Polski prezydent nie powinien ginąć w katastrofie lotniczej. Coś zadziałało źle, bardzo źle. Ta myśl łączy dziś zwolenników teorii spisku i zamachu, jak i tych, którzy w 10 kwietnia 2010 r. widzą tragiczny wypadek.
Po pięciu latach od katastrofy smoleńskiej nasz stan wiedzy o niej dzieli się na fakty i mity.
Dziś premiera filmu „Smoleńsk”Antoniego Krauzego. Obraz ma nawracać na wiarę w zamach. Czego można się spodziewać po wygaszeniu świateł na kinowej sali?
To było chyba pierwsze w historii hollywodzkie porozumienie nuklearne.
Skazanie Mariusza Kamińskiego, b. szefa CBA, obecnie wiceprezesa PiS i potencjalnego przyszłego szefa CBA, oraz trzech jego najbliższych współpracowników (nieprawomocne jeszcze) wzbudziło u jednych oburzenie, u innych niedowierzanie.
Polscy biskupi rzymskokatoliccy apelują o odrzucenie rządowego projektu ustawy regulującej procedurę leczenia bezpłodności, potocznie nazywaną in vitro.
Ta kampania wyborcza jest chyba najbardziej toporna ze wszystkich, jakie przeżyliśmy po 1989 r. Jeszcze nigdy nie była szyta przez sztabowych speców tak grubymi nićmi.
Rodzi się ich 30 tys. rocznie. W medycynie nazywa się to: sukces. Ale cena, jaką przychodzi płacić rodzinom wcześniaków, jest bardzo wysoka.
Prokuratury w całym kraju zliczają miliony, które wyparowały ze SKOK. Winnych na razie brak. A po SKOK Wołomin kłopoty z prokuraturą mają kolejne.
W Sejmie nowelizowane jest prawo łowieckie. Zajmują się tym głównie myśliwi. Przepadły wszystkie propozycje, które mogłyby ucywilizować polowania. Między innymi ta, by nie uczestniczyły w nich dzieci.
Przemiany społeczne zmuszają gminy do poszukiwania alternatywnych rozwiązań lokalowych. W Łabiszynie Wacław Ziółkowski w pionierski sposób zasiedlił 2,16 m kw. dworcowej poczekalni.
Z Aleksandrem Tarnawskim ps. Upłaz, lat 93, jednym z trzech żyjących wciąż cichociemnych, o tym, dlaczego się skacze i dlaczego jeszcze wszystko przed nim.
Kończy się stary świat. Na śmietnik dziejów odchodzi utopia globalnego zrównoważonego rynku. Gdy coś się kończy, coś się jednak zaczyna. Co?
Każdy chce więcej zarabiać, nawet wielki i bogaty. Potężne firmy szukają więc nowych pól do inwestowania. Ich pomysły bywają zaskakujące.
Wojciech Boczoń śledzi w sieci finansowe przekręty i ostrzega przed nimi potencjalne ofiary. Jeśli nie zdąży z ostrzeżeniem, próbuje pomagać poszkodowanym. Dlaczego? Bo nikt inny nie chce.
Niemcy swego czasu uwierzyli, że są firmy i instytucje, na których można polegać. Ostatnio jednak zaczęli mieć wątpliwości, a tragedia samolotu Germanwings już ostatecznie sprowadziła ich na ziemię.
Szef Partii Pracy Ed Miliband jest dziś najmniej popularnym liderem opozycji w brytyjskiej historii. Ale za miesiąc może już być premierem.
Żołnierz Zaida Cantera ugrzęzła między Hiszpanią wolności obyczajowej oraz równouprawnienia i Hiszpanią maczyzmu, które wciąż istnieją obok siebie.
Karząc młodego kontestatora za odmowę złożenia przysięgi wojskowej, władze PRL przyczyniły się do powstania jednej z głównych organizacji opozycyjnych drugiej połowy lat 80.
Po 25 kwietnia 1974 r., kiedy spiskowcy z Ruchu Sił Zbrojnych obalili najstarszą dyktaturę w Europie, Portugalia stała się widownią gwałtownych sporów ideologicznych. Niechlubną rolę odegrał w nich José Saramago, późniejszy laureat Literackiej Nagrody Nobla.
