Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do sejmików województw, czyli najbardziej partyjną część wyborów samorządowych. Wygrało z Platformą po raz pierwszy od 9 lat.
Andrzeja Dudę znają głównie krakusi. Teraz będzie nową twarzą PiS. Za pół roku wystartuje na urząd prezydenta RP. Jest skazany na porażkę. Ale może się wylansować.
Cykliczne kryzysy PiS rodzą nowe partyjne gwiazdy. Kiedyś z tego mechanizmu skorzystał Adam Hofman, teraz jego upadek zrobił miejsce dla Marcina Mastalerka, nowego rzecznika partii.
Słuszne oburzenie na trzech posłów PiS, którzy prawdopodobnie wyłudzali publiczne pieniądze, zamienia się w protest przeciwko wszystkim poselskim wyjazdom. A część z nich ma sens.
Czeka nas sądowa rewolucja. Nawet umiarkowani pesymiści twierdzą, że skończy się ona katastrofą. Bo miało być jak w Ameryce, a może być jak zwykle – czyli między bałaganem a apokalipsą.
Dokładnie siedem lat i sześć dni po aresztowaniu Henryk Stokłosa wraca do życia publicznego. Wraca, bo czuje, że Polska go potrzebuje. Na razie w charakterze starosty.
Policja złapała handlarza narkotykami i znalazła miliony złotych na rachunkach jego rodziców emerytów, kilka mieszkań i kolekcję dzieł sztuki. Prokuratura uważa, że majątek pochodzi z przestępczych zysków i chce jego przepadku. Ale czy to możliwe?
Z zewnątrz wyglądało ładnie: elewacja, zadbany budynek. Dopiero kiedy wybuch gazu rozerwał kamienicę w centrum Katowic, odsłoniły się głęboko skrywane problemy.
Niepełnosprawni są siłą zamieniani – przez rodziny, szkoły, środowisko – w istoty aseksualne. Ze skutkiem fatalnym dla wszystkich.
Psycholog społeczny prof. Jonathan Haidt o dziedzicznym podziale na prawicę i lewicę, o tym, dlaczego polityczne centrum się wyludnia, wyborcy radykalizują, a w kulturze popularnej dominuje lewica.
Sprzeciw wobec autorytarnej władzy jest usprawiedliwiony wolnościowymi ideałami. Ale czy można nie przestrzegać prawa ustanowionego przez demokratycznie wybrany parlament?
Nad Zatoką Pucką, kojarzoną dotąd z wakacyjnym wypoczynkiem, mogą wyrosnąć szyby kopalniane. Czy zagłębie turystyczne przekształci się w zagłębie górnicze?
Kończy się właśnie proces, w którym główną oskarżoną jest Kazimiera T., przez 19 lat wójt Kleszczowa. Afery i skandalu pewnie by nie było, gdyby nie fakt, że to najbogatsza gmina w kraju.
Płytkie morze na północy Europy stało się właśnie kolejną, po Ukrainie, areną konfrontacji Rosji z Zachodem. Może nawet bardziej wybuchową.
Odchodzący szef Rady Europejskiej był jak haiku: subtelny, minimalistyczny i wyzbyty własnego ja. Jego polski następca chyba musi szukać nowej drogi.
Najpopularniejsza partia w Hiszpanii jeszcze rok temu nawet nie istniała. Jeśli w przyszłym roku wygra wybory, to przestanie istnieć Hiszpania, jaką znamy.
Ropa przyniosła bogactwo i siłę wielu. Nikomu tak ogromnej, jak Rockefellerom. Dziś legendarna rodzina krezusów i filantropów od ropy się odwraca.
Podczas pierwszej wojny światowej polską opinią publiczną wstrząsały opowieści o brutalności wojsk węgierskich w Galicji. Węgrzy blokowali też niepodległościowe aspiracje Polaków w monarchii habsburskiej.
W Europie i Stanach Zjednoczonych hasłem ostatnich miesięcy stała się reindustrializacja. Politycy i ekonomiści odkryli, że przemysł to zajęcie dobre nie tylko dla krajów biedniejszych.
Rozmowa z dr inż. arch. Agnieszką Labus, laureatką Nagrody Naukowej POLITYKI, o tym, co architektura i urbanistyka mogą zrobić dla starszych ludzi.
Wielka wojna światowa wciąż trwa. Codziennie jesteśmy karmieni informacjami o starciach i frontach. Komunikaty meteorologiczne zostały żywcem przeniesione z teatru działań wojennych.
Nietypowy kryminał poruszający temat szaleństwa mediów.
Obrazoburczy film ukazujący skandal skamieniałej kultury wyparcia, otchłań nieujawnianego cierpienia, społeczeństwo technokratów i twardzieli budujących niebezpiecznie pseudoracjonalny świat oparty na zawiedzionej nadziei.
W obu spektaklach władza jest przedstawiona jako bezwzględna i okrutna.
Duchowy spadkobierca pierwszych „Falloutów”.
Te zmagania mogą się podobać.
Samotny wilk prędzej niż od kul umrze tutaj z nudów.
Trzy czwarte tej książki to niemal realistyczna opowieść o rozmaitych wcieleniach Jacobsa.
Profesor Samsonowicz prowadzi nas po średniowiecznych miastach.
Trzeba powiedzieć od razu, że jest to rzecz dla miłośników pisarza.
Każda z piosenek słuchana z osobna to przyjemność dla każdego, a ich komplet to głęboka podróż przez estetykę XX-wiecznej muzyki popularnej.
Niedawna debiutantka udowadnia, że nie była zjawiskiem sezonowym.
W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej trwa właśnie VI edycja Dni Sztuki Tańca.
Rozmowa z reżyserem filmowym Siergiejem Łoźnicą, autorem dokumentu „Majdan. Rewolucja godności”.
Rozmowa z Dawidem Podsiadło, wokalistą, i Damianem Lisem, perkusistą, z zespołu Curly Heads o muzycznych przyjaźniach, szkolnych zespołach i kłopotach z prywatnością
Jeśli polityk chce się wyborcy przypodobać, musi się do niego upodobnić. A skoro Polak nie czyta, to i polityka z czytania się nie rozlicza. Słusznie?
Po 18 latach znów lśni otoczona przez ten czas legendą grupa Księżyc. Na peryferiach tworzyli sztukę, jakiej świat nie widzi. Aż w końcu świat się o nią upomniał.
Ze wszystkich austriackich instytucji, których nienawidził Thomas Bernhard, ministerstwo kultury było może instytucją znienawidzoną przezeń najbardziej.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
22 listopada 1989 r. w Hongkongu po raz pierwszy, i dotąd jedyny, wybrano na Miss Świata Polkę – urodzoną w Szczecinie Anetę Kręglicką.
Świat znów wspomina Freddiego Mercury’ego. Bo po śmierci lidera Queen nie pojawił się nikt, kto konsumowałby swoją sławę w równie spektakularny sposób. Pojawia się pytanie, czy w ogóle można mu dorównać?
Rusza Puchar Świata w skokach narciarskich. Poprzeczka dla Polaków wisi wyjątkowo wysoko. Sami ją tam umieścili.
Bezkonkurencyjnymi mistrzami Europy w dziedzinie manifestacji ulicznych są Francuzi.
Mucha przeleciała mi koło nosa. Potem druga i trzecia. Dawno ich tu u siebie nie widziałem. – Czołem, koleżanki! – krzyknąłem.
W europejskich gazetach tragicznej powodzi w dolinie Omo poświęcono – jeśli już – krótkie notatki. No bo kogo w cywilizowanym świecie może obchodzić śmierć siedmiuset dzikich w środku Afryki?