Jezus był uchodźcą należącym do narodu uchodźców i wypędzanych. Doświadczył jako małe dziecko, co to znaczy musieć w jednej chwili opuścić własny dom i kraj.
W iście ekspresowym tempie mnożą się nam konstytucjonaliści.
Ma być tak jak dawniej – i to jest podobno najważniejsze. Czy wiemy jednak, do czego chcielibyśmy wrócić? A jak naprawdę dzisiaj świętujemy?
Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, były premier, o grzechach i zaletach PO, dzisiejszych awanturach w kraju i o tym, że z czarnego konia Unii Polska szybko może stać się czarną owcą.
Rok 2015 kończy się w krańcowo innej rzeczywistości, niż się zaczął. Takich dwunastu miesięcy jeszcze w historii III RP nie było.
Jak wejść w polityczne buty rodziców i wykorzystać je na własnej ścieżce kariery?
Ponad połowa Polaków sądzi, że ich dzieci będą miały gorzej niż oni sami. Narasta przeświadczenie, że trafny wybór szkoły, studiów, zawodu, rozsądne pokierowanie losem dziecka jest prawie niemożliwe. Jakby już nie było kim być, do czego aspirować. Czy na pewno?
Rozmowa z Januszem Majewskim o nowym filmie, pogodzie ducha, micie Lwowa oraz byciu reżyserem kiedyś i dziś.
Wymyślił sobie, że zostanie górnikiem, Cygan jeden.
Z Wojciecha stała się Marianną, dom pod Warszawą zamieniła na 16-metrową kawalerkę, rodzinę na samotność. Od trzech lat jest kobietą. Jednak gdyby miała drugie życie, zrobiłaby to samo.
Gdyby Maria poznała tytuł tego artykułu przed drukiem, powiedziałaby, że to straszna głupota, przesada i żart, bo to przecież takie normalne, co oni robią dla ludzi w tych bramach na Pradze; według Marii to wszystko dzieje się niechcący.
Bernie Sanders, 74-letni syn emigranta z Polski, najlepszy wśród kandydatów Demokratów w prawyborach w stanie New Hampshire.
W grudniowych reklamach już nie słychać kolęd. Znikają też akcenty bożonarodzeniowe. Strach je pokazać, bo taki spot może urazić czyjeś uczucia religijne, a więc zostać oprotestowany i nawet wycofany z emisji. Polaków coraz łatwiej obrazić.
Chcemy odżywiać się smacznie i zdrowo, nie zmieniając naszych niezdrowych upodobań. Czy to możliwe? Wszystko da się zrobić – odpowiada branża spożywcza. Na półkach sklepowych przybywa bezmięsnych wędlin, bezalkoholowych trunków, bezcukrowych słodyczy. Jest nawet chleb bez mąki.
Meksyk to morderca kobiet. Te zbrodnie określa odrębny termin: kobietobójstwo. Mają związek z kryzysem męskości.
Specyfika rosyjskiego neofeudalizmu polega na tym, że dzieci elity nie dziedziczą statusu rodziców, ale prawo do każdego stanowiska, które im się spodoba.
Poszanowanie dla opozycji to jeden z najważniejszych wyróżników rozwiniętych demokracji. I w sumie wychodzi obu stronom na dobre.
Koleje Indyjskie są największym cywilnym pracodawcą świata. Utrzymują przy życiu miliony ludzi i dziesiątki zawodów, którym zagraża nowoczesność.
Ponad ćwierć miliarda turystów przewaliło się w 2015 r. przez hotele na brzegach Morza Śródziemnego, które Rzymianie nazywali naszym, Turcy białym, Żydzi wielkim, Niemcy pośrednim. W tym samym czasie ponad trzy tysiące uchodźców z Afryki Północnej i Lewantu utonęło, starając się dostać do Europy przez to morze śródlądowe, przyjazne, morze wiary.
Spór o pomniki warszawskie zaczął się już od pierwszego postumentu świeckiego w nowej stolicy Polski: kolumny Zygmunta III Wazy.
Kiedy 70 lat temu w Stanach Zjednoczonych zniesiono – wprowadzone podczas wojny – kartki na buty, benzynę i żywność, skończyło się to największym w historii konsumpcyjnym szaleństwem.
Satyryczny „Krokodyl” przeżył nie tylko ojców założycieli, ale i cały ustrój. Dzisiaj może służyć jako wymowna ilustracja historii ZSRR i rosyjskiej współczesności.
Zbliża się właśnie pięćsetlecie wielkiego dzieła Tomasza Morusa – „Utopii”. To opis świata idealnego i sprawiedliwego. Ludzie w sposób naturalny pragną żyć w takim świecie. Dlatego popyt na utopie trwa.
Większy mózg, mniej włosów, ciemniejsza skóra – mięso zmieniło ludzi na wiele sposobów. Stało się symbolem władzy, bogactwa, męskości. Jak się zaczęła i dokąd prowadzi nasza mięsożercza obsesja?
Komputer to jedno z najważniejszych osiągnięć XX w. Współczesna informatyka narodziła się jednak sto lat wcześniej, a ślady prowadzą do córki lorda Byrona Ady Lovelace.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Naukowcy próbują rozwiązać zagadkę, dlaczego m.in. największe żyjące lądowe ssaki tak rzadko chorują na nowotwory. I odnotowują pierwsze sukcesy.