Żadna społeczność nie przetrwałaby nawet jednego dnia bez wody – świeżej, czystej i zdatnej do picia. Czy w XXI w. uda się ją zapewnić wszystkim?
Wciąż brak skutecznego antidotum na bzdury rozpowszechniane w internecie.
Rusza XV edycja NAGRÓD NAUKOWYCH POLITYKI. Na dziesięciu finalistów czekają portfele z zawartością po 10 tys. zł, pięciu laureatów otrzyma po 30 tys. zł.
Ten film rozwija się jak kliniczne studium choroby Alzheimera o wczesnym początku – rzadkiej, genetycznie przekazywanej odmiany tej choroby.
Film jest tak przesłodzony, nasączony dobrymi intencjami, że momentami aż nie do zniesienia.
Cała ta mozaika perspektyw służy ilustracji dość banalnej myśli: że mord w domu Zarembów i sama Gorgonowa pozostaną tajemnicą, zagadką bez rozwiązania.
Bohaterowie to polska pracująca szlachta kresowa na powojennej tułaczej emigracji w Ameryce Południowej.
Wystawa przygotowana przez córkę i zięcia artysty to bardzo wiarygodny, osobisty, frapujący i odkrywczy obraz wielkiego reżysera.
Pozostaje apetyt na więcej – otrzymaliśmy znów zgrabny i efektowny zbiór fraz, ale jednak wciąż nie powieść.
Napisane jest melodyjną, żywą frazą, echa absolutyzmu moralnego Conrada dostrzeżemy tu jednak bez większego wysiłku.
Niezwykle emocjonalny opis odradzania się Europy po drugiej wojnie światowej.
Nastrój zadumy, refleksji i melancholii tylko wzmacnia tęsknotę za Knopflerem rockowym, niepozbawionym typowej dla niego melodyjności, ale z „wykopem”.
Southern rock z elementami country, R&B i klasycznego, prostego rock and rolla.
Młoda warszawska wytwórnia Penguin w krótkim odstępie zaproponowała dwie krzepiące, szczególnie pod względem warsztatowym, nowości.
Jako jeden z pierwszych uwierzył w impresjonizm, co wyglądało na obłęd, ale okazało się dobrą inwestycją. W Londynie otwarto wystawę poświęconą człowiekowi, który sprzedał światu ten uwielbiany dziś nurt malarstwa.
Kultura afroamerykańska od dawna inspiruje odrębną muzyką, stylem, mitologią. Dziś w wielu dziedzinach jest już w centrum uwagi całego świata.
Jaka piękna dekonstrukcja! Filozofowie Russel Blackford z Australii i Udo Schuklenk z Kanady wzięli pod lupę „50 mitów o ateizmie’’. I dali im odpór.
Rozmowa z Brettem Morgenem, reżyserem głośnego filmu dokumentalnego „Kurt Cobain: Montage of Heck”, który właśnie wchodzi do polskich kin.
Martwimy się Rosją, bo jest się czym martwić – sąsiad z palcem na nuklearnym przycisku stanowi autentyczne zagrożenie. Ale jednocześnie, nieświadomie, przykładamy się do kręcenia powroza, którego pętla zaciska się powoli na szyi Europy.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Jeśli – zgodnie z dowcipem – Brytyjczycy są w niebie policjantami, Włosi szefami kuchni, a Francuzi kochankami, to co robią tam Polacy? Na pewno piszą wiersze. Bo pisze się je u nas częściej, niż czyta.
Czy prawdziwi mężczyźni z zasadami w XXI w. jeszcze istnieją? Gdzie szukają dziś kodeksu zachowań i czy współczesny dżentelmen może nosić dres?
Sztuczne pszczoły zapylające truskawki. Roboty ważki naprawiające dziury w dachach. Karaluchy cyborgi odnajdujące w gruzach ofiary katastrof. Roboty wzorowane na owadach to już nie science fiction.
W dziedzinie matematyki byłem zawsze półdebilem. Nie wiem, jakim cudem udało mi się wspiąć na poziom „dostateczny” na maturze.
Jedną z ważnych obietnic złożonych przez kandydata Dudę w kampanii jest obietnica, że za jego prezydentury w Polsce nie będzie strefy euro.
Europarlament co kilka tygodni przenosi się z Brukseli do Strasburga, gdzie odbywa sesję plenarną. Ta stała wędrówka nadaje mu naturę nomadyczną.