PiS przejmuje pełną władzę. U wielu budzi to uzasadniony niepokój, ale połączony ze zwykłą ciekawością: będzie na twardo czy miękko, radykalnie czy pragmatycznie? Skład rządu nie daje na to jednoznacznej odpowiedzi.
Zamach w Paryżu zadał bardzo silny cios słabnącej wspólnej Europie. Pogrąży ją czy zmobilizuje?
Obawy, że Antoni Macierewicz wypowie wojnę Rosji, są przesadzone. W pierwszej kolejności rozpęta ją w Polsce.
Nowy rząd PiS przygotowuje się do rewolucji. Czy polska gospodarka to wytrzyma?
PiS nie zdobyło większości pozwalającej zmieniać konstytucję. Czy zatem znika zagrożenie, że wprowadzi „demokraturę”? Nie. Złym sygnałem jest majsterkowanie przy Trybunale Konstytucyjnym.
Ruszyły hufce patriotyczne na Wschód, poprzez jęczącą pod jarzmem nieprzyjaciela i zrujnowaną Warszawę, krzycząc z tysięcznych gardeł: to idzie nacjonalizm!
Nadchodzi zupełnie nowa szkoła. Na razie uwaga skupia się na gimnazjach i 6-latkach. Ale w zamiarach nowego rządu to margines. Chodzi o gruntowną rewizję programu. O to, czego i jak będą się uczyć polskie dzieci.
Co czeka pomorskie i zachodniopomorskie – jedyne województwa, w których w ostatnich wyborach Platforma, choć słabo, ale jeszcze raz wygrała z PiS?
Rozmowa z dr Anną Ratajską, psycholog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, o tym, dlaczego lekarzom tak trudno rozmawiać z pacjentami.
Dwie rodziny w Wielkopolsce walczą przed sądem o niemowlę. Każdy wyrok kogoś skrzywdzi.
Rano pracował w gospodarstwie, po południu bił rekord – 366 maratonów w 366 dni.
Austriacy wartość marki Mozart szacują na ponad 5 mld dol. Dla nas Chopin jest bezcenny, więc nie określamy jego wartości handlowej. Oficjalnie dlatego, że uczuć narodowych wyceniać nie wolno. Może jednak dlatego, że na razie więcej do marki dokładamy, niż na niej zarabiamy.
Sprzedawcy nowych mieszkań ciągle prowadzą z klientami nieczystą grę. Dają upusty, prezenty, ale uciekają od odpowiedzialności. Za bankructwo dewelopera nadal najczęściej płaci klient.
Nowy fundusz PKO TFI otwiera przed klientem dosłownie nieograniczone możliwości inwestowania. A do tego chce płacić dywidendy – zupełnie jak spółka posiadaczom swoich akcji.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosiła, że wystartuje w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych i będzie ponownie ubiegać się o urząd kanclerski jako liderka chadecji (CDU/CSU).
Ostatnie wybory w Birmie przypominały te polskie z 1989 r.: demokracja demokracją, ale stary reżim zagwarantował sobie udział we władzy. Tylko czy ta władza mu się nie wymknie?
Wszystko zaczęło się od tego pożaru, od tragedii, która rozwścieczyła Rumunów.
Norymberga stała się w powszechnej świadomości wzorem udanego rozliczenia masowych zbrodni. Kulisy procesu przywódców III Rzeszy pokazują jednak obraz mniej spiżowy, w którym znaczącą rolę odgrywały zarówno przypadek, jak i przede wszystkim polityczne targi.
Jedno zdanie z listu biskupów polskich do niemieckich stało się kontrowersyjnym symbolem historycznego przełomu zapoczątkowanego pół wieku temu.
Rok 2015 zapisze się w księdze rekordów. Wszystko wskazuje na to, że będzie najcieplejszym w historii prowadzenia regularnych pomiarów temperatury. Dlatego szczyt klimatyczny ONZ w Paryżu, który rozpoczął się pod koniec listopada ma rekordowe znaczenie.
Rozmowa z dr Agatą Karską, astrofizyczką z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, o tym, jak powstają gwiazdy i woda.
