Kryzys i trudny rynek pracy to dla niektórych kobiet pokusa, by uciec w rolę pani domu. Te, którym przytrafia się to przymusowo, przeżywają dramaty. Etykieta „kura domowa” traktowana bywa jako piętno.
Miałem sen. Oto 8 maja 2015 r., w 70-lecie zakończenia II wojny światowej, z inicjatywy Donalda Tuska i Angeli Merkel dzisiejsza cywilizowana Europa spotka się w Berlinie – bez trzaskania buciorami o bruk, bez wrzasku „uraa!” i obwoźnej erekcji rakiet atomowych. A nazajutrz wspólnie obchodzimy 9 maja, święto Unii Europejskiej...
Ze wszystkich wyborów prezydenckich w III RP te najbliższe – właśnie oficjalnie ogłoszone na 10 maja – zapowiadają się najskromniej. Partie nie mają na te wybory pomysłu. Ani specjalnie do nich serca.
Inauguracja kampanii Dudy to było naprawdę mocne uderzenie, przy którym posiedzenie Rady Krajowej Platformy udzielającej poparcia Bronisławowi Komorowskiemu praktycznie nie zaistniało.
Frank staniał wobec złotego, a stopy w Szwajcarii są wyraźnie ujemne.
Roman Frister (1928–2015)
PSL wystawił Adama Jarubasa nie po to, żeby starał się o prezydenturę, ale żeby pomógł partii w ważniejszych wyborach parlamentarnych.
Strajk w Kompanii Węglowej był po to, żeby nikt z górników nie stracił pracy. Strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej jest po to, by jedna osoba pracę straciła: prezes Jarosław Zagórowski. Za co oni go tak nie znoszą?
Rozmowa z Piotrem Makarewiczem, generałem dywizji w stanie spoczynku i byłym dyrektorem departamentu kontroli MON o tym, czy Polska jest przygotowana na wypadek wojny i o stanie naszej armii.
Może to nieludzkie tak wybić wszystkie dziki. Ale władza złożyła podlaskim rolnikom stosowne obietnice. Wygląda jednak na to, że znowu nierealne.
Rozsiany w kawałkach po świecie święty Walenty, patron epileptyków, chorych na cholerę oraz zakochanych, dokonał kolejnego cudu. W Chełmnie, dzięki kości świętego, nastąpił cud marketingowy.
W niedzielę rano, sześć lat temu, 18-letni wówczas Tomek przekręcił kluczyk w stacyjce opla, przejechał 800 metrów i uderzył w grupę 16-latków wracających z zabawy w Dyniskach Starych.
Samotny i ubezwłasnowolniony Mieczysław z Wrocławia, zupełnie o tym nie wiedząc, stał się bohaterem wirtualnego świata.
Lekarze, górnicy, rolnicy, frankowcy, muzycy, znów górnicy i naukowcy. Szykują się następni. Czy widzicie nadciągające tsunami konfliktów społecznych? Sorry, taki mamy klimat. Polityczny, społeczny i kulturowy.
Kurs złotego wobec najważniejszych walut zawirował i czasem trudno z tym żyć. Zwłaszcza wówczas, gdy ktoś wcześniej nie docenił siły i znaczenia ważnego słowa: ryzyko.
Nieznajomość prawa szkodzi – głosi stara prawnicza maksyma. W przypadku prawa konsumenckiego sprawdza się ona wyjątkowo często i boleśnie.
Z publicznej kasy w krajach Unii wspieranych jest wiele firm, jednak kto złamie przepisy, ten pomoc musi zwrócić. Równości nie ma. Na przykład polski Lot mógł dostać dotację, ale kopalnie już nie.
Pieniądze tego emiratu znad Zatoki Perskiej w przeszłości zamieniły pustynię w metropolię, a teraz wygrywają dla Kataru mecze i finansują zamachowców samobójców w Syrii.
Singapur, który w tym roku świętuje 50-lecie, jest już rajem dla biznesu i handlu, a lada dzień stanie się światową stolicą finansów. Tylko ludziom jest tam coraz ciaśniej.
Pogrążone w kryzysach i podgryzane przez sektę Boko Haram najludniejsze państwo Afryki idzie do wyborów. Ale w Nigerii głosowania to zwykle dopiero początek kłopotów.
