Formalnie operacja zmiany władzy została zakończona. Posłowie i senatorowie zostali zaprzysiężeni, premier Beata Szydło wygłosiła exposé, rząd otrzymał wotum zaufania, ministrowie objęli urzędy. Wszystko przebiegło sprawnie, dość szybko i zgodnie z demokratycznymi regułami.
My spieramy się i zastanawiamy, czy dobrze wykorzystaliśmy wolność po 1989 r. Dla nich nasz czerwiec 1989 jest w listopadzie 2015 r.
Po co brnąć w jakieś apelacje, procedury, wikłać się w politykę, skoro prezydent sam wymierzy sprawiedliwość?
Pamiętacie głośny tytuł: koniec historii?
Krucjata Różańcowa za Ojczyznę zapowiadała 15 tys. uczestników manifestacji przed Teatrem Polskim we Wrocławiu przeciw premierze „Śmierci i dziewczyny” w reż. Eweliny Marciniak.
Jednego nie można odmówić nowemu szefowi MSZ Witoldowi Waszczykowskiemu – ambicji. Pytanie tylko, czy zmieści się ona w gmachu przy alei Szucha.
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł nie jest politykiem PiS, to nie on zdecyduje o likwidacji NFZ czy dosypaniu pieniędzy służbie zdrowia. Ale jego poglądy mogą wpłynąć na to, jak będą traktowani pacjenci.
Ludzie PiS wreszcie mogą rozsiąść się przy ministerialnych biurkach i odreagować osiem lat czekania na władzę. Jak wyglądają te pierwsze dni, jak głęboko sięgną czystki?
W marcu 2013 r. skazany na 3 lata więzienia. Właśnie ułaskawiony. Można rzec, minister po przejściach. Mariusz Kamiński wraca do tropienia wszelkiego zła.
W ostatnim sondażu Nowoczesna wyprzedziła Platformę Obywatelską. Według Millward Brown na partię Ryszarda Petru chce głosować 20 proc. badanych, a na PO 19 proc.
Polacy są jak sportowcy wyczynowi. Wyżyłowani, wyeksploatowani, przepracowani. Chcą odpocząć. W kampanii wyborczej politycy zauważyli to zjawisko. Pytanie: co dalej?
Rozmowa z dr Renatą Szczepanik, pedagożką resocjalizacyjną, o tym, skąd się biorą recydywiści.
W Polsce nie ma chyba jeszcze punktu werbunkowego do terrorystycznego Państwa Islamskiego – jak w Niemczech czy Belgii – ale Polacy ciągną do dżihadystów. Czy ktoś nad tym panuje?
Zaczynając w łóżku z księdzem, skończyła z sądowym wyrokiem, oskarżona o nadszarpnięcie jego czci.
Jakiego nauczyciela potrzebuje współczesny uczeń? Takiego, który nauczy, ale też będzie ważną osobą w życiu młodego człowieka. Słowem: mentora.
Nowa władza planuje dużo zmian na torach. W zarządach firm kolejarze zastąpią finansistów, a wojna ze związkami ma się skończyć. Ale czy pasażer doczeka się wreszcie wspólnego biletu na wszystkie pociągi?
Na Wybrzeżu jest coraz więcej poszukiwaczy bałtyckiego złota. Legalnych i nielegalnych. Czy jesteśmy przygotowani na jantarową gorączkę?
Na paryskiej konferencji klimatycznej świat znów spróbuje uratować się przed nadchodzącym potopem. Zanosi się na burzę.
Mafia to wcale nie fenomen południa Włoch. W stolicy rozpoczął się megaproces organizacji, która zarabiała na wszystkim; na uchodźcach, samotnych matkach i wywozie śmieci.
W Czechach rozpoczęły pracę pierwsze asystentki seksualne. Czesi cieszą się opinią bezpruderyjnych luzaków, ale trochę to ich zaszokowało.
Powojenna granica polsko-niemiecka była uznawana trzy razy: w 1950 r. przez NRD, w 1970 r. przez „małą” Republikę Federalną i 16 listopada 1990 r. przez zjednoczone Niemcy. I nawet za tym trzecim razem budziła złe emocje.
W połowie listopada 1985 r. Milicja Obywatelska zatrzymała tysiące homoseksualistów. Operację, powtarzaną jeszcze w 1986 i 1987 r., nazwano Hiacynt. Do dziś nie wiadomo do końca, gdzie są i co kryją sporządzone wówczas kartoteki. I komu jeszcze posłużą?
40 lat temu, w 1975 r., zakończyła się wojna wietnamska, w której swoją rolę odegrali także Polacy.
2 grudnia do części nakładu POLITYKI dołączymy kolejny film z cyklu Pionierzy, poświęcony Danielowi C. Dennettowi. Aby przygotować państwa na to wyjątkowe spotkanie, proponujemy przybornik do myślenia o tym zapewne najwybitniejszym współczesnym filozofie umysłu.
