Coraz więcej Polaków deklaruje się jako osoby niewierzące, a wiara wierzących przybiera coraz bardziej egzotyczne kształty.
Reakcje na zabójstwo Borysa Niemcowa pokazały, że w Rosji wzbierają siły, na tle których nawet Władimir Putin może się przedstawiać jako polityk umiaru.
Według dość powszechnej opinii to Bronisław Komorowski goni teraz Andrzeja Dudę, choć ma nad nim dużą przewagę w sondażach. To niejedyna osobliwość tej dziwnej prezydenckiej kampanii.
Kilka dni spędzonych daleko od Polski jest doświadczeniem ciekawym. Zwłaszcza gdy chce się pozostać w jakiej takiej z nią łączności, czyli śledzić główne wydarzenia polityczne.
Europa potrzebuje własnej armii – zaapelował w weekend Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej.
Jedyny taki kraj w Europie.
Rozmowa z prof. Pawłem Śpiewakiem, socjologiem i historykiem idei, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, autorem książki „Żydokomuna”, o sporach wokół filmu „Ida”.
Państwowa Inspekcja Pracy jest właśnie w trakcie dwóch fundamentalnych kontroli w sprawie mobbingu. Jedną przeprowadza... u siebie.
Czym się zajmują byli komendanci policji, kiedy jeszcze młodzi i w pełni sił wypadają ze służby?
Czasooszczędni, preferujący skróty pod szlabanem, zarzucają Pendolino zabójcze prędkości. Kandydaci na samobójców nie mogą się nachwalić.
Szpital w Zduńskiej Woli pozwał o zniesławienie pacjentkę, która oskarżyła go w mediach o błędy. Ale równocześnie 12 innych rodzin oskarża ten sam szpital o podobne błędy. Przekonał ich 32-letni hydraulik.
Daniel wracał busem z jakiejś fuchy, a Kalina stała na brzegu szosy, czekając na okazję. Ta znajomość skończyła się dla niego i dla niej dożywociem.
Kto ma pieniądze, ten ma władzę. W polskich domach pieniądze mają z reguły mężczyźni. I wykorzystują to. Tak rodzi się przemoc ekonomiczna.
Co robi bank centralny, jeśli w gospodarce jest recesja, a nikt nie chce zaciągać kredytów i zwiększać wydatków? Obniża stopy procentowe. A co robi, kiedy stopy są już na poziomie zerowym, a kredytów nadal nie przybywa? Wtedy stosuje luzowanie ilościowe.
Polski rynek kredytów hipotecznych jest młody, ale historię ma już bardzo burzliwą. Czas, żeby się uspokoił.
Kto zagwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne: wielkie elektrownie węglowe, reaktory jądrowe, potężne farmy wiatrowe? A może powinniśmy zająć się tym sami? W Polsce rodzi się właśnie energetyka obywatelska.
Polacy z Litwy znów sprzymierzyli się z partią Rosjan. I to w czasie, gdy Wilno obawia się inwazji zielonych ludzików ze wschodu.
Otoczenie Macrona przyznaje, że łatwo góruje nad innymi, jest wyjątkowo szybki w kojarzeniu faktów i ostry w analizach.
Po 40 latach odchodzi z polityki senator Barbara Mikulski, lwica amerykańskiej lewicy, koleżanka Baracka Obamy i orędowniczka Polski.
Gdy skandynawscy narciarze bili się o medale mistrzostw świata w Szwecji, na trybunach ich kibice stoczyli ze sobą wojnę na złośliwości i stereotypy.
Powołana w marcu 1765 r. akademia, zwana potocznie Szkołą Rycerską, kształciła młodzież nie tylko na wybitnych dowódców, ale i na dżentelmenów, poliglotów, którzy potrafiliby się znaleźć na światowych salonach.
Zbliża się 75 rocznica jednego z najgłośniejszych zabójstw XX w. Zaplanował je władca ZSRR Józef Stalin, wykonała poprzedniczka FSB i KGB, a ofiarą był Lew Trocki. Moskwa od dawna nie przebacza tym, których uważa za wrogów.
Wielu z nas dąży do bycia perfekcyjnym pracownikiem, studentem, rodzicem, dzieckiem czy małżonkiem. Naukowcy piszą o normalnym i neurotycznym perfekcjonizmie, pozytywnym i negatywnym.
Cypr to kraj przyjazny przedsiębiorcom i doskonałe miejsce na romantyczne wakacje. Nic dziwnego, jego mieszkańcy od głębokiej starożytności wykazują niezwykłą smykałkę do interesów, a patronką wyspy jest piękna bogini miłości Afrodyta.
