Na prawicy Andrzeja Dudę zaczyna otaczać parareligijny kult. Dla PiS to bardzo pomocne w kampanii parlamentarnej, a dla samego Dudy to pewnie przyjemne, może trochę krępujące, ale na pewno politycznie niebezpieczne.
Referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych okazało się wielkim niewypałem. Do urn poszło 7,8 proc. uprawnionych, najmniej w historii ogólnopolskich plebiscytów. To przegrana byłego prezydenta, ale przede wszystkim Pawła Kukiza.
Zdesperowanych imigrantów nie powstrzyma żaden mur. Jeśli więc i tak tu dotrą, trzeba zrobić wszystko, aby mogli tu żyć. A my z nimi. Jak to zrobić?
Daliśmy radę dwóm referendom! Z jednym bezlitośnie poradzili sobie obywatele nadzwyczaj słabo zainteresowani udaniem się do urn, z drugim szczęśliwie uporali się senatorowie Platformy wspierani przez niezależnych.
Jak dowiedziała się POLITYKA, syn pierwszego niekomunistycznego premiera miał wystartować z ostatniego miejsca na warszawskiej liście PO. W przesłanym do nas oświadczeniu pisze, że rezygnuje ze startu z powodu „ważnych względów osobistych”.
Były poseł PSL Jan Bury jest oskarżony o korupcję. Katowicka prokuratura apelacyjna postawiła mu sześć zarzutów – za wpływanie na działanie różnych instytucji miał przyjąć łapówki na kwotę prawie miliona złotych. Sąd nie zgodził się tymczasowe aresztowanie. Sam Bury oświadczył, że „jest osobą niewinną”.
Polska armia wymęczona 25 latami ciągłych reform jest niewydolna i słaba. PiS jako receptę na kryzys proponuje jeszcze większą i droższą armię, bez gwarancji, że będzie lepsza. Pytanie: ile jeszcze reform trzeba przeprowadzić, żeby całkiem straciła swoją wartość bojową.
W Polsce, tak jak na medycynie czy polityce, każdy zna się na szczęściu dziecka. W praktyce: wie, jak zagrać jego krzywdą.
Rozmowa z ks. Andrzejem Dragułą o tym, czy wiara dzieli i o języku współczesnego Kościoła.
Przy kuchennym stole, wieczorami, Roman Biadała produkuje syntezatory mowy. Nowatorski wynalazek pozwalający sparaliżowanym kontaktować się ze światem.
Rozmowa z Alison Wolf, brytyjską ekonomistką, o tym, że ważniejsze są różnice klasowe, a nie płciowe.
Czy polskie ulice uda się uratować z reklamowej powodzi? Obiecują to twórcy wchodzącej w życie ustawy krajobrazowej. Ale branża reklamowa nauczyła się obchodzić prawo.
Rachunek za wieloletni brak nadzoru nad SKOK przekroczył już trzy miliardy i jeszcze urośnie. Do ilu? 5–10 miliardów? Gdzie się podziały te pieniądze?
„Tak” dla uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu. „Nie” dla azylantów z Bałkanów. Niemcy jako jedyni mają plan na kryzys migracyjny. I chcą, by stał się planem całej Europy.
Niebawem papież będzie musiał zdecydować, czy 50 tys. objawień Matki Boskiej z Medziugorie to cud. I czy warto iść na wojnę z ludowym katolicyzmem.
Chińska wersja american dream tym się różni od oryginału, że marzenie ma być jedno dla wszystkich. Wszyscy razem mamy być najlepsi.
150 lat Katowic to może nie za wiele w porównaniu z sędziwymi grodami. Ale mało jest w Polsce miast, które od kołyski hołubił wielki przemysł. Ten związek na dobre i złe od początku zapowiadał się jak niezły kryminał.
Ustalenia podjęte 12 września 1939 r. przez aliancką Najwyższą Radę Wojenną zwykło się w Polsce nazywać zdradą Zachodu. Czy są podstawy do tak jednoznacznej oceny?
W ciągu godziny, podczas której Edward Lorenz, amerykański matematyk i meteorolog, poszedł na kawę, świat przestał być przewidywalny. Wkroczyliśmy w erę chaosu i złożoności, w której za przewodników (ułomnych) służą komputery.
We wrześniu po raz 15. wyłoniliśmy finalistów Nagrody Naukowej POLITYKI, młodych, wybitnych naukowców. 18 października na uroczystej gali dowiemy się, do kogo z prezentowanej tu piętnastki finalistów trafi pięć stypendiów po 30 tys. zł. Pozostali otrzymają Nagrody Finałowe po 10 tys. zł.