Dzieło, które ma szansę zapisać się zarówno jako jeden z ciekawszych debiutów reżyserskich sezonu, jak i wybitne dokonanie operatora Robbiego Ryana.
Film robi kolosalne wrażenie dzięki dyskretnej metodzie realizacji oraz nowej, oryginalnej formie łączącej różne gatunki.
Oryginalność filmu polega na tym, że został nakręcony w jednym ujęciu.
Mazur w efektownych biało-czerwonych kostiumach wywołuje, jak zawsze, entuzjazm publiczności.
Nieznalska unika ideologii, traktuje temat trochę jak beznamiętny naukowiec, trochę jak ambitny edukator.
Najlepiej udała się współczesna panorama Stambułu, zwłaszcza że to miasto okazuje się kruche i nietrwałe, może zniknąć.
Autor w kolejnych rozdziałach rozważa i odrzuca światopogląd oparty na założeniu, że „bóg” istnieje.
Całość jest połączeniem pensjonarskiej, drętwej ramotki z patetycznymi mowami politycznymi.
Poza doskonale zindeksowaną i sklasyfikowaną zawartością książek, twórca między wierszami opowiada o słabości, jaką polscy autorzy mają do snucia historii alternatywnych i SF bliskiej rzeczywistości.
Bardzo solidna porcja bluesowo-rockowego grania.
W miarę słuchania możemy osiągnąć stan całkiem sporego zadowolenia.
Elektroniczna muzyka pop, ale ubrana w dłuższe, ciekawsze formy.
W Teatrze Narodowym 19 listopada premiera najsławniejszego dramatu Juliusza Słowackiego. Nieczęsto pojawiający się na scenie Kordian zawsze miał coś ważnego do powiedzenia widowni. Z jakim przesłaniem pojawia się dzisiaj?
Polski teatr jest zmęczony i szuka odnowy. Czy małe, międzygatunkowe formy, tańsze i bardziej mobilne spektakle będą przyszłością teatru, zwłaszcza gdy nowa władza zacznie realizować swój przedwyborczy postulat finansowania jedynie sztuki spełniającej jej normy patriotyzmu?
Rozmowa z Marcinem Koszałką o jego debiucie fabularnym – thrillerze „Czerwony Pająk” o polskich seryjnych mordercach, inspirowanym prawdziwą historią – a także o toksycznej matce i o śmierci.
„Picasso. Mania” to imponująca paryska wystawa ukazująca słynnego twórcę nie przez pryzmat jego twórczości czy też jego życia, ale poprzez wpływ, jaki miał na innych.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Dla młodych ludzi dorastających z tabletami w dłoniach światy realny i wirtualny są nierozłączne. Ale coraz częściej opuszczają internet, przynajmniej w tej wersji, której my daliśmy się zwariować.
To złoty rok turystyki na Dolnym Śląsku. Najpierw był szum wokół złotego pociągu. Teraz najlepszym produktem turystycznym regionu została kopalnia złota w – nomen omen – Złotym Stoku.
Liroy, gwiazda nowego Sejmu, wywołał szum, pokazując się przy Wiejskiej w czapeczce bejsbolowej. Dla nas to może i szok kulturowy, ale co by powiedzieli Amerykanie? Jak się zmieniało znaczenie bejsbolówki?
Rozmowa z prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzym Skuchą o lawinie afer w lekkoatletyce i ich skutkach dla Polski.
W tym roku niektóre środowiska rozpoczęły obchody Święta Niepodległości z wyprzedzeniem.
Otwieram zebranie Wydziału Mediów i Propagandy Komitetu Centralnego Partii Rządzącej (KCPR).
Wskutek kompletnie nieodpowiedzialnej polityki amerykańskiej i europejskiej doprowadziliśmy do dzisiejszej sytuacji. Nikt oczywiście nie ma sobie nic do zarzucenia. Na bok jednak wielka polityka.
Najnowsze wnioski wojskowych śledczych badających tragedię smoleńską muszą niepokoić, gdyż w ogóle nie uwzględniają wyniku niedawnych wyborów.
Pożary w Indonezji są największą katastrofą ekologiczną XXI w. Wznieca je chciwość, podsyca układ i podtrzymuje zwykły bałagan.