Na polskich drogach przybywa samochodów i nowych kierowców. Wśród kierowców przybywa jeżdżących za szybko, po narkotykach i leczonych psychiatrycznie. Co z tym robić?
Mimo że powstanie warszawskie było pod koniec II wojny światowej jednym z momentów zwrotnych polityki europejskiej, nie zapadło w powszechną pamięć historyczną. Dla Polaków jednak jest doświadczeniem kluczowym ostatnich 250 lat.
W spiskowej teorii wszystko się ze wszystkim łączy, a historia się złowieszczo powtarza. W rzeczywistości zawsze jest inaczej.
Po tym, kto zostaje pełnomocnikiem do spraw równości, można stwierdzić, czy Donald Tusk mruga do elektoratu akurat prawym czy lewym okiem.
Ludowcy wiedzą, że w tej kadencji są ostatnią ostoją rządu Tuska, ale nie ma zgody, ile da się z tego wycisnąć. I kto ma być głównym wyciskającym.
Oszczędzający w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej Wspólnota nie mogą wyjąć z niej swoich pieniędzy, bo ta zgłosiła wniosek o upadłość. Kasa jest pusta.
To będzie wróżba, nie komentarz: wkrótce obie strony konfliktu w Gazie ogłoszą sukces.
Wyrok w sprawie „polskich” więzień CIA to test dla relacji Warszawa–Waszyngton. Amerykanie właśnie go oblewają.
Telewizja Republika ma najniższą oglądalność wśród wszystkich kanałów informacyjnych. Prawicowy elektorat widocznie preferuje słowo pisane.
Odzież patriotyczna nie może być zbyt droga, ale też za tania. Pasek parciany z napisem Polska (20 zł sztuka) to byłby szczyt obciachu.
Planowany na 14 sierpnia skok cywilizacyjny polskiego więziennictwa wycelowany jest w higienę. W tej dziedzinie to już drugi skok w ciągu zaledwie 25 lat.
Wnioski o rządową Kartę Dużej Rodziny złożyło dotychczas ledwie 2 proc. wszystkich, którzy mogą się o nią ubiegać. Bo rozminęła się z oczekiwaniami.
Rozmowa z prof. prawa UW Eleonorą Zielińską o granicach klauzuli sumienia, początkach życia i niedoskonałościach prawa.
Klienci upadłej niedawno spółki Gant dołączą do setek rodzin, już wcześniej wystawionych do wiatru przez deweloperów. Do dziś żadna nie doczekała się sprawiedliwości. Upadek dewelopera dla jego klientów oznacza ruinę finansową.
Osiem lat temu PKN Orlen kupił litewską rafinerię w Możejkach za 2,8 mld dol. To była największa zagraniczna inwestycja polskiej firmy i jej ogromny sukces. W minionym tygodniu koncern oficjalnie wycenił wartość tego sukcesu: 0 zł.
Przerwany lot MH17 nie będzie holenderskim 11 września ani czymś w rodzaju Smoleńska. Holendrzy są na to zbyt pragmatyczni.
Podsłuchiwany przez Amerykanów i kuszony przez Rosjan, Berlin próbuje zająć nową pozycję – dokładnie w połowie drogi między Waszyngtonem a Moskwą.
Premier Wielkiej Brytanii zasugerował, że jeśli Partia Konserwatywna wygra wybory, referendum odbędzie się wcześniej niż planowano.
Rosja od wieków budowała swoje imperium ogniem i mieczem. Niestety, dla świata przekonanie o skuteczności zbrojnej agresji pokutuje u Rosjan do dziś.
Kiedy rządy Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i USA rozpoczęły pierwsze przygotowania do prac nad bronią jądrową, na świecie było ok. 3,5 tys. ton zapasów rudy uranowej. O dostęp do tego surowca rozegrał się jeden z najbardziej zajadłych wyścigów II wojny światowej.
Naukę najwyższych lotów uprawia się nieraz na granicy śmieszności. I to właśnie w umiejętności błądzenia tkwi siła Zachodu.