W kraju codziennych podsłuchów większość obywateli dysponuje podstawową wiedzą na temat mikrofonów. Ponieważ ostatnio pojawiło się kilka ciekawych rozwiązań w tej dziedzinie, pozwalamy sobie tę wiedzę rozszerzyć. Przedstawiamy trzy nowe urządzenia. A na koniec coś dla tych, których oprócz nagrywania interesuje podglądanie.
Tak mocnego obrazu na ten temat w kinie nie było.
Twórcy dołożyli pewnych starań, żeby podnieść film do wyższej kategorii wagowej, skończyło się jednak co najwyżej na wadze lekkopółśredniej.
Krwawa baśń, która wykorzystując słowiańskie legendy, opowiada historię kształtowania się polskości.
10-odcinkowy kryminał ze scenariuszem autorstwa braci Miłoszewskich.
Największym problemem tej książki jest sama narracja: naiwna i egzaltowana, pełna wykrzykników, wielokropków i zaglądania pod „podszewkę świata”.
Jeden z najlepszych reportaży przetłumaczonych na polski w ostatnich latach.
Zgromadzone w zbiorze fotografie z mniejszych miejscowości obrazują ogromną inwencję Polaków w stwarzaniu pozorów upiększania przestrzeni.
Brytyjska grupa obchodzi w tym roku 40. urodziny.
Płyta z pewnością zadowoli miłośników klasycznego bluesa i boogie, a tych, którzy z muzyką grupy spotkają się pierwszy raz, zadziwi jakością materiału muzycznego i wykonania.
Do tych piosenek będzie się wracać nawet po latach.
Ten trwający ponad 90 minut zestaw jest dość nierówny, ale w zaskakujący sposób testuje odbiorców, pokazując, że we współczesnej kulturze najtrudniej stwierdzić, kto się z kogo wyśmiewa.
Rozmowa z Krzysztofem Łukaszewiczem, reżyserem nowego polskiego dramatu wojennego „Karbala”.
Patriotyzm znów stał się atrakcyjny dla współczesnej sztuki. Tyle że gdy tylko uwolnić tę tematykę od kiczu i patosu, natychmiast popada w natrętne pouczanie.
Choć dorobek pisarski J.R.R. Tolkiena to blisko 20 książek, za jego życia zdążyły ukazać się ledwie cztery powieści. Najnowsza pośmiertna publikacja „The Story of Kullervo” właśnie trafiła do sprzedaży. Czas zapytać: ile tego jeszcze jest?
Jak zmieniła się publiczność letnich festiwali? Po ponad trzech dekadach powtórzono badania socjologiczne nad publicznością w Jarocinie.
Mam problem z wielokulturowością.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Czy średniowieczne miasta powinny być wzorem dla projektantów miast XXI w.? Tak przynajmniej uważają twórcy tzw. nowego urbanizmu, a ich idee urzekają coraz to nowych inwestorów. Od niedawna także w Polsce.
Firma ułatwiająca skok w bok stała się ofiarą hakerów. Obnażyli prywatność milionów osób i rzeczywistość serwisu randkowego, w którym męską większość zabawiają rozmową kobiety-roboty.
Darcy Ward jest kolejnym żużlowcem, któremu uszkodzony na torze rdzeń kręgowy złamał karierę. Przykład Krzysztofa Cegielskiego pokazuje, że nie musi to złamać również życia.
Mój „cmentarny” felieton, w którym wspomniałem o tym, jak często bywam na Powązkach, żegnając przyjaciół i kolegów, spotkał się z pewnym odzewem, ale wyłącznie wśród żywych.
Wiadomości o tonących w Morzu Śródziemnym uchodźcach z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej przenoszą się na coraz dalsze strony gazet.
Dzieci do szkoły! Rodzice do pracy! Wplecione w kołowrót natury, doroczne rytuały powakacyjne, jak święta, szatkują nasze życie na cienkie odcinki lat.
Organizacyjnie wszystko stało na najwyższym poziomie. Przez 16 godzin ponad 27 tys. urn cierpliwie czekało, aż ktoś się zlituje i wrzuci do nich kartkę.
Nie milkną komentarze po berlińskiej wizycie Andrzeja Dudy, podczas której w obecności niemieckiego prezydenta poddał on surowej krytyce panującą w państwie polskim niesprawiedliwość.
Wyrwać się z bezdomności jest równie trudno jak z choroby alkoholowej. A właściwie jeszcze trudniej. Bo przestać pić to tylko pierwszy krok. Potem trzeba znaleźć stałą pracę i dopiero wtedy zdarza się własny dach nad głową.