Prawicowa histeria i lament nad losem upadającego państwa od dawna towarzyszyły polskiej polityce jak muzyka tła. Teraz wręcz ogłuszają. Warto popatrzeć, na jakich instrumentach gra ta orkiestra.
Główna partia rządząca wciąż jest zajęta sobą, ale powoli dostrzega grozę sytuacji, bo PiS odjeżdża coraz dalej. Jeszcze nie wiadomo, czy spowoduje to w PO mobilizację czy panikę?
Trójka Polaków w ćwierćfinałach Wimbledonu. Dwoje w półfinałach. Zagraniczni dziennikarze pytają: co to za tajemniczy program szkoleniowy? No bo przecież musiał być jakiś program.
W sprawie Edwarda Snowdena wszyscy są oburzeni. Jego samego wzburzyła skala podpatrywania Internetu.
Nie przegrałam, tylko nie zwyciężyłam – takiej formułki użyła Elżbieta Gelert, kandydatka na prezydenta Elbląga, gdy okazało się, że to jednak jej konkurent z PiS Jerzy Wilk zasiądzie w ratuszu, a jego partia obejmie być może władzę w mieście, które po poprzednich wyborach było fortecą PO.
Po prawie 12 latach misję dyplomatyczną przy Stolicy Apostolskiej zakończyła Hanna Suchocka. Zastąpi ją Piotr Nowina-Konopka (64 lata). Suchocką żegnał tłum dyplomatów.
2 lipca br. zapytaliśmy w jakim celu MSiT kupiło od spółki organizującej ubiegłoroczny koncert Madonny na Stadionie Narodowym 4037 biletów za 1 625 881 zł?
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda naobrażał premiera, zerwał stosunki z rządem i zapowiada ofensywę wrześniową. Jaka armia za nim stoi?
A oni ciągle nie dorośli. Nawet mimo trzydziestki na karku nie wiedzą, kim są i co ze sobą zrobić. Nie biorą za nic odpowiedzialności. To my ich tak urządziliśmy.
Leszek Danielak, ps. Wańka, uważany za jednego z liderów starego gangu pruszkowskiego, o tym, jak zaczęła się historia polskiej mafii.
Jej pierwszy raz zdarza się przypadkiem albo sama z rozmysłem o nim decyduje. Oczekuje euforii. I nagle – szok, wstyd, dramat.
Heiner Flassbeck, ekonomista, były niemiecki wiceminister finansów, bardzo krytycznie o polityce ekonomicznej Niemiec oraz o tym, że dopóki wszyscy oszczędzają, a nie inwestują, globalna gospodarka nie wyjdzie z kryzysu.
Krzysztof Habich był jak zły sen dręczący kolejnych ministrów finansów. Okrzyczany największym aferzystą podatkowym III RP, pionierem w wyłudzaniu VAT. Zmarł nie doczekawszy finału ciągnących się latami spraw.
Gdy na nasze tory wjadą Czesi, polskie Pendolino będzie miało mocną konkurencję. Może dzięki tej rywalizacji do pociągów wrócą pasażerowie. Na razie, przerażeni polską koleją, przesiedli się do autobusów i samochodów.
20 lat po ustanowieniu obywatelstwa Unii Europejskiej José Manuel Barroso, Viviane Reding oraz inni członkowie Komisji Europejskiej wyruszyli w trasę po europejskich miastach, by poznać opinie obywateli Europy na temat przyszłości Unii. 11 lipca odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
„Unia Europejska to nie tylko instytucje czy państwa członkowskie, ale przede wszystkim 500 milionów obywateli” – podkreśla wiceszefowa Komisji Europejskiej Viviane Reding.
Młody prawnik z Gdańska postanowił sprawdzić, jak w praktyce Unia Europejska troszczy się o podstawowe prawa swoich obywateli.
Niezadowoleni na ulicach egipskich miast wezwali na pomoc wojsko, bo rozczarował ich demokratycznie wybrany rząd islamistów. Mogą prędko pożałować.
Ten elitarny i mocno tajemniczy klub prawniczych celebrytów, stojący na straży konstytucji, jest podzielony jak cała dzisiejsza Ameryka. A jednak okazał się ostatnią sprawną instytucją polityczną Waszyngtonu.
