Prezes NBP Marek Belka ma coś, co dla Piotra Dudy, lidera Solidarności powinno być bezcenne. Badania, z których wynika, że Polacy zarabiają za mało. I że to biznes, a nie nadmierne żądania związkowców, trzyma naszą gospodarkę za gardło.
Premier Tusk ogłasza przypływ politycznej energii. Nowym otwarciem rządu i partii postanowił oficjalnie zakończyć kryzys. Czy władza nabierze od tego rozpędu?
Elżbieta Bieńkowska nie uważa się za polityka, ale jako nowa wicepremier przed polityką już nie ucieknie. Liczy na nią premier, liczy na nią rząd i cała Platforma.
Dobry minister to minister odwołany. Po operacji nazywanej rekonstrukcją rządu okazało się bowiem, że ci, którzy odeszli, w rzeczywistości byli dobrzy, nawet bardzo dobrzy.
Na czwartkowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Ukraina najpewniej nie podpisze umowy stowarzyszeniowej z Unią. Aleksander Kwaśniewski opowiada o kulisach negocjacji w Kijowie, swoich wizytach u Julii Tymoszenko i szansach na przełamanie impasu.
Ojciec Rydzyk ma w Sejmie swój nieformalny klub parlamentarny, który jest gwarantem sojuszu z PiS. Na co dzień zespół walczy z ateizacją Polski, ostatnio coraz intensywniej.
Powoli, ale systematycznie wzrasta w Polsce liczba świeckich pogrzebów. Powody? Ateizm, niechęć do Kościoła, szukanie indywidualnych form pożegnania, a także koszty.
Gdy ruszamy na ratunek, aby ulżyć cierpiącemu stworzeniu, przede wszystkim chcemy pomóc samym sobie.
Inni mają wszystko, co chcą, a tylko ja cały czas pod górkę – napisał Krystian, gdy znowu poturbował go los.
Wydany znienacka przez poznański sąd nakaz brzmiał: postawić mur przez sam środek prywatnego mieszkania.
Sto lat temu narodziło się jedno z najbardziej rewolucyjnych osiągnięć w historii gospodarczej świata – taśma produkcyjna. Dokąd producentów zaprowadzi?
Paradoks naszych czasów: w obronie eksmitowanych lokatorów występują komornicy. Państwo i gminy robią dla nich niewiele. Najwyższy czas to zmienić.
Inwestując w akcje, można zarobić nie tylko na wzroście kursu. Niektóre firmy dzielą się zyskiem ze swoimi udziałowcami.
Pod wodzą nowego prezydenta w Czechach dokonuje się coś pomiędzy reformą, rewolucją a puczem. Chaos, jaki przy tym wytwarza Milosz Zeman, powoduje, że nie sposób przewidzieć skutków.
Europejska skrajna prawica jednoczy się przeciwko integracji europejskiej. Ale jej sukces w przyszłorocznych eurowyborach może również przemeblować sceny polityczne we Francji i Holandii.
Kolejny rocznik młodych Koreańczyków co roku zdaje jedną z najbardziej wymagających matur na świecie.
Polacy to naród stracony! – byli przekonani Romanowowie władający w XIX w. na olbrzymiej połaci ziem polskich. Utwierdzały ich w tym stanowisku polskie powstania narodowe.
O generale Franco słyszeli prawie wszyscy. O wcześniejszym dyktatorze Miguelu Primo de Riverze, który przez lata swoich rządów wpłynął także na późniejsze losy Hiszpanii, nie pamięta prawie nikt.
Rozmowa z dr. Janem Paczesnym, chemikiem, tegorocznym laureatem Nagród Naukowych POLITYKI, o niezwykłym styku chemii i biologii.
Niby wiemy, kiedy i gdzie rozegrały się największe bitwy morskie, ale rzadko udaje się namierzyć zatopione floty. Dlaczego to takie trudne?
Przekształcić uczelnie w fundacje, zabronić płacenia honorariów kierownikom grantów, podnieść pensje wybranym – bez radykalnych zmian ładu korporacyjnego nie da się uzdrowić polskich uczelni i polskiej nauki.
Od blisko 10 lat Polska korzysta z funduszy europejskich, realizując program inwestycyjny, dzięki któremu w naszym kraju zmniejszają się dysproporcje w poziomie życia w porównaniu z rozwiniętymi krajami Europy Zachodniej. Wkrótce rozpocznie się kolejny etap unijnego wsparcia.
Ponad dwie godziny łomotu, eksplozji i scen walk rodem z gry komputerowej najnowszej generacji.
To mógł być jeden z najbardziej odważnych, bolesnych, niepokornych i prowokacyjnych filmów tego sezonu.
Komiksowe propozycje na listopad.
To trzeba zobaczyć.
Obraz zautomatyzowanego, kapitalistycznego korpospołeczeństwa.
Jeśli powieści amerykańskiego postmodernisty nazwać można intelektualnymi łamigłówkami, to jego opowiadania są zadaniami szaradziarskimi o najwyższym stopniu trudności.
Wnikliwy portret wybitnego artysty tworzącego w czasach PRL.
Połączenie grozy i pustki z ironią i czarnym humorem.
Podczas gdy na ulicach polskich miast królują i coraz lepiej się mają prymitywne reklamy i billboardy, sopocka galeria, niezrażona, a może nawet sprowokowana, przypomina największych mistrzów tzw. polskiej szkoły plakatu.
Dzieło dojrzałego muzyka, który w bluesie widzi przede wszystkim spokój, lekko melancholijne zamyślenie i łagodność.
Duża dawka mocnego blues-rocka.
Kompromis między muzyką do słuchania w radiu i do tańca.
Rozmowa z mistrzem kryminału Henningiem Mankellem o jego książkach i przodku, który walczył o polską niepodległość.
„Wielki Liberace” ma być wielkim pożegnaniem. Steven Soderbergh, jeden z najambitniejszych reżyserów amerykańskich, rozstaje się z kinem, które uważa za głupie i nudne – w przeciwieństwie do teatru i telewizji.
Stulecie urodzin Jerzego Wasowskiego i 55 lat Kabaretu Starszych Panów przypominają paradoks: ciągłe powroty do tych starych piosenek biorą się stąd, że nigdy nie były modne.
Nad światem gier wideo krąży widmo rewolucji. Pojawiły się takie formy, które dostarczają interaktywnej zabawy, ale nie bardzo można nazwać je grami.
Dzisiaj też potrzebujemy nadziei. Przy czym każdy sam szuka po omacku, w gąszczu spraw tyleż prywatnych, co partykularnych.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Trwa moda na polską modę. Choć większość z nas kupuje w sieciówkach, przybywa tych, którzy szukają czegoś oryginalnego u młodych polskich projektantów. Także klienci z zagranicy.
Były łzy, oskarżenia o imperializm i zażarta walka o słowa. Finał szczytu klimatycznego ONZ zamienił się w trwającą 36 godzin bez przerwy negocjacyjną bitwę. Katastrofa wisiała na włosku.
Z przykrością czytam, że coraz więcej proponowanych nam imprez sportowych i kulturalnych stoi na skandalicznie niskim poziomie. Niektóre przedstawienia są zresztą w ogóle nie do oglądania i publiczność zmuszona jest z nich wychodzić mimo posiadania ważnego biletu.
Odbębniono dwie konwencje partyjne. Rządową i opozycyjną. Kto widział, to widział, kto nie widział – niech nie żałuje.
Londyńskie City to mrowisko, pośpiech, zapracowanie. Ta maleńka Mila Kwadratowa ma niewiele wspólnego z życiem wszystkich innych dookoła.