Paradoks wyborów 10 maja polega na tym, że mimo marnej kampanii, ich stawka jest wysoka. Chodzi o to samo co od 10 lat. Górą ma być PO czy Kaczyński, III czy IV RP?
Zwycięstwo nad faszyzmem, sprzed 70 lat, jest wciąż żywe w zbiorowej pamięci Rosjan. Stanowi zarazem fundament oficjalnej państwowej doktryny i codziennej propagandowej mitologii.
Po nużącej kampanii wreszcie wybory – i albo już koniec, albo dogrywka.
Cezary Grabarczyk rozstał się ze stanowiskiem ministra sprawiedliwości w tempie ekspresowym.
Na koniec kampanii warto byłoby sobie przypomnieć, kogo i po co wybieramy.
Jak wyjść z beznadziejnej sytuacji, w jakiej znalazła się polska nauka?
Zdjęcie chorego na raka męża na kilka godzin przed śmiercią, selfie ze szpitala z dziurami w brzuchu po laparoskopii, martwy noworodek upozowany w ramionach matki. Po co ludzie to uwieczniają i bez wahania publikują w sieci?
Matury w liceach niepublicznych w ostatnich latach wypadają gorzej niż w publicznych. Za to badania PISA w gimnazjach – zdecydowanie na korzyść prywatnych. To które szkoły są lepsze – prywatne czy publiczne?
Śledczy coraz głębiej wnikają w interesy SKOK Wołomin. I odkrywają cały wręcz przemysł wyprowadzania cudzych pieniędzy na wielką skalę.
Do pierwszego w Polsce salonu fryzjerskiego dla bezdomnych w Sopocie klienci przychodzą najchętniej po „cięcie maszynką po całości”. I po godność.
W państwowych lasach władza leśników nie zna granic. Ale nie w Trójmieście, gdzie do akcji wkroczyli mieszkańcy.
Narodził się konsument 3.0. Zamiast kupować, woli wypożyczyć. Zamiast podróżować własnym autem, łapie w sieci okazję. Od łóżka hotelowego woli kanapę u lokalsa. Jedni widzą w tym rewolucję, inni tylko modę.
Rozmowa z profesorem ekonomii politycznej Markiem Blythem o zgubnym fetyszu zaciskania pasa i zadłużeniu jako sile napędowej rozwoju współczesnych społeczeństw.
Do funduszy inwestycyjnych płynie więcej środków, bo Polacy są coraz bardziej rozczarowani marnym oprocentowaniem lokat. Jednak wielu oszczędzających funduszy wciąż się obawia. Czy słusznie?
Jak wybudować antysmogowy i ekologiczny dom, który będzie przyjazny dla środowiska i naszego portfela?
Nadchodzą Szkoci – to może być podsumowanie czwartkowych wyborów na Wyspach. Nadal chcą niepodległości, choć nigdy nie mieli takich wpływów w Londynie jak teraz.
Do zakopanych pod gruzami Nepalczyków trwa chińsko-indyjski wyścig. Szkoda zmarnować taką katastrofę.
Duńska komisarz Margrethe Vestager dobrała się do skóry Google oraz Gazpromowi i wyrasta na gwiazdę Komisji Europejskiej.
Wojna w Europie trwała praktycznie nie do 8 maja, lecz do 20 maja 1945 r. Tego dnia wojska kanadyjskie wkroczyły na holenderską wyspę Texel, gdzie Niemcy wciąż walczyli z... Gruzinami.
12 maja w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI 2015 za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2014 roku.
„Piłsudski miał niezwykłą właściwość rozbudzania gwałtownych i przeciwstawnych uczuć – miłości i nienawiści” – oceniał bliski współpracownik zmarłego przed 80 laty Marszałka.
Spór o to, kto i gdzie pierwszy zaczął warzyć piwo, trwa od lat i pozostaje nierozstrzygnięty. Jedno jest pewne – to pradziejowe, gęste jak zupa miało inne funkcje i smak niż współczesny, pity z kufli, złocisto-pienisty napój.
W XXI w. wulkany wciąż będą wybuchały, a wielkie trzęsienia ziemi, takie jak to, które zniszczyło Nepal, będą nadal kołysały lądami. Ale jedno się zmieni: tempo rozpoznawania zagrożeń i reagowania na nie. Przełom przyniosą projekty nauki obywatelskiej.
