Prawica od lat karmi Polaków swoimi lękami. Społeczeństwo długimi okresami potrafiło się przed nimi bronić. Ale czasami te prawicowe strachy przebijają barierę ochronną i przenikają do zbiorowej świadomości. Tak jak teraz.
Sprawa jest prosta: niech Arab wie, że Białystok go nie chce
Coming outy księży gejów zdarzają się w Kościele. Ale coming out ks. Krzysztofa Charamsy przykuł uwagę światowych mediów jak żaden przedtem.
Zjednoczone siły uczniów oraz drobnej przedsiębiorczości prowadzącej szkolne sklepiki odniosły walne zwycięstwo nad panią minister edukacji i panem ministrem zdrowia. Do szkół oficjalnie wracają drożdżówki.
Z Władimirem Putinem jest jak z Leonidem Breżniewem – tak naprawdę nie wiadomo, kto mu doradza i na podstawie jakich informacji podejmuje decyzje. Stąd jest już tylko krok do mitologii.
Ewa Kopacz zachowała ocenę sprzed roku, a największym wygranym jest Tomasz Siemoniak. Ale średni rating ministrów jest niższy w każdej kategorii.
Profesor Andrzej Leder, filozof i psychoterapeuta, o duszy Polaka i polskiego społeczeństwa.
Jest zasługą PSL, że na wieś płyną ogromne pieniądze. Winą, że jej mieszkańcy już się od nich uzależnili. PiS obiecuje, że da jeszcze więcej, uzależniając jeszcze mocniej. Obie partie, zamiast polityki rolnej, uprawiają polityczne przekupstwo. Za pieniądze przeznaczone na rozwój rolnictwa kupują głosy wiejskich wyborców. Chcą utrzymać na wsi skansen.
W myśl nowych przepisów szkolne stołówki mniej solą jedzenie. Za to coraz bardziej je pieprzą.
Co roku NBP zmuszony jest dotłoczyć nową porcję groszy. Wekowane przez Polaka w słoiki najszybciej znikają z obiegu.
Rozmowa z dr Sylwią Urbańską o kobietach emigrantkach i o tym, jak sytuacja polskich rodzin odbiega od tradycyjnej wizji.
W Polsce żyje od 15 do 25 tys. muzułmanów. Konflikt, jaki ich podzielił, wydaje się bardzo polski – o narodowość i obyczajowość, o stanowiska i pieniądze.
Jeżeli mieszkasz w powiecie łukowskim i podpadłeś jednemu pracodawcy, to podpadłeś wszystkim i już cię nie ma, szykuj się do emigracji. Tak działa mobbing w Polsce powiatowej.
Dawid zagląda na balkon. Przesuwa Pawła do cienia, żeby nie dostał udaru. Zamyka drzwi. Zaciąga firankę. Paweł jęczy. Ni to jęk, ni to krzyk.
Lawinowo rośnie liczba osób składających wnioski o upadłość. Bo też nigdy nie było tak łatwo upaść jak dziś.
Najlepiej sprzedają się mieszkania małe i tanie. Ale luksusowe apartamenty też mają wzięcie. Coraz częściej traktowane są jako dobra lokata w niepewnych czasach.
Duży remont to okazja do podniesienia standardu domu albo mieszkania. Druga młodość powinna być lepsza od pierwszej.
Grupę Wyszehradzką ciągle ktoś z jej uczestników zdradza i rozwiązuje. Po każdym kryzysie odradza się jednak na nowo. Teraz też ma mocny wspólny temat: niechęć do uchodźców.
W Mödlareuth betonowy mur z czasów zimnej wojny stoi do dziś. A granica sprzed zjednoczenia nadal dzieli ludzi.
Rozmowa z Mykołą Statkiewiczem, czołowym białoruskim opozycjonistą, o tym, dlaczego Alaksandr Łukaszenka jest bezkonkurencyjny.
Wewnątrzhiszpańskie różnice muszą się rzucić w oczy każdemu, kto tu przyjeżdża.
Snydera interesują zarówno ofiary hitlerowskiego i stalinowskiego ludobójstwa, jak i sprawcy.
Ona nazywała się Hedy Lamarr i zanim została twarzą Hollywood, zasłynęła jako autorka pierwszego ekranowego orgazmu. On, George Antheil, zanim zaczął komponować muzykę, był autorem artystycznych skandali. Połączyła ich superbroń.
Są uchodźcy polityczni, są emigranci ekonomiczni i są ci trzeci – uciekinierzy zmuszeni do opuszczenia swoich domów, lecz pozbawieni ochrony prawnej i prawa do azylu. Tych będzie w najbliższych dekadach najwięcej.