Filmowy doktor House strzelał w ciemno i w trzy minuty stawiał diagnozę. W miarę poznawania wyników badań wykluczał formułowane podejrzenia. Jak sprawić, by rozpoznawanie zakażeń nie było grą w ruletkę?
Kino familijne w dobrym wydaniu, z nieprzemijającym przesłaniem, że dobro bywa nagradzane, a zło ukarane i każdy może kiedyś zostać zaproszony na bal, który odmieni jego życie.
Prawdziwy melodramat o dojrzałych, starszych ludziach, którzy próbują poukładać swoje życie na nowo.
Nad pełnym rozmachu widowiskiem wyraźnie ciąży ideał wielokulturowości i etnicznego pojednania.
Wystawiony w 130 rocznicę urodzin Witkacego dramat z 1921 r. dowodzi, że sporo prawdy jest w stwierdzeniu, że nic nie starzeje się tak szybko jak awangarda.
Frank zamierza zostać drugim Rooseveltem, zrewolucjonizować amerykański rynek pracy i zaprowadzić pokój na Bliskim Wschodzie.
Autor opisuje krajobraz bezkształtu i chaosu, robiąc z tego podróż po kręgach piekielnych z najdziwniejszymi przewodnikami.
Czy nowoczesne technologie to dla tradycyjnej książki zagrożenie czy szansa na ewolucję?
Choć interpretację faktów autor pozostawia czytelnikowi, to jasne jest, że spadkobiercy Hubbarda nie mogą liczyć na jego przychylność.
Nagrana w Nashville płyta brzmi doskonale, kompozycje są zróżnicowane, a obowiązkowa rockowa ballada „Blindsided” stanowi idealny kontrapunkt dla sąsiadujących z nią dynamicznych, rockowych kompozycji.
Liczę na to, że artystę opuści nastrój romantycznej nostalgii i dorzuci do pieca na następnej płycie.
Słucha się tego dobrze, choć po wysłuchaniu całości lęgnie się w głowie niepokojące pytanie – co dalej? Czy pomysłów nie zabraknie?
Dzieła pozbierane z siedzib partyjnych, urzędów państwowych, ale też domów wczasowych czy stołówek.
Polskie filmy biły w ubiegłym roku rekordy frekwencyjne, na „Bogów” poszło dotąd 2,5 mln Polaków, na „Miasto 44” prawie 2 mln. Tymczasem „Hiszpankę”, wielką historyczną produkcję za 24,5 mln zł, obejrzało w kinach tylko 60 tys. widzów. Klęska?
Biografie Édith Piaf i Billie Holiday przeglądane w stulecie urodzin jednej i drugiej wyglądają jak żywoty równoległe. Nie całkiem świętych, ale z pewnością męczennic.
„Lewiatan” przegrał walkę o Oscara z „Idą”, ale dla jego twórców to nie jest główny powód do zmartwień. Od 18 marca z POLITYKĄ będzie można kupić film, na który w Rosji wciąż trwa polityczna nagonka.
Rozmowa z Piotrem Beczałą, najwybitniejszym polskim tenorem, o nowych wyzwaniach, o przyszłości opery i o kształtowaniu głosu.
W społeczeństwie obywatelskim zaniepokojeni obywatele podpisują apel; w sprawach szczególnie ważnych uruchamiane są tuzy: naukowcy, intelektualiści, twórcy.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Wydawało się,że sławny polski transatlantyk odejdzie w niepamięć wraz z pokoleniami, dla których był legendą. Niespodziewanie otrzymał nowe życie.
Finowie z zespołu Pertti Kurikan Nimipäivät mogą wygrać w tym roku Eurowizję. Nie dlatego, że są niepełnosprawni. Pomimo tego.
Emocje schodzą na drugi plan, fani futbolu sięgają po wykresy, diagramy i tabelki. A po pokoleniu „piłkarskiego pokera” nadszedł czas generacji „piłkarskich szachów”.
Pamiętam, jak kiedyś na paryskim podwieczorku ku czci Czesława Miłosza u pani Danuty Szumskiej, niedługo po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, ktoś zażartował, że zdajemy się pokornie na opatrzność bożą, ale ona jakoś od wieków mało się nam za to wypłaca.
Źle Polacy się w tej sytuacji czują, wiadomo choćby z wystąpień kandydata Dudy.
Gdyby nie tsunami, strzelaliby do dziś. Dziesięć lat pokoju, z odbudową w tle, to wciąż niewiele. Nie bardzo wiadomo, kiedy normalność pokona wojenne traumy i co to będzie za normalność.