Klub Kukiz ’15 to zagadka nowej kadencji. Przetrwa czy pójdzie drogą Palikota, stając się terytorium łowieckim innych partii?
W Platformie trwają rozrachunki i kalkulacje. Bo po przegranej każdy tu na coś liczy. Grzegorz Schetyna na szefostwo partii. Szefowie regionów na umocnienie wpływów. A Ewa Kopacz już chyba tylko na cud i darowanie jej ostatniej klęski.
Podobno czeka nas pierwszy po 1989 r. parlament bez lewicy. Wszyscy to powtarzają. I przeważnie się martwią. Ja się nie martwię. Przeciwnie.
Jak zmiany, to zmiany. I to na wielu frontach.
Warto zachować tę ściągawkę, by móc sprawdzić, jak nowa władza daje sobie radę z własnymi planami.
To kto właściwie wygrał te wybory? Konserwatywna prawica? A może jednak lewica socjalna? Gdy dochodzi do gospodarki, bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie. Bo PiS to obrazek złożony z niezbyt do siebie pasujących puzzli.
Partia Jarosława Kaczyńskiego uwodziła wyborców obietnicą likwidacji NFZ i skrócenia kolejek do lekarzy. Sposób? Zabranie kontraktów prywatnym przychodniom i szpitalom. Będzie się działo!
Z politologiem Łukaszem Drozdą o tym, jak skrajna prawica w Polsce przejęła komunistyczną nowomowę.
Czerwonoarmijny generał odżył z całą siłą, gdy w Pieniężnie likwidowali jego pomnik.
Światowa Organizacja Zdrowia dorzuciła przetwory mięsne do listy substancji rakotwórczych. Czerwone, nieprzetworzone mięso wylądowało wśród czynników „prawdopodobnie rakotwórczych”. Czas na wegetarianizm?
Zaskakujące decyzje młodych wyborców, prostackie reakcje na kryzys uchodźczy, rosnąca agresja podczas obchodów odzyskania niepodległości – to tylko niektóre objawy dramatycznie niskiego poziomu edukacji obywatelskiej w Polsce.
Położne kojarzą się z przychodzącym na świat życiem. Tymczasem nierzadko muszą witać śmierć. Tylko nikt ich nie uczył, jak sobie z tym radzić. I ze sobą.
18-letni Kamil N. oraz 19-letnia Zuzanna M. zostali skazani na karę 25 lat pozbawienia wolności. W 2014 r. nastolatkowie w niezwykle brutalny sposób zamordowali rodziców chłopaka.
Jarosław i Adam od kilku lat toczą wojnę medyczno-sądową. Ten pierwszy to pacjent, drugi – lekarz. Z perspektywy korytarza sądowego choroba wygląda na nieuleczalną.
Polacy przekonują się do nowych pomysłów bankowców tylko wtedy, gdy zapewniają rzeczywistą wygodę.
Średnia wieku najważniejszych współczesnych satrapów dobija już do osiemdziesiątki. Ale – wbrew optymistom – zgon jednego czy drugiego niewiele zmieni.
Nowy premier Justin Trudeau, tak jak kiedyś jego ojciec Pierre, także premier, nie chce, aby Kanada była mniejszą kopią Ameryki.
Trwające od kilku dni napięcie między Arabią Saudyjską a Iranem to kolejna odsłona konfliktu między sunnitami i szyitami. Ten podział od wieków nie daje spokoju muzułmanom. Coraz trudniej się od niego uwolnić.
Ignacy Jan Paderewski jest często wymieniany w jednym rzędzie obok Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa. Czy słusznie? Jaką rolę ten wybitny muzyk odegrał w historii Polski?
W dziejach Europy trudno znaleźć zwycięstwo tak słynne i tak daremne, jak triumf króla Anglii Henryka V pod Azincourt w 1415 r.
Ślady scen jak z krwawego horroru i oznaki bliskich relacji z neandertalczykami – dzięki paleogenetyce dowiadujemy się coraz więcej o naszych praprzodkach.
Rozmowa z dr. hab. Marcinem Kolasą, prof. SGH w Warszawie, o przyszłości świata według amerykańskich ekonomistów i długiej drodze Polski do strefy euro.