Sygnatariusze „Deklaracji wiary” potępiają badania prenatalne, nazywając je śmiertelnym zagrożeniem dla nienarodzonych dzieci. Tymczasem genetyka oferuje już takie metody diagnostyki wad płodu, że argumenty obrońców życia stają się archaiczne.
W czeskim Nachodzie przekroczyłem polską granicę i z miejsca się obudziłem. Czechy mnie usypiały, a w Polsce spać się nie dało. Polska piekła z każdej strony.
Lepiej, niż się można było spodziewać.
Pełnometrażowy dokument śledzi poczynania artysty po opuszczeniu aresztu, gdy odebrano mu paszport i zabroniono wypowiadać się publicznie.
Jedna z naszych najwybitniejszych śpiewaczek i amerykański zwycięzca konkursu chopinowskiego z 1970 r. występują razem już od dawna, rozumieją się więc znakomicie.
Pomysłowe rozwinięcie klasycznego wzorca czarnego kryminału, klarowność intryg i mroczny nastroj.
Historia opowiedziana ze swadą, dystansem i humorem.
Żydowskie mieszczaństwo w faszystowskich Włoszech.
Kisiel jako kompozytor był taki jak w życiu – przekorny, ironiczny, kanciasty.
Za talentami wokalnymi dziś trudno nadążyć. Może dlatego, że mało z nich zostaje w domu, większość pcha się do talent show, radia albo i bezpośrednio na rynek płytowy.
Największych arcydzieł tu nie uświadczymy, ale magia nazwisk z pewnością zrobi swoje.
Okrągłą 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego obchodzą także artyści. Oto wybór najciekawszych wydarzeń do obejrzenia na scenie, w kinie i w galerii.
Impreza promuje przede wszystkim wysokiej klasy europejskie kino autorskie.
Gdyby ogłosić plebiscyt na najbardziej fotogenicznego polskiego bohatera, zapewne wygrałby powstaniec warszawski.
Skończyły się bunt i negacja, ale muzyka alternatywna ma się znakomicie. Co takiego odkryła publiczność imprez w rodzaju Off Festivalu?
Zdarzało wam się przerwać czytanie ważnej książki po trzech stronach? Do niedawna byliście bezkarni. Aż pojawiły się narzędzia, które rejestrują i monitorują nasze sposoby lektury.
Nigdy nie podejrzewałem, że zamieszkaliśmy w nawiedzonym domu – w sumie nie wiem, skąd takie przekonanie, w końcu żyjemy w samym środku miasta-upiora, Warszawy-Feniksa, lecz i Warszawy-zombie, gdzie na każdym rogu kogoś rozstrzelano. A jak nie rozstrzelano, to wyrzucono z okna, a jak nie wyrzucono z okna, to przynajmniej powieszono.
Przystanek Woodstock jest w polskiej skali zjawiskiem, więc jego uczestników chętnie opatruje się terminem: pokolenie. Słusznie?
Polski komiks odmalowuje ostatnio porywającą galerię bohaterów subkultur młodzieżowych: od ery hipisowskiej po lata 90.
Radość w wielu domach – dzieci wyjechały na ferie/wakacje/weekend. Można wreszcie jeść, co się lubi, nie oglądając się na smarkaczy.
Lektura prasy i portali internetowych uzmysławia, jak ciężkie jest życie osób wiernych nauczaniu polskich biskupów.
Mundial w Brazylii, a potem dwumecz piłkarzy Legii z drużyną Świętego Patryka (Irlandia) stanowiły świetną ucieczkę od ponurej sceny krajowej, gdzie królują podsłuchy i afery, a na domiar złego – porażka przed trybunałem w Strasburgu.
Nie ma tu lekarza, sklepu, szkoły ani stacji benzynowej. Droga przez wieś mija lądowisko helikopterów, restaurację, kościół, przystań wodną i kończy się przy schronisku dla turystów.