Zabierają do grobu pajęczyny loginów i haseł. Potem fruwają w sieci ich bezpańskie profile. Serwery już zareagowały. Umarłeś? Jest dla ciebie aplikacja.
Po 26 października rysowane wcześniej mapy wpływów Tuska i Schetyny nie mają już większego znaczenia i w tym sensie Platforma jest inną partią. To już nie jest partia Tuska i Schetyny, to jest ostatecznie partia Tuska.
Czy do lamusa historii trzeba odłożyć konstytucyjny kanon wolności, w tym tajemnicę korespondencji?
Jesteśmy dopiero na półmetku kadencji Sejmu, a już można zaliczyć ją do rekordowych, jeśli chodzi o zapał posłów do tworzenia zespołów parlamentarnych. W Sejmie działa obecnie 128 zespołów, podczas gdy na koniec poprzedniej kadencji było ich 65.
Jak odpowiedzieć na pytanie: „Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów?”, skoro nie wiadomo, co to jest „pełny kurs historii”? Jakie są te „inne” przedmioty? Też nie wiadomo. A to jedno z pytań, które organizatorzy akcji Ratuj Maluchy chcą zadać w ogólnopolskim referendum ponad 30 mln Polaków.
Prof. Eben Moglen, prawnik, specjalista od oprogramowania, o tym, do czego może doprowadzić coraz większe uzależnienie ludzi od wirtualnego świata.
Przeciwieństwem realnej polityki jest polityka naiwna. Ten nurt jest wyjątkowo silny wśród wyborców Platformy. Co znowu pokazało referendum w Warszawie. To dla Tuska zły znak.
Nowe zjawisko w polskiej nauce: profesor smoleński. Jego dotychczasowa dziedzina: nauki ścisłe. Obecna specjalizacja: teoria spisku.
Z psychotraumatolożką dr Elżbietą Zdankiewicz-Ścigałą o teoriach spiskowych i o tym, dlaczego sekta smoleńska tak wciągnęła naukowców.
Jerzy Ł. uciekł z więzienia, żeby załatwić swoje porachunki. Na wolności był niecałe siedem minut. Wystarczyło, żeby ośmieszyć cały system służby więziennej.
Przemysłowa produkcja mięsa wciąż często oznacza u nas udrękę zwierząt. Czy ich dobrostan da się pogodzić z opłacalnością?
Przesiadka z limuzyn do śmigłowców nie przebiegła tak gładko, jak się wydawało. Miało być szybko i bezpiecznie, jest pięć wypadków w tym roku i pięć ofiar w ciągu miesiąca.
Zarzuty przeciwko opozycjoniście Andriejowi Żukowcowi padły na Białorusi. Wyrok wydał sąd polski – surowszy, niż wnioskował polski prokurator.
175 kobiet w Polsce poślubiło Jezusa Chrystusa. Połowa – w ostatnich czterech latach. Dziewice konsekrowane, świeckie zakonnice. Im więcej ich jest, tym mniej można o nich mówić.
Stosunki między nauczycielami, uczniami i rodzicami ogromnie się zmieniły. Teraz, gdy nadszedł niż demograficzny, zaczęły się zwolnienia i strach przed likwidacją placówki, ponad wszystko liczy się wizerunek szkoły.
Bankructwo sanockiej fabryki autobusów Autosan to symboliczny kres jednego z najciekawszych pomysłów biznesowych ostatnich dwóch dekad.
Autostrad i ekspresówek co roku jest więcej, ale brakuje na nich informacji o korkach, objazdach czy złej pogodzie. Krajowy System Zarządzania Ruchem (KSZR) ma pomóc kierowcom sprawnie dojechać do celu. Niestety, jego budowa nie będzie ani łatwa, ani tania.
Pod rządami dwóch ostatnich burmistrzów Nowy Jork stał się znów stolicą świata – jest nowoczesny, bezpieczny, wygodny i drogi. Faworyt w wyścigu na nowego burmistrza może to wszystko zepsuć.
Wierni organizują się przeciw swoim pasterzom. Sprawa rozrzutnego biskupa Limburga to tylko jedna z wielu, które bulwersują niemieckich katolików.
Dzięki awansowi piłkarzy na mundial Bośnia i Hercegowina przypomniała światu o sobie. Kiedyś futbol podzielił Bałkany, może teraz zjednoczy chociaż jeden kraj?