30 lat temu, w święta Bożego Narodzenia, w tajemniczych okolicznościach zginęła Dian Fossey, najsłynniejsza badaczka afrykańskich goryli. Postać równie wybitna, co kontrowersyjna.
Osobiste dramaty i globalne problemy społeczno-polityczne. Najlepsze filmy 2015 roku zgodnie mówiły o rzeczach najważniejszych.
To było kino poważnych spraw. Dostaliśmy porządne filmy obyczajowe, ale też wojenne. I co najmniej jeden świetny dokument.
Dla teatru to kolejny rok pod znakiem skandali na tle obyczajowym. Na szczęście nie tylko.
Trochę o codzienności, trochę o narkomanach, trochę ciekawych adaptacji. Czyli najważniejsze komiksy 2015 roku.
Wszystko kręciło się wokół Wiedźmina. Ale nie tylko. Co zatrzęsło polskim rynkiem gier w 2015 roku?
Nowe obiekty, spory publicystyczne, no i odkryte na nowo malarstwo Olgi Boznańskiej. Oto najgłośniejsze wydarzenia tego roku.
Nowe książki pisarzy już popularnych. I dużo prozy do tej pory w Polsce nieznanej.
Nie 10, ale 12 pozycji – tak wiele dobrego wydarzyło się w literaturze w mijającym roku.
Konkurs Chopinowski, nowe i spektakularne siedziby, znakomite festiwale. Oto co się działo w muzyce poważnej w mijającym roku.
10 najlepszych płyt kończącego się roku: od malijskiego bluesa po wielogłosową opowieść z amerykańskiego przedmieścia.
Fenomenalni debiutanci, trzymający formę profesjonaliści i odkrywani na nowo weterani, czyli kolejny znakomity rok w polskiej muzyce.
Kino zawsze było areną religijnej walki, która w XXI w. tylko się zaostrza. Jedni twórcy wierzą w misję ewangelizacyjną ruchomych obrazków, inni zajmują się obalaniem dowodów na istnienie Boga.
Rozmowa z Krzysztofem Gosztyłą, aktorem i ulubionym w Polsce wykonawcą audiobooków, o życiu i wadze słowa.
Gdyby w latach 80. student z Krakowa nie musiał naprawić swojego fortepianu, mogłaby nie powstać viola organista – niezwykły instrument według szkiców Leonarda, którym zainteresowała się nawet Björk.
Nad kulturą – dziecięcą, młodzieżową, a nawet całkiem dorosłą – unosi się dziś widmo złodupa. Czyli cwanej, twardej postaci, którą podziwiamy. Mówiąc językiem filmów dla dzieci: jesteśmy zdjęci grozą, ale i pod wrażeniem.
W Polsce okładki książek służą dziś głównie zdobywaniu czytelnika, który niekoniecznie przyszedł do sklepu po książkę. Ta mówi mu jednak: nie jestem trudna ani wymagająca, sięgnij po mnie!
Drzewiej wąparsje jadano jesienią w całej bodaj Polsce, Polska wąparsjami kulinarnie stała, dziś jednak, po latach peerelowskiej szarzyzny kuchennej, wąparsje zapomniano i żywi się nimi głównie Zachód, toteż województwo wąseckie, słynące od stuleci z najdorodniejszych wąparsji, od paru już lat promuje to smaczne mięso.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Boba Fett właśnie skończył architekturę. Anakin Skywalker zatrudnił się w teatrze w Elblągu. A jeden z czterech Vaderów w kraju leczy zwierzęta w Warszawie. Oto legion Polaków naprawdę gotowych na „Gwiezdne wojny”.
Rodzina. Stała wartość absolutna na sztandarach narodowej prawicy i ambonach. Ale jako popularny motyw w literaturze, filmach, serialach, a nawet w reklamach – już bardziej zmienna.
W wiedeńskim Magdas Hotel gośćmi z całego świata opiekują się uchodźcy z Syrii, Algierii, Afganistanu, Nigerii, Gwinei Bissau… Najlepsze sznycle w mieście zachwalane są w 26 językach.
Karp, kutia, kulebiak. To trzy dania wigilijne, które dała nam babcia.
Z okazji zbliżających się świąt chciałem napisać coś wesołego, niestety aktualna sytuacja na to nie pozwala.
W cieniu ponurych wydarzeń historycznych, jakimi są dywanowe naloty bombowe na naszą demokrację, warto przypomnieć tradycje polskiego lotnictwa i… zegarmistrzostwa.
Reprezentacja Polski zakwalifikowała się do szerokich finałów mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwie sukces, a więc i okazja, żeby przez chwilę pogadać o kopanej.
Jak długo jeszcze będziesz, profesorze Augustyniak, nadużywać naszej cierpliwości!
Na polach zielono, zające harcują, a koty wygrzewają się na dachach. Nie ma co marzyć, że któraś rzeka w tym roku zamarznie.
Kiedyś tworzeniem ikon zajmowali się ascetyczni mnisi. Dziś każdy może zostać ikonopisarzem.