Czy coś nam jeszcze dzisiaj przychodzi z dobrych manier? Czy warto uczyć dzieci savoir-vivre’u, czy też trzeba przystać na świat z jego prostactwem i wulgarnością?
PiS szykuje się do władzy, a Platforma wciąż nie może w to uwierzyć. Po wakacjach zacznie się najważniejszy od lat polityczny sezon w kraju.
Spór o relację między państwem a Kościołem wciąż się zaognia. Jeśli szef episkopatu publicznie kwestionuje zasadę neutralności światopoglądowej państwa, sprawa staje się wyjątkowo poważna.
Siedemdziesiąta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego przyćmiła naszą politykę, co chyba nie spodobało się Jarosławowi Kaczyńskiemu, który uroczystości uznał za „wątłe”.
Od kilku dni modnie jest jeść jabłka na złość Putinowi.
POLITYKA Cyfrowa i POLITYKA na iPadzie już w poniedziałek 11 sierpnia.
Socjolożka religii prof. Maria Libiszowska-Żółtkowska o fenomenie polskiego pielgrzymowania.
Każdego lata gminy w Polsce szukają sposobów, jak Polacy mogą zabawić się lepiej, więcej i dziwniej.
Od trzech lat Danuta, dobra córka, próbuje odzyskać śp. matkę zamkniętą w plastiku.
Prawie 40 proc. dorosłych Polaków żyje bez tego dokumentu.
Sławomir Opala odszedł w sobotni wieczór, kiedy policjantom jeszcze grały fanfary.
Politycy PSL i PiS straszą, że wykupią nas obcy. To nie tylko Niemcy czy Holendrzy, ale także ci Polacy, którzy nie są rolnikami. Polska ziemia, czyli ponad połowa powierzchni kraju, ma być tylko dla chłopów.
Banki i towarzystwa asekuracyjne wymyśliły genialny sposób, jak od klientów wyciągać pieniądze za pomocą niby-ubezpieczeń. Państwo wypowiedziało temu procederowi niby-wojnę. A Wojciech Kamieński ruszył na prawdziwą.
Kup apartament i zarabiaj na wynajmie, kuszą agencje oferujące nieruchomości w ciepłych krajach. A jak masz czas, mieszkaj w nim sam. Wybór ogromny, ceny jeszcze kryzysowe. Warto spróbować?
Mordują się nawzajem w Iraku i Syrii, a jednocześnie milczą, gdy Izrael bombarduje ich braci w Gazie. Czy Arabów coś jeszcze dziś łączy?
Rebelia na Ukrainie wpędza Władimira Putina w spore tarapaty. Rozmiary porażki ograniczyć ma Siergiej Szojgu, prawdopodobny zwierzchnik wschodnioukraińskich separatystów i od dwóch dekad etatowy rozwiązywacz problemów Kremla.
Kościół anglikański uznał właśnie, że jeśli Bóg wcielił się w człowieka, a nie w mężczyznę, to równie dobrze kobiety mogą się wcielić w biskupów.
W sierpniu 1980 r. służby specjalne do ostatniej chwili szykowały porwanie Lecha Wałęsy i szturm na Stocznię Gdańską im. Lenina. Czy plan miał szansę realizacji?
Czterdzieści trzy lata temu, 9 sierpnia 1974 r., Richard M. Nixon jako pierwszy (i dotąd jedyny) amerykański przywódca w historii złożył rezygnację ze stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Gdy oczy całego świata skierowane były na Brazylię i mundial, a informacje ze stadionu w Manaus w środku amazońskiej dżungli w ułamku sekundy docierały na krańce Ziemi, na wielu obszarach Amazonii żyli ludzie, którzy o mistrzostwach nic nie słyszeli. Tak jak i o całej naszej cywilizacji.
„Nie sądź książki po okładce”. Czasami to jednak ona stanowi o wartości starego woluminu i budzi wielkie zainteresowanie bibliofilów i bibliologów.