Przeszło sto lat od narodzin ruchu sufrażystek w Wielkiej Brytanii (korzenie ruchu sięgają XIX w.) kino zdobyło się na złożenie hołdu aktywistkom walczącym o prawa wyborcze dla kobiet.
Film w nieco starym stylu, przypominający francuską nową falę, czemu wszak trudno się dziwić, skoro jednym ze współscenarzystów jest Jean-Claude Carrière, który pisał dla Jeana-Luca Godarda.
Najnowsza produkcja rodzimego oddziału HBO jest spolszczeniem norweskiej serii sensacyjnej „Mammon” („Układ”).
Muppety wracają, jednak już nie jako program dla dzieci.
W nadmiarze wywiadów rzek trudno odpędzić myśl, że ich autorzy idą na łatwiznę, zamiast tworzyć reporterskie, wielogłosowe sylwetki, po prostu włączają dyktafon. Podobny zarzut można postawić tej książce.
Nieduża (i jedna z najlepszych) powieść Huberta Klimko-Dobrzanieckiego jest z ducha Bernharda, i to nie tylko dlatego, że rozgrywa się w Wiedniu.
W powieści Richarda Flanagana jest wszystko, czego oczekujemy od wielkiej literatury – językowa świeżość i kunszt, poruszająca historia, miłość i śmierć, bohaterowie z krwi i kości, ludzka wspaniałość i słabość, a wreszcie zdania, które zostają w głowie.
Ignacy Jan Paderewski, legendarny pianista i znakomity kompozytor, najwybitniejszy muzyk wśród polityków, urodził się 6 listopada 1860 r.
Kulisy produkcji najnowszego filmu o Jamesie Bondzie – „Spectre” – są równie sensacyjne jak ekranowe zmagania agenta 007.
Za oceanem Jonathan Franzen jest uważany za jednego z największych pisarzy. W Krakowie zobaczyliśmy jednak kogoś niezadowolonego z odbioru swoich książek, ze współczesności, a może też zmęczonego ludźmi.
Jacques Audiard, laureat tegorocznej Złotej Palmy w Cannes za dramat społeczny „Imigranci”, który właśnie wszedł na ekrany, odnawia francuskie kino i idealnie trafia w problemy naszych czasów.
Dwadzieścia lat temu w jesiennych ciemnościach jechałem do Łodzi. Pierwszy raz w życiu miałem poznać poetów z prawdziwego zdarzenia.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Dużo się pisze o tym, że ktoś wygrał wybory za sprawą internetu. Możemy mieć jednak tylko takie wrażenie, bo akurat rzadziej go obśmiewano. Okres zmian politycznych w kraju stał się najlepszym czasem, by w sieci zakpić z wszystkich polityków.
Jeszcze nie tak dawno był w Polsce symbolem luksusu, dziś staje się symbolem tego, jak człowiek przegrywa z naturą.
Płynęli promami, jechali trzy dni i kilka razy wydawało im się, że widzieli łosia, chociaż woleliby renifera. Klip promujący nową płytę „Wir” Pablopavo, Iwanka i Praczasa powstawał na norweskich Lofotach.
Niemal połowa ludności Ziemi jada ryż. Ponoć najpierw pojawił się w Indiach, a już 5 tys. lat temu był głównym daniem Chińczyków.
Do Fundacji Rockefellera przyszła prośba od Alberta Einsteina o 500 dolarów na finansowanie badań. „Daj mu tysiąc. To, co robi, wygląda obiecująco” – powiedział John D. Rockefeller.
Niesie wieść gminna, słowiki śpiewają, bydlęta porykują, bory szumią, że oto szczęśliwy nam dzień nadchodzi: Jarosław Gowin zostaje ministrem obrony narodowej.
We wsi Cielętniki pod Częstochową polscy pielgrzymi zagryzają na śmierć 700-letnią lipę.
Rośnie niepewność wokół oczekiwanego wejścia lub niewejścia Antoniego Macierewicza do rządu Beaty Szydło.
W odróżnieniu od niektórych polityków, rynki na zwycięstwo PiS w wyborach zareagowały bardzo spokojnie.
W Norwegii dużo mówi się o nowych prawach przyznanych Samom, ale oni w większości uważają, że to są tylko kosmetyczne zmiany.