To historyczne zwycięstwo polskiego filmu. Mamy Oscara, więc może umilkną oskarżenia? Bo świat „Idę” Pawlikowskiego nie tylko docenia, ale i rozumie. W Polsce jest dużo gorzej.
Wojna wydaje się nie do wygrania. Czy Ukraina powinna się pogodzić z utratą Doniecka i Ługańska? Czy warto umierać za Donbas?
Rozpędza się wyborcze widowisko, co nie znaczy, że nabiera znaczenia. Pretendenci do prezydentury głoszą potrzebę wielkiej zmiany. Cokolwiek jednak mają na myśli, w grę wchodzi tylko zmiana na PiS.
Ewa Puszczyńska o drodze „Idy” do Oscara.
Przekonanie, że wybory prezydenckie wygra urzędujący prezydent, jest tak powszechne, że aż niebezpieczne.
Jarosław Kaczyński demonstracyjnie nie chciał się spotkać z premierem Węgier Viktorem Orbánem, kiedy ten odbywał rządową wizytę w Warszawie (chociaż, zdaje się, Orbán też nie zamierzał).
Po pięciu latach prac powstała wreszcie ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE).
Przy okazji prezydenckich wyborów podnoszą się głosy, że polska polityka jest mizerna, niepoważna, byle jaka – po prostu mała. Wiele w tym racji, ale może ta „małość” to w ogóle istotna cecha demokracji, a „wielkość” to atrybut wodzów i satrapów?
Być może nastolatki nie powinny uprawiać seksu. Ale uprawiają. Polskie prawo i edukacja zamykają na to oczy. Ale jeszcze gorzej, gdy otwierają.
Psycholog Jacek Santorski o tym, jak działa infamia i dlaczego obrazy cudzego upadku – prawdziwe czy też nie – tak na nas działają.
Na razie Słupsk jest oczarowany Robertem Biedroniem. Ale nowy prezydent musiał zacząć od surowego cięcia wydatków. Pytanie – czy czar pryśnie?
Burmistrz Mateusz Klinowski, doktor nauk prawnych, zwolennik legalizacji marihuany, lewicowy ateista, zamiast życzyć mieszkańcom papieskich Wadowic wesołych świąt upomniał ich, żeby przestali palić śmieci w piecach, sprzątali po swoich psach i przesiedli się na rowery.
Polscy internauci wynaleźli nowy hit, na świecie szerzej nieznany: czarne listy pracodawców. Czy to przejściowa moda, czy też sygnał groźnego podziału na my pracujący i oni krwiopijcy?
Od miesiąca żyje w Polsce 178 osób polskiego pochodzenia ewakuowanych z Donbasu. A oprócz nich tysiące innych, którzy uciekli z powodu wojny na Ukrainie, o których kompletna cisza.
Znani projektanci samochodów przerzucają się na traktory. Współczesny ciągnik potrafi być prawdziwym cudem techniki. Niektóre można zobaczyć na blokadach dróg.
Nadzór budowlany nakazuje rozbiórkę kilkuset nielegalnych domów rocznie. Większość samowoli zgłaszają sąsiedzi.
W publicznych rozważaniach dominują dwie, skrajnie różniące się, oceny polityki gospodarczej ostatnich siedmiu lat. Obie fałszywe.
To był tydzień Angeli Merkel. Niemiecka kanclerz dwoiła się i troiła, kursując między Kijowem, Moskwą i Brukselą. Ale jej aktywność paradoksalnie tylko uwypukliła słabość Europy.
Liderem walki o czystość czeskiego narodu został pół-Japończyk Tomio Okamura. Chce bronić naszych południowych sąsiadów przed Romami i kalifatem.
Po zamachach w Paryżu i Kopenhadze Europa mogłaby się czegoś nauczyć od Ameryki: że imigranci muszą pamiętać, dokąd przyjechali.
Zaczynał jako drobny oszust, sutener, złodziej. Stał się prorokiem, męczennikiem, ikoną. Jego życie i poglądy są inspiracją nie tylko dla czarnoskórych Amerykanów. Ostatnio – dla wspólnot LGBT.
25 lat temu Tadeusz Mazowiecki zamknął niechlubny antysemicki rozdział polityki PRL. Polska i Izrael nawiązały stosunki dyplomatyczne, po czym rozpoczęły tajną operację na niespotykaną skalę.
Z inicjatywy rodziny Mieczysława F. Rakowskiego, wieloletniego redaktora naczelnego POLITYKI, zrodził się pomysł ufundowania nagrody jego imienia, która pobudzałaby badania nad dziejami Polski lat 1945–89 i wyróżniała wybitne prace z tego zakresu.
