Obejmując najwyższy urząd, Andrzej Duda rozpoczyna nowy etap w polskiej polityce. Może być oczywistym prezydentem PiS, notariuszem politycznej wendety. Albo zaskoczyć wszystkich.
Niespodziewana śmierć najbogatszego Polaka skłania do pytań. Co zostawia po sobie Jan Kulczyk, oprócz ogromnego majątku, ocenianego na ponad 15 mld zł? Jak jego odejście odbije się na naszej gospodarce?
Broń nuklearna jest jak ogień – będzie z nami do końca świata. A zwolennicy całkowitej likwidacji tego ponurego oręża mogą się okazać równie niebezpieczni jak ci, którzy chcieliby go użyć.
Wygląda na to, że im bardziej umacnia się PiS w polityce, tym większa gotowość różnych władz miejskich do stawiania pomników Lechowi Kaczyńskiemu.
Prawo i Sprawiedliwość już było blisko sukcesu: udało się wreszcie znaleźć Polskę w ruinie i trzeba przyznać, że była to ruina wręcz pokazowa – kawałek starej fabrycznej hali, powybijane okna, rdzewiejące konstrukcje, zmurszały płot, dziko rozrastające się krzaki.
Duda złoży dziś przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i oficjalnie zostanie prezydentem Polski. Co wydarzy się potem?
Sukces partii lewicowej w Polsce jest niemożliwy. Ale lewica skazana jest na zwycięstwo. Wyjaśnijmy po kolei, dlaczego te stwierdzenia nie są sprzeczne.
Stan uzębienia Polaków wskazuje na dość swobodne podejście do higieny. Dziury w zębach spowodowane są jednak głównie tym, że system ich leczenia też jest dziurawy.
Kto współpracuje ze służbami i policją, kto informuje, czasem denuncjuje albo donosi? I co dostaje w zamian? To najbardziej skrywany fragment pracy operacyjno-rozpoznawczej, a jednocześnie najbardziej frapujący.
W wodzie ginie coraz więcej osób. Ten rok będzie rekordowy. Utonięciom jak zawsze sprzyjają głupota, brawura, niewiedza, a ostatnio też – nowe przepisy.
Musi zginąć ze dwoje ludzi – mówiła – żeby wzięli się za ten przejazd. Zginęli kilka dni później. Dwójka jej dzieci.
Uciążliwe przeloty pszczół Mieczysława Jamroza naruszają relaks letników we wsi Jaszczurowa.
Wielbiciele wypraw z gwarancją adrenaliny nie muszą naśladować mistrza survivalu Beara Gryllsa. By poczuć emocje, wystarczy wyjść na ulice. Piesi nie mają na nich łatwego życia.
Wyborcy nagradzają partie, które dewastują system emerytalny, i surowo karzą te, które próbują go naprawiać. PiS wyczuło w tym szansę na przejęcie władzy i nie zawaha się z niej skorzystać. Gwoździem kolejnej kampanii wyborczej tej partii jest cofnięcie reformy „67”. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zaraz po inauguracji przygotuje odpowiedni projekt ustawy.
Bałtyccy rybacy zamiast ryb, których jest coraz mniej, łowią dotacje.
Klientom firm pożyczkowych obiecywano ochronę przed oszustami i lichwą. Tymczasem chwilówki wciąż są drogie, a udzielających ich firm państwo kontrolować nie zamierza.
Na północy Węgier, nad samą słowacką granicą, leży miasto Ózd. I to właśnie tutaj burmistrzem został ultraprawicowiec David Janiczak: syn lokalnej Węgierki i Polaka z Podhala.
Donald Trump jest chyba pierwszym kandydatem do Białego Domu, który może zarobić na wyborach. I doprowadzić swoją partię do politycznego bankructwa.
Oferowany przez Uber model zatrudnienia wkrótce będzie powszechny: nasza praca trafi na rynek jak każdy inny towar. Lepiej od razu się przystosować.
W czasie zimnej wojny władze komunistyczne nieoczekiwanie zorganizowały w Warszawie wielki festiwal młodzieży. Wystartował 31 lipca 1955 r., ale zamiast zgodnie z planem umocnić komunizm, utorował drogę do październikowej odwilży.
W latach 60. XX w., w miesiącach letniej kanikuły, Ameryką wstrząsały zamieszki na tle etnicznym. Było to za prezydentury Lyndona B. Johnsona, demokraty, który szczerze pragnął zakazać dyskryminacji rasowej.
Czy jesteśmy w stanie odkryć morderstwa z głębokiej przeszłości i czy ludzie zawsze dążyli do ukarania winnego?
Główną chorobą szkolnictwa wyższego jest ogromna, pochłaniająca wszystko biurokracja.
