Niedawne upały będziemy wspominać z nostalgią, bo w przyszłości za szansę przyzwoitej egzystencji w świecie zniszczonym zmianami klimatu oddamy nasze swobody i wartości.
Blisko 2 tys. wiernych indywidualnie oraz 600 klasztorów wzięło udział w przedsięwzięciu modlitewnym mającym na celu oświecenie senatorów, aby odrzucili ustawę regulującą zapłodnienie in vitro.
Poniedziałkowe porozumienie postawiło Greków pod ścianą.
Szanowny Panie Redaktorze! A tak naprawdę – Drogi Jacku!
Po raz kolejny okazuje się, jak przydatne jest wzbudzanie kontrolowanego żaru moralnego, wymierzonego w politycznych wrogów. Zwłaszcza kiedy własne przewiny i świństewka zatarły się w zbiorowej pamięci.
Wszyscy chyba mamy poczucie, że po 25 latach transformacji powinniśmy dokonać poważnego przeglądu państwa. To proponujemy.
Jak wyłaniać reprezentantów społeczeństwa tak, aby w parlamencie znalazły się wszystkie liczące się poglądy, a przy tym udało się stworzyć stabilny rząd? Za sprawą Kukizowych JOW powróciła dyskusja na temat ordynacji wyborczej.
Polacy żyją coraz dłużej, ale coraz krócej chcą i umieją być razem. Nawet ci żyjący w długich, dojrzałych związkach decydują się na rozstanie. Czy rozwody po pięćdziesiątce staną się normą?
Od 1 lipca wymiar sprawiedliwości teoretycznie stał się zupełnie nową machiną – sędzia jest tylko arbitrem, a to prokurator ma udowodnić winę oskarżonego. Na razie nie działa. Czy w ogóle zadziała?
Polacy zwracają coraz większą uwagę na to, jak mieszkają. Zatrudniają architektów wnętrz, malują ściany, wymieniają meble. Wnętrzarstwo to dla wielu z nich prawdziwa pasja.
Rocznie kilkadziesiąt nastolatek z poprawczaków i innych placówek resocjalizacyjnych rodzi dzieci. Często są im one odbierane do domów dziecka albo do adopcji. Dziewczyn nikt o zdanie nie pyta, jakby nie miały prawa do macierzyństwa.
Prof. Ha-Joon Chang, ekonomista, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli świata, o mitach wolnego handlu, niespełnionych obietnicach i związkach kultury z gospodarką.
Rzeka unijnych dotacji dopłynęła także nad polski Bałtyk. I się w nim rozpłynęła, nie zostawiając po sobie zbyt wielu śladów. A przynajmniej tych godnych naśladowania.
Znienawidzony przez taksówkarzy Uber to dziś najbardziej kontrowersyjna firma świata. Wiele krajów toczy z nią sądowe boje, bo niszczy miejscowe rynki usług przewozowych i nie płaci podatków. W Polsce, na razie, próbuje się łagodniejszych metod.
Zalanie Grecji kolejnymi miliardami nic nie da. Wsiąkną one w system społeczny, który kształtował się głównie poza Europą. I Europy nadal nie rozumie.
Komunistyczny Wietnam kłóci się z pekińskimi towarzyszami i skręca ku kapitalistycznej Ameryce, którą zaprasza do szatkowania chińskiego ozora.
Filharmonicy Berlińscy, jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych świata, są też demokracją bezpośrednią w miniaturze. I właśnie wybrali sobie nowego papieża.
90 lat temu ukazała się książka, która zmieniła świat. Od nowego roku wygasły prawa autorskie. Wraca debata, co dalej z manifestem Adolfa Hitlera.
Solar Impulse II ruszył w podróż dookoła świata i pokonał już najtrudniejszy etap: trwający non stop 117 godzin lot z Nagoi na Hawaje. Czy Bertrand Piccard i André Borschberg, okrążający świat w swym słonecznym samolocie, zwiastują nadejście nowej ery wynalazców po długim okresie posuchy?
Chronią stopy przed urazami, zimnem i brudem, a obcas unosi je, dodając wzrostu i seksapilu. Jakie buty noszono sto, pięćset i kilka tysięcy lat temu?
