Wspólna kanonizacja dwóch wybitnych papieży, Jana Pawła II i Jana XXIII, to ważne i bardzo rzadkie w Kościele zdarzenie – w całym minionym tysiącleciu kanonizowano zaledwie trzech papieży. Ale jakie znaczenie w ogóle mają dziś święci?
Temu, co dzieje się na Ukrainie, winny jest Donald Tusk – oznajmił Jarosław Kaczyński i wreszcie wszystko stało się jasne.
NIK negatywnie ocenia nadzór ministrów sportu nad budową Stadionu Narodowego. Podczas kontroli znaleziono nieprawidłowości dotyczące jej finansowania, ale nie skierowano wniosków do prokuratury - powiedział prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski.
Za życia nazwano go Homerem Ameryki Łacińskiej i Cervantesem naszych czasów. To dużo więcej niż Nobel i wszystkie inne zaszczyty.
Walczyli o granice II Rzeczpospolitej, często bezrobotni, ksenofobiczni i rozpolitykowani. Tacy byli bohaterowie komiksów wydawanych w przedwojennej Polsce.
Przodkowie jednego z najwybitniejszych dyrygentów naszych czasów, Marca Minkowskiego, mieszkali w Warszawie. Przejmujący film o nich zrealizował Rafael Lewandowski, laureat Paszportu POLITYKI.
Rozmowa z reżyserem teatralnym Grzegorzem Jarzyną o nowym otwarciu w TR Warszawa, pomysłach musicalu z librettem Doroty Masłowskiej i filmu według powieści Marka Hłaski.
Sondaże przedwyborcze sugerują, że możemy się spodziewać ofensywy dziedzictwa narodowego.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Jan Paweł II to jedna ze światowych ikon przełomu tysiącleci. Ale o jego realny wpływ na Kościół i historię wciąż toczą się spory.
Rozmowa z prof. Wojciechem Bursztą, antropologiem kultury, o tym, jak i czego uczyliśmy się od Jana Pawła II, oraz o potencjale, który się zmarnował.
Byłych premierów jest w Polsce 11, kilku wciąż liczy się w grze, ale w tabloidach najgłośniej o tym, który się nie liczy. Czy Kazimierz Marcinkiewicz szykuje wielki powrót?
Dr Konrad Piotrowski o tym, dokąd sięga rodzicielska odpowiedzialność za nastolatki i jak sobie z nimi radzić.
Znów trwa festiwal ludzkich nieszczęść, dopominających się o wsparcie przy okazji dorocznego rozliczenia się z fiskusem. Festiwal jest rzewny, jak zawsze. Bywa natrętny lub wręcz agresywny. I kosztowny. Pożytek z jednego procenta naprawdę mógłby być większy.
Przepychanki o talerze, zmywarkę, o to, kto przewinie dziecko. On chce to zrobić, ona nie pozwala. Bądź odwrotnie. Trzydziestolatki w związkach. Damsko-męski poligon doświadczalny.
Huta Metali Nieżelaznych w Szopienicach nie działa już od ponad dekady, ale jej ołowiany spadek mieszkańcy będą dziedziczyć jeszcze wiele lat.
Od śmierci 17-letniej Iwony Cygan ze Szczucina minęło 20 lat. Tyle samo trwa śledztwo, po którym prokurator może uderzyć się w piersi i przyznać: wiem, że nic nie wiem.
Ponad milion ludzi w Polsce żyje na huśtawce. Mania, depresja, mania. Często w komplecie z rozbłyskami talentów, kreatywnością, szczególnym potencjałem. Ale też – w parze z samobójstwem.
Rynek suplementów diety wart jest w Polsce 3,2 mld zł. Najwięcej zarabia na nim firma Aflofarm, należąca do rodziny Furmanów z Pabianic: ojca i jego trzech synów.
Do obiegu weszły właśnie pierwsze zmodernizowane banknoty z nieco inną kolorystyką, podpisem obecnego prezesa NBP i ze zmienionymi zabezpieczeniami. Dla banku to duża techniczna, ale też wizerunkowa operacja. Przygotowania do niej trwały kilka lat.
Polacy nie lubią zmieniać banków, mimo że w ten sposób można oszczędzić sporo pieniędzy. Od czterech lat istnieje odrębna procedura ułatwiająca przenoszenie rachunków. Warto z niej korzystać.
Zorganizujmy referendum w kwestii przynależności poszczególnych części Ukrainy do tego państwa – mówi ukraiński historyk Jarosław Hrycak. – Jeśli, dajmy na to, Donbas wybrałby opcję prorosyjską, wtedy Ukraina powinna być gotowa go wyrzucić.
Za stosowną opłatą dziś już każdy może zostać Maltańczykiem. Ale obywatelstwo to nie towar, bo decyzja, komu je przyznajemy, jest jednocześnie odpowiedzią na pytanie, kim jesteśmy.
