Nie 150, jak mówiono w Sejmie, ale nawet 500 kobiet rocznie traci życie w wyniku przemocy domowej. A antyprzemocowa Konwencja Rady Europy stała się kolejnym frontem ideologicznej wojny.
Po exposé nowej premier Ewy Kopacz politycy, eksperci i komentatorzy zastanawiają się, na ile propozycje rządowe są nowe, potrzebne i realne. Oto nasze notowania.
Po trzech latach od wielkiego sukcesu, którym w polskich politycznych realiach jest wynik 10 proc. w parlamentarnych wyborach, wszystko wskazuje na to, że Janusz Palikot zwija interes. Na ile zdecydowały jego własne błędy, a na ile niezmienna dominacja PO i PiS?
Ostatni tydzień pod względem politycznym był jednym z najciekawszych w ostatnich latach.
Przed zbliżającym się maratonem wyborczym sondaże urastają do rangi świętych wersetów. Próbuje się z nich wyczytać, co demos myśli, co czuje i kogo wybierze. Kłopot w tym, że społeczeństwo nie myśli, nie czuje i nie wie, co zrobi.
Zbigniew Religa: mąż, ojciec, pijący, palący, nerwowy, uparty, znawca ludzkich serc. Film o profesorze wchodzi właśnie na ekrany kin.
Sukienka zakonna nie jest modna. Co zatem wciąż skłania młodych ludzi do wyboru drogi, która w dzisiejszym świecie wydaje się tak anachroniczna i niezrozumiała?
Wieprzowina jako narzędzie rosyjskiej polityki zagranicznej nie spełniła wszystkich pokładanych w niej nadziei. Można nawet śmiało powiedzieć, że okazała się zwykłą świnią.
Rekin biznesu Jerzy Malek wystawił nadmorski kurort na próbę. Zaoferował 5 mln zł, pod warunkiem że obecny burmistrz Ustki nie wystartuje w wyborach.
Czy dźwignią reklamową firm mogą stać się poglądy ich właścicieli? Jak najbardziej. O ile nie odstraszą dotychczasowych klientów.
Dzięki zawieszeniu broni ukraiński prezydent nie przegrał wojny z Rosją, ale teraz może przegrać pokój z Ukraińcami. Wiele mogą wyjaśnić efekty spotkania z Putinem w Mediolanie, które rozpoczęło się dziś rano.
Przestańmy karać za kazirodztwo – postuluje Niemiecka Rada Etyki. Czy za Odrą pęknie kolejne tabu obyczajowe?
Protestujące miasto psuje krew komunistom z Pekinu, bo jeśli okazałoby się, że Chińczycy z tej byłej brytyjskiej enklawy dorośli do demokracji, to dlaczego Chińczycy z kontynentu mieliby być gorsi.
Słowo „lubelskie” ma tutaj dwa znaczenia. Lubelsko jest (kciuk w górę), kiedy mowa o mieście ciekawym, żywym, kolorowym kulturalnie, lubelsko też (kciuk w dół), gdy znowu jakiś cwaniak próbuje cię narżnąć na parę złotych.
To miasto robi dobre wrażenie. Zawdzięcza to historii, a także – paradoksalnie – obojętności władz.
Uczelnie to najwięksi pracodawcy w mieście, 25 proc. mieszkańców to studenci, a akademickość to podstawowy element strategii rozwoju dla władz Lublina.
Lublin polityczny to miasto pełne paradoksów, wręcz cudów. Od lat wybory wygrywa tu PiS, ale rządzi Platforma. A w głosowaniach na prezydenta bywa, że zwyciężają ci, którzy mieli z kretesem przegrać.
Słynny dziś tajny ośrodek wywiadu w Starych Kiejkutach zbudowano na początku lat 70. Kandydaci na szpiegów szkolili się w luksusowych warunkach.
Stosunki między Polską a Ukrainą nie powróciły po 1989 r. w dawne koleiny roszczeń terytorialnych i rachunków krzywd. Między innymi dzięki zaangażowaniu i postawie środowisk niezależnych.
Miłość do samochodów nie jest w pełni wymysłem XX w. Elegancki wóz kołowy dowodził wysokiego statusu społecznego długo przedtem, nim przesiedliśmy się do pojazdów napędzanych przez konie mechaniczne.
