich dużo więcej. Bo żeńska pedofilia to wciąż tabu.
Spółki kontrolowane przez państwo zostaną niebawem połączone w kilka wielkich grup. Dzięki temu bogatsze firmy będą mogły subsydiować biedniejsze z nadzieją, że Bruksela się nie połapie.
Młody prezes PKP Intercity Jacek Leonkiewicz skusił promocjami wielu pasażerów do powrotu na kolej. Plany ma ambitne, ale może łatwo paść ofiarą „dobrej zmiany”.
O honor państwa czy narodu lepiej dbać sposobem, nie groźbą. Ściganie „oszczerców” za pomocą paragrafu jest raczej oznaką słabości niż siły.
Rządzona przez nacjonalistów Chorwacja dołącza do krajów „dobrej zmiany”. Choć to zmiana cieplejsza, bardziej adriatycka.
W Czechach rekordy popularności bije skrajnie prawicowa kapela Ortel, która na koncertach wrzeszczy to, co wielu miejscowych polityków elegancko mówi w parlamencie.
Rozmowa z prof. Włodzimierzem Borodziejem o dumie, kompleksach i polityce historycznej.
120 lat temu, w górzystym terenie w okolicy Adui, Etiopczycy obronili swoją niepodległość, dziesiątkując włoską armię. Była to największa klęska, jaką poniosło państwo europejskie w walce z tubylcami.
W Polsce – złoty pociąg, w Egipcie – ukryta komnata w grobie Tutanchamona. Tropienie zagadek ułatwiają nowoczesne metody geofizyczne, ale interpretacje wyników mogą wieść na manowce.
Wiara, że od zimnego powietrza można się przeziębić, sięga korzeniami starożytnego Rzymu. Ile w niej prawdy?
Widmo Polski podzielonej na resorty straszy od lat. Kolejni reformatorzy obiecywali, że się z tym rozprawią i w ten sposób odblokują rozwój kraju. Do ich grona dołączył wicepremier Mateusz Morawiecki. Czy da radę?
Użytkownicy aparatów skazani są na wątpliwości dotyczące tego, który system wybrać. Wybór producenta pociąga za sobą konieczność używania określonych obiektywów, niepasujących do korpusów z innych firm. A przecież wyścig o serca (czytaj: portfele) konsumentów nie ustaje. Zmiana całego systemu to rzecz kosztowna… Mamy w związku z tym dwie sugestie.
Spektakl podąża za bogactwem form, tonów i treści, nie boi się też mocnych efektów, odwołań do popkultury, w czym jest wierny teatrowi epoki romantyzmu, który był rozrywką masową, przyciągał widzów także porywającą akcją i efektami.
Film świetnie oddaje kłamliwą, egzaltowaną atmosferę powojennej Ameryki.
Mimo dobrej środkowej części opowieści, czarno-białe podziały bardziej jednak irytują, niż angażują emocjonalnie.
Nie tyle straszy, co wciąga w wir szaleństwa, mrocznej fantasmagorii.
Widoczne na każdym kroku cięcia budżetowe oraz techniczne niedoróbki entuzjazmu nie budzą.
Literaturoznawca napisał tym razem książkę nie dla kolegów po fachu, ale dla zwykłych czytelników.
Wraz z rozwojem cywilizacyjnym i cyfrowym zmieniały się przyzwyczajenia i potrzeby seksualne płci, a tego w tej książce nie widać.
Najważniejsze role w powieści odgrywa dwoje kochanków, którzy spotykają się po latach, by mieć szansę naprawić to, co kiedyś się zepsuło.
W warstwę perkusyjną wszyta została niemal we wszystkich utworach gęsta rytmika Trzeciego Świata, która naprowadza na źródła gniewu i dokładniejszą tematykę tych dźwiękowych doniesień.
Wszystko bezpretensjonalne, z dystansem i damsko-męskimi wokalnymi duetami.
Bardzo efektownie, trzema równocześnie otwieranymi wystawami, żegna się MSN ze swą dotychczasową siedzibą w dawnym pawilonie meblowym Emilia.
Rozmowa ze świętującym 90. urodziny Andrzejem Wajdą o „Powidokach”, stalinizmie, Polsce i „dobrej zmianie”.
„Ziemia obiecana”, najwybitniejszy polski film, wpisuje się – jak większość dzieł Andrzeja Wajdy – w wielkie narodowe dyskusje. I do dziś zdumiewa bezwzględną oceną początków naszego kapitalizmu.
Rozmowa z Kubą Ziołkiem, gitarzystą, kompozytorem i animatorem bydgoskiej sceny muzycznej, laureatem Paszportu POLITYKI w kategorii muzyka popularna.
Przed premierą czwartego sezonu „House of Cards” zastanawiamy się, ile w jego bohaterze z „Ryszarda III” Szekspira, a w samej historii – z dziejów Rzymu za Juliusza Cezara.
Mocne i wulgarne żarty w specjalnym programie Kuby Wojewódzkiego komentowano jako upadek branży rozrywkowej. Ale jeśli się przyjrzeć tradycji roastu, to Ameryka upada tak już od ponad stu lat.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Foodpairing zachęca do robienia rzeczy, o których naszym babkom się nie śniło – łączenia kurek z morelami, a kawioru z białą czekoladą. I podbija polski rynek kulinarny.
W poszukiwaniu sukcesu na miarę Anny German TVP sięgnęła po inną legendę polskiej estrady – Eugeniusza Bodo.
Już nie wiadomo, czy wszystko jest OK – jak zapewniała premier Szydło w Parlamencie Europejskim, czy nic nie jest OK i trzeba ośmiu lat, żeby Polskę zmienić – jak mówi prezes Kaczyński w „Financial Times”.
Pisał Tadeusz Boy-Żeleński: „Gdy się człowiek robi starszy,/Wszystko w nim po trochu parszy-/wieje”. Jest to oczywistość sama.
Bardzo dawno temu, kiedy wszyscy w moim wieku mieli po 16 lat, kumpel mnie spytał: – Stasiek, czy ty wiesz, co to jest jednokąt ujemny?
Gdzieś nam się rozlazła i zniknęła nasza kochana inteligencja w swetrach i okularach, gwarząca przy mocnej herbacie.
Rząd Beaty Szydło dokonał właśnie dobrej zmiany w dziedzinie konia arabskiego.
Łączy ich to, że są Białorusinami i ryzykują, jeżdżąc z pomocą dla cywilów po obu stronach frontu na Ukrainie. Różni to, że jedni traktują Rosję jak wroga, a dla drugich Kreml to sojusznik.