Wyjeżdżamy na wakacje, ale zostajemy w jednym miejscu. Gdziekolwiek jedziemy – pod namiot na Mazury, na plażę z parawanem czy do Egiptu na all inclusive – tak naprawdę nie ruszamy się z internetu.
Odejście Bronisława Komorowskiego to symbol słabości zwolenników liberalnej demokracji, którzy nie potrafili zbudować własnej politycznej legendy – ani do niej przekonać, ani w nią porządnie uwierzyć.
Andrzej Duda bardziej niż swoją prezydenturę zainaugurował kampanię wyborczą PiS. Przedstawił trzon swojej kancelarii, ale na właściwe porządki przyjdzie czas po parlamentarnych wyborach.
Nowego prezydenta witam bez entuzjazmu, z nieufnością i obawą, z jaką od lat patrzymy na całe jego środowisko polityczne, i z niepokojem, czy polityczny debiutant poradzi sobie z rolą, w jakiej nieoczekiwanie się znalazł.
Nowy prezydent zaprzysiężony.
Senat to trochę miejsce zsyłki – za karę, na emeryturę, bo nie wiadomo, co z kimś zrobić. Jeśli jest to izba refleksji, to nierzadko mocno osobliwej. Ostatnio głośno było nie tylko o senackich debatach, ale i o leżącym na korytarzu hotelu sejmowego senatorze Pęku.
Przez Polskę od 1989 r. przetoczyły się już kilkakrotnie fale sporów i dyskusji o świeckości państwa. Teraz uderza kolejna, być może najważniejsza.
„Seks domaciczny” to nieprzypadkowe przejęzyczenie. Polskie nastolatki nie za bardzo wiedzą, jaki organ do czego służy.
Zaczyna się walka o każdy oddech, gram ciała, każdą sekundę życia. Ciesz się, przytulaj, całuj swoją małą księżniczkę. Nie myśl, co będzie za minutę, za godzinę, za tydzień. Z takimi dziećmi jest tylko tu i teraz.
Prawdziwi bohaterowie. On lekarz, ona pielęgniarka, w czasie wojny uratowali od śmierci wielu Żydów. Ale skwer w Dębicy, poświęcony dotychczas ich pamięci, potrzebny był na Dęby Katyńskie i pomnik samolotu rozbitego w Smoleńsku.
Dinozaurów nie ma na świecie od 66 mln lat. Potrafią jednak niektórym zatruwać życie i dzisiaj.
Przejście na drugą stronę jezdni to w Polsce często wyzwanie, a przecież istnieje bardzo wiele sprawdzonych na Zachodzie rozwiązań. Dzięki nim samorządy mogą ograniczyć liczbę wypadków i wydać dużo mniej niż na sygnalizację świetlną.
Tropikalne upały, gwałtowne burze, wichury i gradobicia. Susze, powodzie i podtopienia. To nie lista plag egipskich, ale zmieniający się polski klimat. Skutki tych zmian odczuwa cała gospodarka, nawet banki.
Reklama bankowa zachęca: „Potrzebujesz gotówki? Sięgnij po najlepsze dla ciebie rozwiązanie”. Sięgnęli złodzieje.
Jeremy Corbyn może zostać najbardziej lewicowym przywódcą brytyjskiej Partii Pracy od 30 lat. Spadkobiercy Tony’ego Blaira są przerażeni.
Jak Kalifornia radzi sobie z tymi, którym została już tylko ulica.
Prawosławni duchowni są w forpoczcie kremlowskiej krucjaty w obronie tradycyjnych wartości, które większość Rosjan wyznaje, ale nie przestrzega.
Iran zrezygnował ze wzbogacania uranu, ale w zamian może się teraz wzbogacić na pistacjach – najbardziej upolitycznionej przekąsce świata.
W wojnie polsko-bolszewickiej po stronie Polaków walczyło kilkadziesiąt tysięcy Rosjan, kozaków, Ukraińców i Białorusinów. A wśród nich legendarny terrorysta Borys Sawinkow.