Internet zmienił świat mediów. Nie zmieniło się jedno: ludzki głód opowieści. Jak zaspokajać tę starą potrzebę w epoce cyfrowej komunikacji? Prób jest wiele. Również POLITYKA ma tu autorską propozycję.
Najsmutniejsze ze śmiesznych lub najzabawniejsze ze smutnych. Trudno pisać o filmach Roya Anderssona, bo ich koncept polega na poetyckim obnażeniu stanu kompletnej bezradności.
To film romantyczny czy komediowy? – pyta kupujący bilet. – Nie wolno mi odpowiadać na takie pytania – informuje oschle kasjerka.
Agent Ethan Hunt znowu w akcji.
Warszawski Teatr Polonia pokaże dwie części hitowych przygód Barbary i Karola, małżeństwa z niemal 30-letnim stażem.
Nasi kolekcjonerzy biją się o obrazy Brnadta jak o kontrakty dla wojska.
Grube powieści zza oceanu mają ostatnio w Polsce duże wzięcie. Świetnie by było, gdyby takim powodzeniem cieszyła się też nowa powieść Macieja Hena.
„Jeden z nas” próbuje dociec, jak spokojne, zamożne, niewielkie i egalitarne społeczeństwo niechcący stworzyło masowego mordercę.
„Relaks amerykański” jest czwartą książką Juliusza Strachoty, który w tekście dla kampanii „My, narkopolacy”, opublikowanym w ubiegłym roku w „Gazecie Wyborczej”, ujawnił i opisał swoje uzależnienie od antydepresantu Xanax.
Niewiele wiemy o starszym o 30 lat od Chopina kompozytorze Franciszku Lesslu.
Na płycie Masecki stanął jakby w pół drogi.
Liczba roboczogodzin, które polscy muzycy poświęcili powstaniu warszawskiemu w ostatnich latach, zaczyna mnie powoli przytłaczać.
Na imprezę z muzyką alternatywną nie jeździ się tylko dla wielkich gwiazd.
W Polsce mamy festiwale osobowości: Owsiak, Ziółkowski czy Rojek pozwolili nam w dziedzinie letnich imprez muzycznych dogonić Zachód. Jak sobie poradzą z zapowiadanym kryzysem branży?
Z ambitnego, utalentowanego aktora Tom Cruise stał się globalną marką firmującą przeciętne hollywoodzkie superprodukcje. Nieważne, kogo gra, liczy się gigantyczny dochód, jaki to przynosi.
Polscy wydawcy co miesiąc ogłaszają nowe „wydarzenie roku”. Jednak właśnie wydane „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi”, pierwsza po polsku książka Davida Fostera Wallace’a, rzeczywiście wydarzeniem jest.
Dziś w miastach murali jest tak wiele, że prawie nikt ich już nie zauważa. Nic dziwnego, że artyści tej miejskiej sztuki coraz chętniej jadą pracować na wieś.
Gdy piszę ten tekst, dogasa kolejna dopalaczowa wrzawa, tym razem rozkręcona wokół specyfiku o nazwie „Mocarz”.
Dobry hostel dziś nie musi mieć piętrowych łóżek i wieloosobowych sal. Powinien za to oferować jakąś przestrzeń wspólną, drobne wygody, Wi-Fi, no i koniecznie gościć jakiegoś Australijczyka.
Rozmowa z Romanem Czejarkiem, dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, honorowym ambasadorem Szczecina, o trudnej miłości do rodzinnego miasta.
Polski? Rosyjski? Czy jednak francuski? Historia kotleta à la Pożarski dodaje smaku temu daniu.
O niektórych ważnych dla Polski i Polaków wydarzeniach, takich jak np. przyjęcie chrztu przez Mieszka I, mówi się u nas stanowczo za mało.
Kiedy w 1997 r. przygotowywałem się do objęcia stanowiska ambasadora w Chile, jeden z moich przełożonych w MSZ powiedział: – Panie ambasadorze, my nie mamy do pana żadnych próśb, poza tą jedną – niech pan przywróci spokój na tej placówce, bo strasznie się tam gryzą…
Encyklika papieża Franciszka „Laudato Si” nie ma w Polsce dobrej prasy.
Kończył się trzeci tydzień Powstania Warszawskiego. Późną nocą 20 sierpnia z piwnicy, w której siedzieliśmy, ojciec zabrał mnie na strych.
Polacy w głębi duszy są monarchistami.
W Polskiej Stacji Antarktycznej na Wyspie Króla Jerzego naukowcy chcą nadal liczyć pingwiny i inne zwierzęta. Ale teraz – z powietrza. Idąc z duchem czasów.