Rozmowa z neurobiologiem Geraldem Hütherem, profesorem Uniwersytetu w Getyndze, o tym, dlaczego dzieci nudzą się w szkole i co zrobić, żeby mogły rzeczywiście czegoś się tam nauczyć.
Świetnie opowiedziana historia o upartym człowieku, który zmienił nie tylko Polskę i Polaków, ale i świat.
Autor nie miał pomysłu, jak ten cały królewski sztafaż Schillera, dziś zupełnie egzotyczny, przełożyć na uniwersalną historię o żądzy władzy.
Wystawa jest świadectwem, do jak radykalnych działań może doprowadzić spóźniająca się kobieta.
Najintensywniej reklamowana nowość serialowa tego sezonu po pierwszym odcinku mocno rozczarowuje.
Prokurator Teodor Szacki, którego znamy z wcześniejszych książek Zygmunta Miłoszewskiego, przenosi się do Olsztyna.
Krzysztof Kowalewski, dziś 77-letni aktor i estradowiec, opowiada o wydarzeniach ze swojego życia.
To książka bezlitosna. Zwłaszcza dla czytelnika mającego ugruntowane przekonania co do natury świata, religii i moralności.
Rozmowa Tadeusza Sobolewskiego z Mają Komorowską jest niejako rewersem poprzedniej.
Zestaw satysfakcjonuje jako całość, chyba najbardziej z dotychczasowych płyt artystki.
Wszystko dopina się tu wspaniale, nawet kolejność piosenek ma swoją logikę.
Nie jest to może wykonawstwo żywiołowe, za to bardzo zdyscyplinowane, szukające prostoty, nie efektu.
Krakowskie festiwale zagospodarowują ostatnio każdy zakamarek przestrzeni międzygatunkowej.
To już 30., jubileuszowa edycja imprezy. Co warto zobaczyć? Będą niespodzianki.
Rozmowa z minister Małgorzatą Omilanowską o dzieleniu pieniędzy oraz podziałach ideologicznych w kulturze.
Otwarto nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a w całym kraju sale koncertowe rosną jak grzyby po deszczu. Teraz trzeba będzie je utrzymać i wypełnić programem.
Pierwszy tom trylogii „Endgame” Jamesa Freya ma być hitem większym niż „Kod da Vinci” czy „Harry Potter”. Nie tyle książką, ile przyszłością rozrywki. Może też być spektakularną klapą.
Z całego Led Zeppelin był najbardziej zamknięty w sobie i zarazem najbardziej otwarty muzycznie. Teraz John Paul Jones wystąpi we Wrocławiu w towarzystwie improwizującej formacji Supersilent.
Wszyscy znamy ten typ: wujo, który jest duszą towarzystwa za biesiadnym stołem. Na ślubie, na chrzcinach, u cioci na imieninach.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Co może sprzedać delebryta, czyli dlaczego gwiazdy, które zeszły z tego świata, pozostają na rynku i często zarabiają lepiej niż te żywe.
Algi można już znaleźć nawet w hamburgerach i chipsach. I warto się z tym oswoić, bo wkrótce będziemy na glony skazani. Na szczęście są smaczne i zdrowe.
11 października polscy piłkarze kolejny raz walczą o pierwsze w historii zwycięstwo nad Niemcami. Bo chyba nie chcemy być drugą Brazylią?
Ponad tydzień temu polski świat literacki zelektryzowała afera rodem z magla. Krytyczka Kinga Dunin i pisarz Ignacy Karpowicz, nominowany w tym roku do nagrody Nike za powieść „ości”, publicznie zaczęli obrzucać się wyzwiskami i ujawniać intymne szczegóły swojej relacji. O co właściwie poszło? O pieniądze? Też, ale przede wszystkim o zawiedzioną miłość.
Po słynnym już tekście profesora Hartmana na temat kazirodztwa niedawno opinię publiczną zbulwersował zamieszczony w internecie tekst profesora Pacana, będący próbą nowego spojrzenia na ludożerstwo.
Tę rozmowę czyta się jak kryminał. Taki, który nie ustępuje książkom Stiega Larssona.
Realność nie ma tu żadnego znaczenia – mówi Tomasz Kawiak, ps. Tomek, rzeźbiarz, podróżnik i kontrkulturowy skandalista, który od 10 lat dzieli życie między Francję i Maroko. – W Tangerze nic nie jest wieczne czy prawdziwe. Wszystko jest wielką prowizorką.