To miał być pokaz siły i umiejętności mobilizowania elektoratu. A przede wszystkim pierwsze zderzenie dyrygentek PO i PiS: premier Ewy Kopacz i kandydatki na ten urząd Beaty Szydło. W o wiele trudniejszej sytuacji jest obecna szefowa rządu.
Papież Franciszek w swej najnowszej encyklice „Laudato si” nawołuje ni mniej, ni więcej, tylko do „śmiałej rewolucji kulturowej”, której celem będzie ekologia. Ale ekologia integralna. Za tym hasłem kryje się wizja nowego światowego ładu.
Weekend zapowiadał się w polityce nadzwyczaj emocjonująco i gorąco. Zbierał się kto żyw, aby coś jeszcze przekazać, zademonstrować, oświadczyć. Wielka gorączka nas jednak ominęła.
Beata Szydło, nauczona doświadczeniem swoich partyjnych kolegów, nie spiskowała przeciwko prezesowi PiS. I dlatego to ona jest dziś kandydatką tej partii na premiera.
Jej polityczna kariera jest jak wielosezonowy serial, pełna flaut, od czasu do czasu równoważonych nagłym zwrotem akcji.
Marian Zembala kierował się swoim credo: życie ma sens, a praca dla tego kraju ma jeszcze większy sens.
Od Birmingham, przez Szczecin, Koziegłowy, Łódź Bałuty, aż po Tarnobrzeg i Sanok powstają społeczne komitety poparcia dla referendum o JOW. Potem ma być z tego Partia Kukiza.
Partia Razem powstała z rozłamu w innej partii, a jej początkiem był list z apelem o jedność lewicy. Ale kiedy cała lewica się jednoczy, Razem chce iść osobno.
W naszym chrześcijańskim kraju przybywa rodzin, które nie chrzczą dzieci. Uważają, że dzieci powinny same decydować, jak dorosną. Taka oddolna reformacja.
W drugiej klasie liceum opracowała metodę dostarczania chemii wprost do zaatakowanych przez nowotwór komórek. Rok później, razem z koleżanką, projekt bioimplantu z komórkami macierzystymi. Znajomi Asi Jurek mówią, że pewnie kiedyś dostanie Nobla.
Burmistrz Rawy Mazowieckiej program „Rodzina na swoim” potraktował dosłownie. Swoim zastępcą uczynił szwagra.
Agatka ma 10 miesięcy i prawie 5 kg wagi, ale oficjalnie wciąż nie istnieje. Bo mamą Agatki jest mężczyzna.
Rozmowa z Katarzyną Bieńkowską, partnerem w firmie doradztwa personalnego, o kapitalizmie, który zbudowaliśmy, o zmieniających się powodach, dla których zatrudnia się menedżerów, i o tym, co to oznacza dla pracowników.
Drugim domem może być rezydencja za miastem i altana w ogrodzie działkowym. Wakacyjnych domów jest u nas ponad 600 tys. Wciąż niedużo, jak na europejskie standardy. Ale Polacy wolą dziś wynajmować niż budować.
Dlaczego przetwórcy drewna domagają się więcej państwa w Lasach Państwowych i co to miałoby oznaczać?
Unia nagle straciła urok, tak jak u nas Platforma. W Europie modna staje się antyeuropejskość.
Bułgaria, jeszcze niedawno zwana koniem trojańskim Moskwy w Europie, dziś ściga się z Polską w antyrosyjskich emocjach.
Chelsea Clinton wyrasta na głównego stratega prezydenckiej kampanii swojej mamy. I chętnie ją kiedyś zastąpi w wielkiej polityce.
115 lat temu urodził się Rafał Lemkin – człowiek, który stworzył jeden z najważniejszych dokumentów praw człowieka: konwencję o karaniu i zapobieganiu zbrodni ludobójstwa, i jako samotny lobbysta doprowadził do jej uchwalenia przez ONZ.
Nie tylko III, ale także II RP kupowała uzbrojenie od francuskich koncernów. Nie obyło się bez nadużyć i przekrętów.
Amerykański koncern biotechnologiczny Monsanto to jedna z najbardziej znienawidzonych firm na świecie, synonim korporacyjnego zła. Czym zapracował na taki wizerunek?
Rozmowa z Edwardem Frenklem z Berkeley, autorem bestselleru „Miłość i matematyka. Istota ukrytej rzeczywistości”.