Bronił Polski w najtrudniejszych czasach. Znalazł swe miejsce w hymnie. Przeszedł do złotej legendy, w której zapomniano o cieniach w życiorysie. 350 lat temu 16 lutego 1665 r. zmarł Stefan Czarniecki.
W historii niewolnictwa jest też i ten rozdział. W XVI–XVIII w. niewolniczy los spotkał miliony Europejczyków, wśród których był również autor „Don Kichota”.
Panie to płeć piękna, a mężczyźni brzydsza. Tymczasem, zgodnie z logiką ewolucji, powinno być na odwrót. U innych gatunków zwierząt to panowie są urodziwi. Jak rozwiązać tę zagadkę?
Rok 2014 był najcieplejszym w historii pomiarów meteorologicznych w Polsce, Europie i na świecie. Co będzie dalej?
Chętnie opisujemy w Technoechu wyrafinowane urządzenia, które pełnię swych możliwości ukazują dopiero w warunkach frontowych. Ale prawda o ich realnych zastosowaniach jest inna – większość swojego żywota spędzają nie na poszukiwaniach himalajskiej pantery śnieżnej, lecz w szafie.
Wachowscy błysnęli poczuciem humoru i mogą go rozwijać w popularną serię.
Kto gustuje w humorze absurdalnym, może w czasie seansu parę razy się uśmiechnąć.
Horror klasy C zmiksowany z estetyką stadionowych występów gwiazdek trzeciej ligi.
Prawie półtoragodzinne przedstawienie jest zlepkiem banałów na temat ciała, jego wykorzystywania w (pop)kulturze i oczekiwań widowni wobec gwiazd.
Dwa niedługie sztandarowe dzieła włoskiego weryzmu wykonuje się jednego wieczoru.
Świetnie napisana, doskonale oddająca ducha miejskich molochów, jest także ciekawym przyczynkiem do psychologii terroryzmu i opisem rodzenia się pewnego rodzaju fundamentalizmu.
Upoetyzowana autobiografia mentalna, feeria zmysłów i osobliwe ćwiczenia z pamięci.
Powieść błyszczy wspaniałymi metaforami i subtelnym dowcipem.
Nie za wiele bluesa, ale naprawdę dużo pierwszorzędnej muzyki.
Muzycy z lekkością i maestrią przemierzają dźwiękowe labirynty.
Trudny, ale udany powrót całego kobiecego tria na scenę.
Najgorętsi zwolennicy mogą ten zestaw uznać za powrót do formy po serii bardzo słabych albumów.
Londyńska galeria Whitechapel postanowiła uczcić stulecie sztuki abstrakcyjnej obszerną wystawą, reklamowaną hasłem „100 artystów, którzy zmienili świat”.
Warner Music Poland sfinalizował transakcję zakupu Polskich Nagrań – słynną wytwórnię z kogutem w logotypie. Sprzedaż ta wywołuje ogromne emocje.
Rozmowa z Pablopavo, laureatem Paszportów POLITYKI w dziedzinie muzyki popularnej.
Ostatnio 11-letni syn mojego chłopaka spytał go, kiedy będzie mógł używać „wszystkich słów”. Łukasz wybadał, o jakie konkretnie słowa chodzi. Były to naturalnie te, od których, jak to się mówi, więdną uszy.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Anglik John Oliver – nowy naczelny satyryk Ameryki – dowodzi, że infotainment to nie tylko rozrywka przebrana za informację. W drugą stronę to również działa!
Od biurka na Ziemi do piasków Marsa dzielą nas tylko dwa kroki. Pod warunkiem że założymy odpowiednie gogle. Czekaliśmy na tę chwilę od tysięcy lat.
Zmarła Danuta Szaflarska, jedna z największych gwiazd polskiego filmu. Miała 102 lata.
Większość Polaków rozmnaża się z czysto egoistycznych powodów, takich mianowicie, że chce mieć własne dziecko, które będzie dla nich oparciem na starość.
Nieruchomy jak własny pomnik siedziałem przed szybą telewizora.
Laureatki konkursu stały na torach. Były w wieczorowych sukniach krępujących ruchy i w wysokich szpilkach, które wbiły się w błoto pomiędzy kolejowymi podkładami. I wtedy w wizjerze aparatu fotograf zobaczył nadjeżdżający pociąg.