Wakacje są za długie. A w każdym razie się dłużą. Zwłaszcza rodzicom, którzy na ponad dwa miesiące muszą zapewnić opiekę nad dziećmi. Ale chyba również dzieciom, które kombinują, jak nie dać się wywieźć tam, gdzie nie będzie komputera.
Mundialu w Brazylii nie wygrała żadna wielka gwiazda. Wygrał kolektyw i chodzi tu nie tylko o zwycięską drużynę Niemiec.
Najsilniejsze wzmożenie paranoiczne wywołała katastrofa smoleńska interpretowana jako zorganizowany przez Putina i Tuska zamach na Lecha Kaczyńskiego. Najnowszym etapem tego szlaku jest afera podsłuchowa.
Janusz Palikot nie wyklucza porozumienia samorządowego z SLD, w tym wspólnego kandydata na prezydenta Warszawy. To byłby początek jednoczenia lewicy wymuszonego klęską w eurowyborach.
22 lipca PRL obchodziła jako święto państwowe, bo tego dnia, w 1944 r., wydano osławiony Manifest Lipcowy, uznany akt założycielski nowej Polski. Właśnie mija 70 lat od początku Polski Ludowej, niedawno też obchodziliśmy 25-lecie jej końca. To szmat czasu. Ale im dalej, tym gorzej radzimy sobie z tą częścią naszej historii.
Za dyrygowanie polską polityką, w sposób mniej lub bardziej poważny, wzięło się tyle osób, organizacji oraz instytucji, że można odnieść wrażenie przepychanki przy pulpicie.
Marta Kaczyńska długo już tkwi w rozpadającym się małżeństwie z Marcinem Dubienieckim. Mieli się rozwieść kilka razy, ale sprawa znów została zawieszona.
Kim jest Piotr Nisztor? To jedna z najciekawszych zagadek, jakie wciąż towarzyszą tzw. aferze podsłuchowej.
Symboliczne powtórzenie wyborów z 4 czerwca 1989 r. okazało się o tyle rozczarowujące, że tym razem zdecydowana większość ludzi nie poszła do urn.
Polak? Niemiec? Rosjanin? Szukając tożsamości, zdezerterował z wojska, próbował uciec z Polski Ludowej. Dostał postrzał w nogi, odsiedział wyrok w więzieniu. Teraz chciałby rehabilitacji, ale sądy odmawiają.
PolakPotrafi.pl to jeden z tzw. portali crowdfundingowych, łączących marzycieli z tymi, którzy chcą im pomóc te marzenia sfinansować. Wydawałoby się, że przy tak niskim u nas poziomie zaufania społecznego to się nie może udać. A jednak.
W cieniu afery podsłuchowej pojawił się nowy scenariusz pisany cyrylicą. Rosyjski Acron skupuje akcje polskiego producenta nawozów – Grupy Azoty. Ma już 20 proc. i apetyt na resztę. Czas się bać?
Piwo jest za tanie – uważa minister zdrowia. Wcale nie – odpowiada minister finansów i odmawia podniesienia akcyzy. A minister sportu nawet bardziej by je reklamował. Zanosi się na gorącą dyskusję w rządzie. Przy piwie?
Od wyniku bitwy o stolicę Donbasu może zależeć los całego kryzysu na Ukrainie. Ale mieszkańcom Doniecka jest już wszystko jedno – ważne, żeby wrócił porządek i rozgrywki piłkarskie.
W USA, jak w magicznej kuli, widać już dziś, do czego prowadzi nadużywanie klauzuli sumienia. Raz wykorzystana w medycynie, szybko przenosi się na inne sfery życia publicznego.
Amerykanie, Rosjanie i Delian Peewski, szemrany właściciel ponad połowy mediów, zrobili sobie z Bułgarii arenę zmagań. I mało brakowało, a puściliby ją z dymem.
Żołnierze ludowego Wojska Polskiego wyzwalali kraj, podlegając jednak narzuconej społeczeństwu władzy. Armia legitymizowała system komunistyczny, ale szeregowi żołnierze najczęściej nie byli tego świadomi.
Setna rocznica wybuchu I wojny światowej to wielki teatr dzisiejszej polityki.
Natura stworzyła te potwory 245 mln lat temu. I sama je unicestwiła 180 mln lat później. Mija właśnie 190 lat, kiedy świat dowiedział się o istnieniu dinozaurów. W Polsce jednak znane były od stuleci – nie nosiły tylko naukowej nazwy.