Dystans twórców oraz czerpanie z obfitej mitologii popkultury, baśni, a nawet magii podnoszą niewątpliwie atrakcyjność filmu.
Jedyne, na czym w filmie warto zawiesić oko, to mocno postarzałe twarze dawnych gwiazd: Ellen Burstyn i Harrisona Forda.
Ze związku snu i faktu narodził się spektakl-oratorium, na sześciu aktorów performerów, szeleszczących, śpiewających i melorecytujących do wtóru dźwięków wydawanych przez instalację z miedzianych rur.
Mimo wszelkich niekonsekwencji spektakl jest bardzo emocjonalny, a przyczynia się do tego znakomite prowadzenie muzyczne przez Tadeusza Kozłowskiego.
Niech nas nie zwiedzie lekki, żartobliwy ton książki. W istocie autor ma nam do przekazania parę bardzo istotnych przemyśleń egzystencjalnych.
Wspaniały obraz chłopięcego dojrzewania bez mitologizacji, za to ze świetnie oddanym sposobem myślenia nastolatka.
„Jutro” z powieści Eco staje się przykładem dziennikarstwa przyszłości.
Blur, choćby i nie odkrywali na nowo prochu, w swojej eleganckiej mieszance tropów z lat 60. i muzyki nowofalowej czy wręcz punka brzmią znów pewnie i przekonująco.
Bardzo dobry materiał wspomagający w terapii antystresowej, antykorporacyjnej, antydiscopolowej i anty... (do wyboru).
Muzyka bezproblemowa i zupełnie nieszkodliwa.
W zmaganiach konkursu Nowa Tradycja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego weźmie udział 13 zespołów.
12 edycja Docs Against Gravity.
Rozmowa z brazylijskim reżyserem Juliano Riberio Salgado, współautorem nominowanego do Oscara dokumentu „Sól ziemi”, prezentowanego na festiwalu Docs Against Gravity, o jego ojcu znanym fotografie Sebastião Salgado.
Rozmowa z aktorem i reżyserem Andrzejem Chyrą o jego pasji do muzyki poważnej i wizji operowej „Czarodziejskiej góry”.
Kto posłuchałby ich rozmów, nie zgadłby, że zajmują się literaturą, a nie choćby stolarką. Wszyscy wyszli ze świata fantastyki, ale każdy jest zupełnie innym pisarzem: Szczepan Twardoch, Łukasz Orbitowski, Wit Szostak i Jakub Żulczyk.
Michał Żebrowski, na wieki wieków amant oraz Skrzetuski i Wiedźmin, został twarzą traktorów Steyr. Michał przekonuje, że te traktory są najlepsze dla rolników, którzy myślą o swojej pracy. Różnie się przechodzi do historii. Można ogniem, można mieczem, a można i traktorem. Teraz to już została tylko rola Ursusa.
Fiat 126p. Należał do mojego taty. Zgubiłem w nim mojego pierwszego ludzika Lego, którego wyhandlowałem od kolegi z klasy.
Czy kampanie zdrowotne potrzebują ambasadorów? I kiedy angażowanie do nich celebrytów bardziej pomaga samym gwiazdom, niż wspiera pacjentów?
Kuchenne bioreaktory do hodowli wołowiny, inkubatory jadalnych owadów, domowe ekspresy do robienia „mięsa” z białek roślinnych...
Jak wiadomo, takie są przynajmniej ustalenia najbardziej kompetentnych instytucji, 75 proc. obywatelek Stanów Zjednoczonych cierpi na nadwagę.
Wiem, na kogo będę głosował w wyborach prezydenckich. Nie mam żadnych wątpliwości. A co bym zrobił, gdybym je miał?
Gdy oglądam w telewizji jednego zadowolonego z siebie polityka napadającego na innego zadowolonego z siebie polityka, to często myślę o tym, ile mnie to kosztuje, dochodzę do wniosku, że zbyt dużo, i w celu zmniejszenia kosztów wyłączam telewizor.
Wiosną Miru jak zwykle chodził po kontenerach śmietnikowych w Sanoku, szukając surowców i drobnostek na utrzymanie uczniowskiego klubu sportowego Spartanie Zahutyń; a że pokazała to telewizja, Miru stał się sławny i zebrał wiele polubień w internecie.