Żydzi już parę razy wracali do wolnej Polski – jako temat, folklor, emocja, moda. Do niezwykłego Muzeum Historii Żydów Polskich na warszawskim Muranowie ustawiają się kolejki.
Zaczęło się nowym reformatorskim otwarciem, skończyło buntem i pyrrusowym zwycięstwem konserwatystów. Ale dzięki synodowi biskupów świat zobaczył, że w Kościele trwa spór o małżeństwa i homoseksualizm, a układ sił jest płynny.
Mylił się, kto myślał, że wraz z odejściem z krajowej polityki Donalda Tuska temat Smoleńska ucichnie. Rozpoczyna się właśnie kampania przed pięcioleciem katastrofy. PiS zamierza przebudować smoleński mit.
Miniony tydzień był wyjątkowo pechowy dla łączności.
Zatrzymany za szpiegostwo ppłk Zbigniew J. był wielkim agentem.
Wewnętrzne walki w ugrupowaniu Janusza Korwin-Mikkego sprawiały wrażenie, że Nowa Prawica może zanurkować śladem partii Palikota. Tyle że szybciej. Ale podobno dopiero teraz ma być naprawdę dobrze.
Cuda działy się w banku SKOK Wołomin. To, że pijacy i bezrobotni dostawali miliony złotych pożyczek, to jedno. Ale dziwniejsze jest, że potem te pożyczki były spłacane i to nie wiadomo przez kogo.
Rozmowa z Krystianem Zięciem, 42-letnim emerytowanym pilotem samolotu F-16, o tym, ile kosztuje nas lotnictwo i ile latanie kosztuje pilota.
Spod fali integracyjnego entuzjazmu zaczęły przebijać wątpliwości: czy szkoła publiczna, a nie specjalna, jest zawsze najlepsza dla niepełnosprawnego dziecka?
Benjamin Barber o tym, że tradycyjne rządy państw już nie wystarczają i czym można starą władzę zastąpić.
Jak internet zmienia handel, a handel internet.
Szukasz kupca na mieszkanie, które nie ma wzięcia? My sprawimy, że znajdziesz go szybko – kuszą specjaliści od dodawania urody nieruchomościom.
Coś tu nie jest w porządku. W świecie, w którym telefonów komórkowych jest tyle co ludzi, aż 2,5 mld osób nie ma dostępu do toalet.
W niedzielnych wyborach na Ukrainie startuje też Tetiana Czornowoł, uosobienie wszystkich zwycięstw i porażek euromajdanu.
Nowa książka Henry’ego Kissingera „World Order” (Ład światowy) ukazuje się w momencie, kiedy ów ład jest szeroko kwestionowany.
Bitwa o Kobane to jeden z frontów pierwszej gender-wojny na Bliskim Wschodzie. Kurdyjki walczą z islamistami – o życie, i z Kurdami – o równość.
W traktatach paryskich w 1954 r. demokratyczne państwa Zachodu przyjęły w swój poczet część okupowanych Niemiec – wroga w niedawnych wojnach światowych. Przy okazji zaakceptowano rozdzielenie narodu niemieckiego między dwa państwa i dwa systemy polityczne.
Niewiele brakowało, aby autor „Raportu Karskiego” nie wykonał swojej misji. W czerwcu 1940 r., w trakcie przejścia na Słowację, Karski wpadł w ręce Niemców wraz z kompromitującymi go materiałami.
Niezwykła zdolność Tybetańczyków do życia na dużych wysokościach jest skutkiem krzyżówek z tajemniczym i wymarłym gatunkiem ludzi.
Matematyka to więcej niż jeden ze szkolnych przedmiotów. Jeśli uczyć jej odpowiednio, kształtuje umiejętność krytycznego myślenia. A to dziś zdolność bezcenna – przekonywali uczestnicy debaty w redakcji POLITYKI.
Nie dziwmy się, że tak trudno uporać się z ebolą. Umiemy sobie radzić tylko z niewieloma rodzajami wirusów.
Wielkie, wymagające maksymalnego skupienia kino.
Bohaterska piątka czołgistów przeciw całej nawale niemieckiej nie wychodzi poza schemat amerykańskiego kiczu patriotycznego.
Film ma jedną niewątpliwą zaletę, jest krótki, ale też opowiadana historia na więcej nie zasługuje.
Październikowy festiwal komiksowy w Łodzi to największy wysyp premier w ciągu roku. Kilku z nich nie można przeoczyć.
Nowozelandka dzieło życia ma jeszcze raczej przed sobą, ale „Wszystko, co lśni” to wiele obiecujący początek.
Biorąc za przykład zapał, z jakim Sławek Wierzcholski angażuje się w różnego typu muzyczne crossovery, warto i na tę książkę spojrzeć jako na muzyczną krzyżówkę.
Autor zmiksował schematy powieści szpiegowskiej i thrillera sądowego, dodając do nich smakowite opisy Francji schyłku XIX w.
Avdeeva jest artystką wrażliwą i inteligentną, coraz bardziej wszechstronną, rozwija się fantastycznie.
Czekaliśmy na ten album z niecierpliwością, ale i z pewnym niepokojem.
Takiego zestawu piosenek jeszcze nie dostaliśmy – ale jeśli ktoś ich zakazał, to autor sam sobie.
Pomysł wielkopolskich samorządowców i kuratorki Agaty Siwiak był tyleż prosty, co rewolucyjny: zaaranżować spotkanie awangardowych artystów z mieszkańcami małych miejscowości i stworzyć im warunki do wspólnej pracy.
Olga Boznańska to artystka, która przecierała Polkom drogę do świata sztuki. Muzeum Narodowe w Krakowie przypomina dorobek malarki.
W Polsce studiuje dziś ponad 1,5 mln osób. Nie wiadomo tylko, gdzie jest kultura studencka.
Czy można napisać 900-stronicową powieść, która trzyma w napięciu, chociaż składa się w dużej mierze z opisów, listów i dysput religijnych? Oldze Tokarczuk się udało.
Artyści tacy jak U2 czy Thom Yorke rywalizują dziś na sposoby dystrybucji swoich nagrań. Odwracają tym uwagę od samej muzyki i narażają się na krytykę fanów.
Przedmieścia metropolii są jak przedpokój. Z klimatem małomiasteczkowym, leniwym i swojskim.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Jeszcze nie przebrzmiały echa fety związanej z otwarciem lwiarni w gdańskim zoo, gdy samiec na oczach zwiedzających zagryzł lwicę.
Piłkarz Sebastian Mila, symbol niewykorzystanego talentu, w wieku 32 lat został odzyskany dla reprezentacji. A właściwie sam się odzyskał.
Francuzów wyprzedziliśmy w szybkości wprowadzenia widelców i – co za tym idzie – dobrych manier przy stole.
Podczas dorocznej gali wręczyliśmy młodym, wybitnym naukowcom Nagrody Naukowe POLITYKI 2014.
Europa boi się eboli, tymczasem w jej cieniu szerzy się jeszcze gorsza zaraza. Chodzi o rosnącą podczas synodu w Watykanie gorączkę wokół osób żyjących w związkach pozamałżeńskich.
Lubię w Polsce taki czas, jak mamy teraz, czyli przedwyborczy. Świecą, nawet nocami, wielkie słońca obietnic. Aż spać nie można z radości.
O tym, jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich, jak zostało zorganizowane i jakie niesie przesłanie, opowiada Marian Turski, jeden z jego inicjatorów, przewodniczący Rady Muzeum; więzień Auschwitz.