Niemieckość zaczyna się odkrywać, nawet do niej nawiązywać, choćby było to tak głupawe nawiązanie, jak wypisanie gotyckimi literami nazwy sklepu spożywczego. Nienawiść minęła.
Repertuar wakacyjny mamy taki jak zwykle o tej porze roku, czyli marny.
Gotowanie na ekranie stało się modne.
Wystawa jest dość kameralna, ale ważna – praktycznie inauguruje działalność wystawienniczą muzeum, na kilka miesięcy przed otwarciem ekspozycji stałej.
Jeden z najważniejszych komików Ameryki Louis C.K. po dłuższej przerwie wrócił z nowym sezonem swojego najważniejszego projektu – autorskiego serialu „Louie”, którego jest scenarzystą, montażystą i głównym aktorem.
Pierwsze wydanie „Pamiętnika” ukazało się w 1970 r. ze skrótami, których najprawdopodobniej dokonała sama redakcja PIW, uprzedzając cenzurę.
Minęło 20 lat od dnia, gdy Aleksander Łukaszenka zasiadł w fotelu prezydenta Białorusi.
Pisarz Ádám Bodor stworzył karpacką wersję realizmu magicznego, w którym więcej jest dusznej kafkowskiej atmosfery niż márquezowskiej cudowności.
Nigdy występy nie sprawiały mi tyle przyjemności” – opisuje Pete Townshend swój stan w chwili, gdy doszło do tragedii w Cincinnati.
Każda nowa płyta amerykańskiego potwora metalu, grupy Mastodon, wprawia w zachwyt miłośników bezpardonowego łojenia.
Rod Piazza to znany wszystkim miłośnikom bluesa kalifornijski mistrz harmonijki ustnej.
Wśród kulturalnych odprysków kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ta płyta należy do najdziwniejszych.
„Czarny węgiel, cienki lód” – brutalny chiński kryminał w stylu noir Diao Yinana, uhonorowany Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale – to największa atrakcja filmowa festiwalu idei Transatlantyk.
Podczas gdy w Polsce część lekarzy chce cofnąć medycynę do czasów średniowiecza, Steven Soderbergh i Clive Owen w świetnym serialu „The Knick” pokazują, jak w bólach z tamtej epoki wychodziła.
To, jak widzimy siebie samych, stoi często w rażącej sprzeczności z tym, jak wypadamy w oczach innych. Zainspirowana kultowym tekstem kenijskiego autora Binyavanga Wainaina „Jak pisać o Afryce” popatrzyłam na Polskę i rodaków oczami obcokrajowca.
Czy można zrobić operę o porwaniu statku i zabiciu zakładnika? O tym, że to ryzykowne, przekonał się niedawno dyrektor nowojorskiej Metropolitan Opera.
Big-beat, muzyka czasów PRL, wciąż budzi ciekawość, nawet fascynację. Odpowiedzią na jedno i drugie jest wywiad rzeka Witolda Górki z Tomaszem Jaśkiewiczem „Byłem gitarzystą Niemena”.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Co roku w połowie czerwca statek badawczy Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie wypływa na północ. Cel: Ocean Arktyczny.
Czy wypada podrywać esemesem? Stosować emotikony w korespondencji służbowej? Polubić wiadomość o czyjejś śmierci? Lista pytań dotyczących manier w świecie online wydłuża się szybciej niż lista odpowiedzi.
Po wprowadzeniu przez Rosję embarga Polska stanęła w obliczu kryzysu jabłkowego. W tej sprawie odbyło się już pierwsze posiedzenie sztabu antykryzysowego, którego przebieg znamy dzięki nielegalnym nagraniom opublikowanym przez media.
Moje hobby to czytanie wspomnień rówieśników. Jak oni przeżyli nasze czasy? Trudno, żebym nie rzucił się zachłannie na autobiografię ambasadora Jerzego M. Nowaka.
Tegoroczne obchody 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego były „wątłe pod każdym względem” – tak ocenił je prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Nie są starzy, samotni, zaniedbani ani trochę niespełna rozumu, a mimo to opiekują się bezdomnymi zwierzętami.