Rozmowa z Viviane Reding, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej, o przekonywaniu Europejczyków do Europy.
Rozmowa z prof. Grzegorzem Motyką w rocznicę zbrodni wołyńskiej – o przebiegu zdarzeń, ich podłożu, liczbie ofiar, rozkazodawcach i współczesnych sporach polsko-ukraińskich o wzajemne winy.
Globalne ocieplenie wymaga nowych rozwiązań. I nie mogą one polegać na windowaniu cen paliw kopalnych, lecz na uczynieniu odnawialnej energii tak tanią, by wszyscy jej zapragnęli.
Co jest przyczyną stwardnienia rozsianego i jak je leczyć? Między chirurgami naczyniowymi a neurologami wybuchł spór, który nie ma sobie równych we współczesnej medycynie.
Rozmowa z Markiem Sadowskim, prezesem firmy Robotics Inventions.
Film przemawia głównie obrazami, niewiele w nim pada słów, powściągliwa narracja podtrzymuje mroczny, poetycki nastrój.
Akcja filmu toczy się w kilku ciasnych wnętrzach.
Spektakl jest przeplatanką piosenek i scen z życia Kaliny Jędrusik.
Efektowna wystawa dla każdego.
Prace artysty działają na różne zmysły.
Wystawa przybliża ducha kultury tamtych czasów.
Powieść nie jest wyjątkowa, nie ma też zbyt wiele wspólnego z Marquezem i Faulknerem – to po prostu znakomita saga rodzinna.
Anglosasi przez lata niemiecką muzykę rozrywkową po prostu ignorowali, czasem z lekka z niej pokpiwając.
Miłoszewski pełnymi garściami czerpie z tradycji gatunku.
Dwa środkowe weekendy lipca to termin tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Polskiej.
Energia, porywające wykonanie i brak szacunku dla nudnej muzycznej poprawności.
13 własnych kompozycji wypełniających płytę zapewnia słuchaczowi blisko 50 minut muzycznej energii w dobrym stylu.
Trzy żywioły artystyczne Bąkowskiego w jednym.
Obchodzący 60 urodziny John Zorn, uważany za lidera muzycznego Nowego Jorku, ma opinię trudnego człowieka. Ale polscy artyści współpracę z nim wspominają całkiem miło.
„Papusza” to jeden z największych sukcesów polskiego kina w tym sezonie. Film poświęcony słynnej romskiej poetce Papuszy i przełamujący stereotypowy obraz Cyganów stał się wydarzeniem festiwalu w Karlowych Warach, gdzie miał swoją światową premierę.
„The Last of Us” potwierdza zainteresowanie historiami o zmierzchu ludzkości – w tydzień tę grę kupiło 1,3 mln osób. Dostają opowieść moralistyczną nowej ery: nie ma nagrody za cnotę, a śmierć może dopaść bohaterów w każdej chwili.
Leżeć bez sił i wsłuchiwać się w wewnętrzną bitwę. Wszystko trawione nowotworem, jak jakąś falą nie do zatrzymania. Żołądek, macica, pierś, płuco i tarczyca.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Jak rodzi się w Wielkiej Brytanii następcę tronu? Naturalnie, w otoczeniu rodziny, ale też z zabezpieczeniem z powietrza i pod okiem ginekologa z aferą kryminalną na karku.
Pogardzane przedmioty z czasów PRL przeżywają drugą młodość. Moda na meble i sprzęty sprzed 50 lat sprawia, że „zabytki” rosną w cenę i wznawia się produkcję starych wzorów.
Polo na rowerach: efektowne, intensywne, coraz popularniejsze. Ale to wciąż u nas bardziej miejska zabawa niż sport.
Na Stadionie Narodowym 60 tys. polskich katolików oglądało księdza uzdrowiciela, egzorcystę z Ugandy, który wykonał mszę świętą oraz wygłosił, odśpiewał i odtańczył nauczanie ewangeliczne.
Lato sypnęło w kraju anomaliami w postaci burz, gradobicia, podtopień oraz fałszywych doniesień o zamachach terrorystycznych.
Jeśli nerwowo pytają, czy brać kalosze, sprawdzają line-up, czekają na mgłę i wznoszą telefony, to znaczy, że znów jest Open’er.