Gdy polecimy na Marsa, nie weźmiemy ze sobą części zamiennych, tylko drukarkę 3D. Trzeba jednak wymyślić, jak wydrukować części do samolotów. W tym celu polskie firmy lotnicze zjednoczyły siły z administracją publiczną. Inne branże też planują współpracę przy poszukiwaniu przełomowych technologii.
Oglądając film, narzucają się skojarzenia z południowoamerykańskimi telenowelami.
Opowieść o zablokowanym psychicznie człowieku, hodowanych pieczołowicie obsesjach, nieprzystosowaniu.
Pomysł niezły, ale wykonanie nieznośnie pretensjonalne.
Kolejne przedsięwzięcie krakowskiego muzeum wielkie i udane, którego przegapić nie wolno.
Błyskotliwie skonstruowane studium belgijskiego duetu, znów daje nam do myślenia.
Chwytam za przepustnicę i kieruję statek w stronę obcych słońc.
To produkcja kameralna, ale z dużymi ambicjami.
Książka przypomina autentyczny mord, który wstrząsnął w tamtych latach miastem nad Brdą.
Czwarta już w polskim tłumaczeniu powieść Šabacha pokazuje, że mottem twórczości autora „Gówno się pali” jest hasło „Im mniej, tym więcej”.
Szczegółowy zapis ośmiu ostatnich lat życia Miłosza.
Dzika podróż w inny wymiar, której nie wypada nie przeżyć choćby raz.
Autor nagrał te subtelne utwory o koronkowej fakturze na fortepianie Erarda z 1880 r., dokładnie takim, na jakim musiał pracować kompozytor.
Ważnym atrybutem tej muzyki jest to, że potrafi brawurowo przechodzić od niemal ciszy do szerokiego, mocnego brzmienia.
Brytyjskie trio Muse to dość efektowny przykład zespołu, który przeżuwa tradycję rockową, zaskakując co rusz jakąś inną twarzą.
Po 20 latach od premiery „Toy Story” twórcy Pixara skoczyli na głęboką wodę. Ich najnowsza animacja komputerowa „W głowie się nie mieści” to psychoanalityczny „Matrix”. Film przeznaczony dla rodziców i dzieci, w którym rolę pozaziemskich potworów odgrywają nieposłuszne emocje.
Ponad 600 osób przyszło posłuchać pisarki Zadie Smith, która odwiedziła Warszawę podczas Big Book Festival. Kogo tak bardzo chcieli zobaczyć?
Wrocław odkrył karty, prezentując oficjalny program Europejskiej Stolicy Kultury 2016 podczas wielkiej fety na Miejskim Stadionie. Impreza okazała się żenująco słaba, program – na szczęście – prezentuje się całkiem nieźle.
Niemcy postrzegają naszą kulturę odmiennie niż inne kraje, nie tylko ze względu na trudną wspólną przeszłość. Pokazują naszą klasykę muzyczną po swojemu.
G. postanowiła wziąć udział w castingu do reklamy. Pierwszy etap przeszła śpiewająco, w drugim odpadła.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Rozgorzały na nowo teorie spiskowe związane ze śmiercią Kurta Cobaina. Jego historia przypomina, że legenda gwiazd rocka rzadko pozwala im umrzeć ot tak, po prostu.
Co minutę na YouTube trafia 300 godzin materiału wideo, na Facebooku pojawia się 2,5 mln nowych wpisów. Jak sprawić, by nie było wśród nich obsceny i pornografii? Trzeba zatrudnić służby sprzątające.
Bartłomiej Drągowski, nastoletni bramkarz Jagiellonii Białystok, w ciągu kilku miesięcy zrobił się za duży na polską ligę. Pomysł na karierę powstał w rodzinie.
Jak już wspominałem, od komentowania wielkiej polityki to ja mam cały sztab ekspertów – od Baczyńskiego do Żakowskiego.
W ogólnym szaleństwie, które opadło Polskę w już pamiętnym roku 2015, wybija się w ostatnich tygodniach histeria wokół kampanii „Nie odkładaj macierzyństwa na potem” Fundacji Mamy i Taty, a zwłaszcza słynnego spotu, w którym niebywale bogata pani doktor (skąd ona ma te miliony?) płacze, że robiąc karierę, nie zdążyła zostać matką.
O takim, a nie innym stanie polskiej demokracji najlepiej świadczy fakt, że w sondażach dużym poparciem cieszą się ugrupowania nieistniejące.
Kiedy tej ulewnej nocy Natalia Amaglobeli dostała wiadomość od kogoś ze znajomych: „zoo zalane, lwy na ulicach Tbilisi, zostań gdzie jesteś”, pomyślała, że to bardzo kiepski dowcip.