Niedawne umorzenie śledztwa przeciwko esesmanowi Gerhardowi Sommerowi, oskarżanemu o zbrodnie wojenne, przypomniało Włochom o ich własnych demonach. Mają do dziś problem nie tylko z sojuszem z III Rzeszą, ale i z zakłamaną historią komunistycznej partyzantki.
Profesor Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska z Uniwersytetu Śląskiego o fascynacji wilkami i ich obecności w kulturze.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Największą tajemnicą polskiego przemysłu spożywczego są tłuszcze trans. Ich obecność, a zwłaszcza zawartość w produktach jest starannie ukrywana. Dlaczego i jak długo jeszcze?
Wielowymiarowa, zachwycająca bajka o samotności, potrzebie miłości, dorastaniu i odnajdywaniu w dorosłym dziecka.
Po obejrzeniu filmu, a nawet już w trakcie seansu, sromota nie odpuszcza.
Inteligentne kino, uczta dla oczu.
Widz ma szansę na przejrzenie zgromadzonego okazałego dorobku profesora Piotra Piotrowskiego.
Całość, choć wciągająca, sprawia jednak wrażenie poprawnie odrobionego zadania literackiego.
W istocie obcujemy z najwyższych lotów literaturą, będącą zapisem XX-wiecznej historii.
To doskonała, świetnie przełożona i opracowana opowieść, którą pochłania się z zapartym tchem od pierwszej do ostatniej strony.
Artysta nie dba o zasady panujące w komercyjnych stacjach radiowych i proponuje słuchaczowi utwory dłuższe, niespiesznie się rozwijające, wciągające swoim klimatem.
Bardzo porządna, stylowa płyta.
Motto tegorocznej, nieco krótszej edycji – „Przed wielkim konkursem” – przypomina o wydarzeniu, które czeka nas już za niecałe dwa miesiące.
Zbliżający się do osiemdziesiątki Woody Allen staje się coraz bardziej zgorzkniały i sceptyczny. I już chyba nawet nie lubi swych bohaterów. Przykładem najnowszy film „Nieracjonalny mężczyzna”.
Kim dziś Paweł Kukiz w polskiej polityce, tym w sztuce sto lat temu był ruch artystyczny Dada. Cel stawiał sobie jeden: burzyć, kwestionować i podważać istniejący porządek rzeczy.
Dziś mody literackie dyktują nam anglosaskie listy bestsellerów, ale po wojnie bywaliśmy pod wpływem kultury francuskiej czy iberoamerykańskiej, a peerelowskie upodobania czytelników zmieniali pojedynczy tłumacze.
Czasem, gdy łapie mnie tęsknota za ojczyzną, przeglądam barokowe oferty najmu ze strony „Mieszkaj dobrze, Warszawo”, znakomite studium przypadku klinicznego pt. „Myśmy zupełnie pogłupieli w tej Polsce”.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Zaadaptowaliśmy do polskich warunków amerykańskie Halloween, walentynki czy baby shower. Jak wygląda w krajowym wykonaniu najmłodsza z mód zza oceanu – impreza rozwodowa?
Dla offgridowca najważniejsze jest dzielenie się: jedzeniem, wiedzą, umiejętnościami. Chce być wolny i żyć świadomie, obok systemu.
Brutalność w futbolu ma długą tradycję. W drużynie zwanej „Szalonym gangiem” rywalom łamało się kości, a kolegom podpalało ubrania.
Kim jest prezydent Andrzej Duda – z odpowiedzią na to pytanie będziemy musieli poczekać, przynajmniej do zapowiadanej (kilkumiesięcznej!) podróży prezydenta po kraju.
Życie polityczne zdominowało ważne pytanie: czy Polska jest w ruinie?
Obeszliśmy ostatnio uroczyście i patetycznie 71. rocznicę jednej z kolejnych klęsk narodowych.
Miasteczka wzdłuż otwockiej linii kolejowej powstawały pod koniec XIX w. z marzenia o ciszy i spokoju – z daleka od trzewi lewiatana, jak już wtedy nazywano Warszawę. Kilka tysięcy domów, z których każdy miał swoje ludzkie imię, zbudowano na piachu, wśród lasów sosnowych, w idyllicznym drewnianym stylu świdermajer.