Przyzwyczajamy się, że dziś każdy może inwigilować każdego. Trudniej jednak pogodzić się z tym, że jesteśmy uczestnikami wielkiego eksperymentu, w którym badane są możliwości wpływania na emocje ludzi.
Świetnie zrealizowany, dynamiczny thriller sensacyjny.
Lekka wakacyjna komedia okazuje się dość nieoczekiwanie moralitetem.
Żmudne i nudne śledztwo w sprawie, której rozwiązanie jest znane od 2,5 tys. lat.
Dobrze napisana, współczesna francuska komedia, z wyrazistymi charakterami i przemyślanymi zwrotami akcji, w rozrywkowy sposób podejmująca ważny i aktualny temat.
Portret Ameryki lat 50. i 60.
Powieść, choć momentami zbyt wulgarna i przydługa, jest także cennym świadectwem minionego czasu, krzywym zwierciadłem, w którym warto się przejrzeć.
Nowa książka norweskiego pisarza wcale nie jest gorsza od poprzedniej.
Wystawa ma fantastyczny walor edukacyjny: starszym przypomina, a młodszym otwiera oczy na epokę, w której każdy mógł wierzyć, że już wkrótce sam będzie mógł polecieć na Marsa.
Idealne piosenki dla tych, którzy nie słuchają muzyki zbyt często.
Płyta niezwykle różnorodna, zaskakująca mnogością pomysłów.
Aż 20 głośnych tytułów z Cannes znalazło się w programie 14 edycji Nowych Horyzontów.
Protesty religijne wypromowały właśnie w Polsce teatr Rodrigo Garcíi. Teraz zwracamy uwagę protestujących na Kena Russella. Jego skandalizujące kino będzie miało retrospektywę we Wrocławiu i zasłużyło na renesans popularności.
W Jarocinie rusza Spichlerz Polskiego Rocka, kolejna na świecie placówka pokazująca, że znoszone glany oraz sfatygowane gitary nabrały wartości muzealnej.
Prawie 40 wystawień w teatrach całej Polski, granych ponad 20 lat. I setki tysięcy widzów. Wyszło na to, że największym teatralnym hitem wolnej Polski jest brytyjska farsa o taksówkarzu bigamiście.
Rozmowa z działaczką i pisarką Candace Allen o tym, co zrobić, żeby publiczność w filharmonii nie była wyłącznie biała i elitarna.
Nie o to więc chodzi, że Polacy dowiedzieli się czegoś nowego z afery podsłuchowej. Raczej afera ta pokazała, że istnieje wyraźne zapotrzebowanie na politykę opowiedzianą tym językiem kuluarowym, bezpośrednim i potocznym. Jest zapotrzebowanie na politycznego Big Brothera.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Zewsząd, jak to w Polsce, ryczał chaos napisów i kolorów. Szwedzi, Niemcy i Duńczycy chodzili po tym wszystkim z wytrzeszczonymi oczami i robili zdjęcia. „Sobota z pożyczką!” – kusiła reklama na jednej z kamienic.
Rozmowa z Alexem Atalą o jedzeniu mrówek, rewolucji w przemyśle żywieniowym i smaku Amazonii.
Wi-fi i stały dostęp do sieci są już czymś tak powszechnym, że w kawiarniach zaczęliśmy cenić coś, co parę lat temu uznalibyśmy za ograniczenie: brak dostępu do internetu.
W finale brazylijskiego turnieju dostaliśmy kolejną porcję mocnych wrażeń. Trochę niespodziewanie, bo wielu fachowców ostrzegało, że oglądając mecz Niemcy-Argentyna, umrzemy z nudów.
Nagranie z udziałem dziennikarza Nisztora i mecenasa Giertycha ukazuje nowy trend w dziennikarstwie, polegający na pisaniu książek w celu ich niepublikowania.
Jak nazwać wojnę, która toczy się w Polsce – kulturowa, religijna, cywilizacyjna, polityczna, polsko-polska? Bóg (jeśli w ogóle istnieje) wie. Zanim jednak o wojnie – najpierw o czytaniu.
Przez te trzy tygodnie poszukiwania zaginionych izraelskich nastolatków można się było przekonać, jaka przepaść dzieli Żydów i Arabów. I że nikt już nie próbuje jej zasypać.