Jeszcze rok przed wybuchem pierwszej wojny światowej Europa kwitła. To był czas belle époque. Jej zmierzch do dziś pociąga pisarzy i historyków. W glorii i rozpadzie monarchii habsburskiej odnajdują zastanawiające podobieństwa do dzisiejszego stanu UNII.
Korespondencja profesorów historii Stefana Kieniewicza i Henryka Wereszyckiego z lat 1947–90 to wspaniałe źródło wiedzy, także o najnowszej Polsce.
Szukałam dokumentów. Niektórzy w ogóle byli bez dokumentów, przy niektórych była butelka z nazwiskiem i wtedy było łatwo zidentyfikować ciało. To kobiety zajmowały się pochówkiem ciał znajdujących się pod gruzami Warszawy.
Psycholożka społeczna Katarzyna Growiec o tym, jak Polacy sami siebie uczą nieufności i autorytaryzmu.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Nie lubisz czarnej kawy, brokułów, soku z grejpfrutów? Możliwe, że jesteś supersmakoszem.
Rozmowa z Anną Magrytą-Urban, prezesem Stowarzyszenia APERTO z Koszalina, o wspieraniu ludzi dobrą radą
Krzywda, okrucieństwo oraz zemsta nierozerwalnie się ze sobą łączą, podobnie jak samobójstwo i pokuta.
Deziluzja przeszłości, odbudowywanie więzi, przemijanie – to najważniejsze tematy filmu.
Zadowoleni ze spektaklu wyjdą fani kabaretowego przerysowania, min, seksualnych aluzji i udawania pijanych.
Można by zamknąć oczy i słuchać pięknej muzyki, ale większość głosów pozostawia wiele do życzenia.
W październiku prezentujemy twórców niekoniecznie znanych w Polsce, za to cieszących się doskonałą opinią w krajach frankofońskich.
Nie ma mowy o komforcie swobodnego podążania tokiem akcji, choć jednocześnie trudno nie czerpać przyjemności z nagromadzenia kunsztownych fraz, cytatów wyjętych z Borgesa i chaosu strumienia świadomości.
Miłość, zdrada, ognisty romans, trochę perwersji, wątek szpiegowski i... szachy.
Siła prozy amerykańskiego pisarza tkwi przede wszystkim w języku – pięknym, niezwykle plastycznym i filmowym.
Historia nie jest jednoznaczna, to nie opowieść o ojcu-potworze, ale przede wszystkim o wyobrażeniach i lękach, i o skrajnej samotności.
Prawdziwy psychorock.
Mocne, agresywne brzmienie podkreśla dopracowane kompozycje grupy i trudno znaleźć pospiesznie dodane „wypełniacze” muzyczne.
Lekarstwo na zaganianie, agresję, wewnętrzny dygot i czyhający na nas niepokój.
Mamy w kraju siedem muzeów narodowych. Nazwa, podobnie jak szlachectwo, zobowiązuje. Ale jednym bliżej do arystokracji, a innym – do szlachty zagrodowej. Oto nasz ranking.
Pożegnanie Niziurskiego obudziło emocje jego wiernych czytelników. Co tak naprawdę pozostało z tzw. literatury formacyjnej, na której w czasach PRL wychowało się kilka pokoleń?
Jarosław Śmietana miał być inżynierem od zapór wodnych. Potem zwyciężał w rankingu polskich gitarzystów jazzowych przez 31 lat.
Badacze zastanawiają się, czy sen służy muzyce. Twórcy sprawdzają to na sobie i publiczności.
Jest tak gruby, że wygląda jak spuchnięte sadło. Ani go okiełzać sznurkiem – bo niepraktycznie, ani gumką – bo nie wytrzyma napięcia i pęknie.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Filmy, musicale, telewizja, nagrody – Julian Assange już jest bohaterem kultury masowej. Nawet jeśli nie bardzo wiadomo, czy dobrym, czy złym.
Portale społecznościowe to nowy pomysł, ale sama idea księgi gromadzącej przyjaciół powstała prawie 200 lat temu.
W Polsce obserwujemy wiele szkodliwych zjawisk, ale zdaniem biskupów najgorszy jest gender.
Śląsk uczy się, jak katastrofę przekuć w sukces. Bo co zrobić z zamkniętymi kopalniami, hałdami, szybami i zniszczonymi familokami? Oddać turystom – niech zwiedzają, podziwiają i płacą!