Koralowce nie interesują się polityką. Ale polityka zainteresowała się nimi. Za ich pomocą Japonia chce wskrzesić tonący atol na Pacyfiku, aby zachować olbrzymią strefę ekonomiczną wokół niego. Na świecie jest więcej takich bezcennych skrawków lądów.
Ludzkie ciało zawsze było domem i spiżarnią dla różnych uprzykrzających życie i szkodzących zdrowiu pasożytów. Archeoparazytolodzy z badań nad nimi potrafią wyciągnąć ciekawe wnioski dotyczące kultury życia codziennego.
Akcja toczy się w Polsce lat 90., lecz ta Polska przypomina Amerykę z filmów amatorskich przesyłanych kiedyś przez krewnych rodakom w kraju.
Prosty film o ludzkiej godności.
To jeden z najbardziej szalonych i przykrych w oglądaniu filmów, które warto jednak polecić.
To jeden z najbardziej zaskakujących filmów ostatnich lat, choć sądząc po streszczeniu, można mieć co do tego pewne wątpliwości.
Erudycyjna ballada o wchodzeniu w dorosłość.
Jeśli ktoś gustuje w tego typu ogródku jordanowskim, będzie się bawił świetnie.
Gra uwodzi ogromem świata i liczbą oczekujących w nim przygód, ale rozczarowuje brakiem rzeczywistych wyzwań i licznymi uproszczeniami.
Na szczęście szablonowość wynagradza z nawiązką przede wszystkim język opowieści, wnikliwość portretów i obraz miasta – najpiękniejsze fragmenty książki dotyczą Lwowa.
Niespieszny rytm tej pięknej, skrzącej się mnóstwem odcieni prozy automatycznie przywodzi na myśl magika z Petersburga.
To wciągająca i morderczo wręcz skrupulatna historia o tym, jak człowiekowi udało się doprowadzić masowe zabijanie do perfekcji, osiągając prostotę dostępną nawet ośmiolatkom.
Świetna gitara i kompozycje.
Rozpoznawalny głos Avidana jest jednocześnie jego atutem, jak i piętnem. Jeśli jednak już kogoś oczaruje jego barwa, z pewnością nie odłoży tej płyty po jednokrotnym przesłuchaniu.
Ciekawa, przemyślana i dotychczas publicznie praktycznie nieznana kolekcja, bez prac słabych, za to z kilkoma naprawdę doskonałymi obrazami.
Rozmowa z Agnieszką Holland – reżyserką, zdobywczynią przyznawanej przez POLITYKĘ i ZAiKS nagrody Kreatora Kultury – o tym, jak marginalizowanie kultury sprawiło, że dziś ludzie nie rozumieją „Idy”.
Gust Chińczyka to jeden z głównych czynników wpływających na rynek sztuki. Każdy chce dziś dobrych artystycznych relacji z tym bogacącym się krajem, próbujemy i my.
Polska pisarka Magdalena Parys w powieści „Tunel” opowiedziała berlińczykom historię muru tak, jak nikt inny tego nie zrobił. Teraz mówi o historii: Niemcom o Polakach, a Polakom o Niemcach.
Krzysztof Varga, pisarz i felietonista „Gazety Wyborczej”, w jednej z cyklicznych audycji TVN „Tak jest” postawił kwestię regałów z książkami, na tle których rzadko występują politycy.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Zainteresowanie nowym serwisem This. i odwrót od Facebooka pokazują, że strumień internetowych treści stał się dla nas zbyt rwący, bałaganiarski i kłopotliwie nieskończony. Próbujemy się więc na nowo nauczyć stawiać kropkę.
Moda na crossfit, czyli trening ekstremalny, dotarła do Polski. I biorąc pod uwagę ogólną nieruchawość społeczeństwa, ma się całkiem dobrze.
Sukcesu filmu „Pięćdziesiąt twarzy Greya” należało się spodziewać, bo to dwa w jednym: do recepty na życie w stylu Coelho dodaje scenografię z softporno.
Panuje w Rzeczpospolitej przekonanie, że wybory prezydenckie wygra w cuglach miłościwie nam dzisiaj panujący Bronisław Komorowski. Bardzo się z tego cieszę.
I znów czuję lekki zapach zjełczałego kadzidła wieszczącego wiosnę średniowiecza.
Z badań CBOS wynika, że Polakowi żyje się coraz lepiej, jego optymizm rośnie, a on sam odczuwa rosnącą dumę z własnych osiągnięć.
Czasem uśmiechnięte, czasem z buziami wykrzywionymi grymasem przez chorobę, nieraz wręcz niepiękne. Ale ich ojcowie na zdjęciach – jak w wirtualnej galerii „Mam supertatę” – patrzą na nie jak na najwspanialsze dzieci świata.