Portugalczyków niełatwo przekonać do rewolucji, ale po 40 latach od tej ostatniej nastroje są coraz gorętsze. Za kilka dni na ulicach znów będzie pełno goździków.
Bieda, ruiny, krowy na ulicach i wszechobecni Rosjanie – blisko sześć lat po oderwaniu od Gruzji Abchazja jest dziś zapomnianym protektoratem Moskwy. Taka przyszłość grozi Krymowi.
Jaka jest najkrótsza definicja dobrej książki historycznej? Może być nudna, opasła i nachalnie upolityczniona. Jest tylko jeden warunek konieczny. Musi być to książka o XX w. i o Polsce. Naszą opinię publiczną nęka dziwna przypadłość.
Ponad 900 stron liczy opublikowane w tych dniach polskie wydanie biografii Heinricha Himmlera, buchaltera śmierci Trzeciej Rzeszy. To w równym stopniu fascynująca, co wstrząsająca lektura.
Nowe domy będą musiały być teraz trochę cieplejsze i zużywać mniej energii. Trzeba je dostosować do nowych przepisów, które wymusiła unijna dyrektywa.
Nawet 50 tys. zł na budowę domu mogą dostać ci, którzy zdecydują się zastosować ekologiczne rozwiązania pozwalające obniżyć zużycie energii.
Minimalistyczna forma, wykorzystanie energii słonecznej – to dzisiaj decyduje o nowoczesności domu. I to się także opłaca.
Przez markety i składy budowlane przeszły w ostatnich tygodniach tłumy. Oferta rynku materiałów staje się coraz bogatsza. Szukajmy tych spod znaku eko.
Tanie i wydajne ogniwa fotowoltaiczne, którymi łatwo można pokryć duże powierzchnie dachów i ścian, a nawet okna i ubrania, już wkrótce mogą się stać powszechnie dostępne. Przełomową technologię opracowała polska fizyczka z uniwersytetu w Walencji Olga Malinkiewicz.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Nowotwór nie odbiera sił chorym, jeśli wiedzą, jak się przed nim bronić. Uczą tego książki, które warto przeczytać.
Dla świetnych zdjęć i gry aktorskiej warto film zobaczyć.
Dominują długie, powolne ujęcia w szarości. Trudno mówić o przyjemności oglądania filmu. Usunąć z pamięci też się go nie da.
Pierwsza bodaj w historii inscenizacji „Dziadów” Mickiewicza próba nadania naszemu narodowemu poematowi uniwersalnego sensu to przedstawienie tyleż zaskakujące, co poruszające, inteligentne i przewrotne.
Z przedpremierowych zapowiedzi na scenie zmaterializowały się jedynie puste posiłki spożywane przez ludzkie manekiny.
To właśnie dzieło jest chyba najlepsze na początek znajomości melomana z twórczością Wagnera, jest to po prostu dobry spektakl.
Autor cyklu „Pies czyli Kot” niezmiennie staje po stronie obywatela, a kiedyś nawet mianował się jego rzecznikiem.
Technicznie to proza pozbawiona ozdobników, najczęściej wręcz oschła, choć sprawnie napisana, a momentami także zachwycająca.
Napisana z lekkością i poczuciem humoru, pokazuje, jak wiele kupa mówi nam o kulturze, społeczeństwie, zdrowiu, międzyludzkich więziach i ludzkości w ogóle.
Kolejne spotkanie z tą niepokojącą i wyrafinowaną sztuką.
Gdzieś na styku alternatywnego rocka i lirycznego popu.
Dostajemy zestaw utworów poza filmowym kontekstem, wzbogacony dodatkowo o cztery tematy z młodszego o pięć lat „Człowieka z żelaza”.
Amancio Ortega Gaona to najbogatszy Europejczyk i trzeci miliarder świata według nowego rankingu „Forbesa”. Mało kto zna jego twarz, ale miliony ludzi kupują od niego ubrania.
Nowoczesna farmaceutyka proponuje tradycyjny podział: doustna antykoncepcja dla kobiet, dla mężczyzn za to środki na potencję. Kiedy pojawi się pigułka dla tych, co mogą, ale nie chcą?
Kiedy długi urlop nie wchodzi w grę, szwajcarskie miasta to idealne miejsce na krótką przerwę. Jedne tętniące życiem, inne spokojne i kameralne, każde malownicze i niezapomniane.
Mówi się o tym, że sytuacja posłów jest nie do pozazdroszczenia i wciąż się pogarsza.
Rozmowy odbywały się w bardzo dobrej atmosferze wzajemnego zrozumienia. Doszliśmy do konkluzji, które prowadzą do poprawienia sytuacji. Przygotowaliśmy pewne ustalenia, które będą realizowane. Nasz dialog jest bardzo konstruktywny, owocny i obiecujący. Rozmowy będą kontynuowane.
W Ghanie, nad laguną Korle, rozsiadło się Agbogbloshie, gigantyczne wysypisko zużytej elektroniki. Na skażonej kupie śmieci żyje tu 80 tys. ludzi.