Na nic ulotki i plakaty ostrzegające przed cukrzycą, by poprawić jej wykrywalność. Może przykład celebrytów okaże się skuteczniejszy?
Rozmowa z Harrisonem Schmittem, astronautą, uczestnikiem misji Apollo 17, ostatniej wyprawy człowieka na Księżyc.
O wolności, duszy, przeznaczeniu człowieka, jego pasji i szaleństwie, bez których życie traci sens.
Widz musi wydać własny wyrok.
W sumie do wyboru 111 pełnych metraży z 57 krajów.
Autor jest mistrzem introspekcji, schodzenia na dno odczuć zmysłowych i psychicznych.
Sukcesów i wpadek książka odnotowuje mnóstwo, te drugie czasem najlepiej dowodzą, że poza talentem i pracowitością Woyciechowski szukał u ludzi pewnej nieszablonowości, której dziś w mediach brakuje.
Książka bardzo rzetelna i obfita.
Pozycja nie tylko dla baletomanów.
Zespół jak to już nieraz bywało, balansują na granicy sztuki i pretensjonalności, ale fani dawno już im to wybaczyli.
Brzmienie organów Hammonda zapewnia każdemu z nagrań ujmujące ciepło i nastrój.
Doceniając wyjątkowość tej wystawy, muzeum zdecydowało się obudować ją solidnym programem edukacyjnym. Słowem: wszystko, co trzeba wiedzieć o pastelu.
Kino gangsterskie w dobrym wydaniu, choć do klasyki gatunku trochę brakuje.
Edycja 2015 zostanie zapamiętana pod hasłem Niespodzianka.
Rozmowa z izraelskim pisarzem Amosem Ozem o jego powieści „Judasz”, idealizmie, poświęceniu i fundamentalizmie.
Saksofonistka Matana Roberts, najciekawsza i najbardziej wielowymiarowa postać nowej sceny jazzowej, postanowiła opowiedzieć muzyką historię Ameryki. W październiku wystąpi na krakowskim festiwalu Unsound.
Telewizyjne wizje historii przesuwają się w stronę kanałów tematycznych, ale najważniejsze i tak są seriale kostiumowe, widowiska inspirowane faktami. Więcej zresztą mówią o czasach ich widzów niż bohaterów.
Śmierć Jerzego Giedroycia zakończyła 15 lat temu byt jednego z najbardziej wpływowych pism polskiej inteligencji. Po „Kulturze” paryskiej zostało jednak bezcenne archiwum, które rozpoczęło właśnie nowe życie. Nie mniej ciekawe od poprzedniego.
Co będzie z Polską? – zapytał mnie młody rodak pracujący na budowie w Belgii.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Internet bez reklam. To brzmi jak utopia. Ale żyje w niej już 200 mln internautów, w Polsce – co trzeci. Czy niszczą w ten sposób fundamenty sieci? A może to tylko Apple próbuje niszczyć Google?
Jemy lunch zamiast obiadu, placuszki zastępujemy pankejkami, a makaron – pastą. Kulinarna nowomowa świadczy o obyciu, awansie społecznym czy może ignorancji?
Brazylijskie jiu-jitsu pozwala wygrywać efektowne walki turniejowe, a zarazem uniknąć siniaków i złamań, gdy walczą w tym systemie amatorzy. Polska wyrosła właśnie w tym egzotycznym sporcie na europejską potęgę.
Wiadomość o tym, że pewnej nocy prezydent pojawił się na ulicy Mickiewicza, w sercu Żoliborza, gdzie spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim, rozeszła się po naszej dzielnicy lotem błyskawicy.
Miałem pisać o czymś zupełnie innym, ale na razie się nie da. Czy otwierasz telewizor, czy sięgasz po prasę – wszędzie o straszliwym ponoć problemie uchodźców.
Na okładce nasz prezydent z Barackiem Obamą i jego żoną. I tytuł: „Polska wstaje z kolan. Prezydent Duda podbija świat”.
Dobra wiadomość jest taka, że Jarosław Kaczyński przerwał milczenie i podczas publicznych wystąpień chętnie dzieli się swoimi pomysłami.
Szanowny Panie Redaktorze, jestem skromnym posłem z trzeciego szeregu, a piszę powodowany troską o to, jak trudno jest w dzisiejszych czasach być w naszym kraju politykiem.
Władze miejskie Monachium bardzo się w tym roku starały, aby zredukować do minimum zderzenie Wielkiego Picia Piwa z Wielką Wędrówką Ludów. Nie do końca to się mogło udać.