Rozmowa z dr. inż. Jerzym Domżałem, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, o tym, dlaczego internet musi być coraz szybszy i czy możemy stać się potęgą technologiczną.
Im więcej w mediach obrazów przemocy i niedoli, tym większa świadomość, jak bardzo nasze codzienne rozterki należą do problemów pierwszego świata. Samo Technoecho jest dowodem lekceważenia powagi globalnej sytuacji. Szukając zatem nowych propozycji, wybraliśmy te, które nie prowadzą do wyzysku, nie utrwalają nierówności społecznych, nie powiększają ilości toksycznych odpadów – pozostają przyjazne dla ludzi, zwierząt i roślin.
Poza przyjemnością oglądania świetnego widowiska możemy być dumni, że Spielberg po raz kolejny docenił nasz kraj, kręcąc część zdjęć we Wrocławiu.
Brutalny obraz zdegradowanych relacji międzyludzkich.
Krwawy dramat o żądzy władzy, z wieloma naturalistycznymi scenami.
To już trzecia, po hiszpańskiej i brazylijskiej, inscenizacja „Króla Rogera” przez Michała Znanieckiego.
Autor, objaśniając istotę islamu i sporne fragmenty Koranu, każe nade wszystko oddzielić religię od interpretacji, którą nadali jej fundamentaliści.
Brawurowa próba opisu na nowo tego, co widać, i jednocześnie mały traktat filozoficzny o istnieniu.
Dzieło uwodzi – nie tylko szerokim wachlarzem tematyki, ale przede wszystkim osobowością pisarki, której przenikliwość, dystans i poczucie humoru sprawiają, że do książki będziemy wracać wielokrotnie.
Nawet fanów słuchanie tego albumu może przyprawić o frustrację.
Nie ma albumu islandzkiej gwiazdy bez szczypty pionierstwa, choćby i zanurzonego w mrokach przeszłości.
Trudno wyobrazić sobie lepszy patent na ożywienie magazynowych zbiorów.
Do publicznego dyskursu nieoczekiwanie powraca marksistowska terminologia. Można usłyszeć, że nowe władze, nim zajmą się reformami gospodarczymi, pomajstrują w nadbudowie, ponieważ to prostsze i łatwiejsze. Z jakim skutkiem?
Powrót na scenę Adele z pewnością zaowocuje najbardziej rozchwytywaną płytą roku. Ważniejsze jest jednak to, co przy okazji przypomina: to muzyka ukształtowała mechanizmy dzisiejszej kultury popularnej.
Rozmowa z Mirosławem Bałką, jednym z najbardziej cenionych na świecie polskich artystów wizualnych, w przeddzień dużej wystawy w Łodzi.
Ja wszystko rozumiem, to całkiem logiczne w tej sytuacji: postawmy betonowy mur, wzdłuż i wszerz rozciągnijmy zasieki, niechaj popłynie nimi prąd, by nie przecisnął się żaden szczur.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
„Zgarniam kolosalną gażę. Tak gorący, że poparzę”. Kto taki? Krzysztof Krawczyk. Muszkieter z Trubadurów przed 70. urodzinami stał się internetowym zjawiskiem i bohaterem hip-hopu.
„Minecraft”, „Wiedźmin 3”, „Fallout 4” – te głośne gry ostatnich lat wiele różni, ale łączy jedno: tak zwany otwarty świat. A to pomysł, który daje poszukiwane przez wielu poczucie wolności i zatracenia. I wydaje się przyszłością branży.
Kilka wypraw z Polakami w składzie po raz kolejny podejmuje próbę zimowego wejścia na Nangę Parbat. Adam Bielecki i Jacek Czech mają na zdobycie tej góry pomysł, który uważają za rewolucyjny.
Wielu rodaków wita dziś kwiatami na ulicach zwycięską armię Prawa i Sprawiedliwości. Nic dziwnego – sami ją zaprosili.
Jeszcze tegorocznej wiosny na warszawskim Krakowskim Przedmieściu w obecności ludzi jednej płci, wiary i wieku ks. Stanisław Małkowski odprawiał egzorcyzmy, by wypędzić Zło z prezydenckiego pałacu.
No i mamy nowy Sejm. A w nim stronnictwa wszelakie! I tacy, co tylko z Panem Bogiem i Matką Boską Królową Polski.
Pornografia wkracza do naszego życia publicznego śmiało i bez kompleksów, przełamując kolejne tabu.
Nowy rząd ujawnił, że zamierza położyć duży nacisk na kulturę i jasno zapowiedział, że będzie to kultura polska.
Czy miała to być nazwa obraźliwa czy nie – nikt już w Calais nie pamięta. Wszyscy nazywają Dżunglę Dżunglą. Nie bez powodu.