Czy obchodzona w 2014 r. 25 rocznica powstania III RP ma wreszcie szansę stać się dla Polaków Wielkim Świętem Niepodległości?
Przychodnie lekarskie od nowego roku będą przyjmować pacjentów bez przeszkód. Szpitale, choć groziły bojkotem, podpisały przyszłoroczne kontrakty. To, co gdzie indziej normalne, w naszym kraju jest newsem.
Mimo porywających scen z Majdanu Ukraina znów przegrała swoją szansę.
Układ świąt i weekendów w 2014 r. pozwala na budowę siedmiu tzw. długich weekendów (kosztem trzech dni z własnego urlopu). Ale jeśli pracodawca pójdzie nam na rękę, może być ich nawet dziewięć.
Dla Polski to będzie rok wielu rocznic, świat będzie patrzył na Rosję i olimpiadę w Soczi. Przedstawiamy najważniejszy, według POLITYKI, zestaw wydarzeń na nowy rok.
Politycznym wydarzeniem roku w skali kontynentu będą wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce odbędą się po raz trzeci. Kto się wybiera do Brukseli i Strasburga, kogo warto tam wysłać?
Z wierzchu – wysoki połysk i stan pełnej gotowości. Pod spodem – opłakane skutki dyktatury sukcesu. Oto wizytówka, w kilkunastu hasłach, zimowych igrzysk olimpijskich, które 7 lutego rozpoczną się w Soczi.
Tak wielkiej imprezy masowej jeszcze w Brazylii nie było. Nie zdarzyło się też, by Brazylijczycy przy okazji zawodów futbolowych masowo protestowali. Mundial 2014 zapowiada się gorąco – nie tylko z powodu tropikalnej pogody i piłkarskich emocji.
Czy spełnią się marzenia Leszka Millera o powrocie do władzy? Nikomu dotąd nie udało się wrócić z tak dalekiej podróży.
Jarosław Gowin z liberalnego krakowskiego inteligenta zmienił się w katolickiego fundamentalistę. Co mu się stało?
Wybory samorządowe 2014 r. mogą przywrócić blask PO albo odciąć jej prąd.
Kogo polscy biskupi wybiorą na szefa episkopatu?
Gen. Lech Majewski od stycznia będzie dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, czyli najważniejszym żołnierzem w polskiej armii. A od lutego również najstarszym.
Kariera Rafała Trzaskowskiego przypomina dobrze rozpisany plan biznesowy. Na przykładzie tego polityka widać, że do kręgu władzy wkracza nowa.
Ekskluzywny zegarek, drogocenna biżuteria, perfumy z najwyższej półki? Nawet gdy nie możemy sobie pozwolić na tak luksusowe produkty, mamy szansę zarobić dzięki sukcesom firm sprzedających takie dobra na całym świecie. Pozwala na to jeden z funduszy inwestycyjnych otwartych z oferty PKO TFI.
Niemiec Martin Schulz, obecny szef europarlamentu i jeden z największych entuzjastów wspólnej Europy, może zostać najważniejszą osobą w Unii.
W 2014 roku Szkocja i Katalonia planują referenda w sprawie niepodległości.
Wielką nadzieją Włochów na przyszły rok jest 38-letni Matteo Renzi, nowy przywódca lewicy.
Po serii prestiżowych porażek Ameryka odpuszcza Bliski Wschód militarnie i politycznie. Sposobem na zachowanie wpływów w regionie może okazać się dla niej pakt z arcywrogiem.
Wiosną premierem Indii niemal na pewno zostanie Narendra Modi. Nawet jeśli wszyscy muzułmanie będą przeciw.
Czy Afryka „po Mandeli” znajdzie siłę i liderów, by stawić czoła neokolonialnym apetytom?
Nazwano go człowiekiem, który próbował zatrzymać Holocaust. Dzięki temu Jan Karski stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych Polaków na świecie. Oto opowieść o pierwszym z trzech – z woli Sejmu – Patronów 2014 r.
Swe długie i samotne życie poświęcił Oskar Kolberg jednej sprawie: kompletowaniu wiedzy na temat wsi polskiej i jej obyczajów.
Jan z Dukli – pobożny bernardyn, pustelnik, kaznodzieja, patron Polski i Litwy, święty Kościoła rzymskokatolickiego. Ale właściwie dlaczego Patron 2014 r.?
W sporze o roślinę, w której stworzeniu uczestniczył prof. Ingo Potrykus, padają najcięższe oskarżenia: skażenie środowiska, dzieci w roli królików doświadczalnych, zbrodnia przeciw ludzkości. Kto tu jest zbrodniarzem?
Ekonomia mówi o liczbach, wydaje się więc nauką ścisłą. Trudno o bardziej błędny pogląd, przekonuje Tomáš Sedláček, autor bestsellera „Ekonomia dobra i zła”.
Co człowiek robi z maszyną, co maszyna robi z człowiekiem? Sherry Turkle od lat celnie odpowiada na te pytania.
Marissa Mayer współtworzyła potęgę Google. Dziś stara się przywrócić dawną świetność portalowi Yahoo!
Premiery filmowe i teatralne, nowe książki i płyty, koncerty, wystawy i kolejne sezony głośnych seriali – krytycy kulturalni POLITYKI zapowiadają, co wydarzy się w kulturze w 2014 roku.
Rozmowa z Władysławem Pasikowskim, reżyserem filmu „Jack Strong”, o pułkowniku Kuklińskim, patriotyzmie i zdradzie.
Po 5 latach, odkąd ogłosiliśmy w POLITYCE ranking menedżerów polskiej kultury, wracamy do tematu, nieco zmieniając konwencję. Oto ludzie mający dziś kluczowy wpływ na ofertę kulturalną w Polsce.
„Miasto 44” Jana Komasy wejdzie do kin w 2014 r., ale już od ośmiu lat jest jednym z najgłośniejszych polskich tytułów. Nie tylko dzięki tematowi, liczą się tu również wielki budżet i szeroka promocja.
W amerykańskiej muzyce pop karty rozdaje dziś Łukasz Gottwald. Inżynier od hitów i dyrektor od karier.
Andrzej Bargiel wymyślił, że zjedzie na nartach z najwyższych szczytów świata. Zaczął od ośmiotysięcznej Sziszapangmy Centralnej. Ale plany ma jeszcze ambitniejsze.
Miały pomagać w kontakcie ze światem. Zamiast tego podbijające świat aplikacje zaczynają ten kontakt zastępować.
Szukamy ideału, przyglądając się kobietom, o których będzie głośno w 2014 r.: artystkom, arystokratkom, bizneswomen i pewnej aktywistce społecznej.
Wyścigi Formuły 1 budzą protesty z powodu hektolitrów spalanej benzyny i ogłuszającego hałasu. Tych wad nie ma Formuła E, której pierwszy wyścig właśnie odbył się w Pekinie.
Jak pokazały badania, polskie dzieci potrafią już czytać, pisać, liczyć i myśleć sprawniej niż prawie wszystkie inne dzieci na świecie.
Już mi się zdawało, że ten rok zakończy się słabo, bo słabo, ale jakoś. Tymczasem na mój łysy łeb wciąż sypały się brednie i wstyd piekący. Tak, wstyd.