Nowa metoda leczenia chorych na nowotwory, zaprezentowana na ostatnim światowym kongresie onkologów, przykuła uwagę świata.
Film ma w sobie napięcie i dynamizm, jakich nikt się nie spodziewa po tak skromnym filmie.
Film jest miałki, pomysły ograne, a bójki mało efektowne.
Mistrzowskie połączenie kryminału z wiarygodną psychologicznie opowieścią o społeczności dotkniętej zbrodnią.
Słowa wchodzą tu w rozmaite związki, miewają niespodziewane przygody miłosne, w wyniku których powstają nowe, ciekawie brzmiące twory.
Nie wszystkie opowiadania w zbiorze trzymają poziom, ale znajdziemy tu kilka rewelacyjnych tekstów pióra twórców u nas nieznanych.
Autor w wyróżnionej zasłużonym Pulitzerem książce stawia tu wiele ważnych pytań, a co ważniejsze, udziela na nie wyczerpujących odpowiedzi.
Wysmakowana płyta i duża dawka obłaskawionego jazzu dla tych, którzy obawiają się, że trudniejsza muzyka może uszkodzić ich kształtowaną przez festiwale wrażliwość muzyczną.
Muzycy pokazują swoje różnorodne artystyczne fascynacje, nie bacząc na różnice czasowe bądź estetyczne.
Szcześniak mógłby błysnąć równie dobrze w dowolnej konwencji – bo jest nie tyle świetnym raperem, co rewelacyjnym memotwórcą.
Nagrania pełne finezji, wielobarwne, a zarazem hipnotyzujące.
Korespondencyjna konfrontacja dwóch wybitnych fotografików i mistrzów artystycznego fotoreportażu: amerykańskiego twórcy legendarnej „afgańskiej dziewczyny” oraz polskiego niemal etatowego laureata World Press Photo.
Kinowa publiczność dostanie szansę spotkania z historią Tadeusza Kantora. A Borys Szyc – aktor, który zagra go w powstającym właśnie filmie – szansę na zmianę wizerunku.
Proponujemy na letnie podróże 10 przebojów muzealnych. Spośród ponad tysiąca polskich muzeów wybraliśmy te mniej znane, ale przy tym fascynujące. Warto tę listę zabrać na urlop.
Marcina Koszałkę, naszego czołowego dokumentalistę, zawsze ciągnęło do mocnych tematów. W Karlowych Warach właśnie pokazano premierowo jego fabularny debiut, w którym podejmuje temat seryjnych zabójców z epoki PRL.
Filmy ze świata Marvela zarobiły dotąd grubo ponad 8 mld dol., co czyni je najbardziej dochodową franczyzą w historii kina. Nieźle jak na firmę, która w 1996 r. była bankrutem.
Nie wiedziałem nawet, gdzie jest Bieżuń.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Oblicza się, że w zeszłym roku zjedzono w Polsce 137 mln litrów lodów. Na rynek wracają więc małe firmy, które z fluorescencyjnymi kulkami o smaku gumy balonowej nie mają wiele wspólnego. Polskie lody stają się zdrowsze.
Polscy rugbiści, choć sport ten uprawiają po amatorsku i z pasji, znaleźli się w przedsionku igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.
Krystyna Sienkiewicz zmarła w nocy 12 lutego. Miała 81 lat.
W pierwszych słowach mego listu pozdrawiam Cię i śpieszę donieść, że u nas też jest wszystko dobrze, a nawet coraz lepiej.
Zarówno władza, jak i opozycja czynią obecnie ogromne starania, by nawiązać kontakty z prostymi i przeciętnymi ludźmi.
W małym francuskim miasteczku, w którym mieszkam, nareszcie w końcu czerwca roku pańskiego 2015 coś się stało.
Jeśli dorosły człowiek ma mentalność trzykołowego rowerka, to nie musi się załamywać. Takie zrządzenie losu powinien obrócić na swoją korzyść.
Przeprowadzam się na cmentarz stopniowo. W ubiegłym tygodniu byłem trzy razy na Powązkach – wtorek, czwartek i piątek. Czuję się tam coraz bardziej na miejscu.
We wsi Puszcza Mariańska, w powiecie żyrardowskim, działa spółdzielnia socjalna Wspólnie. Pomaganie ma tutaj długą tradycję.